Komentowana treść: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz
[#1] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz
Mam nadzieję, że będzie wersja dla umiejących czytać…
[#2] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz

@Cedrat, post #1

Mam nadzieję, że będzie wersja dla umiejących czytać…

W najnowszym Magazynie Amiga NG jest obszerny wywiad z Michałem Shulzem
[#3] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz

@Cedrat, post #1

Mam nadzieję, że będzie wersja dla umiejących czytać…

Ooo rety, ale pompatycznym przeintelektualizowaniem zajechało…
Podcast to nie jest beznamiętnie przeczytany audiobook. To jest audycja na żywo, z emocjami, pomyłkami, śmiechem, jąkaniem się. Zapis rozmowy żywych ludzi, a nie suchy, obrobiony, poprawiony wywiad tekstowy, który ma dostarczyć tylko informacji.
Do teatru czy kina też idziesz i oczekujesz, że dostaniesz wersję tekstową przedstawienia czy filmu? Od radia też oczekujesz, że na stronie będą umieszczać tekstowe wersje wszystkiego co mówią?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 21:45:11 przez MDW
8
[#4] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz
Ale ta "okładka", jak z jakiegoś zespołu disco
2
[#5] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz

@MDW, post #3

Nie chodzę do kina, wolę książki.
[#6] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz

@Cedrat, post #5

Uff... Współczuję. Książki na bazie filmów są z reguły okropne.
7
[#7] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz

@recedent, post #6

Z reguły to na bazie książek powstają filmy. Zazwyczaj mocno spłycone.
[#8] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz

@Cedrat, post #7

Taki oczytany a żartu nie załapał
4
[#9] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz
Lekko nie zgadzam się, że 68k może stać się metaformatem. 99% oprogramowania na Amidze prędkościowo wymaga max 060@50-100mhz co ogarnia euae jit dla PowerPC. Jeśli JIT ma te ~50% mocy arma to emulowane 68k nie ogarnie ani przeglądania stron www ani nawet filmów 720p. To tak naprawdę po co nam szybkie 68k. Vampire2 jest od parę lat na rynku i jakoś wysyp oprogramowania się nie pojawił. Ludzie nadal wolą marnować czas na jakieś sprzętowe sztuczki podczas tworzenia gier zamiast więkość blitowania robić prockiem i żeby wymagało >030@50mhz. Co do użytków to jest jeszcze gorzej niż przy grach. Lata braku rozwoju 68k spowodowały, że portowanie oprogramowania na 68k to jak balet na polu minowym. Albo gcc stworzy niepoprawny kod, albo zewnętrzna biblioteka jest wadliwa i raz na 10 razy posieje po pamięci.

Jak 68k będzie miało SDK na miarę MorphOSa (albo nawet AmigaOS4.x) to będzie można porozmawiać nad jakimś metaformatem 68k, a tak to z uwagi na stabilność (pogarszaną przez mnogość konfiguracji) jakikolwiek większy kod 68k nie pisany od podstaw jest podejrzany :).
2
[#10] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz

@michal_zukowski, post #9

Generalnie tak, ale co do wampira to jednak pistorm jest/będzie mocno tańszy i/więc bardziej dostępny. A skoro bardziej dostępny to być może ktoś się pokusi na pisanie softu/gier typowo pod jego osiągi. Prywatnie z perspektywy programistycznej, z racji że go mam, to już od czasu do czasu mi taka myśl się w głowie pojawia. ;)
[#11] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz
Miło się Michała słuchało.
1
[#12] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz

@hrw, post #11

posluchalbym, ale ze wzgledu na prowadzacego musze ominac z daleka. mam awersje do zlodziei :(

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 13:44:04 przez juen
1
[#13] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz

@juen, post #12

Tam jest jeden prowadzący, czyli publicznie nazwałeś Krzysztofa Radzikowskiego złodziejem.
Nie wiem jak Krzysiek ale ja tego tak nie zostawię.
1
[#14] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz

@adam_mierzwa, post #13

przepraszam, zapedzilem sie. oczywiscie nie chodzilo o Radzika, ktory jest zajebisty i co mnie cieszy moge posluchac podcasta.
Chodzilo oczywiscie o Adama Zalepe

glupio mi, ze sie az tak pomylilem, to przez to, ze oni czesto "wystepowali" razem

podpinam takze stary watek z EAB, tam Cobe zostal olany tak samo jak ja: https://eab.abime.net/showthread.php?t=100871

ale to w sumie temat o wywiadze z Mschulzem i nie do konca miejsce na takie linki :)

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 14:04:21 przez juen
3
[#15] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz

@juen, post #14

Wywiad z Michałem to dopiero drugi, sobie "coś tam robił w AROS-ie" i mało kto o nim wiedział (niestety). I dobrze że zaczął się publicznie wypowiadać poza blogiem i zagranicznymi forami. Fajne merytoryczne treści. Czekam aż Michał "znudzi się" PiStormem i wróci do Emu68 na Raspberry i AIRIX-a.
1
[#16] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz
Fajnie, że Michał opowiedział także w formie audio o swoim projekcie (i przeszłości). Mi się fajnie słuchało niezależnie od tego czy zgadzam się ze wszystkim co powiedział w pierwszej połowie odcinka.

Bardzo pobieżnie (i z brakiem kompetencji w temacie) ale jednak obserwuję rozwój Emu68. Oprócz imponujących rezultatów rozwiązania obserwuję coś jeszcze. Mianowicie to, że tempo rozwoju nie maleje. Michał nie tylko nie nudzi się projektem (a na tym etapie już powinien, hehe), a wręcz wygląda jakby coraz bardziej się wkręcał. Sprawia wrażenie jakby miał z tego radochę co najmniej taką jak ja z hejtowania rozwiązań Microsoftu.

Ja chyba zaczynam rozumieć co jest źródłem sukcesu projektu. Nie ma przedrostka "Ami". Dlatego nie pada. Gdyby to było AmiEmu68 to dawno byłoby po projekcie... Na Ami-klątwę jeszcze nie znaleziono lekarstwa.

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 15:29:16 przez MDW
1
[#17] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz

@MDW, post #16

ja widzę sporo osób wchodzących na impa przez pistorma a ostatnio i emu68 więc nawet jak nie mam zamiaru użyć to jestem wdzięczny za wkład, bo rykoszetem dostają inne projekty :)

i sam pewnie w końcu też spróbuję
[#18] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz
Dobry wywiad i przyjemnie się słuchało. IMHO przesłanie na koniec powinno nam zapaść w sercach.
1
[#19] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz

@deadwood, post #18

A jak ty jako insider oceniasz rozwój Arosa? Na głównym branchu commitów brak od lipca. Na branchu wampirowym trochę więcej, ale głownie sterowniki do Vampira2. Tak trochę tragedia bym powiedział.
1
[#20] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz

@michal_zukowski, post #19

Jest trochę tak, jak powiedział Michał, że każdy developer AROS ma jakiegoś swojego "konika" i przed jego pryzmat rozwija system. Moim jest używalność dla end-usera. Przyjmując ten punkt widzenia, w AROS-ie nie ma rozwoju od 4-5 lat. Sytuację ratuje jeszcze mała grupa 3rd party developers którzy co jakiś czas portują jakąś aplikację, ale sam system nie ma usprawnień widocznych dla użytkownika. Ostatnie lata to zmiany w internalach i jak zauważyłeś, nawet te ostatnio ustały. Sporo aktywnych developerów usunęło się w cień, niektórzy wrócili do klasyka (Neil), Michał robi Emu68 a jak utrzymuję na boku (https://github.com/deadw00d/AROS) wersję 32-bit. Z drugiej strony zbliża się zima i czymś trzeba będzie zająć długie wieczory, więc kto wie ;)
1
[#21] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz

@teh_KaiN, post #10

Kiedyś PiStorma olewałem, bo nie podobało mi się, że to Linux z emulatorem, ze wszystkimi tego konsekwencjami (wolny start, zadania w tle). Ale jeśli to będzie bare metal, jak w Emu68, ze sterownikami napisanymi w assemblerze 68k, to zaczyna się robić naprawdę ciekawie.

Niestety, nie ma wersji dla A1200, i jeszcze chyba długo nie będzie. Jak zwykle moja maszynka jest pomijana :(
[#22] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz

@juen, post #17

IMP dawno by nie istniał gdybyś go nazwał AmiIMP. Nie wolno nadawać projektom nazw z przedrostkiem "Ami", bo umierają.

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 23:08:20 przez MDW
2
[#23] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz
Na końcu było powiedziane, że 68k może być takim powrotem do normalności, że ludzie mają dosyć tych wojenek NG, chcą wrócić do tego co było fajne, do 68k.
Hmm… ja mam wręcz odwrotne odczucie. We mnie wszystko to co było związane z OS 3.x, klasycznym sprzętem, problemami strasznie źle mi się kojarzy, irytuje mnie do dzisiaj. W takiej czy innej formie w ostatnich 10 latach trzykrotnie próbowałem jak zareaguję na ponowne zetknięcie się z tamtym światem. I za każdym razem po 30-40 minutach uciekałem od tego jak oparzony. Gdyby nie pierwszy Pegasos w 2003 na którego mnie namówiono na IRCu to pewnie w okolicach 2005 zakończyłbym amigowanie całkiem. Nie mogłem znieść tego klasykowego bałaganu, łatkowania, sprzętu, braku normalnego centralizowanwgo rozwoju. MorphOS zawsze mnie uspokajał, uwalniał od zmartwień z wojenkami/procesami (2 problemy zostały zgrabnie rozwiązane) i dawał właśnie poczucie porządku, stabilności, dawał tę część amigowej filozofii, która mnie interesowała, a pozbawiał tej, która mnie od ponad 20 lat zupełnie nie interesuje. W dzisiejszych czasach ja już właściwie niczego nie potrzebuję z klasycznego świata i gdyby była w systemie możliwość wyłączenia kompatybilności z AmigaOS to zrobiłbym to bez zastanowienia, uzyskując za to np. możliwość zwiększenia RAMu do ponad 1,7GB czy jakieś ograniczonej wielowątkowości (każdy program na jednym wątku ale na innym), jakąś ochronę pamięci.

Widać po tym, że różni ludzie mają różne oczekiwania od tego co nazywają (pseudo)Amigą. Ważne jest żeby każdy trafił na tę swoją niby-Amigę i dobrze się nią bawił. I tak jak na końcu powiedzieliście - nie ma co kłócić się między rozwiązaniami. I tak nikt nikogo nie przekona. A to dlatego, że każdy może mieć inne oczekiwania. Mnie przez 30 minut nie zatrzymało to w czym ktoś inny pływa od wielu lat. I odwrotnie - to co jest dla mnie dosłownie całym życiem wiele osób usypia w kwadrans.

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 11:11:05 przez MDW
3
[#24] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz

@Cedrat, post #1

Mam nadzieję, że będzie wersja dla umiejących czytać…
Podobno jest oprogramowanie, które umie robić takie rzeczy. Bo ręcznie to mniej więcej 10 godzin pracy na godzinę podcastu. Jedną AmiWigilię tak zrobiłem, to wiem. Za jakieś 40 złotych za godzinę mogę się podjąć.
2
[#25] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz
Kolejny odcinek "amigowego głosu w twoim domu" i to w idealnym momencie jak dla mnie, czyli akurat przed dwugodzinnym wyjazdem do rodziców na święta - miałem czego posłuchać jadąc samochodem. Dzięki! Kto by pomyślał jeszcze kilka lat temu w jaki sposób będzie to wszystko ewoluować. Na pewno jest ciekawie, i najważniejsze, że zarówno użytkownicy jak i twórcy mają radochę oraz satysfakcje z tego co robią.
1
[#26] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz

@Krashan, post #24

To mi mniej, ale i tak za dużo. Spisywałem wywiady ze słuchu żeby było z mięchem (bo większość współczesnych to są sklejki z mejli). Spisanie wywiadu zajmuje mi 4x tyle co czas jego trwania. I to używam pomocnika "Listen N Write Free" (pod Windows). Potem poprawiam swoje literówki, bo piszę jak Paderewski w uniesieniu, z tym że on trafiał zawsze w te klawisze co chciał ;] No i korekta potem, a zawsze jest tak, że nie jest idealnie, bo nie jestem korektorem. I na koniec jeszcze całość odsłuchuję i czytam jednocześnie porównawczo. Masa pracy, więc jak widzę hasła "niech ktoś wrzuci napisy"...
[#27] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz

@adam_mierzwa, post #26

Masa pracy, więc jak widzę hasła "niech ktoś wrzuci napisy"...

Oczywscie nikt nie pomyslal ze kolega ktory o tym na samym poczatku wspomnial ma jakis powazny
uszczerbek na sluchu i nie moze sie zapoznac z tym materialem? A on sam boi sie o tym poinformowac.
Wiem ze stworzenei takiego tekstu troche trwa i nikt specjalnie tego dla niego nie zrobi.
[#28] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz

@Phibrizzo, post #27

Forma pytania "Mam nadzieję, że będzie wersja dla umiejących czytać…" nie wskazywała na to. Bo każdy dorosły umie czytać. Dlatego to wygląda kwaśno, a nie jak ukryta prośba.

Niestety nikt nie zrobi tego dla jednej osoby, ale wiem że napisy przydają się, bo dużo osób ogląda filmiki w miejscach typu autobus, nudny wykład, to by się przydało. Mnie się zdaje, że 'Krashan' i ja wystarczająco przybliżyliśmy realia pracy nad takim tekstem, już wiadomo jak by to mogło wyglądać.
1
[#29] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz
Chyba przegapiłem reaktywację podcastu. Muszę dodać do biblioteki w aplikacji.
[#30] Re: AmiWigilia Odcinek 37 - Michał Schulz
Bardzo fajny wywiad, technicznie nieco odbiega od standardów do których się przyzwyczaiłem słuchając innych podcastow, słychać trochę szumów/trzaskow. Trochę z punktu widzenia programisty brakowało rozwinięcia paru tematów, ale pewnie inni odbiorcy mogą mieć zupełnie odmienne wrażenie. Wcześniej nie słuchałem podcastu, ale ten odcinek mnie zachęcił do kolejnych.

Bardzo podoba mi się taka wizja systemu opartego o jądro linuxa. Jednak zastanawiam się czy dałoby radę chociażby odtworzyć taka strukture katalogów jak w amidze? Czy przeszkodą nie byłyby systemy plików, gdzie wielkość liter w nazwach plików jest istotna? Jakby ktoś bardziej kumaty w tych tematach się wypowiedział, byłbym wdzięczny. :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem