Komentowana treść: The Retro Hour #72 - Dave Haynie
[#1] Re: The Retro Hour #72 - Dave Haynie
Dave Haynie to postać niewątpliwie zasłużona i bardzo ważna dla Amigi. Jest częścią historii Amigi i zasługuje na duży szacun. Ale przyznam się, że jakoś gościa nie lubię. Podpadł mi kiedyś wypowiedzią na temat MorphOSa z której biło straszną hipokryzją.
[#2] Re: The Retro Hour #72 - Dave Haynie

@MDW, post #1

Miał racje
[#3] Re: The Retro Hour #72 - Dave Haynie

@MDW, post #1

Co dokładnie powiedział?
[#4] Re: The Retro Hour #72 - Dave Haynie

@MDW, post #1

Podpadł mi kiedyś wypowiedzią na temat MorphOSa z której biło straszną hipokryzją.


a mnie wydaje sie byc sympatyczny. nie znaczy to, ze wszystkie jego opinie musza byc miarodajne. wydaje sie byc emocjonalnym facetem, jak wiekszosc ludzi w tej scenie. kwestii morphosa nie potrafie ocenic, ale rozumiem ze istnieje zasadnicza kontrowersja, niemozliwa do zaakceptowania dla zwolennikow tego systemu.
[#5] Re: The Retro Hour #72 - Dave Haynie

@Sokok, post #3

Co dokładnie powiedział?


zdaje sie ze twierdzil ze morphos powstal w oparciu o zrodla 3.x, co mogloby oznaczac problem legalny.
[#6] Re: The Retro Hour #72 - Dave Haynie

@Sokok, post #3

Dokładnie nie przytoczę ale chodziło o to, że MorphOS jest zupełnie bezsensownym projektem. Ciekawe, że gdy on robił swój odpowiednik MorphOSa to jakoś bezsensowne nie było. Przecież PIOS One z pOS (czy jak to się tam nazywało) to było praktycznie to samo co Pegasos z MorphOS. Tylko sprzęt był słabszy, bo było to trochę wcześniej. Dla mnie to jest hipokryzja.
[#7] Re: The Retro Hour #72 - Dave Haynie

@wawrzon, post #4

a mnie wydaje sie byc sympatyczny

Też wydaje mi się bardzo sympatyczny, kontaktowy i wesoły. Ma tylko trochę słabą pamięć w niektórych kwestiach. szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 14:37:42 przez MDW
[#8] Re: The Retro Hour #72 - Dave Haynie

@MDW, post #6

Dzięki. Trochę pogooglalem i jeśli to co widzę jest prawdziwe to nawet rzucał poważne oszczerstwa typu kradzież kodu os3. Jeśli to co widzę to prawda i nie przedstawił żadnych podstaw to naprawdę niezły dupek z niego pod tym plaszczykiem sympatycznego pana.
[#9] Re: The Retro Hour #72 - Dave Haynie

@MDW, post #7

To ciekawy gość, który nigdy nie wyrósł ponad to co osiągnął w Commodore. Jest trochę jak kierownik z upadłych zakładów PRLu, który wspomina wielką przeszłość. Ciekawe jakie by miał dalsze sukcesy w C=, wydał by nową wersję Amigi 4000, wprowadził nowa architekturę, został menadżerem działu. Jest głównym przedstawicielem drugiego pokolenia inżynierów Amigi. Wszedł do gry około 87 roku, wcześniej zajmował się Commodore 128. Jest jedną z tych postaci co by było gdyby.
Niestety w latach wielkich decyzji 92-94 nie przebił się do kierownictwa. Jego działania świadczą tez o pewnym chaosie ostatnich latach Commodore. Planował nową architekturę, nie on jeden, a tymczasem nie było nic co można by od razu wrzucić do produkcji. Takie trochę błądzenie w chmurach a w dachu coraz więcej dziur. I też nie miał dobrej odpowiedzi na pytanie jak wyjść z OCS żeby nie zniszczyć ciągłości. Bo się trochę zaciukali OCS i Motorola. W odruchu rozpaczy wyszła A 1200 i A 4000 z podkręconymi rejestrami kolorów. A co potem. Przyszedł Escom usiadł i też zapłakał bo co tu zrobić na szybko. Chociaż im nie wybaczę bo mogli chociaż wlutować plastikowy 030, scandoubler od jednego z producentów i slot na ram.
[#10] Re: The Retro Hour #72 - Dave Haynie
Czy w tej rozmowie jest coś naprawdę nowego, co jeszcze nie zostało powiedziane wcześniej? Dave Haynie udzielił już chyba ze 100 wywiadów opowiadając o Commodore - ile razy jeszcze będzie wałkowany ten sam temat?
Jak tak patrzę na "gwiazdorów" zapraszanych na różne spotkania i rozmowy to widać garstkę ciągle tych samych osób.
[#11] Re: The Retro Hour #72 - Dave Haynie

@PopoCop, post #10

Może po prostu innych "gwiazdorów" nie ma? pomysł
[#12] Re: The Retro Hour #72 - Dave Haynie

@MDW, post #6

Ciekawe, że gdy on robił swój odpowiednik MorphOSa to jakoś bezsensowne nie było.


mysle ze to polega na ramach czasowych. mysle ze on uwazal ze tamtym momencie to mialo jakis sens, a potem jak przestalo, to zarzucili projekt.

zreszta jak widzisz uwaza ze aros to jedyna pozostala brakma otwarta do jekiejs przyszlosci w powiazaniu zresta z apollo core i wampirem, wiec pewnie uwaza ze ciagniecie zamknietego (komercyjnego?) systemu nie ma dzis juz sensu.

nie chce sie ani na jego stanowisko powolywac ani odwrotnie, kwestionowac jego autorytetu. po prostu jest gosciu. prywatny facet. tak uwaza. i tyle.

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2017 13:25:03 przez wawrzon
[#13] Re: The Retro Hour #72 - Dave Haynie

@wawrzon, post #12

No cóż jeśli chodzi zarówno o AROSa jak i Apollo to ja osobiście też uważam że to jest droga do wyrwania się z marazmu dla klasyka. A że zarówno AROS jak i Apollo być może nie są jeszcze doskonałe...
Tutaj potrzeba dużo czasu i zaangażowania, które przynajmniej widzę po stronie Apollo Team, choć i jakby ze strony AROSa coś (?) tam się jakby dzieje.
Było by naprawdę fajnie wyjść w końcu z tego "prawnego pola minowego" jakie mamy teraz.
[#14] Re: The Retro Hour #72 - Dave Haynie

@pisklak, post #13

Według Arosowego gita ostatnio w Arosie dzieje się niewiele.
[#15] Re: The Retro Hour #72 - Dave Haynie

@michal_zukowski, post #14

Według Arosowego gita ostatnio w Arosie dzieje się niewiele.


git nie jest up to date. popatrz tutaj:

https://trac.aros.org/trac/timeline

ale moge zacytowac. tylko w dniu wczorajszym:

21:39 Changeset in AROS [54753] von NicJA If setpatch is present, run it.
20:56 Changeset in AROS [54752] von neil Better MUI compatibility for Window class: - Return zero for current …
19:33 Changeset in AROS [54751] von neil Better MUI compatibility: don't use MUIV_Window_TopEdge_Delta, which …
16:10 Changeset in AROS [54750] von NicJA drop the copymem patching since it is handled in exec.
13:29 Changeset in AROS [54749] von twilen ModelStringBuffer? was too small for Apollo, fix FPU strings if EC CPU …
13:25 Changeset in AROS [54748] von twilen ADDR32 changed.
04:04 Changeset in AROS [54747] von NicJA show the ec version of 030
04:01 Changeset in AROS [54746] von NicJA Show the correct cache sizes for the apollo core.
03:10 Changeset in AROS [54745] von NicJA fix the format template so that the cpu model is shown correctly.
03:09 Changeset in AROS [54744] von NicJA remove some whitespace 02:33 Changeset in AROS [54743] von NicJA typo
01:24 Changeset in AROS [54742] von NicJA check if the CPU has the Apollo 68080 addiw.l instruction. If it has, …
01:19 Changeset in AROS [54741] von NicJA tidy formatting
01:17 Changeset in AROS [54740] von NicJA bump the copyright notice.
01:16 Changeset in AROS [54739] von NicJA # always default to 68000 # show the EC version of 020 and EC/LC …
01:14 Changeset in AROS [54738] von NicJA use USER_INCLUDES
00:24 Changeset in AROS [54737] von NicJA Add AttnFlags? for the Apollo'080, and MMU presence. Use the bit …



Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 00:30:39 przez wawrzon
[#16] Re: The Retro Hour #72 - Dave Haynie

@wawrzon, post #15

ok, to wyglada dużo bardziej sensownie
[#17] Re: The Retro Hour #72 - Dave Haynie

@MDW, post #1

Też go kiedyś nie lubiłem, bo jego wypowiedzi zwyczajnie raziły w rulezowskich czasach. Uważałem go za "zdrajcę rasy" i defetystę. No bo jak to tak - w MA, od dechy do dechy, oczekiwanie na powtórne przyjście w chwale, a tu koleś wykłada brutalnie kawę na ławę...
[#18] Re: The Retro Hour #72 - Dave Haynie

@wawrzon, post #12

MDW say:
Ciekawe, że gdy on robił swój odpowiednik MorphOSa to jakoś bezsensowne nie było.


wawrzon say:
mysle ze to polega na ramach czasowych. mysle ze on uwazal ze tamtym momencie to mialo jakis sens, a potem jak przestalo, to zarzucili projekt.


A ja myślę że doszedł do wniosku iż na tym nie zarobi bo jest już za późno, czyli takie inne - "ramy czasowe".

Oczywiście nic mu nie zarzucam. Każdy sam sobie ocenia co się opłaca a co nie.
[#19] Re: The Retro Hour #72 - Dave Haynie

@agrajek, post #18

A ja myślę że doszedł do wniosku iż na tym nie zarobi bo jest już za późno, czyli takie inne - "ramy czasowe".


tak. mozliwe. i datego uwaza, ze czas dla tych co chcieliby zaraz zarobic jest przynajmniej przejsciowo, niekorzystny. natomiast wizjonerom to nie zaszkodzi pod warunkiem, ze praca bedzie de facto, bezintresowna. tak, kwaw na lawe, jak to haynie, jakiby tam inzynierem i gitarzysta nie byl.

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 22:25:50 przez wawrzon
[#20] Re: The Retro Hour #72 - Dave Haynie

@wawrzon, post #12

mysle ze to polega na ramach czasowych. mysle ze on uwazal ze tamtym momencie to mialo jakis sens, a potem jak przestalo, to zarzucili projekt.

To bardzo słuszny argument. Prawie na pewno o to chodzi. Ake ja wyczułem w jego wypowiedzi wręcz wrogość. Tak jakby mu było żal i zazdrościł, że to co im wtedy zupełnie nie wyszło, komuś innemu się udało, produkt żyje, jakoś się tam rozwija i ciągle ma swoich zwolenników i użytkowników. Tylu co kot napłakał ale to jednak tysiące razy więcej niż ilość użytkowników PIOS One z pOS. szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 08:56:46 przez MDW
[#21] Re: The Retro Hour #72 - Dave Haynie

@MDW, post #20

Zapowiedź PIOS One (1997) i pierwszą publiczną wersję MorphOSa (2000) dzielą tylko 3 lata...
[#22] Re: The Retro Hour #72 - Dave Haynie

@MDW, post #20

Ake ja wyczułem w jego wypowiedzi wręcz wrogość.


masz jakis link? na szybkensa znalazlem tylko to:

http://www.lemonamiga.com/forum/viewtopic.php?t=9234

i nie widze innej wzmianki o morphosie niz ta:

And Windows isn't the only culprit here... all current OSs have these kinds of issues. Even AmigaOS can get really slow over issues like layer locking (there's a video up on YouTube which shows MorphOS, essentially cloning the AmigaOS, failing against MacOS on opening multiple web browser instances, due to some of this stuff). There is a ton of room for optimization.


co jest w czysto technicznym kontekscie omawiajac problemy os3 ktore naprawde istnieja, a ktore prawdopodobnie moga byc rreprodukowane w ramach reimplementacji.
moze tam jest jakis cien kpiny czy docinka ale tak nikly i zawoalowany ze doszukac sie go trzeba naprawde chciec.

Tak jakby mu było żal i zazdrościł, że to co im wtedy zupełnie nie wyszło, komuś innemu się udało, produkt żyje,


jezeli tak, to czemu mialby byc (teraz) pozytywnie nastawiony w stosunku do apollo, vampire i arosa?

mysle ze jego opinie wynikaja z jego pzekonan. chyba raczej slusznych jak czas pokazal. ppc jako platform nie bardzo do nich pasuje. natomiast niezalezna reimplementacja 68k i systemu na podstawie wspolczesnych techik, pewnie bardziej.

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 12:00:24 przez wawrzon
[#23] Re: The Retro Hour #72 - Dave Haynie

@wawrzon, post #22

Ekhem: Pan a"hazydave" pisze:

"We didn't steal a single line of code from AmigaOS… The MorphOS people did not not-do any of those things."


o tutaj.
[#24] Re: The Retro Hour #72 - Dave Haynie

@recedent, post #23

o tutaj.


The MorphOS people did not not-do any of those things.


podwojne przeczenie? to jest jakos bardzo pokrecone. i to jest jego najostrzejszy komentarz przeciw morphosowi? i to jeszce w jakims pojedynczym poscie gdzies w saznistym watku na forum, ktory trudno dzis nawet znalezc?

zwlaszcza ze saraz potem relatywizuje:
Of course they would. And that's why I'm stressing, THESE ARE MY OPINIONS. Not some gospel delivered from on high


wiec jakbys chcial to znalazlbys na pewno jakis moj komentarz ktory moglby ci sie nie spodobac. na sieci nic nie ginie.
[#25] Re: The Retro Hour #72 - Dave Haynie

@wawrzon, post #24

Dalej w tym samym wątku pan inżynier pisze:

The MorphOS project came from Phase V... after Phase V ended, former employees started up BPlan (eg, "Plan B"), who eventually merged with a couple folks from Thendic France to form Genesi.

Now, I do not have direct personal knowledge of all MorphOS sources. But back when Phase 5 was working on their "C Exec" and other things, starting to re-create AmigaOS themselves in the mid-1990s, I was working with Andy Finkel at Amiga Technologies. The Phase 5 guys were really after AT to use tome of their stuff (and pay them, natch). Andy did a code review of the C Kernel, and found it was copied from AmigaOS source code. In fact, even the comments were copied, assembler to C.

Maybe MorphOS is clean, maybe not. Maybe no one actually knows. But that's such a transgression, I wouldn't trust anyone involved in Phase 5, or any code that can be traced back to Phase 5.

(...)

They still don't understand clean room development. If you have seen the Amiga source code, you cannot produce a legally separate work-alike. So any copied comments are absolute proof that the code is dirty. And they're not rejecting my claim, if you go back into those linked documents, that the comments were copied.

Point in fact -- I just don't care about MorphOS. It's not AmigaOS, it might as well be Windows for all I care. If you like it, I'm pretty certain at this point no new legal entanglements are going to happen. If the MorphOS people would like to swear in public that not a line of code or comment is copied from the AmigaOS sources or derived from the Phase 5 code (fruits of a poisonous tree, in legal terms), I will not mention MorphOS again.


A tak się wcześniej chwalił, że w Met@boxie mieli reimplementację AmigaOS napisaną przez Carla Sassenratha (CaOS)... Ups.
[#26] Re: The Retro Hour #72 - Dave Haynie

@recedent, post #25

no tak to po prostu historyjki, w jakiejs mierze ciekawe. malo kto jest pewnie bez skazy, ale dlatego to jest wazne nie dac sie podpuscic na jakies nda i inne przecieki w zrodlach bo pozniej sa z tego zarzuty. niestety ludzie sie daja.

w cytacie nie widze mimo wszystko czegos ponnad czym nie moznaby przejsc do porzadku dziennego. morphos team jak pamietam skaryfikowal i choc dave zdaje sie nie wycofal insynuacji ani nie przeprosil to przynajmniej jak przyrzekl nie wspomnial juz o tym chyba wiecej.
[#27] Re: The Retro Hour #72 - Dave Haynie

@wawrzon, post #26

Oczywiście, do porządku dziennego można przejść ponad wszystkim, a Dave co prawda kłamstw nie odszczekał, ale łaskawie przestał je rozsiewać. Dlatego jestem mu dozgonnie wdzięczny. Niemniej jednak (nie wiedzieć czemu) Haynie jest dla mnie aktualnie o taki malutki:

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem