Komentowana treść: Czasopismo "Amiga NG" - numer #2
[#1] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #2
Fajny numer, IMO najlepszy artykuł to "Droga do Notebooka"
[#2] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #2

@waldiamiga, post #1

Dzięki. Jak są jakieś pomysły czy oczekiwania o czym poczytałbyś, oczywiście w pełnym zakresie (AmigaOS 4, MorphOS, AROS) to można pisać w komentarzach, zawsze to jakaś inspiracja. A i przyjemniej wziąć temat o którym wie się, że ktoś na niego czeka.
[#3] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #2

@adam_mierzwa, post #2

Ja bym chętnie przeczytał coś w stylu "Czekając na Tabora", na zasadzie jak można się przygotować do użytkowania tego komputera. Wiadomo, póki go nie ma to trudno napisać nie wiadomo jaki tekst, ale można napisać coś o tym co będzie niezbędne do uruchomienia płyty, czyli np.:
- zawczasu zaopatrz się w kartę graficzną, przy czym musi to być wybór spomiędzy takich Radeonów, bo do innych nie ma sterowników.
- pamięć - na płycie jest takie a takie złącze, więc trzeba kupić moduł o pojemności X GB, z takim albo lepszym taktowaniem
- dysk, klawiatura, mysz
- obudowa + zasilacz - znamy format płyty, więc coś można zaproponować
- monitor - w kontekście Radeona, jakieś zalecane rozdzielczości (?)
- pewnie co do sieci i audio nic pewnego nie można napisać, ale można zostawić coś na część drugą (albo nawet trzecia i dalej, jesli w takim tempie będzie to szło...) :)

Niby trywialne, ale sporo osób czekających na Tabora nie miała nic wspólnego z NG i OS 4.1, więc pewnie część osób się nad tym zastanawia.
[#4] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #2

@vojo, post #3

Ooo, poczytał bym o gratach do A1222, jakie karty graficzne, co ze sterami itp.
@Adam - tak jak Ci pisałem, raczej coś skrobnę do trójki... Jeszcze nie wiem co...
[#5] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #2
Przeczytałem we wstępie, że redakcja magazynu chce skonsolidować środowisko tak, jak to było w przypadku Magazynu Amiga. Moim zdaniem taka konsolidacja może mieć miejsce tylko, jeśli zakres tematyki pisma zostanie rozszerzony o zagadnienia związane z Amigą klasyczną.

Wówczas pismo zyskałoby odbiorców zainteresowanych tą tematyką. Wiadome jest, że większość ówczesnych czytelników MA to obecnie Amigowcy używający Amig klasycznych.

Niemniej cieszy fakt, że powstało pismo, które połączyło skłócone obozy systemów nowej generacji.

Z drobnych uwag, to moim zdaniem pismo powinno mieć bardziej charakterystyczne logo, jak przystało na ponad 50-stronicowy magazyn. To przecież jego wizytówka. Choć okładka dużo bardziej atrakcyjna niż poprzednia.

Co do zawartości, to przejrzałem listę tematów i podtrzymuję swoje zdanie, że pismo powinno zlikwidować podział na Amigę NG i klasyczną, lub zrobić odpowiednie działy poświęcone każdej z nich. Ale podkreślam, że to tylko i wyłącznie moja opinia.

Magazyn Amiga słynął z bezpretensjonalności i cenię go za tę niewątpliwą zaletę. Tam nikt nie "oberwał" za posiadanie Amigi 500, czy promocji chipsetu AGA. Każdy był "swój". Życzyłbym sobie by pismo z takimi aspiracjami, co podało we wstępie, również brało przykład z Magazynu Amiga, co do sposobu scalenia środowisko amigowców.

Życzę redakcji motywacji do pracy, wielu ciekawych artykułów i jak najwięcej czytelników.

Z miłą chęcią zostałbym stałym czytelnikiem gdyby w każdym numerze znalazł się choć jeden temat dot. Amigi klasycznej, np. Amigi 1200 lub spełniony choć jeden z moich drobnych postulatów. Tak jak to jest w przypadku Amigazynu i jak było w przypadku świetnego Polskiego Pisma Amigowego. Ale to już decyzja redakcji.

Pismo to przykład współpracy, że można nią wiele zdziałać.

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 18:53:54 przez Hexmage960
[#6] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #2

@Hexmage960, post #5

To przeczytaj jeszcze raz, chce skonsolidować środowisko NG, a użytkownicy tzw. klasyka nie są zainteresowani NG, więc po co im głowę zawracać.

Obozy przestały się kłócić kilka lat temu (moim zdaniem).

Widziałeś tytuł? Jak myślisz dlaczego jest właśnie taki?
[#7] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #2

@KM, post #6

A nie chodzi o konsolidację amigowców jak za Magazynu Amiga - bez względu na zapatrywania? Ja tak to zrozumiałem. Jeśli chodzi o konsolidację jedynie środowiska NG to sorki.

Obozy przestały się kłócić kilka lat temu (moim zdaniem).

Też to spostrzegłem.

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 20:12:04 przez Hexmage960
[#8] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #2
Przeczytałem prawie od eski do deski OK

Myślę, że publicystyka w formie czasopisma jest trafiona jako środek do zachęcenia do NG.

W przeciwieństwie do forum internetowego, nie ma tu niebezpieczeństwa komentarza ze strony niezainteresowanych a wszech wiedzących

Kto jest ciekaw, ten czyta, kto nie, ten omija szerokim łukiem ok, racja
[#9] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #2

@Hexmage960, post #7

My użytkownicy NG chcemy promować tzw. Amigę NG (MorphOSa, AmigaOSa, Arosa kolejność dowolna). Pasują nam rozwiązania dotyczące emulacji 68k, które są obecnie w systemie, czasem doskwiera to, że trzeba odpalić UAE do gry, bo nie ma chipsetu (ja bym chciał, żeby jego emulacja była zorganizowana podobnie jak 68k w systemie), ale użytki wolę uruchamiać tylko te, które działają na szybkiej karcie graficznej i mocnym 68k. Jakoś Amiga 68k ciągnie mnie wyłącznie z nostalgii za niektórymi grami, ale do tego sprawdzi się też emulator i to za mniejsze pieniądze. Osobiście lubię remastery/remake amigowych gier np. North&South (mam na Xboxie 360, szkoda, że nie ma wersji na nasze NG). Użytkownicy "klasyka" kochają dłubać z systemem, konfigiem, zmagać się z problemami sprzętu/oprogramowania, nieraz o tym wspominali, że dla nich to 100% Amigi w Amidze. Mnie takie coś nie kręci, filozofia systemu, oprogramowanie w znacznej części tak, to takie "odstane wyklarowane wino marki Amiga", inni wolą to co napisałem wcześniej. Trudno, więc integrowac tak różne grupy, bo my nie bardzo chcemy się cofać, a inni iść do przodu.

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 21:17:05 przez KM
[#10] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #2

@KM, post #9

I tak trzymać a na klasyka zawsze Hex może wydać własną gazetę.
Chociaż ja osobiście wolałbym żeby zajął się Diuną.
[#11] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #2

@yarosf, post #10

na klasyka zawsze Hex może wydać własną gazetę.

Po co to napisałeś? Właśnie szlag trafił nie tylko Diune ale też Komandosa.
[#12] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #2

@KM, post #9

Ale ja chciałem tylko napisać co przyciągnęłoby mnie osobiście do tego pisma - tematyka Amigi klasycznej. Pomyślałem, że redakcja chcąc scalić środowisko amigowców zdecyduje się na dodanie tej tematyki. No ale jeżeli redakcja pisma inaczej to widzi, to trudno, pozostaje mi Amigazyn.
[#13] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #2

@Hexmage960, post #12

Jak sama nazwa wskazuje to pismo NG. DLa klasyka nie ma tu miejsca
[#14] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #2
Dzisiaj zabrałem się za drugi numer Amiga NG. "Grafika wektorowa" fajny artek, przypomniał mi stare programy które kiedyś testowałem na SAMie. Fajnie, że w następnym numerze będzie więcej na temat AmiFIGa, kto wie może dam się wkręcić i coś na nim stworzę. "Marzenia o laptopie" kolejny ciekawy artykuł fajnie się czytało. "Hollywooda" przeskoczyłem bo dałem sobie spokój z programowaniem. Artykuły o MOSie i AROSie też przeskoczyłem. "Aquaria" kiedyś trochę w nią pograłem ale odłożyłem na półkę bo pewnie jest pożeraczem czasu jak seriale, dodatki prezentują się świetnie, może kiedyś do niej wrócę ale to musiałbym z kimś grać. "Wspomnień czar..." lubię czytać takie historyjki, widać że z Trollo chodziliśmy do tej samej szkoły kolejowej pewnie nie raz mijaliśmy się na korytarzu. "Hollywood APK Compiler" pomimo, że nie przeczytałem całości to artek przypomniał mi o starych czasach jak to za pomocą Hollywooda kompilowałem źródełka na różne systemy. "The Legend of Edgar" coś takiego kiedyś odpalałem na AOS4 ale nie pograłem dłużej, może jeszcze spróbuję raz to odpalić. "Galeria AROS-a" pomimo, że nie interesuję się tym systemem obrazki zawsze lubię oglądać, a te są bardzo fajnie poukładane na stronie. "Powrót do Amigi po latach" bardzo obiektywny artykuł, nie mam do czego się przyczepić, drugi numer zdecydowanie lepszy od pierwszego tak trzymać.
[#15] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #2
Zatem Magazyn Amiga NG będzie dostępny w wersji papierowej przez wydawnictwo A2. Gratuluję!
[#16] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #2

@Hexmage960, post #15

Może.kiedys A2 wyda grę firmy Innerpower Software! Oby!
[#17] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #2

@vojo, post #3

Niewykluczone że taki tekst do czasopisma powstanie, ale to muszę mieć na podstawie czego go napisać. Firma A-Eon kontynuuje niechlubne tradycje marketingu, więc "z pustego i Salomon...".
Przygotowałem ci krótki tekst, który rozwieje kilka wątpliwości (i dołoży kilka nowych) - Czekając na AmigaOne 1222

Jak masz jeszcze jakieś propozycje tematów do czasopisma - pisz śmiało.
[#18] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #2

@Leon, post #14

@ Leon
Mi też bardzo podoba się tekst Trolla. Parę razy widzieliśmy się na spotkaniach GGUA, a okazuje się też, że byliśmy razem na łódzkim Amiga Meeting w 2001r.
[#19] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #2

@R-Tea, post #18

Chyba wszyscy wtedy tam byliśmy :) Moja żona (ówczesna dziewczyna) do dziś nie chce jeździć ze mną na żadne amiimprezy. Mówi, że czuła się tam jak na innej planecie, chodziła i nie rozumiała nic z tego o czym ci ludzie gadają

Po namyśle - to chyba nie był 2001, prędzej 2003. Ale zdaje się, że R-Tea też się gdzieś tam przewijał.

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2018 08:50:20 przez recedent
[#20] Re: Czasopismo "Amiga NG" - numer #2

@recedent, post #19

Pączula też ni w ząb nie łapie, nawet mosa uważa za nieużywalny, egotyczny system a jeździ i o dziwo nawet jej się podoba:). Rusz małżonkę. Z chęcią poznamy:).

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2018 15:12:44 przez fazior
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem