Komentowana treść: Hibernated 1: This Place is Death
[#1] Re: Hibernated 1: This Place is Death
nieładna ta Olivia Lund. Wolę panią z Deponii, może ktoś przeportuje na AmigaOS 4.1, bo na MorphOS-a to nie ma po co.
[#2] Re: Hibernated 1: This Place is Death
mole ksiazkowe i turpisci beda wniebowzieci.

Ale co to ma do Amigi, to nie ja wiem co ja pacze
[#3] Re: Hibernated 1: This Place is Death

@selur, post #2

Ja lubię gry tekstowe. To ma do Amigi co do reszty platform, w tym IBM PC. Ja cieszę się, że wychodzą takie perełki.

A cena przyzwoita za tak wspaniały i bogaty zestaw.

Gratka dla kolekcjonerów oraz miłośników tekstowych gier przygodowych.

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 20:52:34 przez Hexmage960
[#4] Re: Hibernated 1: This Place is Death

@Hexmage960, post #3

Fajnie ale gry tekstowe bez grafiki to jakies lata 1980-1985 i to na ZX Spectrum.
Mysle, ze amigowcy jednak czekaja na cos lepszego...
[#5] Re: Hibernated 1: This Place is Death

@selur, post #4

Dorobisz seksi grafike i bedzie przygodowka z grafika. Jak w klasykach przygodowek Magnetic Scrolls typu The Pawn, Jinxter, Fish czy Guild of Thieves.

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 00:52:49 przez Don_Adan
[#6] Re: Hibernated 1: This Place is Death

@selur, post #4

Tak drogą sprostowania to niektóre gry tekstowe na ZX Spectrum i inne maszyny 8-bitowe mają grafikę (ilustracje).

Sam wciągnąłem się w gry tekstowe dopiero dzięki Fredowi Fishowi, Rossowi Cunniffowi oraz Timowi Brengle'owi dzięki Adventure Definition Language na Amigę.

(Później również AdvSys Davida Betza na Amigę, również na dysku Freda Fisha).

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 07:56:42 przez Hexmage960
[#7] Re: Hibernated 1: This Place is Death

@Hexmage960, post #6

Tak drogą sprostowania to niektóre gry tekstowe na ZX Spectrum i inne maszyny 8-bitowe mają grafikę (ilustracje).


[#8] Re: Hibernated 1: This Place is Death

@snajper, post #1

Moim zdaniem wersja amigowa powinna wyglądać inaczej i mieć dołączoną grafikę w postaci książki z czarno-białymi obrazkami jak na obrazku poniżej.

Dodatkowo w tle najlepiej jakby grała powolna muzyka budująca klimat jak tutaj na filmie.
Wtedy odbiór takiej gry byłby całkowicie inny.
[#9] Re: Hibernated 1: This Place is Death

@Leon, post #8

Muzyka owszem ale ja bym poszedl jednak dalej. Nie czarnobiale ale kolorowe obrazy np. 32 kol w 320*128 z animowanymi elementami i do tego jakies wyczesane dzwieki w zaleznosci od akcji gracza. W taka tekstowke bym zagral z checia a tak to nawet tego nie uruchomie ok, racja
[#10] Re: Hibernated 1: This Place is Death

@selur, post #9

W taka tekstowke bym zagral z checia a tak to nawet tego nie uruchomie ok, racja

Odbiór przygodowych gier tekstowych zależy od gracza. Uwielbiam wyobrażać sobie świat przedstawiony przez autora gry. Na tym to polega - w tych grach liczy się siła wyobraźni.

Nie twierdzę, że dodawanie grafiki czy dźwięków do takich gier to coś złego. Ale moim zdaniem narzucanie interpretacji świata opisanego za pomocą tekstu nie jest konieczne, by czerpać radość z takich gier.
[#11] Re: Hibernated 1: This Place is Death

@Leon, post #8

@Leon

Książka narzuca liniowość fabuły. A gry tekstowe wcale takie być nie muszą. Ogólnie gry tekstowe dzielą się na dwa rodzaje:
- Gry z zagadkami i puzzlami do rozwiązania,
- Gry z wyborem opcji.

Ja preferuję te pierwsze.
[#12] Re: Hibernated 1: This Place is Death

@selur, post #9

Tylko kto byłby w stanie narysować minimum 20 kolorowych grafik w amigowym świecie i to jeszcze animowanych? Łatwiej byłoby zlecić to zadanie osobie rysującej ołówkiem a potem te grafiki konwertować w zależności od wersji czy ma to działać w 320x256 czy dla NG w 1024x768. Dodatkowo dodałbym opcję z lektorem oraz możliwością zmiany wielkości i typu czcionki.

Najlepiej byłoby cały tekst z gry przetłumaczyć na polski i wydać w nowej oprawie audio-wizualnej. Ale na to pewnie potrzebna by była zgoda autora gry.
[#13] Re: Hibernated 1: This Place is Death

@Leon, post #12

Najlepiej byłoby cały tekst z gry przetłumaczyć na polski i wydać w nowej oprawie audio-wizualnej. Ale na to pewnie potrzebna by była zgoda autora gry.

Mam pewien kontakt z autorem tej gry (Stefan Vogt), gdyż należę do grupy na Facebooku poświęconej grom tekstowym. O tej grze słyszałem już od pewnego czasu. Tym bardziej zaskoczył mnie news na PPA.

Jeśli masz do niego jakieś pytania - możesz uderzyć do niego na FB.

Co do oprawy to rzeczywiście nie jest to rzecz łatwa, tym bardziej w dzisiejszych realiach. Ale podtrzymuję zdanie, że gry tekstowe nie potrzebują wypasionej oprawy. Ot, ładna czcionka, interesująca fabuła i z naszej strony - chęć przeżycia przygody.

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 16:01:26 przez Hexmage960
[#14] Re: Hibernated 1: This Place is Death

@Leon, post #12

kazdy ze scenowcow narysowalby po 1 jednym obrazku i juz by byla grafika.
[#15] Re: Hibernated 1: This Place is Death

@Hexmage960, post #3

A cena przyzwoita za tak wspaniały i bogaty zestaw.


eee.... yyyyy.....
poważnie?

Bridge Strike 69 zyla za pudło
Worthy 95 zyla za pudło

to... 86 zyla za pudło...

jak bardzo chce wspierać współczesnych mi autorów gier na Amigę tak taka stawka mnie raczej przystopowała. Jak na grę tekstową oczywiście.
[#16] Re: Hibernated 1: This Place is Death

@softiron, post #15

umiesz juz pikslowac, to grafike se sam dorysujesz w ramach treningu.
Taka gra w stylu "amigowcu kup gre i sam se ja upieksz"
[#17] Re: Hibernated 1: This Place is Death
Grę można nabyć również w wersji elektronicznej płacąc dowolną kwotę

Wersję elektroniczną można też pobrać bezpłatnie.
Autorzy dają wybór - chcesz tylko grać, nie musisz płacić i ściągasz pliki. Chcesz mieć eksponat w gablocie - kupujesz pudło.

Generalnie zgadzam się, że czysto tekstowa przygodówka to dziś raczej mało udany pomysł, ale są jeszcze fani takich gier.
[#18] Re: Hibernated 1: This Place is Death

@PopoCop, post #17

"...ale są jeszcze fani takich gier"

owszem i zgodnie z maksyma "kazda potwora trafi swego amatora".







Ale wziecie maja znikome... na szczescie.
[#19] Re: Hibernated 1: This Place is Death

@selur, post #18

Ściągnąłem grę, uruchomiłem i na 040 działa (w dokumentacji napisano, że powyżej gołej A1200 nie testowali). Wielkość plików z grą jest znikoma - w końcu to sam tekst - a obrazek tytułowy to pliczek .iff i można go sobie zmienić.
"Hibernated" powstała, zdaje się, pierwotnie na komputery ośmiobitowe, bo w opisie nagrywania/wczytywania stanu gry jest mowa o taśmie magnetofonowej :)
Pograłem trochę i gra ma swój klimat. Zobaczę jak daleko uda mi się zajść.
[#20] Re: Hibernated 1: This Place is Death

@PopoCop, post #19

Jest jedna dziwna rzecz - SAVE/LOAD jest przypisane do stacji df0. Można więc grę odpalić z HDD, ale stany gry będą nagrywane/wczytywane z dyskietki.
[#21] Re: Hibernated 1: This Place is Death

@PopoCop, post #20

Hej, zapytałem się na grupie na facebooku, do której uczęszcza Stefan Vogt o to zagadnienie dot. zapisywania stanów gry. Czekam na odpowiedź.

Co do platform 8-bitowych to racja - Hibernated 1 powstał z myślą głownie o nich, a szczególnie o platformie Sinclair ZX Spectrum, których użytkownicy stanowią większość w grupie o grach tekstowych.

Przecież sam jesteś fanem ZX Spectrum, nie?
[#22] Re: Hibernated 1: This Place is Death

@PopoCop, post #20

No niestety. Gra bazuje na silniku DAAD, który był celowany w Amigę 500 i nie da się stanu gry nagrywać na dysk twardy.

Mam nadzieję, PopoCop, że jednak nie będzie to przeszkodą w czerpaniu radości z gry.

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 14:17:51 przez Hexmage960
[#23] Re: Hibernated 1: This Place is Death

@Hexmage960, post #22

A gdyby hexedytorem filemastera zmienić odwołania df0: na np. abc: i zrobić assign do katalogu z grą na abc: ?
[#24] Re: Hibernated 1: This Place is Death

@morph123, post #23

Na szczęście Stefan Vogt powiedział, że DAAD jest dalej rozwijany, a nagrywanie stanów gry na twardym dysku zostało dodane do listy życzeń!
[#25] Re: Hibernated 1: This Place is Death

@Hexmage960, post #24

matko boska... tyle kasy za gre, ktorej nie mozna nawet na dysku twardym zainstalowac w pelni?
CO JA PACZE
[#26] Re: Hibernated 1: This Place is Death

@morph123, post #23

Ta stara wypróbowana metoda działa i gra bez problemu działa z HDD łącznie z SAVE.
[#27] Re: Hibernated 1: This Place is Death

@Norbert, post #26

Przeszedłem grę. Całkiem ciekawa fabuła, no i zakończenie sugeruje ciąg dalszy (tak jak cyfra 1 w tytule).
[#28] Re: Hibernated 1: This Place is Death

@PopoCop, post #27

Gratuluję! Liczę na to, że sequel będzie miał już zapis na dysk twardy normalnie z poziomu gry.
[#29] Re: Hibernated 1: This Place is Death

@Hexmage960, post #28

Wątpię, bo znając życie autor będzie korzystał z tego samego narzędzia do tworzenia gry (DAAD). No chyba, że pogrzebie w gotowym pliku Filemasterem
[#30] Re: Hibernated 1: This Place is Death

@PopoCop, post #29

Autor ma dostęp do kodu źródłowego DAAD i, tak jak napisałem, postara się dodać tą funkcję. Zobaczymy.

W grupie, do której należę są autorzy pakietów do tworzenia tekstówek (co prawda głównie dla ośmiobitowców), jak PAWS (Professional Adventure Writer), GAC, DAAD itd.

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 12:56:44 przez Hexmage960
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem