Komentowana treść: AmiWigilia - odcinek #20 - O demoscenie z Grzegorzem Juraszkiem
[#1] Re: AmiWigilia - odcinek #20 - O demoscenie z Grzegorzem Juraszkiem
Bardzo fajny odcinek. Przyjemnie posłuchać Fejowych opowieści przy szklaneczce Bushmillsa, bo facet wie o czym mówi. Warto też odnotować, że Radzik wyjątkowo powstrzymał się tym razem od pytań o "nowe Amigi" - ale nie powiem, żeby mi tego zabrakło

Drobna korekta do wypowiedzi Feia odnośnie dem na ZX Spectrum na Revision. Platforma ta, nie jest z pewnością uznawana za egzotyczną na tym party (wszak sam Gasman macza palce w organizacji tegoż). Dema na ten komputer - zgodnie z zasadami koszerności opisanymi w świętych księgach - startują w pełnoprawnym Oldskool Demo Compo, a nie Wild czy innym Crazy compo. Tak było chociażby z naszym demem na ZX, które wystawiliśmy na Revision 2013.
[#2] Re: AmiWigilia - odcinek #20 - O demoscenie z Grzegorzem Juraszkiem
Fajny odcinek. Z racji poruszanych tematów tym razem zupełnie nie brakowało mi rozmowy na temat Amig NG.
Lubię słuchać Feia, bo mówi składnie, sensownie i czuć, że wie co mówi. Zresztą... co ma nie wiedzieć - jest przecież dyrektorem polskiej demosceny. szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 09:21:15 przez MDW
[#3] Re: AmiWigilia - odcinek #20 - O demoscenie z Grzegorzem Juraszkiem

@slay, post #1

Dzięki za sprostowanie, o scenie Spectrum wiem na razie niewiele więcej niż o Amigach NG ;).

Szkoda, że trafiliśmy z wywiadem na awarię sieci i czasami przypominało to głuchy telefon, ale Radzik dał radę. Pozdrawiam jego i wszystkich słuchających.
[#4] Re: AmiWigilia - odcinek #20 - O demoscenie z Grzegorzem Juraszkiem

@slay, post #1

Tak mnie korci po sobocie zapytać, to co dla scenowców ważniejsze oryginalna Motorolka, więc FPGA odpada, PPC odpada, czy jednak oryginalne chipy Amigi (OCS/ECS/AGA)? Pytam serio, bo próbują zrozumieć w co takiego musiałby być wyposażony tzw. NG, żeby zostać "namaszczony" przez środowisko, nie tylko scenowców. Rozumiem, że system jako taki to rzecz drugorzędna.
PS.1 Mam nadzieję, że określenie jak najbardziej poprawne, jeśli nie, bo słownik podkreśla mi na czerwono, to proszę o poprawkę
PS.2 Proszę czytających o nie doszukiwanie się i nie wszczynanie wojenki co lepsze.

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 15:45:24 przez KM
[#5] Re: AmiWigilia - odcinek #20 - O demoscenie z Grzegorzem Juraszkiem

@KM, post #4

Ja myślę, że niczego NG nie brakuje żeby robić dema. Na PC powstają niesamowite produkcje więc i na G4 z MorphOS czy AmigaOS4 mogłyby powstawać. Wiadomo, że na takiej maszynie nikt nie będzie się jarał sześcianem z teksturą 16x16 pixeli bez korekcji perspektywy. Dlatego żeby zrobić coś sensownego na mocniejsze maszyny trzeba jednak trochę więcej czasu i jest to trochę inne wyzwanie.
[#6] Re: AmiWigilia - odcinek #20 - O demoscenie z Grzegorzem Juraszkiem
Bardzo ciekawy odcinek ;)
[#7] Re: AmiWigilia - odcinek #20 - O demoscenie z Grzegorzem Juraszkiem

@MDW, post #5

Ja też tak myślę... więc MDW... kiedy jakieś demko na NG?
[#8] Re: AmiWigilia - odcinek #20 - O demoscenie z Grzegorzem Juraszkiem

@deez, post #7

Jak tylko silniczek będzie skończony to na pewno coś spróbuję. Od lat robię go niemal codziennie (niestety nie mogę na to poświęcić więcej niż 15 minut dziennie). Sprawa "trochę" się przeciąga i w tej chwili opóźnienie wynosi około 3 lata. Ale robi się, cały czas się robi, ochota nie tylko nie maleje ale z czasem wręcz rośnie. szeroki uśmiech Tyle to trwa, bo to coś więcej niż jakiś "odtwarzacz scen". Jak będzie co pokazać to na pewno pokażę. Na razie nie ma o czym mówić. szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 23:52:49 przez MDW
[#9] Re: AmiWigilia - odcinek #20 - O demoscenie z Grzegorzem Juraszkiem

@MDW, post #8

Jestem w pełni usatysfakcjonowany Twoją odpowiedzią. Trzymam kciuki. Powodzenia! szeroki uśmiech
[#10] Re: AmiWigilia - odcinek #20 - O demoscenie z Grzegorzem Juraszkiem

@MDW, post #5

Ja myślę, że niczego NG nie brakuje żeby robić dema.


Za wyjątkiem użytkowników Scena powstaje dopiero jak zostanie przekroczona pewna masa krytyczna ilości userów, a ani na PPC, ani na NG się na to raczej nie zanosi.

A sama rozmowa myślę bardzo fajna, zwłaszcza dla ludzi z zewnątrz - Fei nie wnikał w szczegóły i nie skupiał się na poszczególnych grupach czy ludziach tylko podszedł do zagadnienia syntetycznie.

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 09:50:07 przez Jazzcat
[#11] Re: AmiWigilia - odcinek #20 - O demoscenie z Grzegorzem Juraszkiem

@Jazzcat, post #10

Za wyjątkiem użytkowników Scena powstaje dopiero jak zostanie przekroczona pewna masa krytyczna ilości userów, a ani na PPC, ani na NG się na to raczej nie zanosi.

To prawda. Chociaż dema powstają na 100 razy bardziej dziwaczne platformy, których używa zero osób na świecie. Jakieś pralki z wyświetlaczami czy radzieckie komputery Krista. Ja mocno trzymam za słowo Feia - "scena nie jest związana z jedną konkretną platformą". :) Każdy komputer ma ogromne ograniczenia i może być wyzwaniem. A to gadanie, że na dzisiejszym PC wszystko samo się robi trochę mnie śmieszy gdy oglądam niektóre pecetowe intra, które jako chyba jedyne produkcje, potrafią mnie wcisnąć w fotel w 2016 roku.
[#12] Re: AmiWigilia - odcinek #20 - O demoscenie z Grzegorzem Juraszkiem

@MDW, post #11

Jest kilka produkcji na OS 4.1, można je znaleźć tutaj. Niestety nie mają osobnej kategorii. Także można powiedzieć, że scena na Amigę NG istnieje.
[#13] Re: AmiWigilia - odcinek #20 - O demoscenie z Grzegorzem Juraszkiem

@Jazzcat, post #10

>> Ja myślę, że niczego NG nie brakuje żeby robić dema.

> Za wyjątkiem użytkowników Scena powstaje dopiero jak zostanie przekroczona pewna masa krytyczna ilości userów


E tam, istnieją mniej popularne platformy, np. Commodore C-16, a dema powstają.
Po prostu musi się znaleźć przynajmniej jeden zainteresowany tematem freak .

Ostatnio zainstalowałem na starą empetrójkę Sanasa Clip alternatywny system Rockbox. Okazało się, że jakiś "szaleniec" dołożył zestaw dem i gier, w tym Doom! Oczywiście bardziej to w kategorii demo niż grywalność, zważywszy choćby na rozdzielczość urządzonka, ale pokazuje do czego ludzie są zdolni
.
[#14] Re: AmiWigilia - odcinek #20 - O demoscenie z Grzegorzem Juraszkiem

@rePeter, post #13

E tam, istnieją mniej popularne platformy, np. Commodore C-16, a dema powstają.


Tak. w ilości porównywalnej do ilości dem na "neo-Amigi", co tylko potwierdza tezę.

Zasięg i popularność danej platformy przekłada się bezpośrednio na jej demoscenową popularność.

Poza tym "neo-Amigi" są - moim zdaniem - mało popularne na scenie z jeszcze jednego powodu. To tak zwany "problem środka". Scena lubi ekstrema: albo typowy retro / oldschool (c64, zx, atari, amiga) albo newschool (nowoczesne dema na PC używające nowych technologii). Cała przestrzeń "pomiędzy" (a do nich zaliczam "neo-Amigi) nie jest specjalnie atrakcyjna dla demosceny i trudno się dziwić.
[#15] Re: AmiWigilia - odcinek #20 - O demoscenie z Grzegorzem Juraszkiem
Bardzo ciekawe słuchowisko. Fei fajnie opowiada Dziękuję za miłe słowa pod adresem polskiej sceny Spectrum
[#16] Re: AmiWigilia - odcinek #20 - O demoscenie z Grzegorzem Juraszkiem

@slay, post #14

Ciekawe spostrzeżenie, nigdy wcześniej tak o tym nie myślałem. Generalnie musi być coś przełomowego, odróżniającego od reszty? W "starej" Amidze były chipy, które w momencie startu były przełomowe, wyjątkowe. Z kolei dzisiejsze PC, karty graficzne idące w kierunku VR, wiernie odwzorowanej grafiki, fizyki to też coś wyjątkowego.
[#17] Re: AmiWigilia - odcinek #20 - O demoscenie z Grzegorzem Juraszkiem
Fei ma fajnie gadane co przekłada się na świetny odbiór. Ciekawe tematy, fajna atmosfera. Na pewno będą tematy na trzeci odcinek.
[#18] Re: AmiWigilia - odcinek #20 - O demoscenie z Grzegorzem Juraszkiem
Bardzo dobry epizodzik -- dzięki Pan Fei, dzięki Pan Radzik!
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem