Komentowana treść: Wykorzystanie Amigi NG - ankieta
[#31] Re: Wykorzystanie Amigi NG - ankieta

@agrajek, post #29

da się wyświetlić ile osób wybrało jakąkolwiek opcję na dane pytanie.


A ile osób wzięło udział w ankiecie i na to pytanie nic nie wybrało?

To też się powinno łatwo dać wyliczyć (np. z 1 pytania).
[#32] Re: Wykorzystanie Amigi NG - ankieta

@DiskDoctor, post #31

Z informacji wyswietlanych po oddaniu głosu , nie da się tego wyliczyć. Nawet jeśli sprawdzisz na które pytanie oddano.najwięcej głosow. Trzeba poczekać na koniec ankiety.
[#33] Re: Wykorzystanie Amigi NG - ankieta

@agrajek, post #17

Sytuacja była by zapewne inna gdyba była opcja "PPC". W takiej sytuacji jak teraz większość klika
co wydaje mu się najbardziej sensowne w tym przedziale gdzie wykluczone jest PowerPC.
[#34] Re: Wykorzystanie Amigi NG - ankieta

@MDW, post #18

Ad. Should next generation AmigaNG be:

Komputer to nie sam procesor. A skąd weźmiecie sterowniki do wifi, kontrolerów i/o, grafiki i dźwięku? Chińczycy codziennie wypuszczają jakiś nowy chip. To jest nie do ogarnięcia. Komputer z dedykowanym sprzętem też nie ma sensu, wyjdzie drogo, a po kilku latach nikt nie będzie już produkować części. To już było. System natywny - ok, Intel/ARM/Mac - ok, ale z kernelem Linux, który ma może nie idealną, ale potężną bazę sterowników do reszty sprzętu. Wszystko powyżej kernela może być już Amigopodobne i natywne. Każdy inny full natywny AmigaOS po chwili zachwytu na real h/w prędzej czy później i tak wyląduje na jakimś emulatorze z powodu braku sprzętu.
[#35] Re: Wykorzystanie Amigi NG - ankieta

@infboras, post #34

W sumie to masz rację. Bo obecnie do MorphOS'a sterowników do sprzętu dodatkowego, jak drukarki i urządzenia specjalistyczne właściwie nie ma. Do Amiga OS 4.1 również.

A takie Ubuntu czy Debiana czy OpenSUSE instaluję na dowolnym praktycznie sprzęcie i działa. Drukarkę podpinam i działa. Prawie każdą. Od HP ze sterownikiem HPLip. Dowolną klawiaturę/mysz podpinam i też działa.

Jedynie trzeba by się przerzucić na karty graficzne Nvidii, gdyż karty graficzne od AMD źle działają z Linuxem i jest słaby dostęp dobrych sterowników. Jednym słowem AMD pokochało Windows i jego się trzyma.
[#36] Re: Wykorzystanie Amigi NG - ankieta

@gilban, post #35

No patrz, a ja kupiłem drukarkę, podłączyłem - działa. Wziąłem bratu jego stary skaner, podłączyłem - działa. Dostałem tablet graficzny "średnio firmowy" - działa. Dowolną klawiaturę i mysz podpinam - działa. To są te sterowniki, czy nie?
[#37] Re: Wykorzystanie Amigi NG - ankieta

@recedent, post #36

Tablet ci działa jako tablet czy jako mysz? Przejrzyściej: rozpoznaje różnice nacisku?
[#38] Re: Wykorzystanie Amigi NG - ankieta

@adam_mierzwa, post #37

Rozpoznaje. Tutaj troszkę więcej na ten temat.
[#39] Re: Wykorzystanie Amigi NG - ankieta

@gilban, post #35

Z tymi sterownikami AMD to też już trochę nieaktualne. Obecnie otwartozrodlowe sterowniki pod AMD przegonily sterowniki własnościowe i nie sprawiają większych problemów.
[#40] Re: Wykorzystanie Amigi NG - ankieta

@recedent, post #36

No Widzisz. Ja mam drukarkę HP Kombajn 2 w 1 HP Photosmart Ink Advantage - K510a i niestety MorphOS jej nie wykrywa. A Ubuntu przez HPLip bez problemu.
[#41] Re: Wykorzystanie Amigi NG - ankieta

@recedent, post #36

Nie mówię o peryferiach, które są mniej więcej ustandaryzowane tylko sterownikach do h/w na płycie głównej. Ostatnio Lenovo wydał laptopa Yoga z jakimś dziwnym RAID i nawet Linux wymiękł, nie da się go zainstalować, bo nie ma sterownika. Powtarzam:

- AmigaOS na dostępne na rynku komputery (już jeden pies, czy ARM, czy Intel) potknie się o sterowniki. Nawet alternatywne ROMy Androida są robione tylko na wybrane modele smartfonów, bo producenci zbyt często zmieniają h/w. A developerów na Androida jest przecież dużo więcej niż Amigowców.

- AmigaOS na dedykowany h/w podzieli los AmigaOne, będzie niszową ciekawostką dla garstki zapaleńców.
[#42] Re: Wykorzystanie Amigi NG - ankieta

@infboras, post #41

"Problem sterowników" przerabiany jest przy każdej okazji gdy mowa o "ISA shift". Faktycznie, wydaje się to kłopotliwe do przeskoczenia, skoro nawet na poszczególnych rewizjach płyty głównej mogą być czasem różne układy. Liczę jednak na to, że MorphOS Team jest w stanie ogarnąć sytuację. Jakoś zawsze ogarniał, więc może i tym razem nie zawiedzie? W końcu nikt nie każe obsługiwać wszystkiego (w tym jakiegoś Lenovo Yoda :), wystarczy jeden desktop i jeden laptop. Najlepiej markowe, żeby nawet po kilku latach prac nad sterownikami dało się jeszcze kupić działające
[#43] Re: Wykorzystanie Amigi NG - ankieta

@recedent, post #42

No i są wyniki...
Tak interesujące jak przewidywalne. Fajnie, że Radzik zrobił tę ankietę - pewnie sporo osób będzie na jej temat marudzić, bagatelizować przez "nikłe" zainteresowanie tyle, że ona fajnie pokazuje jak wygląda i działa dziś środowisko użytkowników post_amigowych systemów.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem