Komentowana treść: Nowa partia Sam460cr
[#1] Re: Nowa partia Sam460cr
Hmm a Arosa da się na tym postawić? Jest jakaś specjalna wersja, bo była jakaś chyba na starszą płytę? Ile dysków da się podłączyć (osobno na każdy system po jednym w sumie 3)? Wspólna karta dla Amisystemów powiedzmy 9000-9250 zadziała (w starszych była chyba zintegrowana 9250 64MB)?
[#2] Re: Nowa partia Sam460cr
haha Panowie bez JAJ !!

500 euro ZA CO, za ten sprzet z ubieglego wieku, to jest ten cudowny postep ? pomysł
to sa po prostu JAJA kurze
[#3] Re: Nowa partia Sam460cr

@selur, post #2

Nie ma Tabora będzie Sam460 i co w tym złego. Są gry i fajnie.
[#4] Re: Nowa partia Sam460cr
Widze, ze koledzy znaja juz ten sprzet wiec moze ktos powiedziec na ile warte to wydania paru zlotych? Jak przedstawia sie wydajnosc takiego komputerka? Co na tym da sie robic a o czym zapomniec?
[#5] Re: Nowa partia Sam460cr

@arturB, post #4

To jest dobra cena, normalnia cena to prawie 700 euro, aczkolwiek wydajnościowo to możesz zapomnieć o grach 3D i nowoczesnych stronach www. Słaby procesor bez Altiveca. Jeśli chcesz mieć taką nową Amigę i nie czekać na 'Tabora' to jest O.K., to jest równoważny produkt.
[#6] Re: Nowa partia Sam460cr

@KM_Ender, post #1

Mnie się nie udało, do dzisiaj nie wiem czemu, może "buildy" nie są testowane na realnym sprzęcie. Akurat nie byłem jakoś zdeterminowany mieć AROS-a ;) Wiem, że' wawrzon' próbował mi wtedy pomóc, ale jakoś to umarło, może tu się jeszcze udziela i się wypowie. Jakieś ISO z "nightly builds" były, ale nie mam pod ręką.
[#7] Re: Nowa partia Sam460cr

@KM_Ender, post #1

"Kiedyś to było..." :)

[#8] Re: Nowa partia Sam460cr
Wydaje mi się że kiedyś na Aminecie była uwzględniana kategoria AROS-PPC, ale ponieważ przez długie lata był dla tej platformy tylko jeden program, to teraz widzę że już jej nie ma. Dla porównania dla AROSa X86 jest koło 600 plików. Tak więc jeśli zwykły AROS jest nawet w naszych realiach uznawany za niszę nisz, to dla AROSa PPC chyba zabrakłoby terminu w naszym słowniku.
[#9] Re: Nowa partia Sam460cr

@MUFA-amigaone-pl, post #8

„Nisza w niszy niszy” - brzmi chyba dobrze :)
[#10] Re: Nowa partia Sam460cr

@adam_mierzwa, post #5

Czy moge prosic o podanie jakis przykladowych kart muzycznych i kontrolera sata ktore tu zadzialaja? Kontroler pod zlacze pci-e, a muzyka pod pci?
Do kart graficznych sa juz chyba sterowniki ze sprzetowym dekodowaniem video, wiec to chyba powinno pomoc cherlawemu CPU SAM460. Zgadza sie?
Jako komputer "przetrwalnikowy" do czasu pojawienia sie (moze) tabora badz MorphOSa pod X86-64 powinno wystarczyc. Nie ma teraz chyba innej opcji zeby poznac AOS4 na prawdziwym sprzecie.
[#11] Re: Nowa partia Sam460cr

@habib, post #10

Najczęściej używaną kartą dźwiękową w SAM jest Envy24HT na PCI-express 1x.
Kontroler dysków na PCI, najczęściej na układach SIL 3512 bądź 3112.
Karty graficzne mają mieć "już za momencik" wsparcie dekodowania wideo, chyba w nowym Enhancer Software 2.0. Tu nie mam pewności, bo ostatnio nie interesowałem się zbyt tematem. Zazwyczaj wideo z YT oglądałem za pomocą pobieraczki SMTube.
Karta graficzna musi być jednoslotowa i niskoprofilowa, oparta na pamięciach GDDR 5. U mnie był to Radeon 6570, lepsze wsparcie 3 D ma - i chyba jest bardzo popularny - Radeon 7770 i 7750.

Pod tym linkiem:
Modernizacja komputerka
swego czasu obszernie opisałem co i jak, w większości jest to aktualne.

Wersja SAM460cr nie ma między innymi złącza SATA na płycie. Była bazą modelu AmigaOne 500 plus, wzorcową konfigurację opisałem pod tym linkiem (i ten może będzie ci bardziej przydatny):
AmigaOne 500 plus

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2020 18:41:55 przez adam_mierzwa
[#12] Re: Nowa partia Sam460cr

@habib, post #10

Czy moge prosic o podanie jakis przykladowych kart muzycznych i kontrolera sata ktore tu zadzialaja? Kontroler pod zlacze pci-e, a muzyka pod pci?


Tak przy okazji, to jeszcze raz znajduję powód by podkreślić fakt iż nowe wprowadzone pochopnie, bez konsultacji i głosowania wśród ogólnej społeczności zasady ignorowania użytkowników, na życzenie kilku osób są do d... Sorry że się tu z tym wcinam, ale będę to powtarzał przy każdej okazji, bo jak ludzie tego nie weżmiecie na tapetę i nie pociśniecie Grxa, to już pewnie tak zostanie do końca.

Teraz jest tak że jak ktoś ktoś założy wątek że ziemia jest płaskim dyskiem opartym na 6 krokodylach, to go żaden magister z geografii nie jest go w stanie sprosować o ile jest przez autora wątku ignorowany. Ma uniemożliwioną opcję odpowiedzi na post, po prostu Korea Północna w pełnej krasie i tyle

Tak że bezpośrednio pod post Adama podpiąć i odpowiedzieć nie mogę, na szczęście aby Ci odpowiedzieć mogę zastosowac inne sztuczki, tylko czy to forum powinno polegać na stosowaniu sztuczek i obejść, czy na sprzyjaniu dyskusji i wymiany poglądów? Owszem szanuję to że Adam mnie ignoruje i nie mam z tym żadnego problemu (sam go nie ingoruję i utrzymujemy poprawne kontakty innymi kanałami np. na moim forum), tak samo jest z każdym z pozostałych sześciu czy siedmiu osób, które też mnie ignorują. Ok moje wypowiedzi kierowane sercem zaangażowanego amigowca, mają prawo nie podobać się temu czy owemu, zwolennikowi utopijnych terorii zjednoczenia różnych opcji. Szanuje to i doceniam i w żadnym razie nie neguję że opcja ingorowania powinna być. Tylko nie wiem po co coś co działało dobrze przez ostatnie 10 lat, zostało teraz spieprzone? 99,9% postronnych użytkowników, takich jak np. Habib mają prawo do przeczytania odpowiedzi i ich kompletnie nie musi interesować komfort Adama, który jak rozumiem wedle teorii GRXa będzie lepszy, gdy ja nie będę mógł zacytować czy zakwestionować czegokolwiek co on napisze.

No dobra wracając do tematu:

Najczęściej używaną kartą dźwiękową w SAM jest Envy24HT na PCI-express 1x.


Być może tak jest w przypadku SAM460, bo ogólnie to najczęściej używanymi kartami w przypadku AmigaOS 4 jest SoundBlaster Live lub CMI 8738. Teraz to chyba bardziej CMI (przynajmniej jest to jedyna karta, która doczekała się aktualizacji sterownika). Ja miałem w sumie trzy Amigi One i kupę kontaktów z innymi użytkownikami, gdzie przy okazji przepływał różny osprzęt, tak że w kartonach mam trochę różnych gratów, ale przyznaję się bez bicia że Envy24HT to jeszcze w życiu nie widziałem na oczy. Natomiast o ile wiem SAM ma wbudowany chip muzyczny, do którego są sterowniki, więc używanie zewnętrznych kart dźwiękowych nie jest potrzebne.

Do kart graficznych sa juz chyba sterowniki ze sprzetowym dekodowaniem video, wiec to chyba powinno pomoc cherlawemu CPU SAM460. Zgadza sie?


Są ale na tę chwilę nie są jeszcze opublikowane. Według zapowiedzi aktualizacja ma być na święta. Ostatnia duża aktualizacja ES była też o ile dobrze pamiętam w drugie święto, więc kto wie może doczekamy się tych sterowników jeszcze dziś? Na razie można opierać się na plotkach, a te mówią że sprzętowe dekodowanie dla Radeonów HD, będzie tylko do rozdzielczości FullHD, a do 4K, to już potrzebny będzie Polaris.
[#13] Re: Nowa partia Sam460cr

@MUFA-amigaone-pl, post #12

Tak przy okazji, to jeszcze raz znajduję powód by podkreślić fakt iż nowe wprowadzone pochopnie, bez konsultacji i głosowania wśród ogólnej społeczności zasady ignorowania użytkowników, na życzenie kilku osób są do d... Sorry że się tu z tym wcinam, ale będę to powtarzał przy każdej okazji, bo jak ludzie tego nie weżmiecie na tapetę i nie pociśniecie Grxa, to już pewnie tak zostanie do końca.


Wypraszam sobie tak przedmiotowe traktowanie mojej osoby. "Pociśnięcie"? To naprawdę było przemyślane przed napisaniem? Jeszcze w święta? Czy my się znamy osobiście? Decyzje o takim a nie innym kształcie funkcjonalności wprowadziłem nie dlatego, że ktoś mi powiedział by tak zrobić, ale dlatego, że uznałem to za dobre rozwiązanie. Nie jestem jakimś popychadłem. Argumenty przeciwne jakie znam mnie nie przekonują na tyle by poświęcać choćby minuty więcej na zmiany w temacie. Wręcz utwierdzają mnie w przekonaniu by tego nie robić.
Obrażasz się jak w wątku ktoś napisał w stylu "bo przyjdzie Mufa i coś tam" a sam używasz takich sformułowań - bez szacunku w jednym zdaniu używasz: "są do d... [...] pociśnięcie Grxa".

Sugerowałbym byś nie powtarzał tego przy każdej okazji ponieważ odniesiesz w tym skutek inny niż zamierzony.

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 12:08:16 przez grxmrx
[#14] Re: Nowa partia Sam460cr

@MUFA-amigaone-pl, post #12

dzieki za odpowiedzi. widze ze jedynym wyzwaniem byloby znalezienie tej karty dzwiekowej na pci-e. sprawdzilem pobieznie znane mi szroto-portale zakupowe i niestety nie widze sladu takiej karty. trzeba bedzie chyba polowac. szkoda ze to budzetowa SAM bez dzwieku i kontrolera.
tak przy okazji, czy istnieja sterowniki do kart dzwiekowych pod usb? szukalem troche ale mam sprzeczne informacje
[#15] Re: Nowa partia Sam460cr

@habib, post #14

Bezpłatna wysyłka karty muzycznej w obu przypadkach:

Chipset: CMI8738-6CH na PCI-e x1
lub
Chipset: CMI8738-6CH na PCI-e x1

PS.
Jak się zdecydujesz na zakup SAM460cr to VTX RadeonHD 7750 DDR5 1GB Single Slot - wyślę Ci w prezencie :)

[#16] Re: Nowa partia Sam460cr

@Amig_OS, post #15

OK
[#17] Re: Nowa partia Sam460cr

@Amig_OS, post #15

Wielkie dzieki. Myslalem ze tylko chipset VIA i sterownik envy24 Ht wchodzi w gre :)

Chyba sobie kupie SAM, o ile zalapie sie, bo partia ograniczona, a pewnie wiecej osob czeka w kolejce.
[#18] Re: Nowa partia Sam460cr

@grxmrx, post #13

Wypraszam sobie tak przedmiotowe traktowanie mojej osoby. "Pociśnięcie"? To naprawdę było przemyślane przed napisaniem? Jeszcze w święta?


Tak to było przemyślane i moim celem nie było obrażenie Cię. Chodziło mi o to że jeśli ktoś jeszcze widzi w tym wady i mu to przeszkadza to powinien to Tobie zgłosić, tak jak Tobie zgłosiłem to ja bo bierność w temacie niczego nie zmieni.

Niemniej jeśli słowo "pociśnięcie" traktujesz jak obeglę i czujesz się obrażony to z całego serca serdecznie przepraszam.

Czy my się znamy osobiście?


Teraz to Ty nosisz wysoko głowę i gdybym brał wszystko do siebie tak bardzo jak niektórzy to ja mógłbym czuć się obrażony. Tak widzieliśmy się osobiście na imprezie Retrokomp. Pisaliśmy ze sobą też kilka długich maili, zarówno przed nastu laty jak i w tym roku. Poza tym nie jesteś w wieku np. Marka Pampucha, myślę że jesteś ode mnie nieco młodszy, więc nie uznalem za stosowne afiszować jakiś ekstra wyrazy szacunku. Traktuję Cię jak wszystkich innych forumowiczów na PPA, czyli swobodnie i po koleżeńsku. No chyba że chcesz że bym pisał do Ciebie per Pan i używał wyłącznie słownictwa z savuar viwru wyższych sfer.

Sugerowałbym byś nie powtarzał tego przy każdej okazji ponieważ odniesiesz w tym skutek inny niż zamierzony.


Wiem, ale nie mogę milczeć gdy nowe rozwiązania przeszkadzają w swobodnej dyskusji, czego doświadczam regularnie np. w tym wątku nie mogąc zacytować Adama. Co by szkosziło gdybym mógł to zrobić, przecież on i tak by tego nie przeczytał?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 14:38:42 przez MUFA-amigaone-pl
[#19] Re: Nowa partia Sam460cr

@habib, post #14

tak przy okazji, czy istnieja sterowniki do kart dzwiekowych pod usb? szukalem troche ale mam sprzeczne informacje


Jeśli nawet istnieją to nie są jeszcze dostępne. Kilka miesięcy temu, gdy istniał jeszcze problem z dźwiękiem dla Tabora, jeden z developerów chwalił się że pracuje równolegle nad trzema metodami rozwiązania problemu. Czyli sterownikiem do wbudowanego dźwięku, sterownikiem do dźwięku na USB i sterownikiem do dźwieku HDMI w Radonach. Skoro mu się udało z dźwiękiem wbudowanym, to nie wykluczone że odniósł też jakieś sukcesy na innych polach, ale niewykluczone też że po tym jak Tabor wreszcie zagrał, pozostałe metody wylądowały na samym dole jego priorytetów. Tak więc na dziś tylko PCI-e.
[#20] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#21] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#22] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#23] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#24] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#25] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#26] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#27] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#28] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#29] [post oznaczony jako OT] wyświetl
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem