Komentowana treść: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #10
[#1] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #10
Radzik coś Ci Mac znów zwalnia
[#2] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #10

@spidi, post #1

Ostatnio coś z tym Skypem jest słabo. ;)
[#3] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #10
Moim zdaniem ankieta o NG faktycznie chyba powinna połączyć trzy systemy. Ale powinno być jedno pytanie jakiego systemu się używa. I tu chyba powinna być możliwość wyboru więcej niż jednej odpowiedzi, bo jest trochę takich niezdecydowanych osób.

@Radzik:
Ja nie byłem pierwszy na patronite.pl. Jak się zadeklarowałem to były już dwie osoby. Musiałem odkopać, od wielu lat nieużywane, konto PayPal.
[#4] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #10

@MDW, post #3

powinno być jedno pytanie jakiego systemu się używa

Powinno być pytanie "jakiego systemu używasz najczęściej".
[#5] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #10

@adam_mierzwa, post #4

Być może sonda mogła być skonstruowana lepiej, ale fajnie, że w ogóle była - jakoś przedtem nikomu się nie chciało jej zrobić.

Dla mnie najważniejszym (i zarazem mało zaskakującym) wnioskiem jest ten, że zdecydowana większość amigowców "wiąże przyszłość" z klasykiem i/lub FPGA. Amig NG prawdopodobnie podzielą los kart PowerPC.

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 12:30:28 przez slay
[#6] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #10
Sonda dotyczyła klasyka, to nie zaglądałem, a tu słucham, że jakieś żale, że została zorganizowana tak a nie inaczej. Dziwię się, że ludzie cokolwiek jeszcze robią.
[#7] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #10

@adam_mierzwa, post #4

powinno być jedno pytanie jakiego systemu się używa


PC Task + dos 6.22
[#8] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #10

@slay, post #5

Można ewentualnie zrobić sondę na temat sceny. Myślisz, że ma sens?
[#9] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #10

@slay, post #5

Myślę, że gdyby doszły do skutku rozwiązania typu NATAMI lub szumnie zapowiadane w MA Amigi 6000 to kto wie. Mnie zastanawia jak ankietę odbierze AEON, a w szczególności Trevor? Nie pogniewałbym się gdyby zbudowali udoskonalonego klasyka.
[#10] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #10
Troche nie rozumiem dywagacji dyskutujących o potrzebie tworzenia oprogramowania dla klasyka + zgodności z systemem. Oprogramowanie, żeby było używane musi być użyteczne. Względnie konkurencyjne wobec tego co można mieć na Windowsie czy Linuxie. W obecnej sytuacji także wskazane by było, żeby te oprogramowanie było potrzebne jego autorowi, wtedy jest mniejsza szansa, że skonczy jak Digbooster3. Oprogramowanie dla klasyka niestety nie spełnia powyższych wymagań. Nie będzie porónywalne z oprogramowaniem dla Windowsa czy Linuxa i będzie wykorzystywało jakieś przedpotowe API a programista będzie tracił czas na dostosowanie do działanie pod wszystkimi systemami.

Jak zacząłem robić SCANdala to przeanalizowałem to co serwuje Windows (frontendy Twaina czy kupowate oprogramowanie dołączane do skanerów) , Linux (XSane), AmigaOS (FxScan) . Okazało się, że jestem w stanie zrobić coś lepszego/porównywalnego ale żeby nie poswiecać ton czasu muszę korzystać z nowych właściwości MorphOSa i nie patrzec na OS3. Fab robiąc Odyssey także korzystał z nowinek MorphOsa, które to pozniej zostały backportowane do innych systemów.

Poza tym nawet nie ma co mówić o jakimkolwiek komercyjnym podejściu. Na SCANdala + sterowniki poświęciłem jakies 7 miesięcy, Rdesktop - 2 miesiące, Sterowniki druku, jakies 4 miesiące , reggae 5 miesiecy. Robiąc to samo dla jakiejs korpofirmy zarobilbym na jakąś kawalerkę. Komercyjne podejscie umarło już dawno temu. Co mi z tego, że dajmy na to SCANdala kupiłoby 40 osób po 50 zł. Wychodzi niecałe 2 zł za godzine, minus podatek minus Vat. Programowanie dla Ami nigdy juz nie otrze się o komercje. Nawet nie ma sensu prosić o jakąś kwotę bo ani się na tym nie zarobi, a tylko ograniczy odbiór. Jedynym wyjątkiem jest pobieranie kasy jesli się straciło na samym projekcie (koszt serwerów na strony, koszt sprzętu etc.)

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2016 00:05:43 przez michal_zukowski
[#11] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #10

@slay, post #5

Dla mnie najważniejszym (i zarazem mało zaskakującym) wnioskiem jest ten, że zdecydowana większość amigowców "wiąże przyszłość" z klasykiem i/lub FPGA


Hę? Dla mnie zaskakującym wnioskiem było to, że tak wielu klasykowców chce dokupić sobie sprzęt NG.

Ankieta była skierowana do użytkowników Amigi klasycznej. Myślałem, że to typowi retrofani, a tymczasem jedna piąta zamierza w ciągu kilku kolejnych lat zakupić sprzęt NG. Nieźle!
[#12] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #10

@michal_zukowski, post #10

Poza tym nawet nie ma co mówić o jakimkolwiek komercyjnym podejściu.

W 100% się z tym zgadzam. W Amidze nie ma kasy i nie będzie. To jest pasja, hobby. Jeżeli ktoś koniecznie chce tłuc jakąś namacalną kasę to niech zmieni platformę. Jest cała masa alternatyw w których można się popisać i jeszcze zarobić. W amigowym świecie zarobić się nie da. Na przykład mi to zupełnie nie przeszkadza i wcale mnie nie zniechęca.
[#13] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #10

@recedent, post #11

Myślałem, że to typowi retrofani, a tymczasem jedna piąta zamierza w ciągu kilku kolejnych lat zakupić sprzęt NG. Nieźle!

Bardzo słuszna uwaga. szeroki uśmiech Też myślałem, że to jest ankieta dla retro-fanów i dlatego nie brałem w niej udziału. Plany retro-ludzi są ciekawe i zaskakujące.
[#14] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #10

@MDW, post #13

Nie jestem pewien, czy tę ankietę można traktować poważnie. Skoro aż 68 osób jest gotowych płacić za scenowe produkcje to coś tu jest nie halo. Chyba że to na zasadzie: jakie pytanie, taka odpowiedź ;)
[#15] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #10

@MDW, post #12

W Amidze nie ma kasy i nie będzie.
He, he, heeee...
[#16] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #10

@Jazzcat, post #14

Skoro aż 68 osób jest gotowych płacić za scenowe produkcje(...)

Wykorzystaj to! Możecie ze Slayerem utłuc niezłą fortunę!

A tak na serio to faktycznie coś nie tego z tym płaceniem za scenę. Dla mnie świat Amigi zawsze był odskocznią od paskudnego "poważnego" świata komercji, głupot, korporacji i pseudo-profesjonalizmu gdzie za każde kiwnięcie palcem albo się dostaje pieniądze albo się płaci. Nie chciałbym żeby to się odwróciło i żebym w pracy siedział przy platformach amigowych, a wracał do domu i siadał przy tym co dzisiaj mam w pracy. szeroki uśmiech
Oczywiście pieniądze napędzają rozwój. Ale nie jestem pewien czy takiego rozwoju oczekuję od Amigi (bardzo szeroko pojętej - to nie miejsce na definiowanie co nią jest). Bardziej zależy mi żeby to wszystko rozwijało się bardziej z pasji niż z chęci zysku. Wiem, że to jest bardzo naiwne ale ja mimo wszystko wierzę, że to jest możliwe. Róbmy to co lubimy, cieszmy się tym co jest. A jak nie lubimy to się w to nie mieszajmy. Tyle jest innych, ciekawych rzeczy na świecie. Nie ma przymusu amigowania. szeroki uśmiech
[#17] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #10

@Krashan, post #15

He, he, heeee...


Czy to był "Śmiech Krashana zgarniającego rozkoszny hajs z Amigi"?
[#18] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #10

@MDW, post #16

Uzupełnię trochę swoją wypowiedź.
Nie mam nic przeciwko opłatom w świecie amigowym. W końcu często robiąc coś (zwłaszcza sprzęt) ponosi się spore koszty. Robocizna, wiedza, umiejętności też kosztują. Użytkownik powinien za to zapłacić. Chodzi mi tylko o to że to jest dodatek, uzupełnienie i żeby się nie spodziewać, że to będzie kiedykolwiek podstawowe źródło zarobku. Nie ma szans i nie należy się na to nastawiać.
[#19] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #10

@Jazzcat, post #14

No bo to jest tak że Radzik i niektóre osoby nie odróżniają krytyki od konstruktywnej krytyki czy rzucania pomysłów. Oczywiście każdy mądry "po" ale "za chwileczkę" będzie ankieta nt NG i jest czas na to żeby ją przygotować.
W przywołanym przykładzie nt płacenia za produkcje scenowe - może warto w ankiecie (przyszłej) umieścić pytanie typu "jaką kwotę rocznie jesteś w stanie przeznaczyć na oprogramowanie?". To oczywiście luźna myśl, do rozwinięcia i poprawienia.

#11
Optymistycznie zakładasz że wszyscy fani "NG", mając "klasyka" i "NG", nie wzięli udziału w ankiecie. A ja wątpię.

#17
A gdzie można kupić wersję dla AmigaOS 4?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2016 11:53:58 przez adam_mierzwa
[#20] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #10

@recedent, post #17

Sekretna Loża Amihandlarzy(n) pozdrawia z AmiParty

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2016 01:35:38 przez Krashan
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem