Komentowana treść: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7
[#1] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7
Na Facebooku na profilu Amiga.net.pl ktoś podzielił się linkiem do strony (AmigaKit), gdzie można nadal nabyć WordWorth 7 na płycie CD w wersji oryginalnej za ok. 150 PLN:

https://amigakit.amiga.store/catalog/product_info.php?products_id=602

Ja mam WordWortha 4 SE na dyskietkach z pakietu Magic oraz WordWorth 5 SE na płycie z serii Aminet.

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 11:48:07 przez Hexmage960
[#2] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7

@Hexmage960, post #1

No niestety, na składzie nie ma WordWortha 7.

Tak dla informacji, WordWorth 5 SE jest dostępny na płycie Aminet 22 (grudzień 1997).



Znalazłem zestaw płyt Aminet tutaj: http://www.ebay.com/cln/dmmyrick50/aminet/378792938012
[#3] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7
Publikowanie komercyjnej książki na temat oprogramowania sprzed 20 lat, to rynkowo jakiś żart. Powinien być opisywany dostępny nowy program. Ale realia amigowego klienta i oferty producentów oprogramowania i sprzętu nie przystają do aktualnych czasów i oczekiwań potencjalnych klientów.
[#4] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7

@rgrg2, post #3

Nie ma nowych komercyjnych programów z małymi wyjątkami.

Chciałbyś "Podręcznik użytkownika OWB", albo nawet "Kompendium RoadShow"? Oba programy to aktualizowane porty, które nierzadko zawierają błędy i niedoróbki.

WordWorth od Digity to swego czasu doskonały program komercyjny dla Amigi, napisany zgodnie z zasadami programowania na Amidze. To samo dotyczy DataStore, czy Organisera tej firmy. Ze wszystkich tych programów korzystam z przyjemnością, bo są dobrze napisane.

Przyznam jednak, że dostępność tego programu (szczególnie wersji 7) powinna być większa. Ale takie są realia Amigowe. Dlatego ja trzymam się tego co jest, czyli WordWorth 5 SE, którego ta książka również dotyczy.

Książka się przyda, a może nawet uda się wznowić produkcję WordWortha 7. Żaden procesor tekstu nawet współczesny na platformy NG nie dorówna mu porządnością realizacji komercyjnego produktu.

Innymi słowy WordWorth to perełka wśród oprogramowania na Amigę i dobrze że został doceniony. Na mojej Amidze 1200 z Amiga OS 3.1 ten program działa wyśmienicie. Na nowszych, nieoficjalnych systemach mogą być problemy powodowane różnymi przyczynami. Wszak ten program zaprojektowano dla Amiga OS 3.1 właśnie.

A niestety na nowe, nieoficjalne systemy nikt nie zajmie się takim programem od podstaw. To powód dlaczego wolę właśnie OS 3.1.

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 14:18:03 przez Hexmage960
[#5] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7

@rgrg2, post #3

Seria "Amiga w praktyce" z założenia mówi o najlepszych programach dla Amigi klasycznej, a więc z okresu największej popularności Amigi. Była pozycja o Directory Opusie, teraz będzie Wordworth, w planach są kolejne książki o innych dużych programach.

Dla osób, które chcą poznać nowe oprogramowanie mamy książki na temat AmigaOS 4 oraz systemu MorphOS (niebawem dołączy Aros). Można w nich znaleźć omówienie nowych programów. Jedno nie przeszkadza drugiemu.

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 16:00:54 przez A2
[#6] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7

@Hexmage960, post #4

Na nowszych, nieoficjalnych systemach mogą być problemy powodowane różnymi przyczynami.

Wordworth działa na systemach NG - w książce będzie oddzielny rozdział na ten temat.

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 16:05:31 przez A2
[#7] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7

@A2, post #6

Wordworth działa na systemach NG - w książce będzie oddzielny rozdział na ten temat.

I dlatego z chęcią kupię tą książkę :)
[#8] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7

@Hexmage960, post #4

Ale to nie oznacza, że Wordworth 7 jest taki doskonały, że nie mógłby być lepszy.
A cały świat, który używa systemu firmy Microsoft i oprogramowania Word, przez ten czas doczekał się co najmniej 6 nowych wersji od roku 1998.
[#9] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7

@Hexmage960, post #4

Fajnie, że ci się podoba.
[#10] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7

@rgrg2, post #8

Ale to nie oznacza, że Wordworth 7 jest taki doskonały, że nie mógłby być lepszy.
A cały świat, który używa systemu firmy Microsoft i oprogramowania Word, przez ten czas doczekał się co najmniej 6 nowych wersji od roku 1998.

Ale realia Amigowe są, jakie są. Najnowsze programy komercyjne mają po kilka, czy kilkanaście lat. Ja się cieszę, że wychodzą książki poświęcone takim tematom jak AMOS, Asembler, czy WordWorth. I jak widać, popyt i zainteresowanie jest - skoro Adam Zalepa pisze kolejne książki!

Takie programy jak WordWorth, czy Organiser w mojej opinii można stosować po dziś dzień, właśnie dlatego, że są bardzo dobrze napisane.

Pisanie rzetelnych programów to dobra inwestycja w przyszłość. Wiadomo, że z dobrze napisanego programu będą użytkownicy korzystać z przyjemnością nawet w dalekiej przyszłości.

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 19:44:45 przez Hexmage960
[#11] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7

@rgrg2, post #8

A cały świat, który używa systemu firmy Microsoft i oprogramowania Word, przez ten czas doczekał się co najmniej 6 nowych wersji od roku 1998


Brawo Bill
[#12] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7

@Hexmage960, post #4

Innymi słowy WordWorth to perełka wśród oprogramowania na Amigę i dobrze że został doceniony.


Po doświadczeniach jakie miałem z tym programem raczyłbym się nie zgodzić... Nie dużo brakowało a kilka miesięcy pracy poszło by się [cenzura - mimo, że było to kilkadziesiąt la temu dalej mnie złość bierze]... Rozumiałbymn, gdyby tylko potrafił od czasu do czasu się wywalić, ale że podczas zapisu zepsuł plik z dokumentem, bo brakło mu pamięci na proces zapisu, to tego nie zdzierżyłem... Praca kuzynki poszłaby do kosza... Z pomocą przyszedł Pagestream, na który całość z kopii bezpieczeństwa została przeniesiona i tam został ukończony dokument... Swojej pracy nawet nie próbowałem pisać w WW, tyllko od razu zasiadłem do PGS-a...Określanie tego czegoś jako perełka, to imho gruba przesada.
[#13] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7

@KaczusNG, post #12

Pewnie miałeś piracką wersję hehehe.
[#14] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7
Ciekawe, czy w książce będzie opis jak używać z Wordworthem popularne czcionki TrueType (np. z pakietu MSCoreFonts) i jak uzyskać w nich polskie znaki.
[#15] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7

@Krashan, post #14

czy w książce będzie opis jak używać z Wordworthem popularne czcionki TrueType

Tak, ten temat musi być w książce. Na swojej Amidze też od lat używam czcionek TrueType.

Co do problemów w działaniu Wordwortha - zdarzają się jak przy każdym programie, ale nie przesadzałbym. Napisałem masę prac w tym programie (podobnie jak na PGS) i jeśli chodzi o wersję 7 - jest dopracowana. PageStream też potrafi się zawiesić, chociaż im więcej pamięci i szybszy procesor, tym mniej kłopotów.


Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 11:09:29 przez A2
[#16] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7

@A2, post #15

Próbowałem w tym programie używać zautomatyzowanych przypisów, to praktycznie gwarancja zwieszki. I nie sądzę, żeby w ciągu ostatnich 20 lat coś się zmieniło w temacie.
[#17] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7

@KaczusNG, post #12

A jakiej to dotyczy wersji? Siódemki? Ja nie mam takich złych doświadczeń (z wersją 4 SE i 5 SE). WordWorth razem z DataStore i Organiserem należy według mnie do świetnie zaprojektowanych i zrealizowanych programów, których ze świecą szukać na Amigę.

Nie doświadczyłem problemów z zapisem.

P.S. Widzisz kolego, że Adam Zalepa, który pisze bardzo dużo artykułów, korzysta z WordWortha z przyjemnością. Może za szybko się do WordWortha zraziłeś? Ja nie zrażam się, nawet gdy program raz na sto lat pokaże jakiegoś buga.

Poza tym w WordWorthie jest opcja Create Document Backups w ustawieniach (Settings->File).

PageStream jest programem bardziej złożonym i bardziej wymagającym. Poza tym służy do czego innego - składu tekstu.

Ja nie wiem nadal tylko jednego - jak zainstalować polską czcionkę w WordWorthie! A potrzebuję tego, by pisać w nim teksty po polsku. Czy w książce mogę liczyć na poruszenie tego tematu?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 11:30:35 przez Hexmage960
[#18] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7

@KaczusNG, post #12

Proszę, oto zrzut ekranu z opcją "Create Document Backups". Zaznaczenie tej opcji powoduje, że tworzony jest backup dokumentu (w pliku z rozszerzeniem *.bak), gdy nadpisujemy istniejący plik (jest to napisane w pomocy on-line dostępnej z menu Help). Może przyda Ci się ta opcja i jeszcze skorzystasz z tego programu.

[#19] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7

@Hexmage960, post #17

jak zainstalować polską czcionkę w WordWorthie! (...). Czy w książce mogę liczyć na poruszenie tego tematu?

Jasne, to przecież podstawowa sprawa Ogólnie temat czcionek będzie dość rozbudowany.
[#20] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7

@Krashan, post #16

Widzę, że przyda się film instruktażowy na YT
[#21] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7

@A2, post #20

Po obejrzeniu którego program u użytkowników stanie się stabilny? "Umieram z ciekawości"
[#22] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7

@adam_mierzwa, post #21

Ja po prostu korzystam z tego programu od wielu lat i nie jest tak niestabilny jak niektórzy opisują. Składałem na nim m.in. moje broszury wydawane w latach '90-tych, które nie były małymi dokumentami. To wszystko da się elegancko pokazać.

Oczywiście WW ma swoje wady, nie wszystko działa super, ale to samo można powiedzieć choćby o PageStreamie. Poza tym było wydanych wiele wersji, więc można mieć różne doświadczenia (wersja 7 też miała poprawki).


Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 12:54:41 przez A2
[#23] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7

@A2, post #19

No to super. Od lat zastanawiam się jak to zrobić. szeroki uśmiech

Zaś co do krytyki WordWortha - są pewne sztandarowe produkty, które są wynikiem ciężkiej pracy firm softwareowych i dumą Amigi. Są to niewątpliwie jedne z najlepszych programów na Amigę i nierzadko najlepsze w swojej kategorii.

Każdy program może zawierać bugi, ale z mojego doświadczenia produkty Digity należą do gruntownie przetestowanych.

Jeśli ktoś chce programy lepsze, pozostaje mu skorzystać z obcych systemów. Na Amigę szybko nie powstanie program malarski lepszy niż DPaint, czy program do baz danych lepszy niż DataStore.

Dlatego, że brakuje ludzi, którzy takie programy mogliby - rozwijać, testować itd.

Należy cieszyć się, z tego co jest. A jeśli ktoś uważa inaczej, pewnie czuje się jak ryba w wodzie korzystając z innych, niż Amiga, rozwiązań, bo przyzwyczaił się do nich.

Tu wchodzimy jednak na niebezpieczny teren - jak ktoś widziałby Amigę dziś.

Ale nawet w mainstreamowych systemach znajdą się błędy. Mi Linux 2 razy wysypał PC-ta. Jednak nie zraziłem się do niego.

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 13:22:04 przez Hexmage960
[#24] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7

@A2, post #20

Widzę, że przyda się film instruktażowy na YT
Mi się nie przyda, Libre Office jest dla mnie więcej, niż wystarczający w temacie... W dodatku WW7 jest nie do zdobycia sposobem niepirackim, a po co mam używać program wątpliwej legalności, skoro mogę darmowy i znacznie lepszy.

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 23:34:59 przez Krashan
[#25] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7

@Krashan, post #24

Kupiłem oryginał z kluczem za 30 PLN. Ok, w UK ale za przesyłkę dałem 10 PLN :) Teraz będę miał pretekst do instalacji :)
[#26] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7

@PrzemasIII, post #25

Kto szuka, ten znajdzie. Niestety jest to tylko oferta dla osób mieszkających w Wielkiej Brytanii.
[#27] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7

@Krashan, post #24

Zgadzam się LO to naprawdę potężne narzędzie.
[#28] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7

@KM, post #27

Zgadzam się LO to naprawdę potężne narzędzie.


He, he tak jak wiele innych aktualnych pakietów biurowych
A przeca o WW tutaj mowa ok, racja

Chyba się skuszę i zainstaluję WW po 15 latach nie używania, żeby odświeżyć sobie o nim zdanie ok, racja

Tylko czy to będzie legalne?!
[#29] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7

@BULI, post #28

Wiesz gdybym miał wybbór na MorphOS-a to wybieram LO.
[#30] Re: AMIGA.net.pl: Nowa książka o programie Wordworth 7
Mówimy o praktycznych zastosowaniach, tak? Wordwortha 7 nie można już kupić, tak? Na systemy amigowe jest zaimplementowany DOSBox? Skoro jest, to jest i GNU Emacs for DOS z 2007 roku.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem