Komentowana treść: Amiparty XX - już w piątek
[#1] Re: Amiparty XX - już w piątek
OK
[#2] Re: Amiparty XX - już w piątek
Jakby ktos chcial to mam do oddania na AmiParty za 50 zl powermaka (tego najslabszego z prockiem coś kolo 500mhz) z morphosem (niezarejestrowany). Jak ktoś zobowiąże się porobić dokumentacje do oprogramowania Morphosowego to mogę nawet za darmo oddać.
[#3] Re: Amiparty XX - już w piątek

@michal_zukowski, post #2

50 zł... niezła cena jak na sprzęt NG. szeroki uśmiech

Twój post przypomniał mi stary anty-atarowski żart:
"Jak podwoić wartość Atari XL/XE? Włożyć do magnetofonu kasetę."

Można stworzyć podobny żart o applowych maszynach do MorphOSa:
"Jak ośmiokrotnie zwiększyć wartość najsłabszego PowerMakaPPC? Zarejestrować na nim MoprhOSa."

szeroki uśmiech
[#4] Re: Amiparty XX - już w piątek

@MDW, post #3

To ja wymyśliłem inny dowcip:

"Jak zwielokrotnić ilość oprogramowania dla systemu MOS/AOS4?

Zainstalować emulator Commodore 64"
[#5] Re: Amiparty XX - już w piątek

@Hexmage960, post #4

Albo:

"Jak wygodnie pod AOS3.x oglądać strony WWW?

Uruchomić na grzybie WinUAE"
[#6] Re: Amiparty XX - już w piątek

@Hexmage960, post #4

No Morphosie sie raczej nie instaluje oprogramowania tylko przenosi katalog do docelowego miejsca. Na szczęście to nie Windows czy Linux, ale żart przedni, smiejemy się już w niego w domu czwartą godzinę.
[#7] Re: Amiparty XX - już w piątek

@michal_zukowski, post #6

A że z ciekawości zapytam się: czy w MorphOSie programy instaluje się w programie na wzór Installera z AmigaOS3 za pomocą skryptów, czy jest to rozwiązane inaczej?
[#8] Re: Amiparty XX - już w piątek

@Hexmage960, post #7

A że z ciekawości zapytam się: czy w MorphOSie programy instaluje

Jeśli ktos stworzył takowy skrypt, to w systemie jest installer rozumiejący takowe skrypty
No Morphosie sie raczej nie instaluje oprogramowania tylko przenosi katalog do docelowego miejsca. Na szczęście to nie Windows czy Linux

Pod windowsem też można tworzyć programy, które wystarczy skopiować i takie tez są, niestety jest duża ilość lam nie potrafiących tak pisać (abstrahuje od programów ingerujących w system, bo to inna rzecz), ale to jak wszędzie, tylko pod windowsem grono osób jest większe, to i lam więcej) .... Choć i tak musze przyznac, że instalacja portów linuksowych niektórych programów jest o wiele wygodniejsza, prostsza ect niż pod linuksem, gdzie jest jeden wielki bałagan....
[#9] Re: Amiparty XX - już w piątek

@Hexmage960, post #4

To ja wymyśliłem inny dowcip:"Jak zwielokrotnić ilość oprogramowania dla systemu MOS/AOS4? Zainstalować emulator Commodore 64"


A jak zwielokrotnić ilość oprogramowania dla systemu AOS3?
Rozpocząć wiele projektów, nie kończyć i tworzyć następne.
Śmieszne Hexmage960, nie?
.
[#10] Re: Amiparty XX - już w piątek

@Hexmage960, post #7

Jest manager pakietów grunch. Oparty o skrypty AmigaDOSu:


Jest Installer, tu masz przykład instalowania VirusZ:
https://morphosuser.wordpress.com/2015/12/05/viruses/

Ale tak naprawdę większość programów winna być instalowana przez przeniesienie katalogu w docelowe miejsce. Po to mamy w amigaosie PROGDIR: żeby nie zaśmiecać katalogów systemowych bibliotekami, czcionkami etc., które wykorzystywane są tylko przez jeden program. Podobnie nie ma sensu robienia jakiś assignów. Oczywiście nie dotyczy to klas np. klasy mui/boopsi/reaction, które powinny mieć swoje instalery.

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 10:34:53 przez michal_zukowski
[#11] Re: Amiparty XX - już w piątek

@michal_zukowski, post #10

@KaczusNG, Michał Żukowski

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
[#12] Re: Amiparty XX - już w piątek
Mi przyszło zdezerterować niemal w ostatniej chwili, także niestety mnie tym razem nie będzie
..ale nie płaczcie mocna ekipa z mojRzeszowa jedzie, więc sorry, ale stoły będą zajęte i na pewno uda się jakoś zepsuć tą waszą imprezę

No i czekam na nowego mistrza w SWOS'a ok, racja jak wrócę to będzie kogo bić
[#13] Re: Amiparty XX - już w piątek

@BULI, post #12

o nie :(
[#14] Re: Amiparty XX - już w piątek

@BULI, post #12

A to grxmrx się nie wybiera ? ;)
[#15] Re: Amiparty XX - już w piątek

@MaaG^dA, post #14

A to grxmrx się nie wybiera ? ;)


Dokładnie, bić mistrza, pokonać lepszych od siebie (było ich więcej niż jeden)- czyli sól tej ziemi.. albo sól w czyimś oku

#Mario, poproszę na karaoke jakiś sweet kawałek z dedykacją- czekam na video

Udanej zabawy !!!
[#16] Re: Amiparty XX - już w piątek

@MaaG^dA, post #14

Grxmrx się murzynuje teraz.

Rzeszowiaki to.. (dokończę po party..)
[#17] Re: Amiparty XX - już w piątek

@Hexmage960, post #7

A że z ciekawości zapytam się: czy w MorphOSie programy instaluje się w programie na wzór Installera z AmigaOS3 za pomocą skryptów, czy jest to rozwiązane inaczej?

Chyba nie miałeś styczności z MorphOSem. Przecież to jest nieoficjalny AmigaOS i wszystkie stare zasady obowiązują i stare mechanizmy działają (co jest niestety czasem wadą). Instaluje się programy nie tylko dokładnie tak samo ale bez problemu działają TE SAME pliki instalera. Przez lata wiele elementów (bibliotek) MorphOSa było wziętych z AmigaOS3 i działało. Długo przecież podmienialiśmy sobie morphosowego ARexxa na amigowego, w SYS:Libs nadal każdy ma jakieś zewnetrzene amigowe biblioteki (działają wszystkie: WOS, PUP i 68k), na pewno mamy w SYS:C trochę komend. Pewnie znajdą się w moich datatypes jakieś nietypowe, które nigdy nie powstały nie tylko w wersji dla MOS ale nawet dla PowerPC i trzeba było użyć wersji dla 68k.

MorphOS to jest AmigaOS 3.1 dla PowerPC plus wiele dodatkowych albo rozwiętych elementów. Gdyby w MorphOSie była jakaś magia i bajzel na wzór windowsowego rejestru to kijem bym go nie dotknął. Na szczęście jest tu filozofia czysto amigowa z dużo większym porządkiem. Przez lata zastoju w AmigaOS 3 niestety zrobił się nieco bajzel. A MorphOSa trzeba było przygotować do normalnych aktualizacji i trzeba było zrobić porządek żeby takie aktualizacje dało się przeprowadzać bez grzebania użytkownikowi katalogu SYS:, którego zawartość po aktualizacji nie powinna się zmienić.

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 18:26:57 przez MDW
[#18] Re: Amiparty XX - już w piątek

@MDW, post #17

Interesowało mnie to, czy Installer z Amiga OS3.1 w wersji natywnej istnieje na MorphOSie. Teraz już wiem, że tak.

P.S.
Skoro już o tym mówimy to ciekawe, czy wymagało to pozyskania źródeł Installera, czy może ktoś napisał własny interpreter skryptów Installera (na podstawie dokumentacji)? To pytanie kieruję raczej do Rzookola.

Z tego co się orientuję Guido Mersmann, autor Gruncha jest również autorem nowszego Installera, czy tak?
[#19] Re: Amiparty XX - już w piątek

@Hexmage960, post #18

Skoro już o tym mówimy to ciekawe, czy wymagało to pozyskania źródeł Installera, czy może ktoś napisał własny interpreter skryptów Installera (na podstawie dokumentacji)?

Prawie 100% MorphOSa stworzono na podstawie dokumentacji, znajomości API i zachowania AmigaOS. szeroki uśmiech

A jeżeli chodzi o sam Instaler to nawet na AmigaOS 3.x powstały alternatywne Installery. Na przykład był InstallerNG (chyba dostępny na Aminecie). Z tego co pamiętam nie radził sobie ze wszystkimi skryptami ale to było wiele lat temu i może teraz jest lepiej.
[#20] Re: Amiparty XX - już w piątek

@MDW, post #19

Prawie 100% MorphOSa stworzono na podstawie dokumentacji, znajomości API i zachowania AmigaOS. szeroki uśmiech

OK, warto wiedzieć.

Właśnie zerknąłem na Aminet. Jest jeden Installer od Guido Mersmanna i parę innych zamienników.
[#21] Re: Amiparty XX - już w piątek

@Hexmage960, post #18

A więc amigowy Installer opiera się o język Lisp więc nie jest to coś totalnie niespotykanego. Geit oczywiście nie opierał się o żadne źródła (ani amigowe (bo nie miał dostępu), ani arosowe (bo nie istnieją), ani InstallerNG (w sumie nie wiem czemu nie :) ) i napisał wszystko sam od podstaw. Ogólnie praktycznie wszystko od jakiegoś 2003 roku w MorphOSie to praca jedynie członków MorphOS Teamu. Źródła aplikacji open source (w tym źródła z Arosa) dostępne są pod adresem:
http://www.morphos-team.net/downloads (nie licząc mojego portu RDesktop ale będzie wrzucone razem z MorphOSem 3.10

Trzeba też pamiętać, że porty w MorphOSie są zawsze robione dokładnie i wykorzystujące możiliwości systemu dlatego też np. VPDF sportowany z MorphOSa na AmigaOS4 działa lepiej niż "natywna" przeglądarka z AmigaOS4.
[#22] Re: Amiparty XX - już w piątek

@BULI, post #15

Bulinku rzuciłeś czar jakiś bo w trakcie turnieju pewien sławny atarowiec przez przypadek odciął zasilanie i skasowało się ... przełożyliśmy turniej na lato.

Karaoke podobno było ;)

Dzięki wielkie wszystkim za tak liczne przybycie, jesteście niesamowici :)
Prace zapewne Jenot udostępni jak dojdzie do siebie. Było czego posłuchać oj było.
Pojawiła się też pierwsza praca kodowana na zachętę. Podobno nowa grupa ale ta sama ble ble ble ;)

Ja w końcu pograłem sobie ulubione tracki house z vinyla ale kto by tego słuchał ;)
[#23] Re: Amiparty XX - już w piątek

@Mariodj, post #22

Ha, ha w takim razie niech żyje król, stary król

Atarowcy, dzięki za ten "dyskretny" sabotaż
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem