Komentowana treść: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów
[#61] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów

@konrad_0x42, post #58

Nie ma UltimatePPC- cóż, preorderów nie brał przecież


Ale to jakieś usprawiedliwienie, bo nie rozumiem? Tzn. mogę pieprzyć farmazony, co to się nie robi u mnie w garażu (jak Ultimate Team czy gość od "Phase 5"), bo nie zbieram kasy na pre-ordery? I wszystko jest wtedy git? Ciekawe...
[#62] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów

@_arti, post #61

mogę pieprzyć farmazony


no to jest niezupelnie tak. z tego co pamietam ultimateppc faktycznie powstalo w formie prototypu, i dopiero wtedy zostalo zakomunikowane spolecznosci. nie przypominam sobie zadnych farmazonow. problem w tym ze koncepcja byla chybiona. podobnie jak w obecnym projekcie "tabor" niezupelnie kompatybilne ppc nie mialo praktycznie dosttepu do hardware amigi. z drugiej strony pewnie ze wzgledow oszczednosciowych 68040 robilo wrazenie jakby bylo przewidziane tylko by wystartowac os4. takie detale wyszly dopiero podczas dyskusji na forach.

wiec niezupelnie bylo jasne czy adaptacja warposa bylaby wogole mozliwa na tak skonstruowana karte, a zwlaszcza bez detalicznej rekompilacji uzytkow, ktore mialy na tym odpalic. co do os4 natomiast najprawdopodobniej producent systemu policzyl sobie za adaptacje cene ktorej nie oczekiwali i nie mogli zaplacic. o znany schemat. wiec projekt upadl.

co do kompleksowych projektow ktore grzezna bez niczyjej winy, mozna przyciagnac tez i natami. po prostu jest za duzo klockow. w owym czasie optowalem na pierwszy rzut za rozszerzeniem raczej niz za niezaleznym systemem, i jak sie okazalo, tak wlasnie udalo sie zrobic. zaczynajac od prostych rozwiazan.

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 13:07:02 przez wawrzon
[#63] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów

@wawrzon, post #62

co do os4 natomiast najprawdopodobniej producent systemu policzyl sobie za adaptacje cene ktorej nie oczekiwali i nie mogli zaplacic


Rozumiem, że nie mogli po prostu zapytać producenta systemu o warunki wsparcia zanim zaczęli robić prototypy?
[#64] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów

@recedent, post #63

Rozumiem, że nie mogli po prostu zapytać producenta systemu o warunki wsparcia zanim zaczęli robić prototypy?


ja natomiast rozumiem ze bylo kilka opcji, moze zadna za dobra, ale za to dobre checi. zaczeli pewnie troche w ciemno bo chcieli miec cos w reku, tak zatancowac z pomyslem w glowie i proponowac umowe to moze kazdy i wielu tak jak widac postepuje.

szkoda troche ich pracy. ja uwazam ze projekty ktore od poczatku sa omawiane na forach i wzglednie otware maja wieksza szanse zaistnienia, miedzy innymi bo mozna wczesnie skorygowac koncepcyjne pomylki. mimo ze powstaje w zwiazku z tym dodatkowy szum. przykladem moze byc wampir albo i obecny projekt "terriblefire" na eab.

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 13:56:10 przez wawrzon
[#65] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów

@wawrzon, post #64

szkoda troche ich pracy. ja uwazam ze projekty ktore od poczatku sa omawiane na forach i wzglednie otware maja wieksza szanse zaistnienia, miedzy innymi bo mozna wczesnie skorygowac koncepcyjne pomylki.
O właśnie, zamiast roztrząsać historię, koncepcyjnie ujawniam jeden z tych projektów, które na razie mam tylko w głowie. Będzie to z pozoru zwykły sampler stereo, ale mam zamiar wyposażyć go w możliwość samplowania w 12 bitach, oraz tryb buforowany, gdzie sam sampler wyzwala sobie moment próbkowania, a samplowanie nie będzie wymagało wyłączania wielozadaniowości (np. w miarę szybka Amiga będzie mogła przetwarzać samplowany dźwięk na żywo). W trybie zwykłym sampler działałby z istniejącym dotychczas oprogramowaniem, do trybu buforowanego napisałbym jakieś proste narzędzie. Częstotliwość samplowania w trybie buforowanym przy 8 bitach stereo mogłaby wynosić nawet 96 kHz i powiedzmy jakieś 72 kHz przy 12 bitach. Limitem jest szybkość przesyłania danych przez port równoległy.
[#66] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów

@Krashan, post #65

Brawo pan Krashan :)
[#67] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów

@Krashan, post #65

Tylko czy te ustrojstwa do zabawy z dzwiekiem jak mikser, sampler itp to juz nie jest skrajna nisza w niszy? Pewnie to ciekawsza robota niz np. cos ala gotek ale ladnie wpasowane w miejsce po stacji. Czy tez jakies magiczne pudelko ktore poprawialo by jakosc obrazu z A1200 na taka jaka daje A 500 Tak strzelam,mam kilka sztuk zabawek Twojej produkcji, te dzwiekowe to jakis zupelnie inny target niz typowi fani retro kupujacy hw na allegro( moim zdaniem).
[#68] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów

@Aniol, post #67

jakies magiczne pudelko ktore poprawialo by jakosc obrazu z A1200 na taka jaka daje A 500
To dla mnie nowość, że A500 daje lepszy obraz. Ale to może dlatego, że mam Indi AGA w swojej A1200. A co do targetu, nie ograniczam się do typowych fanów retro kupujących HW na Allegro . Można powiedzieć, że wzmacniacz słuchawkowy to realizacja moich własnych potrzeb – najczęściej używam słuchawek, a granie w gry, czy słuchanie modułów na słuchawkach bezpośrednio podłączonych do Amigi jest wysoce niekomfortowe.

P. S. A to magiczne pudełeczko, to może to? http://retro.68k.pl/2016/12/09/amiga-rgb-to-buffered-vga-composite-and-s-video/

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 10:05:27 przez Krashan
[#69] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów

@Krashan, post #68

Kolega Anioł mało wiesz-doczytaj wiedzę.

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 11:02:27 przez Mikrobi
[#70] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów

@Daclaw, post #28

No to chyba jest normalna ze większość rzeczy robi i się dla pieniędzy,dziwne by było jakby o to nie chodziło dlatego kapitalizm jest taki dobry bo człowiek z tego coś ma.Typowe myślenie Polaka cwaniaka najlepiej jakby to było za darmo albo autor jeszcze dopłacił za swój czas poświęcony i trud.

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 12:12:24 przez SzaryWilk
[#71] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów

@Krashan, post #68

"VGA output works fine only with „multisync” monitors."

Nie kumam, miałem kiedyś do A1200 monitor Multisync Siemens Nixdorf podpięty przez DB23 i obraz był ok w trybie PAL jak i np. Multiscan czy Euro36/72. Więc jeśli to urządzenie wymaga i tak monitora multisync....

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 12:26:58 przez agrajek
[#72] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów

@Krashan, post #68

Co do jakosci obrazu.Mam dwie A 1200 (w 1 kondki zmienione) i obie daja mocno rozjasniony i niezbyt dobry obraz na 2 Tv samsunga po scart,monitorze Benqu (ten dobry do ami)po Vga i monitorze Philipsa.Daje rade jedynie monitor Nec przez vga, ale ten obcina jak wiadomo od spodu.Przez konwerter z Alle obraz jest juz bez tego rozjasnienia i jest lepszy,ale gorzej z ostroscia no i jest blur przy scrolach.Z A 500 problem nie wystepuje.Obraz bardzo dobry na wszystkich testowanych wyswietlaczach.Poszukalem w necie i podobno problem gorszego toru video w A1200 i A 600 jest znany.Widzialem cale dyskusje na ten temat.Slaba w porownaniu do A 500 jakosc miala wynikac z tego,ze w A 500 C jeszcze dbalo o jakosc.Potem juz liczylo sie ciecie kosztow.A co do tego targetu to zwyczajnie, samo retro to nisza a tu jeszcze potrzeba retrofana co to sie samplowaniem interesuje.Ale jak dopisalem uczciwie tak mi sie jedynie wydaje i obym sie mylil.Bo zycze ci jak najlepiej i obys nam jeszcze dlugie lata produkowal rozne ciekawe sprzeta OK

Ps. A o tym "pudeleczku" do ktorego dales linka nie wiedzialem.Musze poczytac ,moze to jest to.Thx.

Ps.2. O widze,ze to dzielo Architecta, moze jak to przeczyta to napisze,czy to bedzie lekarstwo na moje problemy.

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 18:27:58 przez Aniol

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 18:37:14 przez Aniol
[#73] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów
Wielkie brawa za prostotę i czytelność i "dizajn" firmowej strony OK
[#74] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów

@Aniol, post #72

Amiga 500 rulez! super Tańczący banan

Amiga 1200 sux! wymiotuje
[#75] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów

@vojo, post #56

Nie zapominajmy, że dzisiejsze ceny kart 040/060 są rozdmuchane w kosmos z powodu braku podaży. One są już nieadekwatne nie tylko do wartości użytkowej, ale nawet do wartości, powiedzmy, zabytkowej. Od zawsze badziewne Apollo nadal jest przecież badziewne. Pojawienie się nowych realizacji musi spowodować korektę tych cen. A więc ewentualnego zysku należy oczekiwać na poziomie znacznie nizszym, a nie na dzisiejszym.

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 08:56:24 przez Daclaw
[#76] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów

@wawrzon, post #37

Vampire nie jest tu miarodajne. Procesor w FPGA jest nie do przyjęcia dla wielu ortodoksów.
[#77] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów

@Daclaw, post #76

a do przyjęcia są karty SD i podpinanie nowoczesnych monitorów?
[#78] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów

@rwks, post #77

Nie.

Sorry, ale A600 podpięta do czarnej krowy, pierdyliard cali, w 16x9, z rozciągniętym obrazem, wygląda wyjątkowo wujowo.

Myślę nad manifestem "Classic Orthodox", czymś na kształt manifestu "Dogma 95" w kinematografii, który określi ramy harmonijnego i zrównoważonego konfigurowania Amigi klasycznej. Ponieważ rzecz wchodzi w spektrum konserwacji zabytków i opieki nad zabytkami, należy, moim zdaniem, ustalić jakieś zasady, tak jak to zrobiono Kartą Ateńską i Kartą Wenecką, kiedy rekonstrukcyjna ekwilibrystyka odnośnie zabytków architektury zaczęła być problemem.

Konsekwencją przyjęcia takiego manifestu mogłoby być wydawanie certyfikatów dla poszczególnych konfiguracji.
[#79] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów

@Daclaw, post #78

pierdyliard cali, w 16x9, z rozciągniętym obrazem


Niby da się przełączyć TV na tryb 4:3, ale i tak jest problem uzyskać odpowiednik piksela 1:1, wystarczy odpalić dpainta w 320x256 i narysować kreskę pod kątem 45 stopni, masakra. Pod tym względem monitor CRT wygrywa.

Tak samo pod UAE, trzeba ustawić piksel 1x1 bez rozciągania i rozdzielczość 800x600 żeby uzyskać najlepszy efekt, ale kto ma monitor LCD z rozdzielczością natywną 800x600?
[#80] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów

@Daclaw, post #78

Konsekwencją przyjęcia takiego manifestu mogłoby być wydawanie certyfikatów dla poszczególnych konfiguracji.
Certyfikatów z rodowodem. Czyli listą handlarzy na Allegro, którzy kolejno daną Amigę sobie sprzedawali. Ile będziesz kasował za certyfikat?
[#81] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów

@Krashan, post #80

a ja z innej beczki...
Dlaczego frima nazywa sie RastPort a nie np. KrashPort ?
[#82] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów

@selur, post #81

Bo tak.
[#83] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów

@selur, post #81

RASTA No to teraz czekać jak Grzegorz zapuści to i owo. Ja nie mam takiej możliwości.
[#84] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów

@KM, post #83

wlasnie, nazwa kojarzy sie z jakas przystanią dla anarchistow a nie z profesjonalnymi produktami amigowymi
[#85] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów

@selur, post #84

Zależy w jakim środowisku się obracasz, mi Rastport kojarzy się z systemem Amigi (w większości systemów używa się Canvasa, tu mamy Rastport do operacji graficznych) a sam raster kojarzy mi się z elektroniką...
[#86] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów

@selur, post #84

Dokładnie RastPort jest to pomocnicza struktura używana w Amidze do rysowania, przechowująca takie informacje jak kolor ołówka i papieru A i B (APen, BPen), opcjonalny kolor obrysu (OutlinePen), tryb rysowania (DrawMode), maskę (WriteMask), opcjonalnie warstwę (Layer), w skład której mogą wchodzić też regiony (Region) ograniczające pole rysowania.

RastPort może przechowywać też dodatkowe informacje, jak listę elementów graficznych (GelsInfo), czyli tzw. Bobów oraz struktury potrzebne do używania funkcji wypełniających (TmpRas, AreaInfo).

Nieodzowny element RastPortu stanowi BitMapa, w której przechowywane są wszystkie rysunki utworzone za pomocą operacji rysujących ze standardowych bibliotek graficznych Amigi (graphics, layers, intuition).

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 20:09:42 przez Hexmage960
[#87] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów

@selur, post #84

wlasnie, nazwa kojarzy sie z jakas przystanią dla anarchistow
Nie ma to jak błysnąć wiedzą o Amidze, c'nie?
[#88] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów

@Krashan, post #87

bije, boksuje

tyś tyś

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 19:38:39 przez selur
[#89] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów

@Daclaw, post #78

ja nie chcę Amigi Zabytku ale jakiejś drogi rozwoju, podoba mi się zarówno filozofia Vampira jak i NG, emulacja jest też OK
[#90] Re: RastPort - nowy polski producent amigowych akcesoriów

@selur, post #84

Ale Reggae i Rasta to nie jest anarchia. Jest nawet chrześcijańskie Rasta - Maleo Reggae Rockers, Christafari.
"Rastafarianie i Chrześcijanie mają wiele wspólnego.
Jak Chrześcijanie, Rastafarianie szanują Yeshua
"
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem