Komentowana treść: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3
[#31] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@sando, post #29

Gdyby hardware Amigi i źródła systemu zostały uwolnione w odpowiednim czasie, to kto wie, co by było dzisiaj.

W przypadku Amigi mogłoby się to sprawdzić. Jeżeli są fani takiego zombie-projektu to coś mogłoby się w tym dziać. To jest fajny sposób na podtrzymanie życia takiego zombie. Rewolucji się w ten sposób nie zrobi (nikt nie zaakceptuje rewolucyjnych zmian w tak konserwatywnym środowisku) ale można tak utrzymywać przy życiu prawie-trupa i nawet trochę go rozwijać. Ważne jest tylko to żeby w jakiś sposób zablokować albo kontrolować powstawanie odgałęzień. Gdyby AmigaOS puścić zupełnie wolno to gwarantuję, że w ciągu 3-4 lat powstałoby kilkadziesiąt dystrybucji, które z czasem przestałyby być ze sobą kompatybilne i większość byłaby martwa/olana. Utonęlibyśmy w setkach niekompatybilnych ze sobą wersji bibliotek z zupełnie niespójną numeracją wersji. Nie można dać pełnej wolności, bo ludzie zrobią bajzel, który zamiast uratować platformę, pogrąży ją. Kto jak kto ale Amigowcy uwielbiają robić wszystko po swojemu i nie potrafią się dogadywać (co widać choćby na przykładzie tego MUI).

Szczęśliwa, uśmiechnięta ami-społeczność wspólnie rozwijająca jeden opensourcowy AmigaOS dla Intela/ARMa to fikcja i utopia. Chciałbym żeby tak było ale wiem, że to jest tak samo możliwe jak moja wyprawa na Marsa. szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 11:39:37 przez MDW
[#32] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@MDW, post #31

(co widać choćby na przykładzie tego MUI)


Samoczynny przeskok z oftopu z powrotem na temat? Nie może to być!
[#33] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@recedent, post #32

Samoczynny przeskok z oftopu z powrotem na temat? Nie może to być!

Czasem trzeba pogadać o pierdołach żeby lepiej się gadało o sprawach ważnych.
Nie byłoby problemy z MUI gdyby jakiś twardziel trzymał na tym łapę i wyraźnie określił zasady tworzenia odgałęzień albo wspólnego rozwoju. Chcesz to rozwijać? To rozwijaj zgodnie z zasadami ustanowionymi przez autora/właściciela. A jak nie to będzie pełna wolność, każdy sobie weźmie źródła, zrobi z nimi co chce, powstanie bajzel i sytuacja jaką mamy teraz.

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 11:43:04 przez MDW
[#34] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@Sokok, post #25

W mojej firmie pracownicy używają Minta, bo tak lubią i sobie chwalą, ale na moim biurku stoi iMak. Linuksa znam, używam codziennie po kilka godzin dłubiąc coś na serwerach i czasem na desktopie.

Na pewnie nie uwierzę w to, że Linux jest bardziej user friendly od MacOS-a. Może dopóki nie napotkasz na pierwszy lepszy problem i używasz tylko tego co się zainstalowało z systemem.

Tak jak MDW mówi ważny jest ekosystem, a nie pojedyncze urządzenie, a to musisz w Linuxie dziergać z ręki o ile jest to w ogóle możliwe na poziomie wygody MacOS-a.
[#35] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@MDW, post #33

Nie byłoby problemy z MUI gdyby jakiś twardziel trzymał na tym łapę i wyraźnie określił zasady tworzenia odgałęzień albo wspólnego rozwoju. Chcesz to rozwijać? To rozwijaj zgodnie z zasadami ustanowionymi przez autora/właściciela. A jak nie to będzie pełna wolność, każdy sobie weźmie źródła, zrobi z nimi co chce, powstanie bajzel i sytuacja jaką mamy teraz.
Niestety znów się mylisz. Bajzel jaki mamy teraz wynika z tego, że źródła dostawały się w ręce różnych ludzi w niejasnych okolicznościach i teraz mamy kilka forków o nadal zamkniętych źródłach.
[#36] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@Krashan, post #35

Co więcej, okoliczności te są na tyle niejasne, że właściwie nikt do końca nie może powiedzieć czy ci ludzie mają prawo do rozwijania tych swoich forków, czy nie.
[#37] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@Krashan, post #35

No właśnie - źródła bez kontroli. To czy się rozeszły w sposób oficjalny czy nie to inna sprawa. Ważne, że nie ma jednego podmiotu, który by to trzymał. Nawet gdyby te wszystkie odgałęzienia się otworzyły to bajzel i tak by pozostał. A może nawet jeszcze bardziej się rozgałęził.
Ludzkość nie potrafi działać wspólnie i wypracowywać sensownych standardów. Tylko ścisła kontrola może nas uratować i pozwoli utrzymać względny porządek.

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 13:48:26 przez MDW
[#38] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@MDW, post #37

Zasadniczo się z takim poglądem nie zgadzam. Gdyby źródła MUI były po prostu otwarte, to szybko nastąpiłaby naturalna selekcja forków i wszyscy by używali tego, który jest najlepszy i najlepiej zarządzany. Próby tworzenia "jedynie słusznej" wersji przez ludzi z rozdętym ego byłyby skazane na zignorowanie przez społeczność.
[#39] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@Krashan, post #38

Tak by tu działał wolny rynek!

[#40] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@Krashan, post #38

Zasadniczo się z takim poglądem nie zgadzam. Gdyby źródła MUI były po prostu otwarte, to szybko nastąpiłaby naturalna selekcja forków i wszyscy by używali tego, który jest najlepszy i najlepiej zarządzany. Próby tworzenia "jedynie słusznej" wersji przez ludzi z rozdętym ego byłyby skazane na zignorowanie przez społeczność.


dokladnie, niestety :/
[#41] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@MDW, post #19

Na niskim poziomie jest to trzymane "za mordę" ale to co się dzieje wyżej, to czego dotyka użytkownik, to już jest wolna amerykanka.

Linux na desktop to zaraza.

dziwne, u mnie działa
Ale, moim zdaniem, tylko mając pełnię władzy nad wszystkimi elementami można naprawdę realizować w pełni własną wizję.

No i właśnie tu przychodzi z pomocą GNU/Linux. Sam wybierasz jakie środowisko graficzne chcesz mieć, jaki menedżer plików, itd. To ty jesteś reżyserem przedstawienia pod tytułem "System operacyjny".
Ludzi nie należy słuchać tylko ich obserwować. Użytkownik zazwyczaj nie ma racji.

Nawet M$ zaczął słuchać użytkowników. Dlatego w Win10 masz start menu z powrotem.
No właśnie powtarzacie frazesy o Linuksie sprzed 15 lat.

Jak większość krzykaczy w tym temacie.
Daje sobie siusiacza odrąbać, że żaden z was nie podszedł poważnie do tematu migracji na takiego Minta tylko kieruje się bredniami, które słyszeli lata temu i nie są w stanie wyzbyć się swoich przyzwyczajeń.

OK
Wracając do MUI: czy wersja 5 jest w ogóle używalna na klasyku. Bo jak testowałem 4 to średnio wypadała przy na przykład 3.9.
[#42] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@QkiZ, post #41

Nawet M$ zaczął słuchać użytkowników. Dlatego w Win10 masz start menu z powrotem.

Microsoft to jest temat na osobną rozmowę. Ale to już nie na PPA, bo musiałbym użyć przynajmniej kilkuset przekleństw w każdej wypowiedzi. Linuxa nie chcę używać ale mam szacunek, rozumiem, że jest to pewna fajna idea, coś w niej jest i korzystam nawet częściowo z jego dorobku. Ale do Windowsa nie mam ani grama szacunku. Od ok. 25 lat szczerze nienawidzę tego crapa i całej tej filozofii, nie chcę i nie używam platformy PC+Win. Mnie obraża sam fakt życia na planecie na której powstaje całe to microsoftowe bagno. szeroki uśmiech U mnie hasło "PC SUX" przetrwało do dzisiaj (ale PC = PC+Win) i jestem jeszcze większym jego wyznawcą niż w czasach świetności Amigi. Czasem myślę, że jestem większym wrogiem Microsoftu niż fanem MorphOS/AmigaOS. szeroki uśmiech Tylko brak czasu i kupa ciekawszych zajęć powstrzymuje mnie przez stworzeniem i prowadzeniem bloga wyśmiewającego tę zakałę informatyki.
[#43] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@QkiZ, post #41

Wracając do MUI: czy wersja 5 jest w ogóle używalna na klasyku. Bo jak testowałem 4 to średnio wypadała przy na przykład 3.9.


nalezy sie spodziewac ze pewnie malo kto, kto nie ma tego przedinstalowanego, jak chyba w pakiecie amikit, probowal. amikit jest zdaje sie glownie przeznaczony pod uae, chociaz jest tez i okrojony fork na prawdziwe amigi. no wiec biorac pod uwage ze mui4 dla os4 bylo potrzebne pod wzgledem dopasowania brakujacych funkcjonalnosci chyba wylacznie pod browser odyssey, ktory i tak nie jest dostepny na 68k, to brak jest wiekszej praktycznej motywacji.

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 21:09:37 przez wawrzon
[#44] Re: MUI 5.0 - 2016R2 i MUI 4.0 - 2016R3

@wawrzon, post #43

Testuje MUI5 i jak na razie zachowuje się lepiej niż MUI4. Co prawda same preferencje MUI są ociężałe, ale MUI aplikacje działają ok. W MUI4 zawieszał mi się prefsy do ToolManagera, na MUI5 nie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem