Komentowana treść: Odyssey Web Browser 1.23 r5 (RC)
[#1] Re: Odyssey Web Browser 1.23 r5 (RC)
Na MorphOSie kompilacja nowszymi GCC dała przyspieszenie działania (prędkosc wersji bez jit zrównała się z wersją jit), jak ktoś ma AmigaOs4.x to mógłby sprawdzić czy też tak będzie?
[#2] Re: Odyssey Web Browser 1.23 r5 (RC)

@michal_zukowski, post #1

Na 4.1 działa, prędkości nie prorównam bo nie mam wersji JIT.
Plik głowny mniejszy o 3mb, waży już tylko 60mb.
[#3] Re: Odyssey Web Browser 1.23 r5 (RC)

@Risc, post #2

chodzi o porównanie nowej wersji OWB ze starą zwykła, powinno być szybciej
[#4] Re: Odyssey Web Browser 1.23 r5 (RC)

@michal_zukowski, post #3

Nie wiem, tak na pierwszy rzut oka to jakoś tego nie odczuwam. Zapuściłem test Octane no i ta nowa wersja, uruchomiona na X5000 względem starej z 2016 roku, która była kompilowana jeszcze na GCC 4, a dodatkowo testowana na X1000 (bo X5000 jeszcze wtedy nei miałem), daje punktowo wynik niemal o 300% lepszy. Natomiast różnica z poprzednią odsłoną z 2020 roku, kompilowaną o ile pamiętam na GCC 8 i uruchomioną na X5000 to już tylko niespełna 10% korzyści na rzecz tegorocznej odsłony. Tylko nie wiem czy Octane do punktacji zlicza czas, czy inne rzeczy, bo fakt jest taki że poprzednia odsłona z 2020 roku nie przechodzi 2 z 17 testów, a ta z wczoraj nie przechodzi tylko jednego, co może mieć wpływ na wyższą puntkację. Ze stoperem podczas testu nie siedziałem, więc czy rzeczywiście jest kilka procent szybciej na 100% potwierdzić nei mogę, natomiast jest nieco lepiej. Jedynie przy teście zlib wyskakuje error.
1
[#5] Re: Odyssey Web Browser 1.23 r5 (RC)

@michal_zukowski, post #3

Moim skromnym zdaniem jest szybciej. Na niektórych stronach wyraźnie szybciej tam gdzie SSL. Niestety silnik stary i wiele stron już się sypie. Zaczyna być to taka ciekawostka a nie program użytkowy a właściwie to chyba już jest ciekawostka.
[#6] Re: Odyssey Web Browser 1.23 r5 (RC)

@TomK, post #5

No tak we zapuściłem wspomniany test na X1000 punktów dużo mniej niż na X5000 040 (co znaczy że na Octane punktowana jest prędkość działania) ale jednocześnie więcej niż na Odyssey sprzed kilku lat.
[#7] Re: Odyssey Web Browser 1.23 r5 (RC)
Tak przy okazji, to testuje sobie inne nowe ficzersy beta w systemie, które prawdopodobnie mogą mieć wpływ na przyspieszenie działania przeglądarki. W związku z tym mam pytanie o słynną ongiś grę "Krecio Miecio". Aktualna wersja z połowy 2021 roku niestety nie działa dobrze pod Odyssey. Znaczy gra się ładuje widać pasek postępu, zmienia się wskaźnik myszki i na końcu widać licznik FPS, który nawiasem mówiąc pokazuje całkiem zachęcające wartości. Niestety nie pokazuje się pole gry, więc te wartości są mówiąc kolokwialnie "bez wartości"
Pamiętam że jeszcze w 2018 roku gra działała. Obecna wersja przeglądarki Odyssey nie może być mniej zaawansowana od tej sprzed 3 lat, zatem na logikę Krecio przy którejś tam wersji stracił kompatybilność. Poszukuję wersji v0.81 (31.01.2016), z którą ongiś testowałem "Krecia". Wie ktoś czy można ją jeszcze gdzieś znaleźć.
[#8] Re: Odyssey Web Browser 1.23 r5 (RC)

@MUFA-amigaone-pl, post #7

Na morphosowym OWB też nie działa (a morphosowy ma aktywny flexbox css (to coś przez czego brak allegro się rozjeżdża na starym OWB)).
Na Wayfarerze wszystko działa (łącznie z dźwiękiem), ale jest tylko 25fpsów.

Ogólnie traktuje OWB jako taki IBrowse dla NG czyli dość szybki program do chodzenia po średnio/mało wymagających stronach.
[#9] Re: Odyssey Web Browser 1.23 r5 (RC)

@MUFA-amigaone-pl, post #7

A możesz Mufa pokazać co jest w web konsoli/logu?
Zmiany jakie zaszły w tej wersji "Krecia Miecia" z połowy 2021 to była migracja na nowszą wersję biblioteki Createjs, dodanie lokalizacji oraz możliwość kontynuowania rozgrywki ...
[#10] Re: Odyssey Web Browser 1.23 r5 (RC)

@Rafael/ARMO, post #9

Ok, dzieki za wyjaśnienia. Żadnego loga nie jestem w stanie podesłać, bo gra zawiesza system, czasami nawet na twardo. Natomiast jedyny komunikat błędu, który się wyświetla dotyczy awarii mediaplayera. Skoro więc nie robiłeś rewolucyjnych zmian w samej grze, nasuwa się oczywisty wniosek że problemem są zmiany w samym Odyssey. Większość usprawnień Odyssey z ostatnich dwóch lat dotyczyła optymalizacji odtwarzania mediów z YT. Jak głosi dokumentacja te rzeczy w dużej mierze były zapożyczone z MOSa, co niejako potwierdza Rzookol pisząc że krecio na MOSowym Odysey też nie działa. Zatem wygląda na to że aby przeprowadzić testy na kreciku, muszę odkopać jakąś starą wersję przeglądarki, z mniej zoptymalizowanym mediaplayerem, ale za to kompatybilnym z Twoją grą.
[#11] Re: Odyssey Web Browser 1.23 r5 (RC)

@MUFA-amigaone-pl, post #10

Hmmm ... jak się da w OWB wyłączyć obsługę mediów dla danej strony/domeny, to może bez audio się wczyta gra.
Niezależnie udostępniłem tą starszą wersję Krecia Miecia: http://www.tdolphin.org/games/krecio.miecio.0.81/
[#12] Re: Odyssey Web Browser 1.23 r5 (RC)
Sprawdziłem jak działa ta wersja no i przypomina to działanie IBrowse w 2005 roku, czyli cośtam działa ale nie do końca. Np. za żadne skarby nie chciało mnie połączyć z poczta.onet.pl więc maili pod AmigaOS4.x nie przejrze. Facebook tak działał pół na pół (w trybie dla urządzeń mobilnych). Duża część stron z ogólnego internetu ma błędy w wyświetlaniu. Odyssey powoli kończy jako IBrowse dla maszyn NG, szkoda, za rok pewnie w ogóle przestanie być używalne.

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 01:10:25 przez michal_zukowski
[#13] Re: Odyssey Web Browser 1.23 r5 (RC)

@michal_zukowski, post #12

W ogólności Odyssey stało się nieużywalne:

Albo rozjazd layotu przez brak flex css




Albo jakieś jazdy z javascriptem nie pozwalająca się dostać do MBanku



tudzież poczty na onecie:


Dodatkowo nie licząc braku flexa jeszcze pozostałe nowe cssy rozjeżdżają layout


Posiadacze AmigaOS4, pomęczcie kas1e o ogarnięcie flexa to chociaż część stron będzie lepiej wyglądać:




Reszta stron na MorphOSie wygląda/działa pod OWB tak samo kiepawo jak pod AmigaOS4.x, Odyssey z uwagi na to zostanie raczej usunięty z MorphOSa 3.16.


Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 00:04:27 przez michal_zukowski
[#14] Re: Odyssey Web Browser 1.23 r5 (RC)

@michal_zukowski, post #13

Nie narzekaj .. lepszy rydz niż nic.
Najważniejsze, że PPA działa i pewnie sporo stron związanych z amigą i "retrozabawą".

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 11:43:17 przez Rafael/ARMO
[#15] Re: Odyssey Web Browser 1.23 r5 (RC)

@Rafael/ARMO, post #14

One działają także na IBrowse, z potrzebnych to na OWB Wikipedia działa ok. Na IBrowse byłby rozjazd.
Wayfarer działa poprawnie każdą strony, z tym że nawet na G5 2.3GHz brakuje mu mocy. Robi się niedobrze dla NG.

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 12:02:28 przez michal_zukowski
[#16] Re: Odyssey Web Browser 1.23 r5 (RC)

@michal_zukowski, post #15



Działa np. wyświetlanie powyżej osadzonego obrazka, co jak już kiedyś ustalilismy nie jest wyświetlane przez około 50% współczesnych browserów. Co prawda nie mam zamiaru przedstawiać tego jako argument na plus i zdaję sobie sprawę, że miłośnicy zdjęć linkowanych w protokole https, w dzisiejszych czasach mogą słusznie uważać, że bezpieczeństwo jest ważniejsze od możliwości obejrzenia obrazka osadzonego w zwykłym http, no ale stwierdzam po prostu fakt.

To, że na Odyssey działają wszystkie strony stricte amigowe a IBrowse radzi sobie ze znaczną większością z nich nie jest niczym zaskakującym, gdyż opiekunowie tych stron dbają o kompatybilność. Istotne różnice wychodzą w przypadku serwisów zewnętrznych, których amigowymi nie można nazwać, lecz przez amigowców są często wykorzystywane. Taki np. Github i podobne są czasami przydatne, bo nie jest tak, że 100% rzeczy pobierzesz z Aminetu czy OS4Depot. Niektóre rzeczy zwłaszcza w wersji beta czy RC są udostępniane poza amigowymi magazynami plików, no i jak widać na powyższym obrazku Odyssey ma tutaj przewagę nad Netsufem czy tym bardziej IBrowse. Zapewne jeszcze ważniejszym o ile nie najważniejszym po samej wyszukiwarce Google serwisem gdzie możemy sobie pooglądać amigowe filmy, czy np. posłuchać amigowych podcastów jest YT. Tutaj (przynajmniej w trybie mobilnym) Odyssey ma miażdżącą przewagę nad IBrowse, nie mówiąc o Netsurf, który nie chciał mi strony YT załadować w ogóle. Zresztą wracając do wyszukiwarki, to zarówno Google, jak i zdobywający sobie coraz większą popularność DuckDuck Go, też zdecydowanie najlepiej sprawują się pod Odyssey.

Dla mnie osobiście sporą zaletą jest też fakt, iż nadal praktycznie bezproblemowo działa interfejs Admina w Wordpress oraz edytor (przynajmniej w klasycznej wersji, bo Gutenberga nigdy nie trawiłem), dlatego też swojego bloga obsługuję z Amigi.

Wspomniany kilka postów wcześniej Facebook moim zdaniem akurat dla amigowania ma znikome znaczenie, pomijając już fakt, że obserwując użytkowników tego serwisu, choćby moją żonę stwierdzam, że oni i tak w 99,99% przypadków korzystają z niego przy użyciu telefonu. Natomiast z ciekawości odpaliłem profil PPA, no i poza utwierdzeniem się w tezie, że Facebook w realiach amigowych jest traktowanym po macoszemu synonimem nieistotności (ostatni post z grudnia, przedostatni z kwietnia ubiegłego roku), przekonałem się, że mimo wszystko dalej pod Odyssey to działa.

Reasumując na dziś jest to przeglądarka, w której pochodzimy sobie po amigowych stronach, gdy natkniemy się tam na osadzony film, możemy się z nim zapoznać, gdy natkniemy się na informacje o powstającym projekcie, którego wczesną wersję możemy pobrać np. na Githubie możemy to zrobić. Natomiast zasadniczo wiadomo, że coraz większy procent stron ogólnokomputerowych (choć nadal w moim odczuciu jest to zdecydowana mniejszość) będzie miała problemy z działaniem.

Podstawa to odpowiednie narzędzia, zmodernizowane SDK, debbugery, profilery itp. itd. W ostatnim czasie jak widać choćby po dyskusji na amigans.net jest na to pod AmigaOS 4 kładziony duży nacisk, nowa większa od tej grudniowej aktualizacja SDK także jest już też w zasadzie na ukończeniu. Zatem priorytetem jest przede wszystkim wykonanie solidnej podstawy, ale bez tego, jak powiedział powracający do aktywności autor OWB Reaction Joerg Strohmayer, o projektach pokroju TimberWolfa nie ma co marzyć. Coż więc, małymi kroczkami do przodu, a na razie trzeba się cieszyć tym, co jest.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem