Komentowana treść: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 2
[#1] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#2] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 2
Final Edition Update 2...

Potem będzie Finally Final Edition?

Jakby nie mogli 4.1, 4.1.1, 4.1.2 etc ;D
[#3] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 2

@hrw, post #2

Pewno nie mają kasy aby wykupić prawa do kolejnego numerka ...
[#4] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 2

@Tomski, post #3

Przyjdzie Mufa i powie czy zmiany są zbyt małe na 4.2 czy nie mają prawa nazwać zmiany 4.2. Kiedyś chyba pisał, że mają pelnie praw i mogą zmieniać nazwę na 4.2, 4.x. Nazwa rzecz drugorzędna byle zmiany dawaly fun userom.
[#5] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#6] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 2
Zaktualizowany :)
[#7] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 2
Czy gdy była aktualizacja MOSa ja wjeżdżałem z jakimiś wątkami osobistymi, typu przyjdzie Waldi albo KM to wam powie to a tamto? Ja rozumiem że ten news nie wszystkich cieszy i że u niektórych wywoła co najwyżej "szczere gratulacje" przez zaciśnięte zęby, ale trudno musicie przeżyć. Tymczasem podkreślam że news jest o aktualizacji systemu a nie o mufie, więc prosiłbym komentowac na temat, bez odnoszenia się do mojej osoby. Powstrzymajcie sie od uszczypliwości chociaź w okresie świąt.
[#8] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 2

@MUFA-amigaone-pl, post #7

Nie mialem nic złego na myśli, więc opanuj się. Przedstawiasz się jako ktoś najlepiej poinformowany w temacie, a kolega miał wątpliwości, dlaczego nie 4.2. Pisałem do niego, nic złośliwego, więc daj sobie luzu. Twoja osoba calkowicie wisi mi i powiewa o czym mogłeś się przekonać podczas twoich ostatnich złośliwych podjazdów do mnie w innym wątku. Zdrowia i dystansu na teraz i w Nowym Roku życzę. Świat to nie tylko jakieś hobby.
[#9] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 2

@KM_Ender, post #8

Nie wiem o jakich złośliwych podjazdach mówisz, natomiast wiem że mój apel o powstrzymanie się od uszczypliwości chociażby w święta trafił w próżnię, a wręcz przeciwnie jeszcze bardziej Cię nakręcił do głoszenia niezbyt grzecznych sformułowań względem mojej osoby. Cóż nie mam zamiaru odwdzięczać się tym ssmym, więc powiem tylko tyle że jak się nie ma niczego sensownego do powiedzenia w temacie newsa, to lepiej czasami milczeć.

Nazewnictwo jest takie a nie inne, bo aktualizacja wymaga wcześniejszego zakupu systemu AmigaOS 4.1 FE (który w założeniu w dniu premiery miał być wersją ostateczną - nikt wówczas nie przewidział komplikacji, typu wojna z Cloanto itp.). Nie wymaga natomiast gołego AOS 4.1 z 2008 roku. Co więcej z taką wersją nie zadziała. Tak więc nazwa AmigaOS 4.1.9 (mimo że często używana wewnętrznie) klienta detalicznego mogłaby mylić.
[#10] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 2

@MUFA-amigaone-pl, post #9

Chcesz powiedzieć, że to prawna utarczka z Cloanto wpływa na numerację AmigaOS 4.x?
[#11] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 2
Satan Control to nie najlepsza wersja do Release w Boże Narodzenie, ale niech będzie

Postaram się zainstalować na swoim Pegu2 to zobacze co i jak działa. Szczególnie zastanawiające jest
Many, many more bug-fixes, improvements and new features

bugfixy można olać, ale szkoda że nie podali tych nowych features, w takim wypadku trzeba przeklikać wszystkie programy żeby zobaczyć, w którym dodali jakieś nowe features :)
[#12] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 2

@michal_zukowski, post #11

bugfixy można olać, ale szkoda że nie podali tych nowych features, w takim wypadku trzeba przeklikać wszystkie programy żeby zobaczyć, w którym dodali jakieś nowe features :)


Czy można mieć prośbę, by developerzy konkurencyjnego systemu nie trollowali niepotrzebnie w wątkach nie dotyczących ich zainteresowań?
[#13] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#14] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 2

@Mandi, post #12

Nie przeginaj bo ja dopiero mogę zacząć trolować. To był zwykły komentarz. Mam oryginalny 4.1FE na klasyka i oryginalny 4.1FE na Pega2 czyli pewnie mam więcej systemów OS4 niż mediana posiadaczy AmigaOS4 w Polsce.
[#15] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 2

@michal_zukowski, post #14

To Ty nie przeginaj, bo jesteś w OS DEV team konkurencyjnego obozu, więc rzucanie śmieszek nie jest śmieszne, tylko żałosne, skoro jesteś w core team MOS, a komentujesz konkurencyjny do sprzedawanego przez was systemu.

Chcesz to rzucaj, pokaż na co Cię stać, pokaż jak bardzo OS4 jest wam zadrą na podniebieniu.
[#16] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#17] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 2

@recedent, post #10

Chcesz powiedzieć, że to prawna utarczka z Cloanto wpływa na numerację AmigaOS 4.x?


Chce powiedzieć że AmigaOS 4.1 Final Edition miał być ostatnią wersją AmigaOS 4.1, a już przed jego wydaniem została ogłoszona lista cech kolejnej wersji systemu, czyli AmigaOS 4.2. Niestety proces sądowy, który pochłaniał dużo zasobów czasowych i finansowych, bardzo opóźnił wdrożenie ficzersów obiecanych dla systemu AmigaOS 4.2. W związku z powyższym by zadać kłam teoriom typu "Hyperion położył już krzyżyk na AmigaOS 4 i rozwija tylko AmigaOS 3, bo tam jest kasa" i pokazać że system pomimo trudności nadal się rozwija, trzeba było zastosować metodę małych kroczków, poprzez dalszy rozwój AOS 4.1 FE, co nie było wcześniej planowane. Efekt uboczny - dziwne nazewnictwo, no ale to najmniej ważne.
[#18] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 2

@Mandi, post #15

Mandi, czy przypadkiem piąteczek się nie zaczął się już we wtorek?

Nie napisałem nagatywnego słowa tylko zastanawiałem się, gdzie ta lista nowych ficzerów. Może inni userzy AmigaOS4.1 tez chcieliby wiedzieć? Czy może będą zadowoleni, że są nowe ficzery, ale nawet z nich nie skorzystają bo nie będą wiedzieli gdzie szukać? To by pasowało na skecz a'la Monty Python, prezenter przedstawia nową wersję produktu, a grupy zawodników w teleturnieju próbują znaleźć jego nowe ficzery. Wygrana grupa przedstawia listę do działu dokumentacji, w którym siedzi jeden szympans i przedstawia to jako efekt swojej pracy zbierając pochwały i podwyżki w formie bananów. Po ich zjedzeniu zjada także kartkę z listą ficzerów raniąc się w podniebienie. Skecz zamyka toczący kulę Winhelm Tell. #narkotykizawszespoko
[#19] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 2

@michal_zukowski, post #18

Lista jest w pliku AmigaGuide znajdującym się w uaktualnieniu systemu, kto ma legalną kopię i jest zarejestrowanym klientem Hyperionu, z pewnością się nie musi zastanawiać, bo już się z tą listą zapoznał po pobraniu aktualizacji. Zastanawaiać mogą się jedynie tacy co udają zarejestrowanych userów AmigaOS 4.1 FE.
[#20] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 2

@MUFA-amigaone-pl, post #17

Przyjdzie Mufa i powie czy zmiany są zbyt małe na 4.2 czy nie mają prawa nazwać zmiany 4.2. Kiedyś chyba pisał, że mają pelnie praw i mogą zmieniać nazwę na 4.2, 4.x.


Zrobiłeś dokładnie to co napisałem. Pojawiłeś się, wyjaśniłeś jak jest z numeracją, więc gdzie była złośliwość w mojej wypowiedzi? Ja jej nie widzę.

Dalej piszesz:
Efekt uboczny - dziwne nazewnictwo, no ale to najmniej ważne.


a ja napisałem:
Nazwa rzecz drugorzędna byle zmiany dawaly fun userom.


Ja tu żadnej złośliwości nie widzę. Ty możesz sobie widzieć co chcesz.
[#21] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 2

@MUFA-amigaone-pl, post #19

Ale wiesz, że ktoś może zapytać się o tę listę bo jeszcze nie sciągnął archiwum z ChangeLog.guide o wielkości 123140bajtów z 22.12.2020 23.45. Więcej wiary w ludzi Mufo!.

Zmiany w USB są widzę dość znaczne bo wreszcie jest isochronous mode. Czyli ktoś faktycznie się wziął za ogarnianie stosu. Nie wiem czemu Hyperion ukrywa tę listę zamiast się nią chwalić. Przecież tam jest wiecej sensownych zmian niż podczas ostatniego updatesa. Teraz jeszcze zupdatujcie SDK do ostatnich GCC + bin/text utils i będzie względnie ok.


Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 23:22:51 przez michal_zukowski
[#22] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 2

@michal_zukowski, post #21

If anyone in interest about list of changes, i was told its ok to put it publicaly, so : http://kas1e.mikendezign.com/aos4/ChangeLog_os4fe_update2.guide


Ostatnia aktualizacja: 24.12.2020 07:21:39 przez kas1e
[#23] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 2

@MUFA-amigaone-pl, post #7

No i fajnie zobaczyć aktualizacje a do tego przed świętami :) . No to miłego używania OK
[#24] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 2

@kas1e, post #22

Nice thx
[#25] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 2
Do AmigaOS 3.2 tez jakieś ostatnie szlify juz podobno..
fajnie, że Ktoś to jeszcze ogarnia, pomimo tylu lat.
[#26] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 2

@KM_Ender, post #8

Panie, fanatycy tak mają
[#27] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 2
Bardzo fajna wiadomość. Zdaje się, że było to wyczekiwane od bardzo dawna. Chętnie posłucham, pooglądam czy poczytam o tym co się tam pojawiło i jak działa. Nawet gdyby nie było wielu nowinek to ja zawsze z wielką radością przyjmuję „bugfixing”. Jestem wręcz fanatykiem stabilności i pewności (dlatego tak nie lubię informatyki XXI wieku).
[#28] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 2

@Tomski, post #3

AmigaOS 4.2 ma zawierać wsparcie "multicore" skoro jeszcze prace trwają i musimy poczekać na jego wydanie - to chyba oczywiste i nie podlega dyskusji.

Osoby które kupiły X1000 w programie "Early Bird" zapłaciły za AmigaOS4.2 i dostaną go w pierwszej kolejności.

Ponieważ prace trwają równolegle przy kernelu dla wszystkich modeli wielordzeniowych AmigaOne zapewne modele X5000/20 i X500/40 też dostaną możliwość pracy z AmigaOS4.2.

PS.
ACube przewiduje też obsługę AmigaOS4.2 w swoim laptopie ppc :)


Ostatnia aktualizacja: 24.12.2020 15:03:58 przez Amig_OS
[#29] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 2
Po udanej aktualizacji na Pegu zachciało mi się zaktualizować system na maczku (WinUAE/FlowerPot) no i okazuje się, że "amiga" przestała widzieć 512MB ZIII ram-u, tak jak to było przed update 1. Próbował ktoś aktualizować system na emulatorze i rozwiązał jakoś ten problem?

EDIT: to use Zorro3 RAM you need to edit your startup-sequence.
The c:bootloader line need to look like this:
C:Bootloader Commandline "norampager"

takie coś znalazłem i działa :)

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 17:47:49 przez Bohun
[#30] Re: AmigaOS 4.1 Final Edition Update 2

@Bohun, post #29

zabawne ale podane wyżej rozwiązanie działa także z fs-uae.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem