Komentowana treść: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie
[#1] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie
A czy można obejrzeć ten film w domowym zaciszu?

Ja uwielbiam demoscenę od czasów pierwszych dem od Scoopex, choć znałem demoscenę też wcześniej na Commodore 64.
[#2] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie
Szukam od dluzszego czasu ale nigdzie nie ma w necie. Widac dopiero na RetroKompie w Gdansku dane mi bedzie obejrzec...
[#3] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie
Wyświetlimy na Amiparty. W weekend podam czy w piątek czy w sobotę i z grubsza o której godzinie.
[#4] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie

@Jenot, post #3

Duże brawa dla autorów!! Fajnie będzie zobaczyć Polski film o demoscenie!! ok, racja
[#5] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie

@Jenot, post #3

Jest szansa na CamRip, gdyby ktoś tam gdzieś z tylnego rzędu zarejestrował telefonem. Piracenie to ta część Sceny którą najtrudniej odtworzyć.

Czyli taki CamRip byłby takim dopełnienie Amigowych Party z przed lat.ok, racja
[#6] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie
Brzmi bardzo ciekawie, liczę na profesjonalne podejście do tematu :)
[#7] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie
Oglądałem 2 razy na Decrunch. Bardzo przyjemnie mi się oglądało. Tym bardziej, że większość bohaterów się kojarzy albo zna od wielu wielu lat. Moim zdaniem warto obejrzeć.
[#8] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie

@Sir_Lucas, post #4

I to bez zbiórki 100 000 USD czy tam innych sum. Brawo.
[#9] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie
Film dobry ale nie wiem dlaczego, ale po obejrzeniu tego filmu poczulem lekki niedosyt.
Wg mnie film ten powstal za szybko z za mala iloscia materialu.

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 19:03:58 przez Phibrizzo
[#10] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie

@Phibrizzo, post #9

A tu się zgodzę. Też bardzo chętnie zobaczyłbym drugą część. Bardziej szczegółową.

Ale myślę, że niedosyt jest nieunikniony. Film ma na celu wyjaśnić co to jest demoscena komuś kto o tym zjawisku nie słyszał. No a skoro ktoś ogląda te dema od ponad 20 lat to raczej do grupy docelowej się nie zalicza.

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 21:45:17 przez MDW
[#11] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie

@Phibrizzo, post #9

Najpierw musiałbym obejrzeć film aby ocenić wartość merytoryczną materiału ale najważniejsze, że coś takiego powstaje i warto byłoby to udostępnić dla szerszego grona odbiorców. Ten temat poruszałem nieco w mediach przy okazji Szczecinek Retro Games bo duża część osób nawet tych interesujących się tematyką komputerową może postrzegać demo jako coś gorszego ze względu na demo wersję gry czy programu.

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 08:33:47 przez miro_78
[#12] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie

@Jenot, post #3

Wyświetlimy na Amiparty. W weekend podam czy w piątek czy w sobotę i z grubsza o której godzinie.
[#13] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie

@BULI, post #12

Po burzliwej naradzie ustaliliśmy, że najlepszym terminem będzie sobota, około godz. 17:00, przed "kompotami" - prime time ;)
[#14] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie

@Jenot, post #13

OK
[#15] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie

@Jenot, post #3

I to jest bardzo dobra decyzja, bo już będę na miejscu :).
AmiParty zapowiada się świetnie. Sierpień ogólnie będzie dobry imprezowo (Polcon w Lublinie!).
[#16] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie

@Leander, post #15

Kiedy to dzieło zostanie udostępnione dla wszystkich? Biorąc pod uwagę narodziny czwartego członka rodziny, nie wybieram się w najbliższym czasie na party, a z chęcią bym obejrzał i wrócił do lat młodości...
[#17] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie

@Drakon, post #16

z chęcią bym obejrzał i wrócił do lat młodości...


Nie wiem na kiedy przypada Twoja młodość, ale jeśli nie na lata 2000+ to podejrzewam, że możesz być zawiedziony. Na stronie tego filmu jest takie coś:

Lista dem, których fragmenty zostały wykorzystane w filmie
http://sztukaprzekraczania.weebly.com/dema.html

Jest tam 8 dem, z których 7 przypada na lata 2000-2017, a jedno jedyne jest z 1993. Biorąc pod uwagę fakt, że polska demoscena powstała jeszcze w latach 80tych a swój największy rozkwit przeżywała w połowie lat 90tych, wygląda to nadzwyczaj dziwnie jak na film o polskiej demoscenie. Czy ktoś kto to oglądał mógłby się na ten temat wypowiedzieć, o czym to tak naprawdę jest?
[#18] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie

@jubi, post #17

"Scenowo" jestem z Amigą od jakiegoś 1992, więc może masz i rację. Natomiast i tak obejrzałbym - choćby z czystej ciekawości, stąd moje pytanie czy można to udostępnić szerszej publiczności.

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 12:59:26 przez Drakon
[#19] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie

@TechNineWonder, post #5

Piracenie to ta część Sceny którą najtrudniej odtworzyć.


bo imprezka nazywała się kiedyś tak naprawdę Copy Party, a dema pojawiły się jako rozwinięcie tych krótkich interek przed grą lub programem, informując o tym kto złamał "fachowe" zabezpieczenia . Upłynęło trochę czasu zanim demka stały się samodzielnym bytem. Scena narodziła się z tych "popisówek", zanim stała się sztuką.
[#20] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie

@sigma2pi, post #19

Czy ktoś kto to oglądał mógłby się na ten temat wypowiedzieć, o czym to tak naprawdę jest?


Oglądałem i polecam. Nie będę do końca obiektywny bo trochę (bardzo malutko) pomagałem Michałowi przy filmie, ale uważam, że to naprawdę niezły dokument, w który autor włożył ogromną ilość pracy.

Nie sposób omówić sceny w 50 (czy nawet 30, bo taka chyba będzie finalna wersja) minutach w sposób przekrojowy. Autor musiał na coś położyć większy nacisk i moim zdaniem całkiem nieźle wybrnął z zadania. Na początku mamy coś o samej genezie, początkach sceny, rozwoju, a później przechodzimy już do teraźniejszości, bo założeniem było ukazanie, że scena nadal istnieje i fascynuje, a nie jest tylko reliktem przeszłości.
[#21] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie

@jubi, post #17

@Jubi
no właśnie nie chciałem nic mówić przed obejrzeniem (i nie powiem)
ale mam podobne przemyślenia jak ty...
poczekam - obejrzę,

@Slayer
tak - jesteś nieobiektywny
[#22] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie

@jubi, post #17

Jest tam 8 dem, z których 7 przypada na lata 2000-2017, a jedno jedyne jest z 1993. Biorąc pod uwagę fakt, że polska demoscena powstała jeszcze w latach 80tych a swój największy rozkwit przeżywała w połowie lat 90tych, wygląda to nadzwyczaj dziwnie jak na film o polskiej demoscenie. Czy ktoś kto to oglądał mógłby się na ten temat wypowiedzieć, o czym to tak naprawdę jest?


Z tego by wynikało, że jest to film o obecnej "fali" demoscenowej!?
Osobiście nie widzę w tym nic złego, oczywiście ma znaczenie jak to zostało pokazane.

Z chęcią obejrzę, to i się wypowiem w sprawie konkretów ok, racja
[#23] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie

@BULI, post #22

Biorąc pod uwagę fakt, że polska demoscena powstała jeszcze w latach 80tych a swój największy rozkwit przeżywała w połowie lat 90tych, wygląda to nadzwyczaj dziwnie jak na film o polskiej demoscenie. Czy ktoś kto to oglądał mógłby się na ten temat wypowiedzieć, o czym to tak naprawdę jest?


Z tego by wynikało, że jest to film o obecnej "fali" demoscenowej!?


Patrz wypowiedź Slayera:

założeniem było ukazanie, że scena nadal istnieje i fascynuje, a nie jest tylko reliktem przeszłości.


Film jest o demoscenie (z naciskiem na Amigę) a demoscena ma się dobrze.
Michał będzie za miesiąc na Riverwash 2017 i po projekcji dokumentu będzie oficjalne "AMA", także zachęcam do wzięcia czynnego udziału i rozwiania wszelkich wątpliwości :)
[#24] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie

@jubi, post #17

Dla mnie zabrakło przykładów tytułowego przekraczania, ale być może dlatego że nie miałem uwagi należycie skupionej na projekcji :)
[#25] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie
Brakowało mi czegoś takiego w "lokalnej" wersji
Dobrze byłoby obejrzeć - a skoro jest niedosyt, to może zrobi się z tego niezły sequel?
[#26] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie

@makarsky, post #24

zabrakło przykładów tytułowego przekraczania

Bo w dzisiejszych czasach scena niezbyt często cokolwiek przekracza. Mimo to bardzo fajnie się ogląda/słucha produkcji scenowych także i dzisiaj. W profesjonalnym świecie takich produkcji nie znajdziemy, bo tego nie da się sprzedawać, a zawodowcy nie są zainteresowani pracą tylko i wyłącznie dla sławy i chwały w mini-społeczności osób zainteresowanych demosceną. Poza tym demoscena to totalna wolność. Żadnych komercyjnych kajdanów, nikt nie walczy o klienta, widza, ilość odsłon reklamy, zadowolenia zleceniodawcy. Produkcja jest tylko i wyłącznie wynikiem umiejętności i wyobraźni twórców.
[#27] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie

@MDW, post #26

w dzisiejszych czasach scena niezbyt często cokolwiek przekracza


Ja na ten przykład uważam, że demo "Morphoza" przekracza ludzkie pojęcie :P
[#28] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie

@recedent, post #27

Faktycznie może przekraczać ludzkie pojęcie fakt, że komukolwiek chciało się cokolwiek na tę platformę robić. Już się spotkałem z opinią, że to jest takie "kuriozum".
Tak przy okazji - finalna wersja tego kuriozum nadal się robi. 😃
[#29] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie

@MDW, post #28

Znając Ciebie będziesz udoskonalać produkcję do usranej śmierci. ;)
[#30] Re: Sztuka przekraczania - film o polskiej demoscenie

@rolpho / D6, post #25

z tego niezły sequel?


No następna mogła by być "Sztuka Łamania". Piracenie BBS tour de World i nagrywanie wywiadów z członkami poszczególnych grupok, racja

Tu już by trzeba było zrobić zbiórkę i na Europe kupić jakiegoś Busa i wyposażyć w Amigi.

Pierwsza Europa, później resztę Kontynentów.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem