Komentowana treść: AmiWigilia - odcinek #25
[#1] Re: AmiWigilia - odcinek #25
Czy BitCoin można zgubić? Kiedyś słyszałem że osoba kopiąca od początku wyrzuciła laptop przez przypadek. Co w tedy co z BitCoin chowanym,do przysłowiowej skarpety?

Czy upadek BitCoin nie będzie polegał na tym że ktoś sobie wykopie jak najwięcej i zamrozi. Coś jak kolekcjonerzy w Amigowym Świecie?
[#2] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@TechNineWonder, post #1

BTC można zgubić tak samo jak można zgubić np. złoto. Jest zgubione więc go juz nie ma i nikt z niego nie skorzysta.

Kolekcjonerzy Bitcoin są jak kolekcjonerzy złota. Niby każdy złoto trzyma a jednak handel jest. Jednocześnie może część trzyma złoto i nie sprzeda nigdy, ale złota jest tyle, że zawsze ktoś nim handluje, z powodów różnych
[#3] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#4] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@TechNineWonder, post #1

Czy BitCoin można zgubić? Kiedyś słyszałem że osoba kopiąca od początku wyrzuciła laptop przez przypadek. Co w tedy co z BitCoin chowanym,do przysłowiowej skarpety?
Tak, można. Tym, co daje dostęp do zgromadzonych bitcoinów jest klucz prywatny. Tenże klucz może występować w postaci pliku na dysku, można go też np. wydrukować, a najnowsze portfele, tak zwane HD (highly deterministic) generują klucze z tzw. seeda, czyli ciągu 12 angielskich słów. Wtedy wystarczy zapamiętać, albo zapisać ten ciąg.

Natomiast bitcoiny, do których stracimy klucz prywatny, są stracone.

Czy upadek BitCoin nie będzie polegał na tym że ktoś sobie wykopie jak najwięcej i zamrozi. Coś jak kolekcjonerzy w Amigowym Świecie?
To nic nie da, bo Bitcoin jest podzielny do 8 miejsca po przecinku. Poza tym z 21 milionów bitcoinów wykopano już 16,3 miliona.

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 08:29:18 przez Krashan
[#5] Re: AmiWigilia - odcinek #25
Prawie wyłącznie o klasyku, szkoda. Powodzenia Grzegorzu w swoim przedsięwzięciu.
[#6] Re: AmiWigilia - odcinek #25
Fajny odcinek, fajnie się słucha, choć temat bitcoinów brzmi jak jakiś matrix ;)
[#7] Re: AmiWigilia - odcinek #25
Amiwigilie można podsumować zdaniem "Byt kształtuje świadomość". Odliczając wątek depresyjny Krashan przestał korzystać z MorphOSa, bo mu strony do bitcoinów wolno działały (czyli w skrócie problemem była kasa). Z klasycznej Amigi też korzysta głownie dlatego by testować urządzenia (czyli znów kasa, której na MorphOSie nie było). W gruncie rzeczy jest to chyba najbardziej profesjonalne podejście do komputera z prezentowanych na całym PPA.
[#8] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@sid777, post #2

W moim odczuciu złoto ma wartość z faktu zastosowania w elektronice, medycynie etc... Samo z siebie jest dla mnie mało wartościowe, dopiero gdy przerobimy je na coś, może mieć jakąś wartość.


Za to BitCoin jeżeli nie jest odnawialny i zgubionych nie można "dokopać" to jego wartość plasuje się dużo wyżej niż odnawialne złoto.

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 12:05:29 przez TechNineWonder
[#9] Re: AmiWigilia - odcinek #25
Bardzo fajny odcinek Panie Radzik i Panie Kashan! Dzięki!
[#10] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@TechNineWonder, post #8

Złoto też ma ograniczoną ilość, w końcu kiedyś zostanie wykopane w całości :)
No i oprócz wartości, medycynie, elektronice, etc... ma też wartość w ekonomiczną, spełnia wszystkie funkcje ekonomiczne pieniądza: link

A Bitcoin to "tylko" oprogramowanie. Wystarczy że dogadają się programiści Bitcoin z głównymi kopalniami Bitcoin i mogą zmieniać zasady jak chcą (hardfork: link). Nawet aktualnie na tapecie jest duże zagadnienie w tym obszarze, na szczęście nie dotyczące ilości generowanych BTC: link
[#11] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@sid777, post #10

Hahaha Radzik GENIALNY !

Wyszukiwarka Asta Lawista... Bejbi....

Ogólnie taki temat jak w 1 części audycji, uświadamia mi poprzez tło naświetlone w tym odcinku, tło w którym Bitcoin działa, jak skrajnie mała jest wiedza ludzi o czymś co nazywany pieniądz, jak powstaje, dlaczego i kto za tym stoi. Ale to już temat na bardzo długi wywód i niekoniecznie związany z magicznym słowem RZĄD czy PAŃSTWO.

Panowie, TYLKO GOTÓWKA i tylko waluty alternatywne (bez ustawowego emitenta). A nacisk władz , cóż... trzeba odcisnąć naciskiem ludzi...
[#12] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@xtro, post #11

Gotówka z czasem będzie zakazana. Argumenty się znajdą, choćby taki że to ulubione narzędzie handlarzy narkotyków, bronią i innych przestępców. Tutaj: link
Złota też zakazywano: link

A co do radzikowej astalavisty to się zastanawiałem czy chodzi mu o dawną najlepszą wyszukiwarkę link czy może może o coś mniej poprawnego politycznie szeroki uśmiech link
[#13] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@xtro, post #11

Ciekawy odcinek, długość spora, ale przecież można go sobie dawkować w odcinkach - jak i ja zrobiłem.

Podobała mi się "część ekonomiczna" na początku, jakże (pozytywnie) odmienna od pytań w stylu "kiedy kupiłeś swoją pierwszą Amigę i ile miała pamęci RAM?" ;)

Gdy przeciwnicy BTC podnoszą argument, że to "wirtualna waluta bez pokrycia" zawsze powoduje to u mnie uśmiech politowania Wszak - jak wiadomo - dolar i inne "prawdziwe" waluty mają oczywiście realne pokrycie i to w szczerym złocie BTC ma przynajmniej tę przewagę, że w pewnym momencie nie da się go już więcej "dodrukować".

Xtro, racja - wiedza o pieniądzu i finansach ludzi jest w opłakanym stanie. Sporo osób nie ma nawet pojęcia co to kreacja pieniądza i system rezerw cząstkowych, wierząc, że bank posiada ich pieniądze, które leżą bezpiecznie w skarbcu w równych rzędach ;)

Krashan, jeśli mógłbym Ci doradzić sprzęt do Amigi, który by się przydał i którego nie ma na rynku, to rekomenduje wzięcie na warsztat klasycznego amigowego joysticka (przejściówki usb, nie rozwiązują do końca problemu braku joyów).


Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 12:43:19 przez slay
[#14] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@sid777, post #10

Zasoby złota są ograniczone? No chyba nie! Podpowiadam - ALCHEMIA. Już nasi pradziadowie produkowali złoto. Następnym razem sugeruję pogooglac, bądź wrócić na lekcje chemii i historii.





Trololololoo..
[#15] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@Sokok, post #14

Niby w reaktorach atomowych można wytworzyć złoto z innego pierwiastka, ale to nieopłacalne ekonomicznie.
Zasoby ekonomicznie opłacalne są skończone.
Chyba, że Elon Musk zacznie przywozić z kosmosu szeroki uśmiech
[#16] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@sid777, post #15

Oczywiście tworzenie złota JEST MOŻLIWE... Mamy na to dowody tzw. nauki z dziedziny kosmologii (no chyba, że nas i tutaj jak z pieniądzem fiducjarnym oszukują jak stado bydełka). Wystarczy mieć energię gwiazdy supernowej i tak w jądrze w procesie skoków syntezy powyżej helu , część efektu tego procesu będzie owocował złotem.

Gdyby STWORZENIE złota było niemożliwe, rzecz jasna nie byłoby go w przyrodzie WCALE. Choć z drugiej strony teza, że coś jeśli jest możliwe w końcu zaistnieje - wystarczy mieć odpowiednio dużo czasu - jest łatwa do obalenia... bo może pojęcie czasu nie jest nieskończone... yyy w czasie :)

Co do meritum - czyli sprzętu. A konkretnie przejściówek do myszek czy joypadów. Przy tych pierwszych brakuje mi handlowego podejścia. Jest tyle myszek USB wifi z nadajniczkiem w marketach od 8 do 30 zł, że nasi amigowi handlowcy sprawdziwszy kompatybilność tych tańszych modeli mogliby oferować tandem interface+mysz wifi w komplecie. Podobnie joypad. Idealnie byłoby jeszcze dogadać się z Chinami by np. miast nadruku customowych dla marketów marek: esperanza, vakoss czy milenium, było AMIGA...




Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 15:35:46 przez xtro
[#17] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@xtro, post #16

O właśnie i tak jak jeszcze dalej słucham o V.2 z FPGA. Też tak ostatnio myślałem. Jakby zastosować mocniejsze FPGA oczywiście kosztem wzrostu ceny, ale ... można by ożywić REALNIE klasyki. Powiedzmy A1200 z V.3 supportującym kartę GFX do AGA trybów jako dodatek chodzący jako 040 MMU/ FPU z 1000 MHz...

Ha to by było coś! A może pojawi się dla klasyka V.3 PPC z emulatorem Blizzardowych ..Stormów. I proszę, otwarta droga do WB 4.1
[#18] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@xtro, post #17

Nie ożywisz realnie klasyków. Tak jak Krashan mówił, max to 400 MHz. Ani net (WWW) na tym nie bedzie chodzil ani to nie będzie zbytnio wygodne do oglądania filmów. Nowe oprogramowanie stricte pod 68k nie powstanie więc wybór jest prosty:
- jak ktoś lubie poamigować klikając w programy, system, posiedzieć na necie - dla niego są systemy NG
- jak ktoś lubi pograć w stare gry na oryginalnym chipsecie - dla niego jest klasyk + jakaś mocniejsza karta w stylu 040 czy Wampira
[#19] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@michal_zukowski, post #18

Ale tak samo mówił o BitCoin, że FPGA zostało zastąpione przez ASIC.
[#20] Re: AmiWigilia - odcinek #25
Czy jest szansa na pojawienie się takiej karty WIFI dla Amigi?
[#21] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@TechNineWonder, post #19

Tak tak, asice i fpega pobiją PowerPC G4, już to widzę, a zaraz za tym setki programistów rozwijających soft pod 68k :) . Nic takiego się nie stanie. Vampire wydano jak na razie Rivę, która nawet nie zbliżyła się możliwościami do starenkiego Froggera nie mówiąc o nowszym sofcie. Oczywiście nadal fajnie mieć Vampire i każdy posiadacz A500/A600 powinien rozważyć jego zakup ale tylko po to żeby wygodnie przenosić gry z peceta i zarządzać ich zbiorem.
[#22] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@Leon, post #20

Takiej to idiotyczne. 9600bodów jest poza wszelakim sensem. Pewne dla Arduino zrobienie czegoś z Wifi to pare dni roboty i podlaczenie tego przez port równolegly daloby sensowniejsze wyniki.
[#23] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@michal_zukowski, post #18

400 MHz 68030.
Czyli realnie 80 MHz 68060.
Czyli miej więcej to samo co dwadzieścia lat temu.
[#24] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@michal_zukowski, post #21

Ja też widzę powolny upadek NG:) Ze strony Niebieskiej, bardziej...

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 17:50:12 przez TechNineWonder
[#25] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@TechNineWonder, post #24

Vampki v3 rzucili. 400MHz 040. Ludzie się dowiedzieli



Przy wejściu jeszcze było w miarę spokojnie



Prawdziwy dramat rozegrał się przy stoisku , kiedy sprzedawcy przyznali - nie dla wszystkich starczy, a klienci odkryli , iż chowają "pod ladą" dla rodziny i znajomych:



GDY KOŃCZY SIĘ TOWAR, KOŃCZY SIĘ PRZYJAŹŃ I IDEOLOGIA...

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 17:58:40 przez xtro
[#26] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@TechNineWonder, post #24

Niebieska strona to już prawie nie istnieje.
[#27] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@michal_zukowski, post #26

Może trzeba iść w ślady Krashana. SCANdal i na Classicu by się przydałOK
[#28] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@TechNineWonder, post #27

SCANdal jest na klasyka. Co z tego, skoro praktycznie żaden klasyk nie ma USB i ~512 MB pamięci wiec nie ma sensu robic sterowników. Już mówilem o tym podczas Amiwigilii, jeśli jest z 200 userów to warto rozwijać program/system a na klasyku używało by max 30 osób. Jak na razie jestem zawalony bugreportami od użytkowników MorphOSa i staram sie poprawić to i owo przed releasem. To w sumie jest głowny powód (użytkownicy) dla którego rozwijam swoje oprogramowanie, drugim jest oczywiście zapewnienie sobie najlepszego możliwego softu na system z którego się korzystam :)

Kończąc wątek SCANdala, to czekam aż w WinUAE pojawi się emulacja USB. Wtedy może przysiąde do tego, a jesli ktoś zechce zrobić port sterowników to niech się do mnie zgłosi.

Chcę tylko przypomnieć że FX Scan kosztował około 200 zł, a miał sterownik do tylko jednego typu skanerów USB (EPSON). Mam też pomysł na jeden projekt komercyjny (chodzi o oprogramowanie użytkowe) na klasyki też. Zobaczymy w lecie jak będzie wiecej czasu czy uda mi się coś zrealizować.




Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 18:40:49 przez michal_zukowski
[#29] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@TechNineWonder, post #19

Ale tak samo mówił o BitCoin, że FPGA zostało zastąpione przez ASIC.
Tak, ponieważ wpompowano w to masę kasy. A wpompowano dlatego, że to po prostu był interes. Dla zainteresowanych: koszt wyprodukowania układu ASIC odpowiadającego funkcjonalnie procesorowi MC68030 z taktem około 500 MHz, przy założeniu, że mamy działający prototyp w FPGA, to przy 1000 sztuk około pół miliona dolarów. Układy w koparkach BTC są prostsze, produkowane w setkach tysięcy i spłacają się w dwa – trzy miesiące...

Ja wiem, że Trevor jest bogaty, ale pół miliona waszyngtonów to chyba nawet dla niego nie są już drobne.

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 19:07:19 przez Krashan
[#30] Re: AmiWigilia - odcinek #25

@michal_zukowski, post #28

Niech tak będzie że jest.

Ale nie wydaje Ci się że FPGA to szansa. Szansa to może dużo powiedziane ale gdyby MorphOS został wydany na Classica 68k to mogło by wam wpaść trochę "siana" z licencji?


No bo przecież patrząc na to co się dzieje to ludzie by pewnie kupowali. I nie chodzi o jakieś wodotryski ale żeby wszystko było w miarę ogarnięte i poukładane. A sianko z licencji mogło by się przydać przy migracji na inną niż Amigowa architekturę.

Pewnie wystarczyła by na początek kompatybilność z WHDLoad i Links z HTTPS:) i coś najwyżej do przeglądania obrazków i na takim V2 z RTG pewnie by to chodziło żwawo biorąc pod uwagę Niebieskie możliwości.

Wydaje mi się że trzeba golić owce póki są, po za tym na Czerwonych w sprawie Classica nie ma co liczyć. Oni mają te swoje iKsy i inne łany. Tak że tylko w Niebieskich nadziejaok, racja

Po za tym na Czerwonych jest zbyt duży hejt. A to że Niebiescy wszystko osiągnęli sami może być ich kartą przetargową i zadziałać jak magnes na owce. bardziej na ich sianko
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem