Komentowana treść: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!
[#1] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!
brawo!
[#2] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!

@_Skiba, post #1

Nie sądziłem że to nastąpi tak szybko. Bardzo dziękuję wszystkim którzy wspierali i doprowadzili tą inicjatywę do tak pięknego końca.
Jest to wielkie wyróżnienie dla tych którzy stworzyli i latami kontynuowali ten ruch, a którzy są i zawsze będą bohaterami.
Jeszcze raz bardzo dziękuje i gratuluje Komitetowi Społecznemu Kroniki Polskiej Demosceny.
3
[#3] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!
bardzo dobrze OK
[#4] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!
Scena wyszła tym samym z cichego zakątka kreatywności !Wesołych Swiąt !
[#5] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!
Czyli produkcje demoscenowe są od teraz dziełami sztuki? Fajnie. Tylko, że większość to raczej dzieła należące do nurtu zwanego prymitywizmem. Ale są perły, które zasługują na miano wielkiej sztuki. Wydaje mi się, że w grafice najwięcej koszmarków i kiczu powstawało w czasach największego rozkwitu demosceny. Im bliżej obecnych czasów tym prac jest mniej ale są lepsze.

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 15:16:50 przez MDW
1
[#6] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!
Napracowałem się jak debil wybierając i opisując stare amigowe dema, a jak się okazuje na stronie nawet nie ma dla mnie podziękowań. Warto było. Za dalszą "współpracę" serdecznie dziękuję.

A mój materiał na pewno się nie zmarnuje :)

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 15:21:02 przez Jazzcat
4
[#7] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!

@Jazzcat, post #6

Widocznie nie należałeś do żadnej "organizacji", ani nie byłeś "podmiotem związanym z demosceną". Człowiek tyle lat na scenie, a na koniec dowiaduje się, że były jakieś organizacje i podmioty. A ja nawet legitymacji scenowca nie mam. :)

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 15:24:34 przez XTD
4
[#8] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!

@Jazzcat, post #6

Uroki formalizowania takich inicjatyw. Gdy było nieformalnie to każdy lamer wiedział kto to jest Jazzcat czy XTD. Teraz gdy ktoś weźmie do ręki naukowe opracowanie i nie będzie tam jakiejś ksywy to znaczy, że ktoś o takiej ksywie nigdy nie istniał. Myślę, że warto to mieć głęboko gdzieś i bawić się pomimo tego, póki jeszcze odróżniamy demo od animacji, pixelart od true color czy chiptune od wielokanałowej symfonii.
2
[#9] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!
ok, racjaok, racjaok, racja
[#10] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!

@MDW, post #8

Dziwne, że wszyscy zgłaszający są przedstawieni z imienia i nazwiska, ale nie z ksywy i z dokonań na demoscenie. Musiałem trochę poszperać, ale udało mi się. Generalnie, oprócz może dwóch wyjątków, nie są to dla mnie osoby najbardziej reprezentatywne jeżeli chodzi o to, żeby uzurpować sobie prawo do decydowania o demoscecnie (a więc m. in. o mnie, o Tobie, o Was) i tłumaczenia mi czym jest, a czym nie jest. Ale może o to chodzi - zgłasza ten, kto ma na to ochotę i kto się chce w to bawić (zobaczymy co ogólnie z tego wyniknie).

Fajnie by było, gdyby z całej tej inicjatywy wyszło coś więcej, niż tylko wpis do rejestru. Tak ogólnie to też fajnie by było, gdyby ktoś mi wytłumaczył po co scenie taki wpis? Jeżeli powstanie jakaś wielka baza danych o polskich scenowcach, to spoko - dla historii jest to pozytywne. Gorzej, gdy za 50 lat ktoś obejrzy sobie jakieś mało znaczące interko na PC, wybrane odgórnie przez kapitułę do reprezentowania sceny, zamiast np. zobaczyć najlepsze dema amigowe, dzięki którym scena jest sławna. I cholera mnie weźmie, gdy nikt nie zająknie się nawet o ludziach, którzy na scecnie tworzyli przez lata, poświęcając od cholery swojego czasu - a takich mógłbym sporo wymienić. Scena to ludzie - o tym nie zapominajmy. Produkcje to wynik ich pracy.
[#11] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!
Brawo wy !!!.
1
[#12] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!

@MDW, post #8

Gdy było nieformalnie to każdy lamer wiedział kto to jest Jazzcat czy XTD.


Nie bardzo rozumiem co tu ma do rzeczy moja ksywka? Mariusz, tu chodzi o coś innego.

Po prostu na początku roku razem z bratem podjęliśmy się tytanicznej pracy spisania czegoś w rodzaju kroniki polskiej amisceny. Pomysł Panów z Komitetu był zajebisty i bardzo mi się spodobał. Zadanie polegało na tym, żeby wybrać i opisać 1-2 najlepsze dema z każdego roku, do tego najlepszy zin, music disk, slideshow, party itede. Niełatwa, ale przyjemna robota. Trza było przejrzeć mnóstwo produkcji, poczytać magi, raporty z parties, czasami porozmawiać z ludźmi, dopytać o jakiś efekt... Powstał myślę całkiem ciekawy tekst, którego naszej scenie brakowało.

Nie mam problemu z tym, że ktoś chce się polansować na tej Kronice, ja akurat takich zapędów nigdy nie miałem i czułbym się zresztą w takiej roli niekomfortowo w przeciwieństwie do Zeniala :) Chodzi mi tylko o to, że kiedy nie znalazłem siebie na liście podziękowań to poczułem się wykorzystany. Ale cóż, trza to potraktować jako lekcję, wyciągnąć wnioski i środkowy palec w przyszłości.
6
[#13] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!

@XTD, post #10

Tak ogólnie to też fajnie by było, gdyby ktoś mi wytłumaczył po co scenie taki wpis?

Dołączam się do pytania, co to właściwie daje? Rozumiem, że to jakiś sposób promocji demosceny, ale czy to przekłada się na jakieś namacalne "profity"? Mam na myśli dopłaty z ministerstwa kultury do imprez demoscenowych, wsparcie psychologiczne dla koderów itp. . Ale tak na serio, to przecież każde miasto ma budżety na kulturę, czy w ten sposób nie otwierają się nam drzwi do sal w centrach kultury? Czy nie łatwiej będzie teraz zorganizować miejsce na np. pokaz dem ?
2
[#14] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!

@Jazzcat, post #12

Nie bardzo rozumiem co tu ma do rzeczy moja ksywka? Mariusz, tu chodzi o coś innego.

Ja chciałem tylko znaleźć ksywy kogoś kto działa na demoscenie od samego początku. To tylko przykłady. Jak zwykle popłynąłem z dygresją na temat formalizowania.

A jeżeli chodzi o wkład jaki wnieśliście do tej inicjatywy to odrębna sprawa. Niezależnie od tego kto by to zrobił (znany czy zupełnie nierozpoznawalny) to faktycznie strasznym niedopatrzeniem jest niewymienienie go. Zwłaszcza, że trudno było o lepsze opracowanie. Jeżeli chodzi o historię polskiej amigowej demosceny to nie wiem czy ktoś byłby w stanie dostarczyć lepsze źródło.
1
[#15] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!

@MarX, post #13

Uścisk dłoni Glińskiego to mało?
[#16] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!

@Jazzcat, post #12

Chodzi mi tylko o to, że kiedy nie znalazłem siebie na liście podziękowań to poczułem się wykorzystany. Ale cóż, trza to potraktować jako lekcję, wyciągnąć wnioski i środkowy palec w przyszłości.

Ciekawe czy to było celowe, czy jakieś niedopatrzenie. Tak czy owak żenua
[#17] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!

@Jazzcat, post #12

Sytuacja była awaryjna gdyż z zaskoczenia o decyzji zostaliśmy poinformowani i trzeba była zadziałać w błyskawicznie, kilka osób zarwało dzisiejszą nockę aby wyprzedzić chociaż trochę media oficjalne. Nie ja ten tekst pisałem ale z pewnością jest to przeoczenie które zaraz zostanie nadrobione (mnie tez w pierwszej wersji nie było:)). Z tego co widze jesteś wymieniony jednak na FB od samego początku.

Co do całej reszty, to jest dopiero pierwszy krok (okupiony pracą i trudnościami), wszystko wymaga ogromu dalszej ciężkiej roboty i zwyczajnie czasu którego każdemu mocno brakuje. Zapewniam ze swojej strony iż każdy zainteresowany tematem odwiedzający chociażby Kronikę będzie wiedział kto to jest XTD i Jazzcat.

A co wiecej z tego wyniknie to zobaczymy, na chwile obecna jest to przede wszystkim wartość dodana niematerialna :)
1
[#18] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!

@Biter, post #17

Z tego co widze jesteś wymieniony jednak na FB od samego początku.


Slayera widzę, ale Jazzcata już nie.

link

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 17:17:31 przez kempy
[#19] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!

@kempy, post #18

Tez juz do tego doszliśmy, pomyłka pomiędzy braćmi nastąpiła niebawem zostanie naprawione, ale nie było to zamierzone toteż większej dramy bym się tu nie doszukiwał. Miejcie poprawkę na zmęczenie osób to piszących, niczym oddawanie dema tuż przed deadlinem :)
2
[#20] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!

@Biter, post #19

Tez juz do tego doszliśmy, pomyłka pomiędzy braćmi nastąpiła niebawem zostanie naprawione


"Po prostu na początku roku razem z bratem podjęliśmy się tytanicznej pracy."

Najlepiej to jednak chyba będzie napisać Piotr i Tomasz Pacyna.

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 17:22:24 przez kempy
1
[#21] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!

@kempy, post #20

Tak będzie i w imieniu reszty za niedopatrzenie przepraszam
3
[#22] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!

@Biter, post #21

Tak będzie i w imieniu reszty za niedopatrzenie przepraszam

Dzięki za wyjaśnienie sprawy. Tak powinno się załatwiać tego typu "nieścisłości" OK
3
[#23] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!

@kempy, post #20

Najlepiej to jednak chyba będzie napisać Piotr i Tomasz Pacyna.

Zgodnie z zasadami języka polskiego najlepiej będzie napisać "Piotr i Tomasz Pacynowie".


Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 18:34:34 przez XTD
1
[#24] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!

@XTD, post #23


[/quote] Zgodnie z zasadami języka polskiego najlepiej będzie napisać "Piotr i Tomasz Pacynowie".][/quote]

Brzmi jak małżeństwo (ale za to jakie poprawnie polityczne. jazz i slay bez obrazy).



Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 19:16:44 przez jimiche
[#25] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!

@XTD, post #10

Oczywiście strzelam, ale taki wpis może otworzyć więcej drzwi: chcesz zrobić spotkanie scenowe, pokaz dem etc. więc jak napiszesz do państwowej instytucji, że to kultywowanie Niematerialnego Dziedzictwa Komputerowego to niekumate urzędasy łaskawszym okiem spojrzą.
3
[#26] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!
Teraz jeszcze zapis do ZAIKS-u czy ZPAVu i kasowanie za odsłuchanie modułu lub odtworzenie demkaszeroki uśmiech
[#27] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!
Fajny news. Zacnie, że się udało.

MDW, z tym prymitywizmem (mimo, że masz sporo racji), aż tak bardzo bym nie generalizował. Nie wszyscy scenowcy to ludzie oderwani od sztuki, tworzący bez żadnego kontekstu - choć na początku (również za sprawą bardzo niskiej średniej wieku) było tak w istocie. Scena jednak (na szczęście) przez lata mocno ewoluowała.

Pominięcie JazzCata to niewątpliwie wpadka. Rozumiem, zdarza się. Tym bardziej, że wykonał on niewątpliwie więcej "pracy wykopaliskowej" przy opracowaniu niż ja.
Dzięki za (późną, bo późną) poprawkę

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 22:36:32 przez slay
5
[#28] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!

@slay, post #27

A weźcie mnie proszę nakierujcie, bo znowu widzę wszystko jest "gdzieś, lecz nie wiadomo gdzie".

Gdzieś ktoś podziękował Jazzcatowi (update: już znalazłem - jak to zobaczy jakiś polonista, to nam cofną te dziedzictwo kulturowe ;), gdzieś indziej ktoś inny zrobił coś innego, a gdzieś Jazzcat napisał całkiem sporo tekstu, ale go nie widać.

Ja jestem człowiekiem, który dziwacznie uważa, że "weźcie sobie GDZIEŚ poszukajcie" jest złą metodą. Na stronie kskpd.pl widzę jedynie niewielką ilość informacji. Gdzie reszta? A może "kiedy" jest właściwszym pytaniem?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 00:36:04 przez XTD
2
[#29] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!
Haaa... właśnie przypomniałem sobie jak kiedyś (~20 lat temu) wyjaśniałem swojemu tacie że dema to jest sztuka i zostałem lekko wyśmiany (Diaporama - zajawka taty owszem sztuka ale dema nie...) i byłem o to wściekły nieco :)

Właśnie odbyliśmy 1h rozmowę o faktach :) tata uznał wreszcie.

Bardzo się cieszę i bardzo gratuluję!

szeroki uśmiech






Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 03:32:51 przez ede
[#30] Re: Demoscena wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego!
3
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem