Komentowana treść: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów
[#1] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów
Ciekawe co tam Epsilon pisze na swoim blogu, że został nowym beta testerem. Jak w listopadzie się do A-EON odezwałem, że mógłbym zrobić port NetBSD na Tabora, to niestety nie udało się znaleźć dla mnie płyty...
[#2] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów
Płyta zawiera 8GB RAM czy ma slot umożliwiający umieszczenie takiej kości? :)
[#3] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów

@michalmarek77, post #2

może zawierać do 8 GB pamięci DDR3

Zakładam że "może" oznacza slot SODIMM, a nie bogatą mnogość konfiguracji w jakiej występuje ta płyta
[#4] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów

@alpine, post #3

Jest fota jak wsadzony jest "laptopowy" RAM na blogu.
[#5] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów

@strim_, post #1

Bylo napisac ze umiesz ikonki rysowac.
[#6] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów

@Valwit, post #5

i grać w Quake II jak niektórzy beta testerzy :)


Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 11:13:19 przez Dorian3d
[#7] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów

@Valwit, post #5

Bylo napisac ze umiesz ikonki rysowac.

To było trochę wredne ale trafione. OK szeroki uśmiech
[#8] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów

@strim_, post #1

Bali się że jesteś za "kumaty" i "rozkminisz" to i owo. A oni wolą testerów jak pisano, co przesuwają ikonki i grają w dooma i quake 1 i 2....
[#9] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów

@strim_, post #1

Jeszcze by wyszło, że będziesz chciał płytę poprawić I co wtedy, w jakim Ty świetle ich stawiasz ;)

Tabor - Sakura edyszyn cool

Tutaj można poczytać trochę o pierwszych wrażeniach.

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 13:27:07 przez Sir_Lucas
[#10] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów

@Sir_Lucas, post #9

Ten link jest w treści newsa
[#11] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów

@adam_mierzwa, post #10

...a gdzie jest slot PCIe x4? Czy może jest jeden o pełnej długości ale ma speeda x4?

Tak na marginesie - jakby ta płyta + 4GB RAM + karta microSD kosztowała nie więcej niż 1500zł to ja bym chętnie kupił no max <2k. Za więcej to nie ma sensu... trzeba doliczyć jeszcze ok. 1000zł za resztę osprzętu (obudowa, zasilacz, dyski itp.).
[#12] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów

@radekcz, post #11

500-600 Euro za mainborda i to się sprzeda spokojnie nie tylko w USA i najbogatszych krajach EU.
[#13] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów
Oprócz braku FPU, to ta płyta wygląda całkiem sensownie.
[#14] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów

@flops, post #13

A mi sie "bios" podoba. Taki "amigowy" pomysł
[#15] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów

@radekcz, post #11

Fizyczne złącze jest x16 ale tylko 4 linie PCIe podłączone. Dzięki temu możesz bezpośrednio włożyć kartę x16 i będzie działać (z przepustowością x4).

I to jest dobre rozwiązanie. Mam pod biurkiem komputer z PCIe x8 i musiałem wydać kasę na adapter x8->x16 bo nie dało się inaczej karty graficznej podłączyć.
[#16] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów

@adam_mierzwa, post #10

@Adam
Masz rację. Link jest w newsie. Nie mogłem się jednak powstrzymać od skomentowania tego co Strim napisał. Chłopak naprawdę odwala kawał dobrej roboty i jest specjalistą jakich mało, a oni, tj. Hyperion dają jakieś śmieszne wymówki.
[#17] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów

@strim_, post #1

Jak w listopadzie się do A-EON odezwałem, że mógłbym zrobić port NetBSD na Tabora, to niestety nie udało się znaleźć dla mnie płyty...
Ciekawy jestem czy rzeczywiście im płyt zabrakło, czy powód był inny? Jeżeli tak jak ktoś zasugerował bali się ośmieszenia, że zrobisz działający port sam, to bardzo, bardzo niedobrze. Poza tym powinni na głowie stanąć,
żeby znaleźć płytę dla kogoś kto chce i potrafi programować, bo tempo prac jest dużo za wolne i nigdy dobrych programistów nie za wielu. Sami sobie w stopę strzelają...

Przy okazji, czy NetBSD dla PPC, bo jak mniemam taki miałeś zamiar przenosić, ma jakieś gui, jak to wygląda ze strony zwykłego użytkownika?
[#18] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów
No ta linux działa nie to co OS4.x ;)
[#19] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów
ja powiem tak, jesli da sie na tym uruchomic morphosa to ja bym sie pisal. cena faktycznie jak na warunki zachodnie nie jest jakas kosmiczna. na probe zainstalowem jakis czas temu ten nowy amiga os i mos moim zdaniem jest zdecydowanie lepszy. a jak sie da na tym odpalic linuxa z pakietem biurowym i generalnie calym pakietem, to jestem jak najbardziej za. swoja droga, to milo byloby uzywac mosa na nowym sprzecie:)
[#20] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów

@Sir_Lucas, post #16

Nie widziałem korespondencji, nie wiem pod który konkretnie e-mail pisał, możliwe że został potraktowany jako nieamigowiec a płyt faktycznie było mało.
Sprawę warto nagłośnić, możliwe że Trevor otacza się amatorami.

#19
Podobno ma nie być na to MorphOS-a. Tak przynajmniej twierdzi Michał Żukowski.


Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 23:05:58 przez adam_mierzwa
[#21] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów

@adam_mierzwa, post #20

Też pisałem parę razy maila z ochotą beta testu na Tabor i nic.
[#22] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów

@radzik, post #21

Zasadniczo pierwszeństwo mają ci co już byli betatesterami. Tam niektórzy maja status quo, trzeba przewietrzyć ;)
Jesteś zarejestrowany na forum Hyperionu, znasz język, możesz rozruszać towarzystwo.
[#23] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów

@adam_mierzwa, post #20

Tak napisał Frank Mariak swego czasu na MZ ;)
Zreszta po co tracić czas na klepanie kodu fpu ...
Skoro w tym czasie moża zatakować MorphOS NG ;)
[#24] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów

@Ferin, post #17

Ciekawy jestem czy rzeczywiście im płyt zabrakło, czy powód był inny?


Nie wiem tego, nie chce dywagować, otrzymałem informację, że nie mają wolnych płyt, wraz z sugestią bym może zainteresował się X5000...

Przy okazji, czy NetBSD dla PPC, bo jak mniemam taki miałeś zamiar przenosić, ma jakieś gui, jak to wygląda ze strony zwykłego użytkownika?


Ma serwer X11, działa większość środowisk graficznych które z niego korzysta (Xfce, KDE, starsze wersje Gnome, inne mniej wymagające środowiska oparte na X).
[#25] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów

@adam_mierzwa, post #22

To jak środowisko ma się powiększyć jak te same osoby są beta testerami?
Czyli mówisz forum Hyperionu atakować. Spróbuję.
[#26] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów

@radzik, post #25

dla mnie to kpina testowac plyte pod linuchem
[#27] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów

@dario35, post #26

Dlaczego kpina? Testują sprzęt, a nie system, więc obiektywnie zwyczajnie lepiej jest to robić pod systemem, pod którym mogą zrobić więcej, zarówno pod względem różnorodności oprogramowania jak i wsparcia sprzętu (pewnie są pod wszystko sterowniki). Myślę, że nawet gdyby była dostępna chociaż jakaś wersja beta OS4 pod ten sprzęt, do testów A-EON i tak sugerowałby używanie linucha.
[#28] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów

@adam_mierzwa, post #20

Podobno ma nie być na to MorphOS-a.


No to beznadzieja A ja chciałem mieć nowy sprzęt do dwóch (trzech, nie licząc linuxa) systemów...
[#29] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów

@DiskDoctor, post #28

Kurde, przecież do MOS-a, to możesz w każdej chwili sobie ściągnąć coś szybszego za 200PLN z Allegro. A że nie nowe? To se kup dwa - będziesz mieć na ewentualną wymianę
[#30] Re: Płyta główna "Tabor" trafiła do betatesterów

@_arti, post #29

Mnie też nie pasuje mieć dwóch sprzętów tego typu więc o wiele wygodniej mieć dwa systemy na jednym sprzęcie. Nie każdy ma duże mieszkanie czy nawet więcej niż jeden pokój gdzie można więcej niż dwa komputery podłączyć.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem