Komentowana treść: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF
[#1] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF
Jest to wydarzenie bezprecedensowe w nowożytnych czasach Amigi - nowy program wydany komercyjnie! I to napisany w Amiga E. Brawo.

Fajnie też, że ma licencję Shareware, zaś wersja niezarejestrowana nie ma ograniczeń. Zawsze lubiłem taką licencję. Nie da się ukryć, że teraz wszystko zależy od uczciwości osób regularnie używających tego programu.

Program wygląda na profesjonalny, a 30 zł to nie taka duża kwota za taką pracę. Przecież programiści zarabiają kwoty liczone w tysiącach.

W wolnej chwili sprawdzę ten program.
[#2] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF

@Hexmage960, post #1

Dzisiaj testuję od rana, bardzo fajny program i działa nieźle na A600 z Furią, wliczając wirtualne napędy ;)

Zarejestrowałem, czekam na klucz :)
[#3] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF

@Splavinho, post #2


działa nieźle na A600 z Furią


A600 z Furią to podstawowa platforma, na której powstał GoADF!, więc musi działać ;)

PS. Dzięki za rejestrację, klucz wysłany.
[#4] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF

@Hexmage960, post #1

Dzięki Hexmage, masz też swoją cegielke w programie, udzielales się chyba we wszystkich wątkach gdzie szukałem rozwiązań problemów dev. :)
[#5] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF
ooo wygląda mega profesjonalnie. jak tylko wrócę z majówki przetestuję na A4000 i A3000 z kickiem 3.1
ciekawi mnie jak te fajne okienka będą wyglądać na RTG i na VGA z Amigą 3000.
Przetestuję i pewnie kupię.

Gratuluję projektu!

BTW:
Czemu akurat E? pytam z ciekawości bez złośliwości.

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 19:33:17 przez retronav
[#6] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF

@retronav, post #5


Czemu akurat E

Bo do Asemblera nie mam cierpliwości, Blitz mnie nie przekonał, Amos odepchnął, a C/C++ za bardzo przypominał robotę ;)

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 19:41:25 przez vojo
[#7] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF

@vojo, post #3

A600 z Furią to podstawowa platforma, na której powstał GoADF!, więc musi działać ;)

PS. Dzięki za rejestrację, klucz wysłany.


Dzięki za klucz, dotarł i działa :) A program świetny, mogę zrezygnować z trans-adf i zewnętrznego goteka, przynajmniej w tych zastosowaniach, w których był mi potrzebny ;)
[#8] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF
Świetny program, bardzo przydatna funkcja przeglądania adfów oraz możliwość montowania wirtualnych napędów z adf. Licencja opłacona .

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 20:33:26 przez zzielinski
[#9] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF

@Hexmage960, post #1

Nie da się ukryć, że teraz wszystko zależy od uczciwości osób regularnie używających tego programu.
Sam autor na stronie programu pisze „Możesz używać programu GoADF! nie rejestrując go”. Zarzucanie takim użytkownikom nieuczciwości to stawianie się w pozycji samozwańczego szeryfa.

Sam program mi się podoba, proste, systemowe GUI, od razu wiadomo o co chodzi, nie ma zbędnych wodotrysków, po prostu robi co ma robić. Takich programów użytkowych nam trzeba. Trochę szkoda, że nie otwiera się w oknie (niechby nawet o sztywnym rozmiarze) na Workbenchu. Żeby tak jeszcze potrafił zgrać dyskietkę do ADF-a, to byłby ideał. Bo chyba się nie da?

Drobiazgi jakie rzuciły mi się w oczy przy testach. Po pierwsze na ekranie zapisu na dyskietkę, w informacjach o niej są dziwne krzaki, jeżeli dyskietka jest już włożona wcześniej do stacji. Po drugie mały błąd językowy, komunikat po udanym zapisie ADF powinien brzmieć "ADF [has been] succesfully written to DF0:". Po trzecie wreszcie oznaczenie jednostki kilobajt. IEC wprowadził tu grube zamieszanie w 1998 robiąc rozróżnienie między kilobajtem (1000 bajtów) i „kibibajtem” (1024 bajty). Taki mały urzędniczy prztyczek w stronę producentów twardych dysków, którzy wcześniej sami sobie „przyjęli” że u nich kilobajt to 1000 bajtów, megabajt to milion i tak dalej i pisali na obudowach nieprawdę. Tak czy inaczej "B" powinno być duże, bo małe "b" to bit. Po urzędniczo-ścisłemu powinno być np. "880 KiB", bo amigowe kilobajty są prawdziwe, mają po 1024 bajty. Po staroamigowemu zaś byłoby to "880 kB".

Testowałem na A1200 z 68020 @ 28 MHz, 64 MB fast.
[#10] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF

@Krashan, post #9

Dzięki za uwagi, stylistyczne błędy językowe do poprawki ASAP, spróbuję tez obadać sytuację z dyskietką włożona do stacji. Cieszę się że program się spodobał :)

W obecnej wersji nie ma zgrywania dysków do ADF, jest to coś co wypadło z podstawowego zakresu wersji pierwszej (podobnie jak kilka innych założeń, zarówno funkcjonalnych jak i niefunkcjonalnych). Nie można developować w nieskończoność, bo istnieje ryzyko, że w końcu się odechce przed wypuszczeniem czegokolwiek ;)

Kolejna wersja na chwilę obecną jest zaplanowana, i mam nadzieję że zaskoczy nie tylko zgrywaniem dyskietek do ADF.
[#11] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF

@vojo, post #10

Nie można developować w nieskończoność, bo istnieje ryzyko, że w końcu się odechce przed wypuszczeniem czegokolwiek ;)
O jakże znam ten ból... Dokładnie tak jest.
[#12] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF

@Krashan, post #9

Sam autor na stronie programu pisze „Możesz używać programu GoADF! nie rejestrując go”. Zarzucanie takim użytkownikom nieuczciwości to stawianie się w pozycji samozwańczego szeryfa.

Nie doczytałem zacytowanego przez Ciebie zdania na stronie autora programu. W tym przypadku zatem autor nawet nie namawia do wpłat. Z tym się nie spotkałem. Moim zdaniem pasuje tu zatem raczej "Donationware", czyli wsparcie w formie dobrowolnych wpłat.

Kierowałem się zasadą Shareware - że powinno się zapłacić tę symboliczną kwotę kiedy używa się programu regularnie.

Nikt tego nie egzekwuje, autorzy programów Shareware tylko liczą może nie na uczciwość, ale na gest dobrej woli ze strony użytkowników.

Moim zdaniem nie bójmy się tego słowa "uczciwość". To jest taka niepisana zasada Shareware - jeśli używamy - to powinniśmy wpłacić tą symboliczną kwotę.

Ja zarejestrowałem dwa programy shareware i w obu przypadkach autor programu się odwdzięczył (przesłał dyskietki i podziękowania). Dlatego napisałem że taka forma dystrybucji najbardziej mi pasuje.

Co do działania programu - również podzielę się wrażeniami jak przetestuję. Zgadzam się, że takich programów nam potrzeba - przyjaznych użytkownikowi i systemowi.
[#13] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF

@vojo, post #10

Będzie na Aminecie?
[#14] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF

@vojo, post #10

Jak nie ma żadnych dużych błędów, to nie trzeba często wypuszczać nowych wersji. A, z tego co można poczytać w komentarzach, program jest świetny i wolny od błędów (mogą być to co najwyżej małe niedoróbki). Już za to należą się brawa! Ja też wiem - że najważniejsze (i najtrudniejsze) to zrobić dobry działający program.

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 21:51:04 przez Hexmage960
[#15] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF

@Hexmage960, post #12

GoADF! jest programem SHAREWARE, do rejestracji jak najbardziej zachęcam, na pewno podniesie to poziom motywacji i zachęci do rozwoju. Ale za brak rejestracji piętnować nikogo nie zamierzam, będzie po prostu używać wersji niezarejestrowanej, stąd taka formułka na stronie programu.

Kto będzie chciał wesprzeć to wesprze i zarejestruje program, a kto nie będzie chciał to po prostu tego nie zrobi, choćby wersja demo była ograniczona funkcjonalnie czy czasowo, co najwyżej "poradzi" sobie z ograniczeniami w inny sposób - nie ma programu którego nie da się złamać (są co najwyżej takie których łamać nie warto ;) )
[#16] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF

@RomanWorkshop, post #13

Będzie na Aminecie?


Szczerze mówiąc o tym jeszcze nie myślałem, na razie łatwiej mi to wrzucać na stronę domową programu
[#17] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF

@zzielinski, post #8

Jest Polska wersja językowa ?
[#18] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF

@Dorian3d, post #17

Jest Polska wersja językowa ?


Niestety, obecnie dostępna tylko wersja angielska.
Lokalizacja za pomocą locale.library przewidziana w wersjach następnych.
[#19] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF

@vojo, post #18

Lokalizacja za pomocą locale.library przewidziana w wersjach następnych.


To super !



Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 22:49:21 przez Dorian3d
[#20] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF

@Dorian3d, post #19

Pobrałem i przetestowałem po kolei wszystkie funkcje programu.

A600 + 2MB chip + kick 2.05: działa prawidłowo, ale po zamknięciu zawsze wyświetla error #80000003.
A1200 + fast + kick 3.1: działa prawidłowo i prawidłowo się zamyka.

Czy w przyszłych wersjach przewidywana jest możliwość kopiowania większej ilości plików z DOSowych adf?

Wielkie brawa za tak dopracowaną pierwszą wersję programu!
[#21] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF

@poweredjj, post #20


kick 2.05: działa prawidłowo, ale po zamknięciu zawsze wyświetla error #80000003.


Dzięki za zgłoszenie, przyjrzę się


Czy w przyszłych wersjach przewidywana jest możliwość kopiowania większej ilości plików z DOSowych adf?


Tak, mam to na liście TODO, ale z uwagi na to że tą funkcjonalność można w łatwy sposób osiągnąć w obecnej wersji (poprzez zamontowanie obrazu i odpalenie np opusa czy nawet polecenia copy z DOSu), są rzeczy z wyższym priorytetem, które będą realizowane prędzej.
[#22] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF

@vojo, post #21

Tak, mam to na liście TODO, ale z uwagi na to że tą funkcjonalność można w łatwy sposób osiągnąć w obecnej wersji (poprzez zamontowanie obrazu i odpalenie np opusa czy nawet polecenia copy z DOSu), są rzeczy z wyższym priorytetem, które będą realizowane prędzej.

Zamontowany obraz dysku działa mniej więcej z prędkością zwykłej stacji dyskietek (przynajmniej na A1200 z fastem), przypuszczam że bezpośrednie kopiowanie plików z obrazu byłoby szybsze. No i montowanie wirtualnych napędów nie działa na 68000.

Odniosłem wrażenie, że nagrywanie obrazu na dyskietkę działa zauważalnie wolniej niż np. przy użyciu programów Yadi czy DiskWiz. Podczas próby nagrania na niesformatowaną dyskietkę bez zaznaczonej opcji formatowania program zgłasza błąd.

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 10:07:20 przez poweredjj
[#23] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF

@vojo, post #3

A mam jeszcze jedno pytanie - widzę, że proces montowania obrazów bardzo nie lubi sytuacji, gdy w katalogach i nazwach plików adf są spacje... Niby żaden problem, bo nazwy można szybko pozmieniać, ale gdyby to się udało poprawić byłoby w ogóle super ;)
[#24] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF

@vojo, post #21

A czy jest szansa na dodanie do listy TODO, opcji konwersji/zapisu ADFa do formatu HxC FLOPY Emulatof (HFE image).
http://hxc2001.free.fr/floppy_drive_emulator/
[#25] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF

@Splavinho, post #23

Że spacjami w nazwach plików problem ma wykorzystany adf.device, więc problem jest niejako poza GoADF! Chciałbym się pokusić o napisanie własnego device'a, dedykowanego GoADF!, ale to zupełnie inna historia :)
[#26] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF

@vojo, post #25

Spoko, nie jest to specjalnie irytujące - Commanderem można się ich pozbyć w chwilę ;)
[#27] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF

@BULI, post #24


czy jest szansa na dodanie do listy TODO, opcji konwersji/zapisu ADFa do formatu HxC FLOPY Emulatof (HFE image)


Nie planowałem (nie mam nawet goteka), ale jak tak na szybko patrzę na specyfikację formatu HFE, to w zakresie obsługi dysków amigowych (i tylko takich), nie byłoby to przesadnie pracochłonne, zatem w zakresie obsługi nowych formatów, HFE na liście TODO ląduje zaraz za ADZ i DMS, może kiedyś dojdę do tego punktu ;)
[#28] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF
No no no, program użytkowy na Amigę ..., gratuluję.

btw. Czemu reqtools zamiast Asla?
[#29] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF

@vojo, post #27

zatem w zakresie obsługi nowych formatów, HFE na liście TODO ląduje zaraz za ADZ i DMS, może kiedyś dojdę do tego punktu ;)


He, he SUPER- zatem trzymam kciuki OK
[#30] Re: GoADF! - nowy program do obsługi plików ADF

@michal_zukowski, post #28


program użytkowy na Amigę ..., gratuluję.

btw. Czemu reqtools zamiast Asla?


Dzięki :)

A reqtools, bo w AmigaE jest bardzo fajny moduł opakowujący tą biblotekę: afc/reqtooller, przez co reqtools jest dostepna w sposób obiektowy, w uproszczeniu:

DEF rt=NIL:PTR TO reqtooller
	
	NEW rt.reqtooller()          -> init the class.

		IF rt.req(RTREQ_SAVE,          -> show requester				
                       [	RT_WIN, explorePtrWindow,
                                RT_TITLE, 'Save file as...',
				NIL])
                       
		ENDIF

	END rt  -> dispose object


AFC (Amiga Foundation Class) pilnuje zeby biblioteke otworzyc, zamknąć, rzuca wyjatkami w razie potrzeby itd

Byc może dla ASL tez jest coś takiego, ale szczerze mowiąc długo nie szukałem...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem