Komentowana treść: KA71 - wideorecenzja
[#1] Re: KA71 - wideorecenzja
jestem szczesliwym posiadaczem, polecam!
[#2] Re: KA71 - wideorecenzja
również polecam firmę RaspTort, to solidna firma.
[#3] Re: KA71 - wideorecenzja

@snajper, post #2

RazSport a nie RaspTort.
[#4] Re: KA71 - wideorecenzja

@Krashan, post #3

[#5] Re: KA71 - wideorecenzja

@Krashan, post #3

A ja myślałem że RatSport ;)
[#6] Re: KA71 - wideorecenzja

@Krashan, post #3

Mam takie teoretyczne pytanie przy okazji: czy zastosowanie filtrów (LP i HP) znacząco zwiększyłoby koszt takiego urządzenia?
[#7] Re: KA71 - wideorecenzja

@nogorg, post #6

Jeżeli mówimy o korekcji barwy dźwięku, to trochę by zwiększyło: dwa potencjometry (i gałki, wbrew pozorom wcale nie groszowa sprawa), większa obudowa.

Produkcja KA71 jest tak czy inaczej zakończona. Mam częściowo opracowany projekt jego następcy, gdzie zasadniczą różnicą jest zasilanie bateryjne z akumulatorka Li-Ion + układ jego ładowania przy zasilaniu z USB. Do tego możnaby dodać regulację barwy. Niestety wtedy cena dla klienta mogłaby wylądować w okolicach 300 złotych i pojawia się dość istotna dla mnie kwestia popytu na taki sprzęt w tej cenie. Zwłaszcza zważywszy na nienadzwyczajną sprzedaż KA71.
[#8] Re: KA71 - wideorecenzja

@Krashan, post #7

Dzięki za odpowiedź. Pytam z czystej ciekawości, bo po prostu nie orientuję się w kosztach elementów elektronicznych.

Nie, nie chodzi o korektę barwy. Chodzi o monofonizację tylko ograniczonego pasma (głównie basu). W przypadku Amigi byłby to kompromis gdzie można zachować część informacji o stereo. Coś takiego zastosowałem (softwareowo oczywiście) w przykładzie poniżej. Nie pamiętam teraz dokładnie częstotliwości rozdzielania pasma, ale było ono dość wysokie, tzn wykraczające poza umowne "basy"
[#9] Re: KA71 - wideorecenzja

@nogorg, post #8

KA71 ma płynną regulację separacji, od pełnej do mono. Co prawda działa ona w całym pasmie akustycznym tak samo. O ile dobrze rozumiem Twój pomysł, to basy byłyby monofonizowane bardziej niż górna część pasma. To oczywiście da się zrobić, z zastrzeżeniem jak w mojej pierwszej odpowiedzi, a więc gdyby ten efekt podlegał regulacji (np. częstotliwość graniczna filtru, czy też głębokość monofonizacji basów w relacji do sopranów), to najwięcej kosztują elementy mechaniczne - potencjometry, gałki, większa obudowa, żeby te gałki zmieścić. Sam układ filtru to w kosztach kilka złotych, nawet gdyby trzeba było dodać jeszcze jeden stopień wzmocnienia.

Najdroższym elementem KA71 jest jego obudowa. Niestety nie bardzo jest jak pójść w tańszą obudowę plastikową, gotowe wyglądają z reguły dość tandetnie, albo „przemysłowo”. Robione na zlecenie odpadają przy niskim wolumenie produkcji. Aluminiowe wyglądają elegancko, ale kosztują, sporo kosztuje też frezowanie i grawerowanie laserowe.

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 13:01:38 przez Krashan
[#10] Re: KA71 - wideorecenzja

@Krashan, post #9

Bas jest monofonizowany całkowicie, nie potrzebuje regulacji. Regulowana ewentualnie może być częstotliwość rozdzielania pasma, ale też niekoniecznie bo może być ustalona arbitralnie (optymalnie) i już. Tak naprawdę potrzebne jest tylko rozbicie na dwa pasma, żeby nie dublować głośności basu. Umownie "basu", bo w przykładzie wyżej pasma się dość szeroko nakładają, a samodzielnie górne pasmo słychać przy całkiem już wysokiej częstotliwości.
[#11] Re: KA71 - wideorecenzja

@nogorg, post #8

Tak offtopowo, to super intro, pierwszy raz je widzę, mega :)
[#12] Re: KA71 - wideorecenzja

@nogorg, post #8

To pan to intro zrobił?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem