Komentowana treść: Kolejna, nowa karta graficzna do Amigi
[#1] Re: Kolejna, nowa karta graficzna do Amigi
Dodam tylko, że testowa partia jest spodziewana w lipcu. Płacona była w kwietniu. Zamawiało się ją tutaj. Dostęp dostali w pierwszej kolejności ci, którzy wymieniali z autorem uwagi i wyrażali chęć do testów. Jakiś czas temu autor kupił A3000 żeby dostosować kartę do działania w ZIII. Ja sam planuję ją używać w ZIV Elboxu.
Dodatkowo, karta ma slot microsd, na razie będzie on bootowalny, ale sterownik do systemu jak najbardziej jest.
[#2] Re: Kolejna, nowa karta graficzna do Amigi

@baderman, post #1

Do jakiego modelu klasycznego można porównać jej osiągi?
[#3] Re: Kolejna, nowa karta graficzna do Amigi

@pong777, post #2

Ciężko powiedzieć. Jak dostanę, na pewno zrobię testy :).
[#4] Re: Kolejna, nowa karta graficzna do Amigi

@pong777, post #2

Osiągi każdej karty Zorro2 bez akceleracji sprzętowej 3d determinuje najgorsze wąskie gardło -koszmarnie wolny transfer danych przez magistralę. Skoro jest sprzętowy blitter, to karta w najlepszym razie będzie miała osiągi Picasso IV lub Cyberwision 64/3d pracujące w ZII.
Ale nadzieję budzi deklaracja prowadzenia prac nad implementacją ZIII, tu może być nawet kilka razy szybciej.
[#5] Re: Kolejna, nowa karta graficzna do Amigi

@wali7, post #4

Skoro dało się opracować ZIV jako ZII Fast (wiem upraszczam), to może na etapie planowania implementacji pokusić się o taki sam "myk", ale z ZIII. Sam nie skorzystam, bo nie mam na czym, ale dla klasyka to byłby skok, no i koszerny, a nie PCI fuj.
[#6] Re: Kolejna, nowa karta graficzna do Amigi
Amiga bez OCS/ECS/AGA to już nie Amiga.
[#7] Re: Kolejna, nowa karta graficzna do Amigi

@MDW, post #6

To, że w specyfikacji pojawiają się takie hasła jak HDMI, FPGA, Pixasso96, CyberGFX czy akceleracja 3D to oznacza, że to już nie jest Amiga? :) Równie dobrze można by było napisać, że jeśli włożę do swojej Amigi rozszerzenie, które było wyprodukowane po bankructwie Commodore, to sprzęt przestanie być Amigą :)
[#8] Re: Kolejna, nowa karta graficzna do Amigi

@grxmrx, post #7

Ja myślę, że MDW odwołuje się do tezy lansowanej przez skrajnych obrońców "amigowej czystości", że chipy odwzorowane w FPGA nie są wystarczająco koszerne. Tylko "prawdziwe chipy", najlepiej zrobione przez Commodore, i najlepiej aby nazywały się Paula, Gary, Denise, lub Agnus ;)
A tu nie dość, że CPU mamy w FPGA, to jeszcze chipset graficzny też.

A tak na marginesie, niedawno wpadła mi w ręce karta PCI (do peceta) będąca interfejsem GPIB - taka stara magistrala (używana już w latach 60) używana jeszcze niekiedy w sprzęcie analitycznym (wypierana przez Ethernet i USB)... kiedyś na tych kartach (mam w pracy kilka generacji, w tym ISA) były specjalizowane chipy wyprodukowane np. przez HP, w najnowszych wszystko jest zrobione w Spartanie 3 - takim samym jak w minimigu. Ot, znak czasu :) Niewielkie serie układów taniej wyrzeźbić w FPGA, niż odpalać całą linię obróbki wafli krzemowych w nadziei, że projekt nie jest zabugowany.

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2016 00:13:46 przez wali7
[#9] Re: Kolejna, nowa karta graficzna do Amigi

@wali7, post #8

Dokładnie takie znaki czasu. Nawet nasze rodzime firmy z branży militarnej robiące radary i inną bardziej skomplikowaną elektronikę używają FPGA. Zaraz ktoś napisze, że nie ma co porównywać tego z Amigią. Otóż jest jeden wspólny aspekt, skala produkcji

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2016 12:45:56 przez spidi
[#10] Re: Kolejna, nowa karta graficzna do Amigi

@spidi, post #9

Nawet nasze rodzime firmy z branży militarnej robiące radary i inną bardziej skomplikowaną elektronikę używają FPGA.


"Nawet nasze". Zabrzmiało tak, jakby nasze firmy to dalej na zapasach TTLi z CEMI, albo lepiej na tranzystorach z TEWY miały jechać...

OMG, człowieku - w tej branży FPGA są od "wieków". I często takie, na które przeciętnego śmiertelnika (w sensie - elektronika-hobbysty) stać nigdy nie będzie.
[#11] Re: Kolejna, nowa karta graficzna do Amigi

@konrad_0x42, post #10

"Nawet nasze". Zabrzmiało tak, jakby nasze firmy to dalej na zapasach TTLi z CEMI, albo lepiej na tranzystorach z TEWY miały jechać...

OMG, człowieku - w tej branży FPGA są od "wieków". I często takie, na które przeciętnego śmiertelnika (w sensie - elektronika-hobbysty) stać nigdy nie będzie.


Od jakich wieków PIT-RADWAR (RADWAR) to zaledwie jakieś 15 lat, jeśli chodzi o rodzimą branżę, bo na świecie to co innego.
[#12] Re: Kolejna, nowa karta graficzna do Amigi
Adres e-mail nie powinien być podany w taki sposób w newsie. Tę stronę odwiedza setki botów dziennie. Część z nich spisuje adresy mailowe ze stron aby wysyłać na nie spam. Znacznie lepiej umieszczać e-mail w postaci napisanej na obrazku lub zapisany nie wprost, np: lukas na poczcie mntmn kropka com. Dzięki temu posiadacz konta otrzyma znacznie mniej spamu.
[#13] Re: Kolejna, nowa karta graficzna do Amigi

@wali7, post #8

Ja myślę, że MDW odwołuje się do tezy lansowanej przez skrajnych obrońców "amigowej czystości", że chipy odwzorowane w FPGA nie są wystarczająco koszerne.

Zgadza się. Właśnie na taką małą złośliwość sobie tu pozwoliłem. szeroki uśmiech Osobiście od dawna wisi mi to na jakim sprzęcie to będzie chodziło. Ja chcę uruchomić nowy, rozwijany system natywnie (albo z maksymalnie "zbunkrowaną" emulacją żebym jej nie widział i nie czuł) i ma on działać stabilnie i szybko.
[#14] Re: Kolejna, nowa karta graficzna do Amigi
LOL, akuratnie mam tego Scaraba
Trzeba będzie się przyjrzeć jak trudno będzie takie coś zbudować ok, racja
[#15] Re: Kolejna, nowa karta graficzna do Amigi

@Mario, post #12

Więc na szczęście są filtry anty-spamowe, często wbudowane.

Zresztą autor karty sam tak robi (vide: podlinkowana strona, na dole), więc najpewniej, nie widzi w tym nic zdrożnego.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem