Komentowana treść: Pierwsze Chiptune Compo PPA
[#1] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA
Oczywiście, jak zwykle, funduję nagrodę dodatkową, w wysokości 100 złotych na zakupy RetroAmi OK ...zachowując sobie jednocześnie prawo do jej przyznania (mogę tak?).

PS: @Dakti, przypominam, że Twoja jest jeszcze do odebrania.


Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 11:16:38 przez _arti
[#2] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA

@_arti, post #1

Przysiadłem do ProTrackera i tak mi wychodzi, że z limitem 4 kB, nawet jeżeli założymy, że sample nic nie zajmują, można mieć maksymalnie 2 patterny. Wobec tego robię szesnastkę...
[#3] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA

@Krashan, post #2

Heh... wszedłem tu, żeby to samo napisać wczoraj ale mnie ubiegłeś. 2-patternówka to max co można wycisnąć z PT w takiej sytuacji. Czysty moduł bez niczego to 2108 bajtów, każdy pattern to 1024 :) 1 pattern i prawie 2kB sampli albo 2 patterny i niecały 1kB.

Dość ascetyczna kategoria, ale historia zna masę takich utworków z cracktr, menu, a nawet komercyjnych gier. Ciekaw jestem co też tutaj się znajdzie w połowie maja
[#4] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA
To może wprowadzić ograniczenie na całkowitą wielkość sampli? Bo to one stanowią o chiptunowości.
[#5] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA

@mccnex, post #3

Zawsze można siekać komendami i powtarzać, zapętlać, odgrywać w przód i w tył...
[#6] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA

@mccnex, post #3

To mozna by bylo zrobic Executable Music i spakowac ja Shrinklerem. Mysle ze w takim przypadku to nawet 20kB by dalo sie upchac w 4k.
Albo jesli to typowy Chip Tune to uzyc AHX albo cos podobnego.

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 18:15:04 przez Phibrizzo
[#7] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA

@Phibrizzo, post #6

jesli to typowy Chip Tune to uzyc AHX albo cos podobnego


A kategoria "Hively Tracker" to nie to właśnie?
[#8] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA

@recedent, post #7

Tak, tylko że HVL to wielokanałowy AHX. Dźwiękowo 4 kanałowy HVL nie róźni się niczym od AHXa, albo się róźni i o tym nie wiem. Hively Tracker potrafi zapisywać też AHXy, więc trochę dziwne.
[#9] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA

@Korni, post #8

Nieco się różni. Hively ma np. możliwość użycia dwóch komend na nutę i modulację pierścieniową.

Mnie tylko dziwi po co tyle tych kategorii skoro zainteresowanie konkursem jest nikłe? W poprzedniej edycji startowało zaledwie 4 autorów… Chętnie zobaczyłbym za to np. compo na muzykę stworzoną za pomocą Cintera.

A, i zastanawiam się, dlaczego preview musi mieć separację kanałów od 70% do 100%? Wszak nie od dziś wiadomo, że 4-channele najlepiej brzmią w mono.



Ostatnia aktualizacja: 31.03.2016 22:12:08 przez Jazzcat
[#10] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA

@Jazzcat, post #9

Chętnie zobaczyłbym za to np. compo na muzykę stworzoną za pomocą Cintera.


+1
[#11] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA

@Jazzcat, post #9

Moim zdaniem należałoby zacząć od przeportowania edytora Cintera na Amigę. A potem można konkursować... Wymaganie Windowsa do wzięcia udziału w konkursie na Polskim Portalu Amigowym jest niepoważne.

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 07:58:21 przez Krashan
[#12] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA

@Jazzcat, post #9

Wszak nie od dziś wiadomo, że 4-channele najlepiej brzmią w mono.
Też na to zwracałem uwagę organizatorowi konkursu, ale bez efektu. Co do zaś kategorii, to moim zdaniem wystarczyłyby dwie: AHX i ProTracker 16 kB...
[#13] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA

@Krashan, post #12

Jako grafik nie wezmę oczywiście udziału w konkursie, ale trochę słabo wyszło moim zdaniem z terminem. W pewien sposób konkurs nakłada się bowiem na Decrunch, gdzie również będzie kompoty muzyczne. Może jakieś połączenie konkursów?
[#14] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA

@Krashan, post #11

Nie do końca mogę się zgodzić. Cinter to syntezator i w tym przypadku służy jedynie jako narzędzie do tworzenia sampli. Moduł i tak trzeba zrobić na Protrackerze. A finalny plik exe też przecież ma się uruchamiać na Amidze, a nie PC.

A jeśli chodzi o używanie pecetowych narzędzi do tworzenia amigowego contentu to ja osobiście nie mam nic przeciwko. Zresztą sprawa była wielokrotnie dyskutowana w zinach albo na startup-sequence i nic z tych dysput nie wynikło. Jedni dbają o "czystość" i uważają, że wszystko powinno się robić na Amidze. Inni, że niekoniecznie. Że finalny efekt ważniejszy. Fakty natomiast są takie, że dzisiaj prawie wszyscy korzystają z PC przy developingu amigowych exeków. Mówię o demach, ale w grach jest chyba podobnie. Czemu? Bo na Amidze po prostu nie ma takich narzędzi. Bo szybciej. Bo sprawniej. Bo wygodniej korzystać ze środowiska, które się doskonale zna niż próbować wyważać otwarte drzwi szukając amigowych namiastek. Ilekroć muszę zrobić moduł, wszystkie brzmienia przygotowuję sobie najpierw na pececie, a później wykańczam dzieło w Protrackerze. Chyba wszyscy muzycy korzystają dziś z technologii VST, ze wspaniałych wtyczek i możliwości, których na Amidze nie ma i pewnie nigdy nie będzie.
[#15] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA

@Jazzcat, post #14

Nie ważne na czym co jest robione - zawsze liczy się finalny efekt. Zaraz wyjdzie, że system Amigi nie jest amigowy bo go na Amidze nie robiono ;P
[#16] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA

@michalmarek77, post #15

Programy arosowe nie sa robione na arosie tylko na linuxie i jak to sie skonczylo dla arosa latwo widać.
[#17] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA

@michal_zukowski, post #16

Hmm.... coś w tym jest więc +1.
Jaka będzie motywacja do napisania amigowych narzędzi jeśli wszyscy będą używać PC ?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 13:52:46 przez pisklak
[#18] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA

@Krashan, post #12

No dobra, 50%. Mono można załączyć sobie na amplitunerze. Generalnie 70% jest idealne do odsłuchu na słuchawkach. Z 50% też nie powinno być problemu.
Kategoria 4 kB zostaje. Pośmiejemy się lub i nie, z wypocin zrobionych na 2 patternach.OK
[#19] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA

@Korni, post #8

Dźwiękowo 4 kanałowy HVL nie róźni się niczym od AHXa


A czy jest jakiś inny program na Amigę który pozwala tworzyć AHX?
[#20] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA

@slay, post #13

Może jakieś połączenie konkursów?


Właściwie mogę napisać mejla z takim pytaniem. Ja nie widzę problemu, aby autor muzyki wysłał ją także na Decrunch. Można także opóźnić głosowanie na forum i zacznie się ono w dniu party na Decrunch.
Jeżeli organizatorzy nie widzą problemu, to należy jeszcze zapytać twórców modułów, czy chcą wziąć udział w dwóch konkursach jednocześnie.
[#21] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA

@Andrzej Drozd, post #20

Dzięki Slayer za propozycję i Andrzej za cynk.
Idea połączenia kompo zacna. Myślę że uczestnikom i organizatorom obu wydarzeń wyszłaby na dobre. Osobiście bardzo podoba mi się platforma - w praktyce każda klasyczna Amiga.

Przy czym nam zależy przede wszystkim na zachowaniu ducha demoscenowych kompotów, czyli praca NIE MOŻE być opublikowana nigdzie wcześniej przed party na którym jest wystawiona. Czyli pierwszy publiczny odsłuch musiałby się odbyć na Decrunch.
Jeśli organizatorzy konkursu zgodziliby się na ten warunek moglibyśmy dogadać kwestię głosowania i jego koordynacji. Z tego co wiem _arti wybiera się na party, uprościłoby to wyłonienie przynajmniej jednego nagrodzonego w compo :)
[#22] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA

@wino, post #21

Czyli pierwszy publiczny odsłuch musiałby się odbyć na Decrunch


OK. W takim razie głosowanie na forum zacznie się następnego dnia.
[#23] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA

@Andrzej Drozd, post #22

Czyli w odróżnieniu od poprzednich edycji konkursu muzycznego - tym razem nie będzie już anonimowo?
[#24] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA

@recedent, post #23

Chwila, przecież uczestnictwo w compo na Decrunch nie jest obowiązkowe. Kto chce, wystawi, kto nie chce, wystawi tylko na PPA (i odwrotnie).
[#25] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA

@recedent, post #23

Tym razem ta anonimowość będzie zależeć od muzyka - czy wystawi moduł tylko w jednym konkursie, czy w obu.
Drugie Chipcompo wystartuje w dogodniejszym terminie. Tak czy inaczej, gdy startował Pierwszy Forumowy Konkurs Muzyczny...jakby nie było "dawno temu", to nie mieliśmy jeszcze tyle konkursów/compotów. Lepiej dużo niż wcale.
Forumowy konkurs w październiku wystartuje normalnie i anonimowo. Drugie Chipcompo także.
[#26] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA
W związku z powyższym, ostateczny termin nadsyłania muzyki zostaje przesunięty do 21 maja, do godziny 23.59.
[#27] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA

@Andrzej Drozd, post #26

Dodam jeszcze fakt, że portalowe Chiptune Compo "cieszy" się miernym entuzjazmem, a nawet jest pewnym wrogiem MSX Compo na nowo powstałych party. Zauważmy jednak, że Chiptune Compo jest tylko próbą/rozeznaniem związanym z Forumowym Konkursem Muzycznym PPA.
Ten konkurs nie ma na celu rywalizowania z konkursami które odbywają się na żywo.
Jeżeli będzie niska frekwencja, to Chiptune Compo juz nie pojawi się za rok (ale nie zostanie zawieszony na zawsze, tylko na jakiś czas). Tą funkcję przejmie Forumowy Konkurs Muzyczny PPA (zostanie dodana kategoria 4 kB).
Forumowy Konkurs Muzyczny PPA jest aktualnie jednorocznym konkursem. Zaczyna się pod koniec października i wyniki mamy na początku stycznia.

Chiptune Compo był próbą rozeznania, czy na portalu jest zapotrzebowanie na większą częstotliwość konkursów. Jak się okazuje - nie ma.

Mam nadzieję że, to "Pierwszy Forumowy Konkurs Muzyczny" zainicjował aktualne konkursy na żywo i...taki był cel.
Cel został osiągnięty. Jestem szczęśliwy, że udało się Nam rozruszać kompoty.

Zapraszam na październikowy Forumowy Konkurs Muzyczny.
[#28] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA

@Andrzej Drozd, post #27

To może by tak się określić – będzie ten konkurs czy nie będzie. Bo jak nie, to wystawię modka na Decrunchu. Lepsze ostatnie miejsce tam, niż odwołany konkurs tutaj...
[#29] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA

@Krashan, post #28

Będzie.
[#30] Re: Pierwsze Chiptune Compo PPA

@Andrzej Drozd, post #27

Ale w sumie czego się spodziewałeś? Nie dość, że konkurs koliduje z Decrunchem, to jeszcze kategorie nie do końca się pokrywają. Tutaj jest 4kb, 16kb i Hively, a tam exe music i zwykłe tracker compo. No chyba, że ktoś zdecydowałby się wystawiać AHX w exe music - wtedy ewentualnie mógłby go podesłać też tu. Jasne, zawsze można zrobić moduł 4kb albo 16kb, zgrać go jako exe i puścić na Decrunchu, ale IMO to bez sensu - nie po to jest ta kategoria, żeby się zamykać w Protrackerze...

Poza tym, tak jak już mówiłem, w ostatniej edycji konkursu PPA startowało 4 muzyków. Dlaczego w niszowym chip compo miałoby być ich więcej?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem