Komentowana treść: Wayfarer 4.0
[#1] Re: Wayfarer 4.0
WebKitGTK 2.36.3 to wersja z 28 maja 2022 więc mamy praktycznie aktualną przeglądarkę.
12
[#2] Re: Wayfarer 4.0
Kolejna nudna wersja. Nie ma na co narzekać.
8
[#3] Re: Wayfarer 4.0

@MDW, post #2

Jak to nie ma?

"Meh, znów trzeba przeglądarkę aktualizować. A tak dobrze było z tamtą wersją."
1
[#4] Re: Wayfarer 4.0

@hrw, post #3

Nie wiem jak to zmienic ale jak probuje na niektore strony wejsc to wywala jakis blad ssl ? Czegos mi brakuje ?
[#5] Re: Wayfarer 4.0

@arturB, post #4

a czas poprawny w komputerze?
[#6] Re: Wayfarer 4.0
Na moim zdezylowanym 15" A1095, PPA pod Wayfarer wygląda dobrze, a sama przeglądarka działa ok. Za to na moim 12" ibooku (którego używam na codzień, bo jest w świetnym stanie, praktycznie jak nowy) PPA pod Wayfarer jest nieczytelne (przynajmniej jak na mój już zmęczony wzrok;) a sama przeglądarka lubi przycinać się przy scrollowaniu. Za to na Odyssey wszystko wygląda (na 12") i działa (na ibooku) dużo lepiej. 32 Mb Vram jest problemem przy tym scrollowaniu?
Wiem, że to będzie niepopularne co teraz napiszę, szanuje i podziwiam ogrom pracy włożony w Wayfarer, ale ja nie próbuję nawet katować się przeglądaniem współczesnych stron na jednordzeniowym, 20 letnim CPU, a te lekkie o tematyce amigowej, na starym Odyssey działają i wyglądają lepiej (na 12" ibooku) dlatego cały czas korzystam z OWB.
1
[#7] Re: Wayfarer 4.0

@Ittaj, post #6

1. Co to znaczy, że "PPA jest nieczytelne"?
2. Możesz spróbować odpalić Wayfarera na osobnym ekranie (ba, nawet zrobić dla niego specjalny ekran o głębi kolorów 16 bit) i zobaczyć czy to pomoże.
[#8] Re: Wayfarer 4.0

@recedent, post #7

1. Na domyślnych ustawieniach przeglądarki na 12" (bez zmiany wielkości i rodzaju czcionki) inne strony są czytelne (np. Morph zone, exec, amigaworld itp.) natomiast na ppa przy domyślnej czcionce i domyślnej wielkości czcionki tekst przy 12" się rozmywa i jest mało czytelny. (Może byłby czytelny gdybym znowu miał 20 lat, ale to póki co niemożliwe;)
Oczywiście można sobie pozmieniać, ale "out of the box" czcionka jest zbyt mała, a jej rodzaj na 12" wygląda kiepsko.
Nie wiem jak Ci to lepiej opisać.
Na owb wszystko jest za to super, także przy 12".
[#9] Re: Wayfarer 4.0

@Ittaj, post #8

Nie wiem jak Ci to lepiej opisać.


Myślę, że najlepiej wkleić screenshota.
Niestety nie mam iBooka, żeby przetestować to u siebie, ale coś mi mówi że skoro Odyssey daje radę to Wayfarer też powinien.
[#10] Re: Wayfarer 4.0

@recedent, post #9



Na tym podglądzie niewiele widać, poniżej link do pobrania screena.
https://i.postimg.cc/GdPtHVvL/Grab.png?dl=1

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 14:28:22 przez Ittaj

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 14:28:54 przez Ittaj
[#11] Re: Wayfarer 4.0

@Ittaj, post #10

No to już wszystko wiadomo. Uruchom program SYS:Tools/WebFontInstaller, kliknij "Install". Jak program skończy instalować czcionki, uruchom jeszcze raz Wayfarera. Będzie się uruchamiał nieco dłużej (ale tylko za pierwszym razem, bo musi zainicjalizowac nowe czcionki) ale od tej pory wszystko będzie wyglądać dużo lepiej.
1
[#12] Re: Wayfarer 4.0

@recedent, post #11

Dzięki, teraz jest wszystko ok ;)
EDIT:
Na 16 bit faktycznie mniej sie haczy przy scrollowaniu, ale nadal nie jest to płynne.

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 14:42:35 przez Ittaj
[#13] Re: Wayfarer 4.0

@Ittaj, post #12

No, niestety - Wayfarer jest zauważalnie "cięższy" dla komputera. Na niektórych stronach G5 dostaje zadyszki, więc nic dziwnego że G4 ma problemy.

Jako ciekawy eksperyment polecam uruchomienie przedpotopowego, Marcikowego Sputnika. Jest zauważalnie bardziej responsywny od Odyssey (ale pochodzi sprzed 15 lat, a w internecie to już prehistoria).
[#14] Re: Wayfarer 4.0

@recedent, post #13

Sputnik jest jak najbardziej ok. Myślę, że port na 68k byłby o wiele lepszą przeglądarką niż IBrowse czy Netsurf.
A co do prędkości - hmm, ja już od paru lat piszę, że systemy NG sprzętowo zginą przez brak przyrostu prędkości wymaganej przez WWW. Moje 2.3 GHz PCIe jest ledwie akceptowalne, nawet sobie nie wyobrażam jak słabo może być na słabszych maszynach. Oczekiwanie na Tabora, czy wprowadzenie nowych partii Sam460 nie ma sensu. Flagowce czyli X5000 czy G5 Pcie też powoli przestają dawać radę.
[#15] Re: Wayfarer 4.0

@michal_zukowski, post #14

Flagowce czyli X5000 czy G5 Pcie też powoli przestają dawać radę.

Cóż, uroki "jednordzeniowych" oesów....

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 09:53:38 przez eastone
2
[#16] Re: Wayfarer 4.0

@michal_zukowski, post #14

A co do prędkości - hmm, ja już od paru lat piszę, że systemy NG sprzętowo zginą przez brak przyrostu prędkości wymaganej przez WWW. Moje 2.3 GHz PCIe jest ledwie akceptowalne, nawet sobie nie wyobrażam jak słabo może być na słabszych maszynach.

Jak już zginą te NG to może ludzie zainteresują się wreszcie AROSem pomysł

Oczekiwanie na Tabora, czy wprowadzenie nowych partii Sam460 nie ma sensu. Flagowce czyli X5000 czy G5 Pcie też powoli przestają dawać radę.

Tabor to problemu żadnego nie rozwiąże a tylko przysporzy bólu głowy bo potrzebne będzie budowanie binarek dla dwóch różnych ISA.

Bardziej w kwestii wydajności wspomiałbym oczekiwanie na obsługę wielu rdzeni pod AOS4 bo ta teroretycznie może dać lepszą wydajność. Teoretycznie bo praktycznie przeglądarka internetowa z tego nie skorzysta dopóki ta nie zostanie stworzona zupełnie na nowo.
[#17] Re: Wayfarer 4.0

@XoR, post #16

Jak już zginą te NG to może ludzie zainteresują się wreszcie AROSem

No właśnie... Co jest nie tak z tym AROSem, że musi czekać aż wszyscy umrą żeby zostać zauważonym? szeroki uśmiech

Wydawało mi się, że jest już całkiem fajnym obiektem zabaw. Już trochę dorósł, a brak kompatybilności z programami dla OS3 takiej jaka jest na AmigaOS4/MorphOS z PPC już dzisiaj ma małe znaczenie. Mi trudno wymienić coś z AmigaOS3 czego bym jakoś bardzo dzisiaj potrzebował czy używał. Gdyby to było możliwe to mógłbym nawet rozważyć wyłączenie kompatybilności z AmigaOS 3 i 68k gdybym dzięki temu dostał coś w zamian (np.: dużo RAMu, nowszy sprzęt, wielordzeniowość).

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 11:14:28 przez MDW
2
[#18] Re: Wayfarer 4.0

@XoR, post #16

Bardziej w kwestii wydajności wspomiałbym oczekiwanie na obsługę wielu rdzeni pod AOS4 bo ta teroretycznie może dać lepszą wydajność. Teoretycznie bo praktycznie przeglądarka internetowa z tego nie skorzysta dopóki ta nie zostanie stworzona zupełnie na nowo.


Tu nie masz racji, ale kiedyś sam podobnie myślałem :)
A więc przeglądarka mocno przyspieszy bo
a) dekodowanie obrazków dzielone na cpu
b) operacje sieciowe/ssl dzielone per cpu
c) i co najważniejsze - javascript dzielony na cpu

Odyssey nie ma wielu procesów, ale już taki Wayfarer ma i pewnie dałoby się to jeszcze bardziej rozbić jakby była potrzeba rozdzielenia procesów na CPU.

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2022 10:44:33 przez michal_zukowski

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2022 10:44:43 przez michal_zukowski
2
[#19] Re: Wayfarer 4.0
Czy Wayfarer 4.0 ma JS z JIT ?
[#20] Re: Wayfarer 4.0

@Sventevith, post #19

nie, nie ma
[#21] Re: Wayfarer 4.0
I już jest kolejna wersja 4.1.
2
[#22] Re: Wayfarer 4.0

@Sventevith, post #21

Wersja 4.1 pobrana, akurat oglądałem mecz o 3 miejsce w eurobaskecie i postanowiłem sprawdzić, jakby to wyglądało na Wayfarer i jest pięknie: transmisja wideo na żywo z sport.tvp.pl działa jak złoto :)
4
[#23] Re: Wayfarer 4.0

@Sventevith, post #21

Jest już również wersja 4.2 z aktualizacją Webkita.
4
[#24] Re: Wayfarer 4.0

@mailman, post #23

Nie spać tylko pobierać wersję 4.3! :)
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem