Komentowana treść: Specjalne wydanie magazynu Amiga User na Amiga34 w Neuss
[#1] Re: Specjalne wydanie magazynu Amiga User na Amiga34 w Neuss
Jest już dodany polski opis numeru - zapraszamy tutaj
[#2] Re: Specjalne wydanie magazynu Amiga User na Amiga34 w Neuss
Napewno goście imprezy będą zadowoleni. Co tam oferta A-EON, Cloanto i innych firm. Jak nic nowego, ważnego nie pokażą to kopią dołki przed sobą. Numer specjalny czasopisma na pewno się przyda, chociażby jako zachęta do zamówienia prenumeraty Amiga User.

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 00:56:18 przez rgrg2
[#3] Re: Specjalne wydanie magazynu Amiga User na Amiga34 w Neuss

@rgrg2, post #2

Jednym z wystawców jest MorphOS Team i na pewno od naszej strony nie będzie lipy i czczych zapowiedzi.
[#4] Re: Specjalne wydanie magazynu Amiga User na Amiga34 w Neuss

@michal_zukowski, post #3

OK Pokażą mapę drogową dokąd dalej chcieliby pójść?
[#5] Re: Specjalne wydanie magazynu Amiga User na Amiga34 w Neuss

@96, post #4

Pokażą mapę drogową dokąd dalej chcieliby pójść?

[#6] Re: Specjalne wydanie magazynu Amiga User na Amiga34 w Neuss

@Krashan, post #5

To mi wygląda na znak drogowy a nie mapę drogową. Chyba że to projekt PCB jakiejś nowej KA? pomysł
[#7] Re: Specjalne wydanie magazynu Amiga User na Amiga34 w Neuss

@Krashan, post #5

niedobry Krashan niegrzeczny !
[#8] Re: Specjalne wydanie magazynu Amiga User na Amiga34 w Neuss

@juen, post #7

W ostatniej chwili zjawi się Hyperion i udowodni wszystkim niedowiarkom, że nie ma miejsca na trzy systemy NG. Zwycięzca bierze wszystko

[#9] Re: Specjalne wydanie magazynu Amiga User na Amiga34 w Neuss

@juen, post #7

To typowe dla linuxowców.
[#10] Re: Specjalne wydanie magazynu Amiga User na Amiga34 w Neuss

@adam_mierzwa, post #8

Hyperion to mógłby wypuścic jakąś sensowną przeglądarke żeby userzy AmigaOS4 mogli przeglądać Allegro.
[#11] Re: Specjalne wydanie magazynu Amiga User na Amiga34 w Neuss

@michal_zukowski, post #10

W sensie uaktualnienia Timberwolfa? Dużo rzeczy by mogli zrobić. Tu można by postawić kolejny znak drogowy - z symbolem ronda. Akurat ja jestem w mniejszości, nie mam parcia na wchodzenie do banku z Amigi. Po dzisiejszych nowościach w mBanku na przykład, że bez smartfona nie da się zalogować i tak, bo wymyślili taki sposób zabezpieczeń. Dla mnie wystarcza, że na Amidze działają strony amigowe. Kiedyś śmiałem się z takiego podejścia, ale pogodziłem się z realiami. Wolałbym więcej odnowionych programów, na nowe nie liczę.
W sumie najlepiej jakby ta firma wreszcie zdechła, niestety mamy taki węzeł gordyjski, że niekoniecznie polepszyłoby to sytuację rozwoju AmigaOS.
[#12] Re: Specjalne wydanie magazynu Amiga User na Amiga34 w Neuss

@adam_mierzwa, post #11

Wolałbym więcej odnowionych programów, na nowe nie liczę.

A-EON kupił swego czasu prawa do OctaMED Sound Studio, ImageFX, i o ile się nie mylę Alladin4D? Zamierzają je rozwijać?

Jako Amigowiec też bym wolał rozwoju nowego, niezawodnego oprogramowania. Amiga OS traci na wartości, nawet w oczach NG-owców (z Execa), a przecież zamiast patrzyć z utęsknieniem w stronę Linuxa, warto rozwijać to co jest. Nawet jeśli sytuacja wygląda nieciekawie, Amiga nadal stanowi ciekawą alternatywę wobec popularnych rozwiązań dzięki pewnym atutom systemu Amigi.

Z prostych przyczyn zostaje mi Amiga 1200 z AGA, bo to platforma, która istniała na rynku mniej niż 2 lata i nie została należycie wykorzystana. Głównym przedmiotem krytyki jest układ graficzny. A posiada on możliwości przynajmniej analogicznego układu SVGA z PC, który istniał daleko po 1996 roku, tylko standardowo ma w stosunku do analogicznego PC słabszy procesor główny, bo 68020. Mimo to A1200 jest komputerem bardzo wydajnym, nadrabia to całkiem szybką grafiką i super systemem, który pobiera niewiele zasobów.

Daje to duże pole do działania.

A na polu Amiga NG też można sporo zdziałać. Wydaje się, że ludzie z nim związani jednak są coś mało zaradni wciąż oczekując od Hyperionu usprawnienia Workbencha, zamiast zabrać się za to usprawnienie samodzielnie. Amiga to platforma przede wszystkim dla ludzi, którzy chcą coś stworzyć - grę, czy program - zgodnie z mottem Carla Sassenratha, a takie podejście stanowi tego przeciwieństwo.

Cieszy mnie za to, że są ludzie, którzy używają swoich platform amigowych i że sprawia im to radość. Ale tutaj nierzadko warunkiem jest odpowiednia zamożność. W domyśle chodzi mi o Amiga OS4 - bo jednak więcej pozytywów płynie od użytkowników tej gałęzi aniżeli MorphOSa. Uważam, że powinniśmy siebie wspierać nawzajem mimo barier. Dobrze pamiętam, jak hasło "Amiga Rulez!" było krzyczane tak szczerze i bezinteresownie, że aż żal się teraz robi.

Ja sam najbardziej cenię sobie rzeczy, które kojarzą mi się z Amigą - czy będzie to okładka ACS z gry przygodowej "Flight of the Amazon Queen", czy numer Magazynu Amiga z napisem "Amiga ma przyszłość". Tych rzeczy jest naprawdę dużo i to one przypominają mi o Amidze i o tym co w niej lubię.

Czy zgłosił się już do Ciebie jakiś reporter celem zrelacjonowania imprezy dla czasopisma Amiga NG? Przyznam, że ostatni numer mi się - z okładki i spisu treści całkiem podoba.

Bo na bank będzie taka relacja w którymś z wydawnictw pana Adama Zalepy.

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 20:47:30 przez Hexmage960
[#13] Re: Specjalne wydanie magazynu Amiga User na Amiga34 w Neuss

@adam_mierzwa, post #11

Cokolwiek TW, albo OWB. MorphOS Team spiął poślady i pare rzeczy w OWB poprawił w 3.10, np. rzeczone Allegro, w sumie wszystko co ma Flexa (a coraz wiecej rzeczy ma Flexa i jak nikt nie poprawi OWB dla OS4 to sie coraz wiecej strone bedzie rozjeżdżać jak Allegro. Oczywiście MorphOSowe OWB jest także z tyłu bo nie ma Grid layout, ale na razie aż tak powszechny nie jest.

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 21:04:56 przez michal_zukowski
[#14] Re: Specjalne wydanie magazynu Amiga User na Amiga34 w Neuss

@Hexmage960, post #12

SVGA to 800x600, Aga to ledwo wyświetla. Poza tym od Vesa Local Bus czy PCI prędkości kart w pecetach biły na głowę AGA.
[#15] Re: Specjalne wydanie magazynu Amiga User na Amiga34 w Neuss

@Hexmage960, post #12

Wydaje się, że ludzie z nim związani jednak są coś mało zaradni wciąż oczekując od Hyperionu usprawnienia Workbencha, zamiast zabrać się za to usprawnienie samodzielnie.


Genialne. Przecież można napisać zamiennik Workbencha, który będzie od niego po prostu lepszy. Jaką by tu wymyślić nazwę... Ambient? Wanderer?

Cieszy mnie za to, że są ludzie, którzy używają swoich platform amigowych i że sprawia im to radość. Ale tutaj nierzadko warunkiem jest odpowiednia zamożność. W domyśle chodzi mi o Amiga OS4 - bo jednak więcej pozytywów płynie od użytkowników tej gałęzi aniżeli MorphOSa.


Co poeta miał na myśli pisząc: "więcej pozytywów płynie od użytkowników tej gałęzi"?
[#16] Re: Specjalne wydanie magazynu Amiga User na Amiga34 w Neuss

@Hexmage960, post #12

Nie wiem czy A-EON ma zamiar rozwijać kupione programy. Chęci kiedyś były, ale na ubiegłorocznym AmiWest Dickinson powiedział, że nie rozwijany jest żaden. Patrząc na "rozwój" przejętego odtwarzacza TuneNet nie liczyłbym na to.

Napisałeś coś takiego:
Wydaje się, że ludzie z nim związani jednak są coś mało zaradni wciąż oczekując od Hyperionu usprawnienia Workbencha, zamiast zabrać się za to usprawnienie samodzielnie.

Użytkownik nie jest w stanie rozwijać systemu, masz na myśli programistów skupionych wokół Hyperionu? Może coś się dzieje wokół A-Eonu, ale nie należę do kółka wtajemniczonych, nie mam wiedzy. To co obserwujesz obrazuje obecny potencjał, jeśli nie przybędzie programistów nic się nie zmieni.

Co do samej imprezy. Bodaj dwa lata temu napisałem bardzo obszerny reportaż z Neuss, nie będąc tam, ale co ciekawe nawet artykuł się podobał. Niestety nikt się nie zgłosił, a nawet nie przyszło mi do głowy że ktoś chciałby coś takiego zrobić. Myślę, że relacja Zalepy nam wystarczy, poza tym będzie dużo zagranicznych materiałów w sieci.
To nie jest święto NG, będzie tam marginesem. Na plakacie widzę, że będzie iMica, wyżej kolega wspomniał o MorphOS-ie, ale impreza (czy raczej targi) przede wszystkim są dla mnie ciekawe przez debiut naszego rodzimego wydawcy. Uważam, że polscy amigowcy są za mało znani za granicą, warto to poprawić.

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 21:30:05 przez adam_mierzwa
[#17] Re: Specjalne wydanie magazynu Amiga User na Amiga34 w Neuss

@michal_zukowski, post #14

SVGA to 800x600, Aga to ledwo wyświetla.

Jak już to rozwinąłeś, to SVGA miał przede wszystkim dodane 640x480 w 256 kolorach (VGA miało 640x480 w 16 kolorach), a 800x600 były poza zasięgiem animowanych gier w tamtych latach.

Zatem 800x600 też SVGA Ci ledwo wyświetli. Pierwsze wersje obsługiwały 16 kolorów.

Amigowa AGA wyświetla obraz 640x512 w 256 kolorach (oraz trybie HAM8/256000 kolorów) i taki ekran może być animowany. Jeśli przeplot jest problemem w PAL to tu pozostaje 640x256. Ale jest też DblPAL.

Nie kieruj się softem, który animuje wszystkie piksele na ekranie procesorem, bo w ten sposób nie działała wówczas żadna gra ponad 320x240.

Spokojnie gry z PC z lat ok. 1996 mogły pójść na AGA, gdyby ta ostała się na rynku przynajmniej 2 lata.

Korzystano wówczas z normalnych technik planarnych.

Poza tym od Vesa Local Bus czy PCI prędkości kart w pecetach biły na głowę AGA.

Blitter potrafi przerzucić wielokrotność całej własnej pamięci graficznej w ciągu sekundy. Pamięć CHIP ma swoje wady, ale również duże zalety.

Nawet architektura planarna daje korzyści w pewnych zastosowaniach, choć w CD32 problem z chunky nie jest obecny.

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 21:36:00 przez Hexmage960
[#18] Re: Specjalne wydanie magazynu Amiga User na Amiga34 w Neuss

@A2, post #1

Czy wszystkie teksty są w dwóch językach ? Czy niektóre w angielskim a inne w niemieckim ? Objętość: 40 stron, to mniej niż 20 stron tekstu, bo jeszcze spis treści, może jakieś reklamy są w tej objętości. Jak Pan Adam Zalepa będzie na tej imprezie to może zdoła dojść do szczegółów konfliktu między firmami Cloanto i Hyperion. Co ich ogranicza, jakie mają zamierzenia, co dalej z AmigaOS i sprzętem natywnym dla tego systemu. Mile widziane będą też video rozmowy z wykładowcami tej imprezy i nie tylko.


Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 23:33:51 przez rgrg2
[#19] Re: Specjalne wydanie magazynu Amiga User na Amiga34 w Neuss

@rgrg2, post #18

Wszystkie artykuły są w dwóch językach, do tego zmniejszyliśmy czcionkę, aby zmieścić więcej tekstu na każdej stronie. Chodzi o to, aby zebrać najważniejsze informacje na temat nowoczesnego wykorzystania oprogramowania Amigi, szczególnie dla osób, które nie znają naszych wydawnictw. Jest to też początek szerszej współpracy z Amigowcami w Niemczech.

Będziemy w Neuss dłużej niż trwa sama impreza, więc na pewno przygotujemy dokładną relację później. Spis treści numeru specjalnego, razem z artykułem wstępnym, będzie dostępny już niedługo.

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 00:00:15 przez A2
[#20] Re: Specjalne wydanie magazynu Amiga User na Amiga34 w Neuss

@Hexmage960, post #17

Tak sobie pomyślałem - może warto, żeby nasz rodzimy wydawca wysłał jakieś anglojęzyczne wydawnictwa do amigowych blogerów za granicą? Może to by zwiększyło jego popularność na Zachodzie, a pośrednio także troszkę podniosło rangę polskich amigowców na świecie? Bo może są tacy co wiedzą, że "coś tam jest, ale nie kupowałem". Takie mam odczucie, jakby tu był dla Zachodu dziki wschód, gdzie nic nie ma.
Jak myślisz, warto? Mógłbyś wskazać takie osoby?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem