Komentowana treść: Kolejne turbo do Amigi 500
[#1] Re: Kolejne turbo do Amigi 500
Robi się gęsto w świecie Amigowych dopałek.
Szkoda tylko że nie zmienia się podejście twórców gier, aby podnieść wymagania gry.
Bo na gołą Amige gier mamy dostatek.
[#2] Re: Kolejne turbo do Amigi 500

@WojtekX, post #1

Znowu A500.
[#3] Re: Kolejne turbo do Amigi 500
to FPGA! To ni Łamniga! Bojkot Mike'a Stringa... znaczy Stirlitza... znaczy, no...!
[#4] Re: Kolejne turbo do Amigi 500

@snajper, post #3

Dokładnie!
Emulator Amigowego Turbiacza

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 14:53:06 przez movin
[#5] Re: Kolejne turbo do Amigi 500
ŁEEEE MULATOR znowu ?!
[#6] Re: Kolejne turbo do Amigi 500

@KM_Ender, post #2

I A600 z adapterem Kippera, i A1000, i A2000...
[#7] Re: Kolejne turbo do Amigi 500

@WojtekX, post #1

Projekt ciekawy, tylko jeśli potrzeba nam procka w FPGa to jest nią 060 - w formie możliwej do wlutowania w obecne projekty kart turbo. Pięćsetka nic więcej od podkręconej 68000 nie potrzebuje.
[#8] Re: Kolejne turbo do Amigi 500

@WojtekX, post #1

Autorów Metro Siege cisneli ludzie żeby wykorzystali AGA i bardziej rozbudowane konfiguracje zmiast ograniczać sie do OCS. Ale Ci stwierdzili że najbardziej popularna jest A500 i 1MB RAM i wersja AGA jest raczej mało prawdopodobna.
Nowy klon Dooma Dread też jest robiony pod OCS/ECS. nie wiem może bardziej zabawnie jest programować pod bardziej ograniczony sprzęt?
Z drugiej strony głupio też coś wymagać od autorow, jeśli robią to hobbystycznie i za darmo, lub śmieszne pieniądze.
[#9] Re: Kolejne turbo do Amigi 500

@tom256, post #8

nie wiem może bardziej zabawnie jest programować pod bardziej ograniczony sprzęt?


czy jest zabawnie to nie wiem, ale na pewno będzie większa satysfakcja i większy podziw dla twórcy, kiedy już dotrze do celu. A że to jest "bardziej ograniczony sprzęt"? W kategoriach sprzętu sprzed 30 lat rozpatrywanie go dziś pod względem "bardziej/mniej ograniczony" jest z leksza śmieszne. Druga rzecz, że - jeśli mówimy o fizycznym sprzęcie - z takiej gry pod OCS na pewno skorzysta więcej osób niż z wymagającej AGA.
zresztą wydaje mi się, że w przypadku Dreada celem jest właśnie stworzenie Dooma zoptymalizowanego pod gołą Amigę, a nie pisionty port na AGA.

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 19:31:45 przez snajper
[#10] Re: Kolejne turbo do Amigi 500

@tom256, post #8

Tylko skoro produkcje są skierowane na coś co było sprzętowym hitem dekaty temu to po co ktoś traci czas na robie kolejnego turbo do A500? Szkoda czasu i to mega szkoda z mojej prespektywy to tylko powoduje dalsze przesuwanie ikonek... trochę szybciej niż było wcześniej, a softu jak nie było tak nie ma. Zapewne dla twórcy taka forma kreatywnej ekspresji ma sens (inaczje by tego nie robił) ale dla mnie nie ma.
[#11] Re: Kolejne turbo do Amigi 500

@RadziN, post #10

Każdy robi to na co ma ochotę.
Sprzętowcy robią turbiacze przeróżne, wyborne.
Softowcy robią produkcje przecudne, wspaniałe.
Tylko dogadać się nie mogą jedni z drugimi. Bo co dla jednych jest wyzwaniem to dla drugich jest niewarte zachodu.
[#12] Re: Kolejne turbo do Amigi 500

@recedent, post #11

Amen.
[#13] Re: Kolejne turbo do Amigi 500

@tom256, post #8

Oczywiście że dla programisty wyzwaniem jest zrobienie czegoś na ograniczony sprzęt. Na dopalone Amigi przecież masz normalnego Dooma i mnóstwo dodatków do niego. Zainstaluj i graj.
[#14] Re: Kolejne turbo do Amigi 500

@Kefir_Union, post #13

Oczywiście że dla programisty wyzwaniem jest zrobienie czegoś na ograniczony sprzęt.

Czyżby? No właśnie od lat wszyscy lecą w zaparte "Bo jak się kurcze zmieszczę z prodką w 4k i jeszcze z muzą - to będzie super!" Ok rozumiem, sport dla sportu - tylko może, dla odmiany ktoś zrobi jakiś użyteczny soft pal to sześć nawet na A500 z turbiaczem, który w pełni to wykorzysta. Jedno i drugie jest immo trudne... i jedyne co widać to pojawiła się 'nowa gra'... i czasem to są takie crapiszcza, że człowiek patrzy i nie wierzy jak można coś takiego popełnić i ogrania człowieka płacz szloch, że łzy to po plecach płyną. A jakiś fajny soft jeszcze ktoś pisze? Czy tylko turlamy rutynki odgrzewane po milion razy na nowo i nic z tego nie wynika. Stworzenie dobrej aplikacji, która będzie sensownie działać nawet na w/w sprzęcie to też jest wyzwanie.
[#15] Re: Kolejne turbo do Amigi 500

@Kefir_Union, post #13

Przeszedłem Dooma 15 lat temu jak tylko sie pojawił. Wszystkie części. Przechodził kilka razy go nie będe. Chociaż akurat jesli chodzi o Dreada to faktycznie celem był zrobienie grywalnego klona Dooma na gołą A500.
A gry na AGA beda dla graczy bardziej atrakycjne = więcej kolorów, mniej ograniczeń itp.
Zobacz np Trauma Zero i porównaj do starych strzelanek. Graficznie to przepaść. A gra wykorzystuje tylko A1200 + 4MB FAST.
[#16] Re: Kolejne turbo do Amigi 500

@RadziN, post #14

Tak z czystej ciekawości to co Ty byś chciał robić na tej A500 i po co chciałbyś to robić właśnie na niej? Do banku się logować?
[#17] Re: Kolejne turbo do Amigi 500

@RadziN, post #14

Czyli sprawdza się stara Formula: jak program działa za wolno, wymienić sprzęt bo to jego wina. I potem okazuje się, ze do działania pakmana potrzeba 4 rdzenie i 6 GB RAM....
[#18] Re: Kolejne turbo do Amigi 500
Dobrze, bardzo dobrze. Prędkość 040+ to powinien być standard w Amigach.
[#19] Re: Kolejne turbo do Amigi 500

@michal_zukowski, post #18

Szkoda tylko, że nie ma FPU ani MMU :( Bo prędkość, jak dla mnie, jest w zupełności wystarczająca.
[#20] Re: Kolejne turbo do Amigi 500

@Cedrat, post #19

Może ktoś się zlituje i napisze szybki emulator FPU dla 040/060. Z drugiej strony prędkość 040 przyda się w emulowaniu Maca, a tam większość maszyn nie miała FPU więc większość softu Mac68k nie wymaga FPU.
[#21] Re: Kolejne turbo do Amigi 500

@marianoamigo, post #7

Ale wiesz, że możesz kupić sobie boarda jakiegoś z FPGA i napisać nań 68060? Potem zrobisz z tego wersję z pinoutem procesora i sprzedasz tysiące sztuk od ręki.

Ten projekt ma zastępować 68000. W miarę możliwości w różnych komputerach. Dowiedziałem się o nim na forum Atari gdzie rozważa się doprogramowanie tego i owego by ruszyło to w ST. Ktoś już pytał o ewentualne wspiarcie dla X68000. Makowcy też pytali.
[#22] Re: Kolejne turbo do Amigi 500

@RadziN, post #14

del

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 13:05:06 przez amikoksu
[#23] Re: Kolejne turbo do Amigi 500

@Shredder, post #17

Wiesz, mineło już 30 lat. Niektórzy poszli trochę dalej i A500+1MB RAM to troche mało szczególnie jeśli jest łatwo dostępny szybszy sprzęt.

Nawet taki MC68020 czy MC68030 to lata 80.

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 16:26:13 przez tom256
[#24] Re: Kolejne turbo do Amigi 500

@tom256, post #23

Jak chcesz bardziej w lata 00 to kupuj NG. Jak chcesz współcześnie - kupuj PC. ¯\_(ツ)_/¯
[#25] Re: Kolejne turbo do Amigi 500

@nogorg, post #16

Wiesz mi nie chodzi już o samą A500 jako taką (to był przykład) ale ogólne, że ilość sprzętu (nowe turbinki etc.) i jego ewentualne wykorzystanie nie idzie w parze z wykorzystaniem nowego i użytecznego softu, którego nie ma i to jest problem. Bo naprawdę bardzo obeznani programiści związani z 68k preferują kodować 'wyzwania' na A500 niż pisać rasowe użytkowe aplikacje na właśnie te wszystko zajebiaszcze turbinki jakie się ostatnio pojawiają, a szkoda. Świetnie to ujął to michal_zukowski 040 to winno być minimum, a ja dodam i soft co to odpowiednio wykorzysta bo inaczej to chyba nie ma to racji bytu.
[#26] Re: Kolejne turbo do Amigi 500

@RadziN, post #25

Bez cienia złośliwości, ale ja naprawdę nie mam pojęcia co masz na myśli pisząc "rasowe aplikacje użytkowe" na A500. Największym wyzwaniem jest chyba wymyślenie co i po co? Jakiś program graficzny, który wykorzysta unikalne właściwości kulkowej myszki A500 czy co? Już mniejsza o to kto by miał to napisać, ale kto i do czego miałby tego używać?

Dla porównania np. demka to jest dosłownie sztuka dla sztuki i głębszego powodu do powstawania nie potrzebują.
[#27] Re: Kolejne turbo do Amigi 500
Sysinfo będzie śmigać OK
[#28] Re: Kolejne turbo do Amigi 500

@nogorg, post #26

No to ja podam przykład, bo każdy się boi.
Oczywiście może być jaki program użytkowy, ale wolę gry.
A na tym można nawet zarobić.
Kiedy na PC powstały Heroes 3 FullHD od razu kupiłem na tablet.
I znów całe przeszedłem w extra grafice.

Tak równie fajnie by mi się grali np. w Black Crypt na Vampire/Warp gdyby ktoś to przemodelował do jakiejś wyższej rozdzielczości.
Albo nawet owe Heroes 3, bo 080 czy Warp to uciągnie....
[#29] Re: Kolejne turbo do Amigi 500

@RadziN, post #25

obeznani programiści związani z 68k preferują kodować 'wyzwania' na A500 niż pisać rasowe użytkowe aplikacje

Czego brakuje co by się przydało?
[#30] Re: Kolejne turbo do Amigi 500

@amikoksu, post #29

Mi ostatnio edytora obrazów dyskietek do Elwro 800 JR(tych rzadszych ok. 150 KB ), do tego wystarczy zwykły Workbench i 68000, ale to chyba byłaby "nisza w niszy"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 10:29:12 przez pgru2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem