Komentowana treść: 12 alternatywnych systemów operacyjnych
[#1] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych
Kibicujmy wszystkim dwunastu!!
[#2] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych
Super link. Dla mnie wartościowe są systemy amigowe i React OS.ok, racja
[#3] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych
No niestety nic amazing. Jedno i to samo;
pulpit, ikony, menu, okienka, pulpit, ikony, menu, okienka, pulpit, ikony, menu, okienka, pulpit, ikony, menu, okienka...
Jakiś powiew świeżości w interfejsie zaproponowano w Compiz (choć to nie OS oczywiście) i w Windows 8 w postaci kafelek, choć nie przyjęły się ale przynajmniej były innowacyjnym podejściem do schematu: pulpit, ikony, menu, okienka, pulpit, ikony, menu, okienka, pulpit, ikony, menu, okienka, pulpit, ikony, menu, okienka...
.
[#4] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@rePeter, post #3

Koła na nowo wynajdywać nie będą. Fajnie, że jest alternatywa, nawet jeśli to będzie ciekawostka na chwilę.
[#5] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@JakubH, post #4

To są żadne alternatywy, wyłącznie ciekawostki przyrodnicze i hobby.

Kiedy w 2034 roku Hexmag skończy pisać Magazyn, mógłby się skupić nad jakimś innowacyjnym podejściem do obsługi interfejsu
Do grafiki ma talent, jak napisał, więc kto wie.
.

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 21:04:12 przez rePeter
[#6] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych
A swoją drogą, skoro był Beos i Os2, to dlaczego brakło Geosa, który prócz C64/128 wyszedł również na PC i był rozwijany jeszcze w latach 2k.
.
[#7] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@rePeter, post #6

Kontynuacją GEOSa na C128 był Wheels. Nawet przeglądarkę internetową miał. Działa taż na C64+64K. Ale to przecież nie jest alternatywa dla współczesnego komputera. :)
[#8] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych
A SymbOS może nie jest to alternatywa do NG, ale Multitasking inne fjuczery też są:)



1024 Kb dynamic memory - 2 terabyte filesystem - 100% flexible windows GUI - network capable
available for your Amstrad CPC, MSX, Amstrad PCW and Enterprise 64/128


I majle da się wysyłać:)

[#9] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@tWINpIX, post #8

No tak ale mimo to dużo słabszy od AmigaOS.
[#10] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@rePeter, post #5

To są żadne alternatywy, wyłącznie ciekawostki przyrodnicze i hobby.

Bo to jest jakaś dziwna przypadłość amigowców - przekonanie, że świat potrzebuje alternatywnych komputerów i systemów i nic nie robi, tylko na nie czeka.

Nic z tego. Poza garstką indywidualistów, świat nie potrzebuje alternatyw, tylko przeciwnie - dąży do unifikacji. Lata 80/90 to był czas eksperymentów w OS-ach, aż w końcu się na coś zdecydowano. Dokładnie tak samo było 100 lat wcześniej z mechanicznymi maszynami do pisania. Było pierdyliard koncepcji ich "sterowania", wybrana została jedna i mamy ją do dziś.

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 10:52:54 przez Daclaw
[#11] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@Daclaw, post #10

Nie wrzucaj wszystkich do jednego wora. Jak pisałem wyżej, to może być tylko ciekawostka na parę chwil. Sporo osób po prostu lubi takie rzeczy sprawdzać i niekoniecznie przy nich trwać. Jedni tworzą gry dla 10 osób, inni OS dla 50.
[#12] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@Daclaw, post #10

Bzdury. Gdyby każdy siedział na dupie i nie szukał alternatywy, dalej by smarował patykiem po ścianie jaskini.
I sam sobie zaprzeczasz podając przykład mechanicznych maszyn do pisania bo tak samo zostały zastąpione alternatywnymi maszynami elektrycznymi, potem elektronicznymi a ostatecznie komputerami.
Szukanie alternatyw to rozwój i nie mam cienia wątpliwości, że dotyczy to również OSów i sposobu ich obsługi.
.
[#13] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@rePeter, post #12

Co nie zmienia faktu, że pokazane systemy, są w większości wypadków starociami.
Podobały mi się próby doprowadzenia androida do okien i odpalania na pc. Jednak praktycznie pomysł padł, jak ChromeOS dostał możliwość odpalania aplikacji androidowych. Z drugiej strony powstały gotowe emulatory do odpalania gier z androida na pc.
Ogólnie takie projekty potrafią wyjść ze statusy ciekawostki, dopiero po osiągnięcie pewnej liczby programistów biorących udział w projekcie. Nie dostrzegam np. logiki w projekcie ReactoOS który chyba jest oparty na NT a dopiero dąży do kompatybilności z serwerowym windowsem 2003, jaki w tym sens (poza hobby )?
Natomiast wrzucenie tu AmigaOS 4.1 jest błędem. To miały być alternatywne systemy, a nie całe platformy. Tak samo wycięcie Linuxa czy Mac OS które są właśnie alternatywą dla windows:). Nie szuka się alternatywy dla MacOS nikt go nie używa z musu :)
[#14] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@Newhousik, post #13

ReactOS-a to pamiętam jak jeszcze chwalili się zapowiadając, że będzie takim darmowym XP. :) Dzisiaj XP to stawiają chyba tylko fanatycy retro, na maszynkach, które więcej nie udźwigną.
wtedy jeszcze brałem ten OS pod uwagę jako ciekawostkę, ale jak teraz słyszę, że oni pracują nad nim od czasów Win95, to zaczynam mieć dziwne przeczucie, że szybciej ukaże się Magazyn. ;)

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 14:15:33 przez snajper
[#15] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@snajper, post #14

No tak umarł zanim doścignął swój cel, który też umarł ;). Tak samo Haiku, bardzo lubiłem BeOSa, ale w tym tempie Haiku nie dąży do niczego ;). Można by pomyśleć, że z Amigą jest podobnie, ale w przypadku klasyka komputer ma swoich użytkowników, którzy z niego korzystają na miarę jego możliwości, nie wgrają sobie Windowsa bo się nie da :). Z Amigą NG jest trochę podobnie, ale brak programistów, powiększony jeszcze przez podział na kilka systemów pogłębia brak rozwoju.
[#16] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@Daclaw, post #10

Złote słowa. Zgadzam się w pełni. :)
OS to tylko urychamiadło z opcją kopiowania plików ot i tyle. I świat nie potrzebuje tylu OSów.
Różnią się od siebie jakimiś nieistotnymi szczegółami. I tylko ambicyjne ciągoty powodują że powstają nowe odmienne, by udowodnić że rozwiązania z innych firm nie są nam potrzebne.

Podobnie jak świat nie potrzebuje wielu sposobów przykręcania kół do samochodów. Ale ich producenci wymyślają takie rozstawy i ilości śrub by nie pasowały do innych sposobów, aby forsować własne rozwiązania, a spopularyzuje się ten który zastosują w dobrym dobrze się sprzedającym aucie a nie ten sposób który jest jakoś obiektywnie lepszy.
[#17] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@ZbyniuR, post #16

[#18] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@rePeter, post #12

...no i do dziś mamy w komputerach układ klawiatury, który ukształtował się w mechanicznych maszynach do pisania 100 lat temu, prawda? Zasady profesjonalnego maszynopisania się nie zmieniły.

A co do modnych porównań samochodowych - mamy obecnie 4 kombinacje sposobu sterowania autem: manual/automat, prawostronny i "anglik". Ktokolwiek powie, że to ubogaca i że należałoby coś jeszcze w tym zakresie wymyślić (bo ja wiem, skręcanie nogami i gaz w pokrętle typu zawór wodny)? Na moje, to tylko źródło problemów. No i upór indywidualistów za tym stoi - vide ruch lewostronny w UK.

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 12:45:55 przez Daclaw
[#19] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@Daclaw, post #18

no i do dziś mamy w komputerach układ klawiatury, który ukształtował się w mechanicznych maszynach do pisania 100 lat temu


I znowu nie mogę się z Tobą zgodzić, ponieważ:
  • przede wszystkim dołączono myszkę, bez której większość pań sekretarek nie mogłaby nawet zacząć pisać,

  • inny jest standard wprowadzania liter narodowych, całkowicie zaniknął standard pl maszynistki,
  • doszły dodatkowe funkcje, nawigacyjne, edytorskie, multimedialne, itp.
  • dołączono klawiaturę numeryczną, nie wszyscy doceniają ale inni nie potrafią bez niej w ogóle pracować,
  • poza tym klawiatura cały czas ewoluuje, np. w stronę wirtualnej, a tam już może rządzić alternatywny Swype itp.

A to wszystko dzięki temu, że ktoś szuka alternatyw.
.

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 13:29:13 przez rePeter
[#20] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@rePeter, post #19

Szukanie alternatyw nowych rozwiązań jest słuszne, ale jeżeli ktoś przy swojej metodzie siedzi za długu i za żadne skarby nie chcę się ona przyjąć, to już nadaje się do zbadania. Oczywiście znowu nie należy uogólniać, nawiązuje do tematu systemów, ReactorOS czy Haiku.
[#21] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@Newhousik, post #20

Ractos wspolrozwija sie z Wine (część aplikacyjna) więc cośtam jego rozwój znaczy.
[#22] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@Newhousik, post #20

Dlatego wcześniej napisałem, że wszystkie pokazane w prezentacji warianty to dla mnie żadne alternatywy i od strony użytkowej jedzie nudą. Jedynie ludzie je tworzący mają zapewne dobrą zabawę i hobby na długie lata, natomiast ich użytkownicy zainstalują, zarulezują i włączają normalny, użytkowy Windows, Linux lub MacOS. No może prócz MDW i Mufy

Moim zdaniem aby mówić o alternatywie dla Windows, Linux, MacOS, musiałby posiadać przynajmniej podobną ilość i jakość oprogramowania. Inaczej to nisza.
.

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 18:06:26 przez rePeter
[#23] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@tWINpIX, post #8

Z tym, šże ladna grafika tylko na MSXach. Niestety nie obsluguje popularnego SD512 jesli chodzi o dyski. W Amstradzie 128plus po wczytaniu dyskietki nie zostaje za duzo pamięci, na programy a niestety nie mam rozszerzenia (jeszcze). Enterprise to wogole pelna jazda bo tu potrzeba i rozszerzenia i interfejsu dyskowego, ktorych także nie mam.
[#24] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@rePeter, post #19



I znowu nie mogę się z Tobą zgodzić, ponieważ:



To co wymieniłeś to nie są alternatywy, tylko ciągły rozwój bazujący wobec jednego układu klawiszy: qwerty/qwertz/azerty. Alternatywa to był np układ Dvorak który miał być o wiele lepszy i sensowniej ułożony, ale do dzisiaj korzystają z niego nieliczni bo się nie przyjął jako standard
[#25] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@michal_zukowski, post #23

Nie ja to myślałem sprawdzać pod emulatorem MSX na Amidze:) O real H/W to nawet nie myślałem:)
[#26] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@mschulz, post #24

Aha. Czyli układ klawiatury Dvoraka jest alternatywą do qwerty a azerty nie jest?
To podaj od ilu zamian miejscami klawiszy powinno się mówić o alternatywie a od ilu o rozwoju?
I czy w twoim mniemaniu zmiana układu polskich literek maszynistki na układ programisty jest alternatywą czy rozwojem.
Choć jeśli uważasz, że myszka też jest tylko rozwojem klawiatury, to w zasadzie nie mamy się o co kłócić, Ty pozostaniesz przy swoim a ja przy swoim.
.
[#27] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@Daclaw, post #18

Głowy nie dam, ale zdaje się że rekordy prędkości w pisaniu na klawiaturze należą do tych co używają układu Dvoraka. To chyba jedyny powód czemu jego stosowanie jeszcze nie zaniknęło. Więc skoro tak cie uwiera brak alternatyw dla QWERTY możesz próbować. AZERTY też są fajne. Są bo jest ich kilka. Choć udziwnień jest pewnie więcej niż potrafimy sobie przypomnieć. Np kulista klawiatura z 20ma przyciskami, aby nie marnować czasu na przesuwanie palców w inne miejsca. Niestety nie pamiętam jej nazwy. W sądach do transkrypcji przebiegu dyskusji dość powszechnie się stosuje system w którym na każde słowo przypadają maks 3 wciśnięcia klawisza. Zajmują się tym specjalnie szkolone stenotypistki. Tematyka dziwnych klawiatur nie jest mi dobrze znana, stąd nie znam innych przykładów. :)

Zwykle gdy ktoś proponuje nowy standard czegoś, czegokolwiek (szerokość rozstawu torów, numeracja wielkości butów, itd), ma ku temu jakieś praktyczne powody, a nie wyrażanie swojej indywidualności. Jednak gdy nie idą za tym jakieś znaczące korzyści, to nikt prócz garstki dziwaków nie zacznie z tego korzystać. Bo nie chce im się zmieniać ani przyzwyczajeń, ani sprzętów potrzebnych do używania tego, ani przepisów jeśli to konieczne.

Co do sterowania autami... To niektóre firmy eksperymentują z joystikami zamiast kierownicy i pedałów już od lat 80ych. Istnieje też kilka systemów dla inwalidów, zależnie od tego których kończyn im brakuje. W Nowej Zelandii mają inną kolejność pedałów i wajch przy kierownicy (kierunkowskazy, wycieraczki itp), niż reszta świata zarówno prawo jak i lewostronnego.
A cała zabawa się zaczęła przez Napoleona który chciał wkurzyć Papierza, dlatego wprowadził ruch prawostronny w lewostronnym świecie, w czasach jeszcze "przedsamochodowych". A tam gdzie nie okupował kraju dość długo sprawy dokończył Hitler, w tym także w Polsce. A poza Europą ruch prawostronny wprowadzano przez to że Francja i Niemcy były największymi producentami aut, których "lewe kierownice" były wygodniejsze w prawostronnym ruchu. I to szaleństwo przechodzenia świata na prawo powstrzymał rozwój Japońskiego przemysłu samochodowego. Dziś wciąż 1/3 ludności świata mieszka w krajach lewostronnych. Choć w Europie została tylko UK, bo mieli dość wielu własnych producentów aut by się nie przejmować kontynentem.
A ty mam wrażenie że myślisz że Angole sobie wymyślili taki system żeby podkreślić swoją indywidualność. :)

Pierwszy raz taką historyjkę jaką pokazał recedent zobaczyłem pod artykułem o wprowadzeniu polskiego kodowania znaków Mazovia. hehe, samo życie. :)
[#28] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@Newhousik, post #15

ReactOS nie umarł, jest silnie związany z rosyjską administracją publiczną. Od 2015 jest drugim wykorzystywanym tam obok Windowsa i preferowanym do jego zastąpienia. Rosjanie dofinansowywali też projekt, jako stanowiący element ich strategii uniezależnienia się od zachodniej technologii (wraz z projektem Elbrus - czyli klonem PC od podstaw zbudowanym u nich - włącznie z procesorem).
[#29] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@Geekboy68k, post #28

uniezależnienia się od zachodniej technologii (wraz z projektem Elbrus


Tylko że w 2004 roku Intel wchłonął Elbrus, tak że ten tego, chyba dalej są zależni:)
[#30] Re: 12 alternatywnych systemów operacyjnych

@Geekboy68k, post #28

Gdzieś czytałem że Chińczycy też mają jakiś zamiennik Windy który jest z nim kompatybilny i darmowy, niestety nie pamiętam nazwy.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem