Komentowana treść: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA
[#1] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA
za ta cene to chyba mozna bylo upolowac 040 , przydałby sie jakieś wyniki z sysinfo lub syspeed lub gameplyami z popularnych gier 3D na 030

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 21:19:18 przez fibi
[#2] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA
Najbardziej mnie ciekawi ta wersja z 55.55, jakie ma osiągi w sysinfo. Żeby sobie na nią pozwolić musiałbym zacząć robić gry na ami i je sprzedawać, to wtedy bym sobie kupił.
[#3] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA
Jak się Jensowi skończą 030, wtedy wypuści kartę na FPGA, która będzie o 30% szybsza .
[#4] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA

@asman, post #2

własnie przypomniałem sobie ze jest na PPA test starszego brata czyli karty ACA 1230 o podobnym taktowaniu czyli wyniki na poziomie 13 mips http://www.ppa.pl/sprzet/aca-1230.html
[#5] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA

@fibi, post #1

1600 pln z przesyłką za 030/55...
No to Blizzardy 1260 standardowo będą juz po 3000+ pln

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 22:06:13 przez vojo
[#6] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA

@fibi, post #4

Ja posiadam ACA 1230/56 MHz 64 MB. Nigdy mi 13 MIPS nie pokazała ale 12,5 zawsze. Wczoraj sprawdzał em. Karta nie sprawia żadnych problemów. To widzę że nabrała wartości
[#7] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA
Bez wzgledu na typu "nowe lepsze, bo nowe" wybieram uzywane karty apollo badz blizzard 68030.

Na szczescie przewidzialem ta polityke "Individual Traders" i kupilem sobie 2szt na zapas w sensownej cenie, a wiec tradycyjnie... na drzewo!
[#8] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA
Ostatnio wszystko co się pojawia w Amiświecie oferowane jest w "Limitowanych edycjach". To taki eleganckie wytłumaczenie ceny ze 150% wyższej niż mogłaby być :)
[#9] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA

@vojo, post #8

Nie. To doskonałe wytłumaczenie ograniczonej liczby procesorów OK
[#10] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA
Jak komuś ne pasuje to nie musi kupować. Przecież to nie jest przymus. Wersje 25 i 33Mhz są tańsze. Ja zostanę póki co przy ACA 1230/56Mhz. Dla mnie jej zaletą jest synchroniczna praca z płytą główna - a tego nie ma ani Blizzard ani nowe ACA 1232.
[#11] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA

@tom256, post #10

jest przymus. na retroami juz sporo czasu nie ma acy z o3o ;/
[#12] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA

@juen, post #11

Od tygodnia mam dwie wersje w domu, 50mhz i 55mhz które kupiłem bezpośrednio u producenta.
Nie widać dużej różnicy pomiędzy nimi jeśli chodzi o wydajność, co ciekawe obie nawet się nie grzeją jakoś specjalnie.
Na 50mhz widać nadruk na procesorze, ale na 55mhz nie ma nic, procesor jest czysty.
Jeśli znajdę chwilę czasu w niedzielę to sprawdzę wyniki w Sysinfo, ale nie obiecuję :)

Zapomniałem dodać że na dwóch Amigach 1200 rev 1D4 by Escom karty te ładnie śmigają.



Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 08:34:23 przez neuron55
[#13] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA

@Voyox, post #6

A przy tym ACA 1230/56 używasz jakiegoś dodatkowego chłodzenia, wiatraczek czy jakieś inne cuś ?
[#14] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA

@asman, post #2

Zacznij, kupuje w ciemno szeroki uśmiech
[#15] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA

@asman, post #13

Nie ma żadnego chłodzenia. Jest gorący proc, ale da się wytrzymać. Grałem parę godzin w galagę, trochę w Black Crypt, pośmigałem po systemie, ani jednego zwisu. Nigdy bym nie zamienił na żadnego Blizzarda w którym są stare pamięci SIMM. Tu RAM po prostu wymiata. Im mniej styków tym lepiej. Kolorek karty srebrny, zegarek jest, nic mi nie brakuje do szczęścia. Dziś zainstaluję jakiś AmigaSYS albo MagicWB, nigdy na to czasu nie miałem.
[#16] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA

@asman, post #13

Karta 030 55mhz też się jakoś specjalnie nie grzeje. Ja mam założoną klapkę pod spodem z otworami pomagającymi odprowadzać nadmiar ewentualnego ciepła.

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 14:21:27 przez neuron55
[#17] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA

@Hellena, post #14

@Voyox, @neuron55 - Dzięki za info.

@Hellena - zaczynam o tym myśleć intensywniej :)
[#18] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA

@asman, post #17

Wrzućcie shoty z SysSpeeda.
[#19] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA

@Krashan, post #3

Tak się zastanawiam - jakiś mocny ARM gdyby w niego zapodać emulator 68k ile by wyciągnął flopsów? Byłoby 040/25? Bo jeśli tak to aż dziw bierze ... że jeszcze nikt na ten pomysł nie wpadł.
[#20] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA

@abcdef, post #19

Kilka dni temu była dyskusja o tym na #ppa ;D

Ale bez danych wydajnościowych.
[#21] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA

@neuron55, post #16

Gdzie te czasy, kiedy za radiator na Blizzardzie IV 50 MHz robiła pięciozłotówka :D
[#22] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA

@abcdef, post #19

że jeszcze nikt na ten pomysł nie wpadł

Na pomysł wpadłem chociażby ja. Ale jak łatwo się domyślić, między wpadnięciem na pomysł, a realizacją jest przepaść. Moim zdaniem prościej jest robić implementację procesora w FPGA, niż emulację na ARM-ie, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że reszta Amigi ma to widzieć jak rzeczywisty procesor.
[#23] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA

@Krashan, post #22

Hmmm... w sumie jedynym poważnym problemem w przypadku ARM jest interfejs do Amigi - JIT 68k dla ARM można w różnych zakątkach internetu znaleźć. I tak jak piszesz problemem nie jest to, że ARM emuluje same możliwości ALU (czyli przetwarza rozkazy 68k), problem to emulacja interfejsu, sygnałów kontrolnych i ewentualnie przerwań. FPGA załatwia sprawę kompleksowo, ale raczej nie osiągnie wydajności takiego 1.6GHz Cortex A15 - a jak weźmiemy taki, który osiągnie to będzie kosztował 10x tyle. Gdzieś widziałem jakieś MCU ARM z wbudowaną logiką FPGA, ale podejrzewam, że koszt nie byłby wcale niższy.
[#24] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA

@abcdef, post #23

FPGA załatwia sprawę kompleksowo, ale raczej nie osiągnie wydajności takiego 1.6GHz Cortex A15.

Nie wiadomo, w momencie gdy ARM musi emulować nie tylko sam procesor M68k, ale całą magistralę wystawianą na złącze karty turbo, dotrzymując przy tym timingów.
[#25] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA
Prosze prosze. Pewnie wszystko pójdzie "na pniu" szeroki uśmiech
[#26] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA

@Krashan, post #24

Dlatego pisałem o MCU z zintegrowanym FPGA. Zazwyczaj nie ma na tyle elastycznej magistrali by można ją było wykorzystać do amigi... zawsze coś musi pośredniczyć, a robienie bitbang w tym celu zwyczajnie zabiłoby wydajność każdego procka.
[#27] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA

@abcdef, post #26

Tak, to by mogło działać, ale mamy wtedy do czynienia z wyjątkowo złożonym układem sprzętowo-programowym. Moim zdaniem współczesne FPGA w rozsądnych cenach mogą nam dać „procesor” w okolicach 68060 @ 200 MHz. Osiągnięcie tego przy pomocy ARM-a wymagałoby wspomagającego FPGA do interfejsowania, niekoniecznie taniego, ze względu na wymaganą ilość wyprowadzeń, oraz prawdopodobnie zastosowania JIT w emulatorze.

Nie twierdzę, że zrobienie takiego urządzenia jest niemożliwe, ale jest o wiele trudniejsze, niż zrobienie emulacji procesora w FPGA. Przy tym wcale nie gwarantuje znacząco lepszych osiągów, ani znacząco niższej ceny.
[#28] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA

@_arti, post #18

Zassałem SysSpeed 2.6 i domyślam się że wiedziałeś że nie ruszy? Jaki powód? Nawet nie dyga programik? Chciałem z ciekawości, może jest inny podobny co działa ?
[#29] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA

@Voyox, post #28

Jaki powód? Pewnie nie masz MUI
http://aminet.net/package/util/libs/mui38usr
[#30] Re: Limitowana edycja nowych karty procesorowych z serii ACA

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #29

Jest wynik MIPS 18.73
Zdjęcia nie zrobiłem bo ten program wygląda koszmarnie. Jeszcze poprosił o dyskietkę z GoldED którego nie mam obecnie.

Sys pokazuje 030-58 MHz

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 23:22:41 przez Voyox
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem