Komentowana treść: Ignition 1.10
[#1] Re: Ignition 1.10
Bardzo lubię ten program. W domowych zastosowaniach wystarczający. Trochę dziwi mnie, że nie ma portu dla MorphOSa skoro ˜źródła są dostępne.
[#2] Re: Ignition 1.10

@Bohun, post #1

A po co mi arkusz kalkulacyjny? Edytor tekstu jeszcze, choć już odpuściłem i używam PC. Raczej coś pokroju Amosa, PureBasica lub coś nowszego do amatorskiego robienia gier dla zielonych to byłby hit. NG to już tylko zabawa i poważne programy nie mają sensu, szkoda na nie czasu.
[#3] Re: Ignition 1.10

@KM_Ender, post #2

A po co mi arkusz kalkulacyjny?

A sądzisz, że jesteś typowym przykładem użytkownika systemu MorphOS? Bo to, że ktoś nie używa arkusza jestem w stanie zrozumieć ale żeby na tej podstawie generalizować to już nie.
Edytor tekstu jeszcze, choć już odpuściłem i używam PC.

To wg mnie drugi obok arkusza program bez którego komputer jest tylko zabawką. I na tym polu w amigowym świecie jest niestety dramat. Wiem, że niewielu podziela moje zdanie więc nie spodziewam się by to się zmieniło. Cała nadzieja w przeglądarce Wayfarer.
Raczej coś pokroju Amosa, PureBasica lub coś nowszego do amatorskiego robienia gier dla zielonych to byłby hit.

Hollywood to za mało?
NG to już tylko zabawa i poważne programy nie mają sensu, szkoda na nie czasu.

Pozwolę sobie wyrazić nadzieję,  że są użytkownicy NG, których zdanie jest odmienne. Jeśli nie to nie wiem co ja tu robię.
[#4] Re: Ignition 1.10

@Bohun, post #3

Popieram wypowiedź.
[#5] Re: Ignition 1.10

@Bohun, post #3

Edytor tekstu...


...To wg mnie drugi obok arkusza program bez którego komputer jest tylko zabawką. I na tym polu w amigowym świecie jest niestety dramat.


Ale chodzi o edytor tekstu, czy o prosty procesor tekstu?
[#6] Re: Ignition 1.10

@recedent, post #5

Procesor. Edytorów ci u nas dostatek
[#7] Re: Ignition 1.10

@KM_Ender, post #2

Ja czasem używam.
Można sobie zautomatyzować pewne obliczenia, zrzucić z siebie jakieś głupie powtarzalne rzeczy.
Od 10 lat wspólny arkusz kalkulacyjny pilnuje powtarzających się, stałych domowych wydatków. To znaczy tylko tego żebyśmy dwa razy czegoś nie zapłacili (np. żona i ja) albo pominęli jakiś powtarzający się rachunek. Od razu widać czy wszystko co trzeba zostało już opłacone i można "zamknąć" miesiąc. Tylko do tego musi być uwspólniony między użytkownikami arkusz w chmurze, dostępny z każdego używanego urządzenia.
Używam też arkusza do lokalizacji stringów z gry gdy jakąś dłubię.
Gdy czasem coś trzeba policzyć to też jest wygodniej niż dziubać kalkulatorem i wklejać do pliku tekstowego.
Są to proste zastosowania i spokojnie taki proste arkuszy wystarczają. Tylko właśnie w wielu przypadkach powinny współpracować z chmurą. Dlatego jednak arkusze z Google Docs czy Numbers z applowego iWork sprawdzają mi się bardziej niż lokalna aplikacja.
[#8] Re: Ignition 1.10

@Bohun, post #3

A sądzisz, że jesteś typowym przykładem użytkownika systemu MorphOS?


Nie jestem typowym użytkownikiem.

Hollywood to za mało?


A Hollywood działa bezproblemowo, bo jakoś wysypu apek nie widać, więc musi być jakiś powód? Być może nie jest lekiem na całe zło...

Pozwolę sobie wyrazić nadzieję, że są użytkownicy NG, których zdanie jest odmienne. Jeśli nie to nie wiem co ja tu robię.


Jesteś, bawisz się świetnie i wierzysz w happy end NG. I bardzo się cieszę z tego powodu.

Pozdrawiam
[#9] Re: Ignition 1.10

@recedent, post #5

Raczej o coś pokroju Libre Office niż zwykłego notatnika. Rozumiem, że ludzie używają oprogramowania użytkowego na NG. Niestety w moim odczuciu ciuchcia nam odjechała i pora skupić się wyłącznie na zabawie. No, ale jak kto woli.
[#10] Re: Ignition 1.10

@Bohun, post #1

Tam chyba pododawali jakieś gui w Reaction dla OS4 wiem trzeba by było przysiąść żeby zrobić port.
[#11] Re: Ignition 1.10

@michal_zukowski, post #10

No tak. Z punktu widzenia OS4 to pewnie zaleta ale z przeniesieniem kłopot. A fajnie byłoby mieć taki okołoamigowy standard. Jest jeszcze prościutki Leu, na wszystkie amigowe systemy i do prostych operacji na MorphOSie wystarczy. Szkoda, że ma zamknięte ˜źródła bo autor już chyba nie chce go rozwijać a niestety obsługuje inne formaty arkuszy niż Ignition.

edycja:
a nie... Leu obsługuje pliki ods tak jak Ignition. To chyba jednak wydziwiam

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 20:36:55 przez Bohun
[#12] Re: Ignition 1.10

@Bohun, post #11

No niestety nie wydziwiam :( Zrobiłem kilka testów i okazało się, że obsługa formatu ods w naszych arkuszach istnieje tylko w teorii.
[#13] Re: Ignition 1.10

@Bohun, post #12

Specyfikacja formatu ODF ma dobrze ponad 1000 stron i jest napisana w sposób wyjątkowo nieprzejrzysty. Zrobić obsługę tego, a zwłaszcza import, to dla hobbystycznego projektu w zasadzie niewykonalne. Trochę z tym walczyłem robiąc generator plików *.odt, ale eksport ograniczonego podzbioru jest o wiele łatwiejszy. A i tak trzeba się narzeźbić.
[#14] Re: Ignition 1.10

@Krashan, post #13

Piszesz o formacie procesora tekstu, czy tak samo źle wygląda sytuacja formatu ods?
Cóż przenośność plików między systemami amigowymi a resztą świata byłaby fajna ale dla mnie wystarczyłby wspólny format na amigowych systemach. Jeden wspólny format procesora tekstu i jeden arkusza kalkulacyjnego. Żebym plik rozpoczęty na OS4 mógł dokończyć na MorphOSie i na odwrót.
Pewnie i tak oczekuję zbyt wiele
[#15] Re: Ignition 1.10

@Bohun, post #14

Jak dla mnie może mieć taki program swój natywny format, jak tylko wyeksportuje poprawnie do PDF to mi wystarczy.
[#16] Re: Ignition 1.10

@Bohun, post #14

Piszę o Open Document Format – który zawiera w sobie zarówno format Writera, Calca jak i pozostałych programów (Draw, Impress). Bo możesz mieć np. osadzony arkusz w edytorze tekstu i co wtedy.

Mam wrażenie, że ta sążnista specyfikacja została wygenerowana półautomatycznie i przez to jest nieco niespójna sama ze sobą. Niby jest opisane wszystko, ale w taki sposób, że gdy sam chciałem wygenerować prosty dokument, niełatwe było ustalenie zależności pomiędzy poszczególnymi sekcjami pliku, część opisów jest też niejednoznaczna. Skutkiem tego i tak niektóre rzeczy musiałem ustalić metodą eksperymentów i obserwowania jak mój dokument jest pokazywany przez Writera. A potem się okazało, że MS Word (który w najnowszych wersjach obsługuje ODF) niektóre rzeczy interpretuje inaczej. Przykładowo: specyfikacja i Writer pozwalają tabeli przypisać marginesy, ale Word to ignoruje.

Dla mnie to przykład typowego bałaganu gdy specyfikacja goni implementację (i powstaje w znacznej mierze na podstawie implementacji). Ten sam cyrk był z HTML-em i dopiero ostatnio się to poprawiło. Tylko że HTML w porównaniu z ODF jest prostszy.
[#17] Re: Ignition 1.10

@Bohun, post #12

Zrobiłem kilka testów i okazało się, że obsługa formatu ods w naszych arkuszach istnieje tylko w teorii.

Nie wiem co robiłem nie tak ale dziś kontynuowałem testy z arkuszami w formacie ods i w Ignition to działa.
Zapisałem też arkusz w Leu i otworzył się w Ignition. W drugą stronę niestety się nie udało. Leu podczas próby otwarcia pliku zapisanego w Ignition zawiesił się.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem