Komentowana treść: Wayfarer 1.6
[#1] Re: Wayfarer 1.6
Piękne dzięki! Dawno nie było takiej częstotliwości w aktualizacjach jakiegoś programu na MorphOS. I to programu nr 1 na jakimkolwiek systemie, bo jakieś 97,1% dzisiejszych użytkowników pierwsze co robi po odpaleniu kompa to włącza przeglądarkę:) Właściwie to nie wiem czemu ta nie włącza się domyślnie razem z systemem? ;)
Ja planuje zrobić wreszcie eksperyment i używać mojego iMaca G5 jako główny komputer. Przy okazji też trochę poznać co się zmieniło w MorphOS, bo ostatnią wersję której używałem wyszła przynajmniej 5 lat temu. A teraz oprócz normalnego www, mamy jeszcze fajny program do poczty, drukowanie, i jeszcze parę rzeczy o których nie wiem a są :)
[#2] Re: Wayfarer 1.6

@luk, post #1

Wg mnie chodzi znacznie lepiej/szybciej niż wersje wcześniejsze.
[#3] Re: Wayfarer 1.6

@Kwiatki, post #2

Też to zauważyłem, nawet już 1.5 na moim lichim iBooku G4, chodzi przyzwoicie
[#4] Re: Wayfarer 1.6
I ja dziękuję, wkrótce potestuję nową wersję OK
[#5] Re: Wayfarer 1.6

@Kwiatki, post #2

Zgadzam się w całej pełni.
[#6] Re: Wayfarer 1.6

@luk, post #1

Jestem w 2,9% użytkowników. szeroki uśmiech Często nie uruchamiam przeglądarki. Nie toleruję np. webowego komunikatora, który zjada 1GB RAM. Takiej zamulającej webowej aplikacji mogę czasem użyć awaryjnie, nie na swoim komputerze. To bardzo przydatne rozwiązania. No ale na codzień, na własnej maszynie? O nie... Takie rozwiązania zupełnie nie są spójne z (eko)systemem, żyją własnym życiem, niczego nie respektują, wyciskają z maszyny dziesiąte poty wykorzystując jej możliwości w 10%. Platforma hobbystyczna powinna sprawiać przyjemność, a używanie czegoś takiego przyjemności mi nie sprawia.

Wayfarer faktycznie fajnie się rozwija. Teraz gdy coś tam klepię pod MOSem i potrzebuję czegoś poszukać to już nie sięgam do stojącej obok Makówki, bo Wayfarer naprawdę daje radę. OK Jaca rządzi. OK
[#7] Re: Wayfarer 1.6
Pełna zgoda z chłopakami powyżej OKok, racja
[#8] Re: Wayfarer 1.6
Najważniejsze zmiany, oprócz poprawek błędów, to pełen moduł drukowania oparty na modelu WYSIWYG


Drukowanie to widzę działa do PDF. Fizycznej drukarki program nie widzi.

Ale jak na początek i tak nie jest źle.

Zauważyłem też, że chyba rodem z Mac OS menu podręcznego pod prawym przyciskiem myszy nie ma.
[#9] Re: Wayfarer 1.6

@gilban, post #8

menu podręcznego pod prawym przyciskiem myszy nie ma.


U mnie działa™

[#10] Re: Wayfarer 1.6

@recedent, post #9

Co tak katujesz PM ze masz 81stopni :P ?
[#11] Re: Wayfarer 1.6

@Kwiatki, post #10

Jest zima prawie...
[#12] Re: Wayfarer 1.6

@Kwiatki, post #10

Dawno nie miał robionego serwisu chłodzenia, a że mi się tego robić aktualnie nie chce więc...
[#13] Re: Wayfarer 1.6

@gilban, post #8

A masz ją skonfigurowaną w moim systemie drukowania?
[#14] Re: Wayfarer 1.6

@michal_zukowski, post #13

Nie mam, bo się nie da. Jak już wcześniej pisałem to mam Xerox Phaser 3260 DNI i ten twój system drukowania jej nie widzi (a konkretnie pliku konfiguracyjnego).

Mam ją ustawioną w starym systemie drukowania (pod ikoną Printer) jako drukarkę HP_LaserJet6series.

I wszystkie programy które widzą ten sterownik na niej drukują bez problemu.
I np. z programów do odczytu PDF - pliki PDF bardzo ładnie drukuje VPDF, ale przy drukowaniu opcja PostScript musi być wtedy odznaczona.

W programie Apdf nie jestem w stanie nic wydrukować.

Tak to wygląda. Także jak możesz to wymyśl coś żeby w tej nowej wersji drukowania można było jakoś inaczej dodać ten sterownik, lub właśnie ustawić bardziej uniwersalny jak ten HP_LaserJet6series.

Również program Scriba ładnie drukuje.

Tu w ustawieniach mam zaznaczone Interface Postscript

Device: netprinter.device
Unit 0
Level Postscript 3 i program drukuje pięknie.

Fakt - nie da się ustawić druku dwustronnego, bo nie ma gdzie. Tak - drukarka ma automatyczny duplex.

Ten stary program do zarządzania drukowaniem też nie ma nigdzie możliwości włączenia dupleksu. Czyli żeby drukarka sobie sama odwracała kartkę.

Tak samo Calimero też umie coś wydrukować na niej.
[#15] Re: Wayfarer 1.6

@gilban, post #14

Ponieważ już nie mogę edytować posta to dopowiem, że pod Kubuntu 20.04 sterownik do tej drukarki jest taki:

cups-filters 1.27.4-1

Oczywiście tu drukowanie dwustronne działa (duplex automatyczny) i sterownik też poprawnie rozpoznaje że jest ona monochromatyczna i ogólnie jest super.

Oczywiście Michał zdaję sobie sprawę że Ty jesteś jeden a do pisania sterowników dla Linuxa jest armia ludzi, ale wygląda to tak jak wygląda.

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 20:17:54 przez gilban
[#16] Re: Wayfarer 1.6

@gilban, post #15

sciagnij https://www.support.xerox.com/download/129632

wejdz do solaris_x86/share/printnx/model/
dodaj Xerox_Phaser_3320.ppd w moim systemie druku
stworz profil
ustaw docelowe wyjscie na NETPAR: (upewnij sie ze netpar: jest zamontowany)

i spróbuj drukowac
[#17] Re: Wayfarer 1.6

@michal_zukowski, post #16

Gdy próbuję dodać ten plik to wyskakuje mi takie okno:



I teraz skąd mam wziąć ten filtr rastertosamsungpclxl, żeby go wpierw zainstalować?
[#18] Re: Wayfarer 1.6
Ja mam jakąś zwykłą drukarke HP Deskjet 2700 series która działa po WIFI czy można na niej drukować z pod morphos?
[#19] Re: Wayfarer 1.6

@jarokuczi, post #18

Stefkos wrócił na PPA OK
[#20] Re: Wayfarer 1.6

@gilban, post #17

Na 99% wziąłeś nie ten plik ppd, którego nazwę podałem. Sprawdź jeszcze raz.
[#21] Re: Wayfarer 1.6

@jarokuczi, post #18

mozliwe ze jak dodam airprinta to sie bedzie dało, chyba że ma PCL, to tak
[#22] Re: Wayfarer 1.6

@michal_zukowski, post #20

Ja wziąłem plik:

Xerox_Phaser_3260.ppd

Ten co Ty podałeś jest od zupełnie innej drukarki.

Która wygląda tak:



Moja tak wygląda:




I moja drukarka została dla Xeroxa wyprodukowana przez fabrykę Samsunga. Teraz to już HP. Różni się kolorem od góry i wiadomo - płytą główną oraz parametrami.

Ale raczej części zamienne są takie same:



Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 14:23:20 przez gilban
[#23] Re: Wayfarer 1.6

@gilban, post #22

Sprawdź na tym co podałem, tu nie chodzi o płytę główną a o emulator Postscriptu.
[#24] Re: Wayfarer 1.6
Dostępna jest wersja 1.7.
[#25] Re: Wayfarer 1.6

@mailman, post #24

Tak piałem z początku że gry w które gram pięknie działają w wayfarer. To prawda, ale gdy otworzyłrm 3 gry w 3 kartach to się okazało że nie da się grać. Każfy klik w coś to długie czekanie na reakcję. Po długiej rozmowie z jackiem sprawdziłem zajętość cpu - za jego radą. Okazało się że cały czas mam 100%. Widać mam za słaby komputer. Raz tylko otworzyłem te 3 gry i nawet się nie logowałem, a cpu dochodzilo do 100% - optócz tego otwarty był tylko translator i google. Gram więc cały czas u znajomego na serwerze w Gdańsku. Tam jest bardzo szybki internet. Z początku tu u siebie myślałem że te opóźnienia bo wolny net mam i chciałem go przyspieszyć, ale jacek odradził. ZCiekawe jest to że w owb grałem jednocześnie w te same 3 gry i banglało ładnie wszystko, a oprócz tego jeszcze strony otwierałem w kartach. No nic to, dopóki mnie znajomy nie wyrzuci gram tam, a gdyby to będę grał w wayfarewr ale zawsze tylko w 1 grę - tak będę zmieniał je. Na to że w owb banglało jacek odpisał nieco złośliwie (ale słusznie tak) - to graj dalej w owb ;>
[#26] Re: Wayfarer 1.6

@lubmil, post #25

Po prostu nie ma nic za darmo- brakuje mocy CPU i koniec- sprzęt technologicznie z 15 lat ok, racja
[#27] Re: Wayfarer 1.6

@lubmil, post #25

A korzystałeś z opcji "usypiania" nieaktywnych zakładek? Jak grasz w jedną z trzech gier to uśpij pozostałe. Jak przełączysz się na drugą zakładkę, to uśpij pierwszą etc. etc. Myślę, że zużycie procesora drastycznie spadnie.

Chyba, że musisz jakoś szczególnie dynamicznie przełączać się między zakładkami, to wtedy pomoże tylko szybszy sprzęt (albo - jeszcze bardziej zoptymalizowany Wayfarer, ale tutaj - mimo niezaprzeczalnego talentu programistycznego Jacka - nie liczyłbym na jakiś kopernikański przewrót).
[#28] Re: Wayfarer 1.6

@recedent, post #27

Poskutkowało. Dzięki za super radę. W iarocie w danym momencie zawsze gram w 1 z tych gier, więc tak może być. Już wiem do czego służy to usypianie kart. Przy okazji dowiedzieli się tego i inni - którzy nie wiedzieli. A tak z ciekawosci - czy to oryginalny pomysł jacka, czy jest to rozwiązanie znane już z innych przeglądarek? - na innych systemach, rzecz jasna.
[#29] Re: Wayfarer 1.6

@lubmil, post #28

Mi się wydaje, że to opcja specjalnie na amisystem :) Ale potwierdzam, może być przydatne, u mnie ramu nie brakuje ale przy wielu otwartych zakładkach obciążenie procesora oscyluje wokół 100% :)

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 20:15:01 przez luk
[#30] Re: Wayfarer 1.6

@luk, post #29

W sumie fajnie, jakby można było ją z automatu włączyć dla wszystkich nieaktywnych tabów jakąś opcją w ustawieniach.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem