Komentowana treść: Golem 1.4
[#1] Re: Golem 1.4
Brawo. Fajnie jest jak amigowe programy żyją i się rozwijają (albo przynajmniej aktualizują).
Trzymam kciuki za kolejne wersje.
1
[#2] Re: Golem 1.4
Brawo brawo brawo! Naprawdę szanuję, że program nadal jest rozwijany i aktualny. Chętnie dowiedziałbym się, jakie firmy z niego korzystają.
1
[#3] Re: Golem 1.4
Pamiętam recenzje Golema z MA. Pracując wtedy w handlu byłem pod mega wrażeniem, że na Amigę też jest taki "Subiekt".
[#4] Re: Golem 1.4

@R-Tea, post #3

Pamiętam recenzje Golema z MA. Pracując wtedy w handlu byłem pod mega wrażeniem, że na Amigę też jest taki "Subiekt".


Ja pamiętam że pracowałem wtedy w Biurze Rachunkowym i nawet specjalnie zabrałem Magazyn Amiga i dałem do przeczytania szefowej. Ta pokiwała z uznaniem, no ale firma oczywiście dalej została przy pecetach z Windows 3.11
1
[#5] Re: Golem 1.4

@luk, post #2

Ciekawe które amigowe firmy korzystały z ów programu.
[#6] Re: Golem 1.4

@MUFA-amigaone-pl, post #4

Ja też pamiętam recenzję programu Golem w Magazynie Amiga - choć wtedy nie byłem grupą docelową dla tego programu.

Ciekawe jak prezentuje się ten program w nowej odświeżonej odsłonie. Duże brawa!

--

P.S. Z ciekawostek, skoro już mowa o MA, pamiętam też, że widziałem Pana Marka Pampucha 2 lub 3 razy.

- Na Gambleriadzie, na Amiga Show, które stanowiło osobne targi,
- Na samodzielnym Amiga Show w 1998 roku,
- W Fundacji Edukacji Technologicznej.

Nie jestem tylko pewien co do trzeciego punktu, czy to był Pan Marek Pampuch.

Zapamiętałem wspaniałą atmosferę i życzliwość na Amigowych targach. Ludzie podawali sobie ręce. Oczywiście Pan Marek, redaktor naczelny, uścisnął dłoń najliczniejszemu gronu.

Na Amiga Show na Gambleriadzie pamiętam jakieś małżeństwo z koszulkami z Escomowym logo komputera Amiga na plecach. Na jednej Amidze 4000T ktoś puścił Deluxe Galaga, na innej Genetic Species. Cudowne wspomnienia.

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 21:59:24 przez Hexmage960
2
[#7] Re: Golem 1.4
Super, że jest coś nowego! Mam nadzieję, że będzie realnie używany.
[#8] Re: Golem 1.4

@Hexmage960, post #6

Ja mam gdzieś wspólne zdjęcie pana Pampucha i pana Tyschtschenko z AmigaShow :)
[#9] Re: Golem 1.4

@Atos, post #8

Ja mam gdzieś wspólne zdjęcie pana Pampucha i pana Tyschtschenko z AmigaShow

Zabawne. To zdanie można odczytać na dwa sposoby - pozytywny i negatywny.

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 20:44:08 przez MDW
6
[#10] Re: Golem 1.4

@Atos, post #8

Ja piłem wiśniówkę z p. Pampuchem na Pixel Heaven szeroki uśmiech
5
[#11] Re: Golem 1.4

@Hexmage960, post #6

Cześć,
co do moich spotkań z p. Markiem Pampuchem to ja, podobnie jak Ty, widziałem i nawet krótko rozmawiałem z nim:
- na Amiga Show w 1998 roku
- na Pixel Heaven
Za każdym razem wziąłem na pamiątkę autograf tak więc kolekcja jest
[#12] Re: Golem 1.4

@R-Tea, post #3

Pamiętam recenzje Golema z MA.

W którym numerze jest ta recenzja?
[#13] Re: Golem 1.4

@R-Tea, post #3

Też pamiętam tę recenzję, a i zapowiedź gry o tym samym tytule.
1
[#14] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#15] Re: Golem 1.4
Wada Golema brak statystyki, która jest w Firmie.
Wada Firmy i Golema brak klona pod Wndę lub Linuxa.
O ArOSie nawet nie wspominam ;)

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 11:51:42 przez Dariusz Pietrzak
[#16] Re: Golem 1.4

@Dariusz Pietrzak, post #15

Może w ramach rozwoju programu mógłby relatywnie niedużym nakładem prac powstać linuxowy (i windowsowy też?) port wykorzystujący https://www.axrt.org/.
[#17] Re: Golem 1.4

@Dariusz Pietrzak, post #15

a jakie statystyki sa w Firmie?
Akurat na Arosa latwiej przeportowac niz na windowsy :)
[#18] Re: Golem 1.4

@Dariusz Pietrzak, post #15

Ale na każdym z tych systemów można odpalić jakieś UAE i na nim Golem już zadziała.

To byłoby nawet bardzo zgrabne rozwiązanie.Takie malusie RaspebrryPi (przyklejone gdzieś do tyłu monitora) na którym jest jakieś Amiberry, na którym chodzi Golerm. Jeżeli kiedyś w jakiejś firmie czy sklepie zauważyłbym, że używają Golema to chyba poprosiłbym o spotkanie z właścicielem tylko po to żeby uścisnąć mu dłoń. W GoogleMaps od razu dałbym 5 gwiazdek i entuzjastyczny komentarz nawet gdyby mnie oszukali. szeroki uśmiech
[#19] Re: Golem 1.4
Nigdy nie interesowały mnie sprawy prowadzenia firm (chyba za dużo miałem tego w domu rodzinym przez całe życie) więc i Golem nie był programem dla mnie. Ale pamiętam, że w czasach świetności Golema w większości hurtowni, firm (które odwiedzałem dosyć często) używało się jakichś dziwnych programów pod prymitywnego MS-DOSa, które wraz z jakimś klockowatym, tanim PC i igłową drukarką bardziej pasowały do czasów ośmiobitowców niż przełomu wieków. Zawsze się uśmiechałem z politowaniem gdy widziałem takie zestawy. Ale jednocześnie rozumiałem zalety takich rozwiązań. Dobrze zrobiony (czy połatany) prymityw to zwykle jest gwarancja stabilności, pewność że zawsze zadziała. Do dzisiaj nie rozumiem dlaczego to nie było oparte o jakiegoś Linuxa. No ale takie to były czasy - przełom wieków to akurat była ta okropna hegemonia Microsoftu.

W tle tych wszędobylskich rozwiązań opartych o MS-DOS taki Golem robił ogromne wrażenie. Wyglądał jak z przyszłości gdy był odpalony na Amidze z dyskiem twardym, odrobiną FastRAMu, monitorze SVGA w wyższej rozdzielczości (bez interlace i w kwardatowych pixelach), gustownej kolorystyce MUI. Uruchamiałem sobie demo Golema zamieszczone na płycie dołączanem do jakiegoś amigowego pisemka. Ale tylko poklikałem bezsensownie po tych tabelkach i tyle było mojego "użytkownia". Chyba nawet sprawdzałem czy da się z Golema korzystać bez myszy, bo widziałem jak w różnych hurtowaniach czasem myszy wcale się nie używa do wystawiania faktur. No i z tego co pamiętam to w Golemie było to przewidziane. Poza tym MUI dawał dodatkowo duże możliwości konfiguracji w tym zakresie. Wiem, że w księgowości ważniejsze są funkcje niż to czy soft jest ładny, wygodny, przemyślany. Ale mnie funkcje księgowe nie interesowały (bo nie miałem o nich pojęcia) więc patrzyłem na całość tylko od strony programu, interfejsu, rozwiązań. I to mi się bardzo podobało.

Fakt ożywienia Golema po tylu latach jest niesamowity. Ogromne brawa dla Docenta za podjęcie się tego (dla wielu bezsensownego) przedsięwzięcia z tak bardzo pozytywnym rezultatem. A także brawa dla odważnych, którzy się jednak znaleźli i próbują Golema używać. Fajnie gdyby inicjatywa trwała i Golem był utrzymywany. Oczywiście jeżeli będą chętni do używania. Wtedy można nawet pomyśleć o jakiejś dodatkowej motywacji do dodawania jakiejś trochę bardziej istotnej funkcji do Golema. Ale to ja już nie wiem, bo w tematach finansowo-firmowych zdecydowanie milczeć. szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 13:25:41 przez MDW
3
[#20] Re: Golem 1.4

@MDW, post #19

Ogromne brawa dla Docenta za podjęcie się tego (dla wielu bezsensownego) przedsięwzięcia
Operowanie słowem "sensowny" w retrocomputingu jest ryzykowne. Mnie by bardziej interesowało czy znajdzie się ktoś, kto poprowadzi firmę na Golemie. Ja bym mógł, ale jako ryczałtowiec, a z drugiej strony wykonujący eksport, import i WDT mam inne wymagania co do części księgowej, natomiast musiało by być jakieś API do sprzęgnięcia z systemem zarządzania produkcją.
[#21] Re: Golem 1.4

@docent, post #17

Sprzedaż/zysk w wybranym okresie i dla danego asortymentu.
Generalnie w Firmie brakowało tylko druku etykiet i obsługi kodów kreskowych.
Gdyby była pod Windowsa pewnie nadal bym z niej korzystał.
Jest jeszcze jeden program księgowy na Amigę, działa jako strona internetowa dlatego jest niezależny od platformy wystarczy postawić serwer lub wgrać pod jakąś domeną.
Gdzieś mam nawet zakupioną płytę z Golemem.
[#22] Re: Golem 1.4

@Dariusz Pietrzak, post #21

Sprzedaż/zysk w wybranym okresie i dla danego asortymentu.

Dzieki, dodam to do listy rzeczy do dodania w golemie
[#23] Re: Golem 1.4

@docent, post #22

W wolnej chwili potestuję.
[#24] Re: Golem 1.4

@adi, post #11

Ciekawe kto jeszcze z forumowiczów był na Amiga Show, i załapał sie na zdjęcie zbiorowe z okładki MA 8/98. :)
[#25] Re: Golem 1.4

@Krashan, post #20

Mnie by bardziej interesowało czy znajdzie się ktoś, kto poprowadzi firmę na Golemie.


Mam taki plan. Jeszcze nie rozwiązałem problemu faktur do pdf (ponieważ praktycznie nie drukuję, a głównie wysyłam emailem) ale czekam z tym do wersji 1.6, bo ma być
Trochę dokucza mi rygorystyczne podejście Golema do numeracji faktur, tzn. zdarza mi się rezerwować numer ale nie wystawić faktury, i wystawić w międzyczasie następne, i mam problem z dodaniem, poprawieniem i wystawieniem tej wcześniejszej.
Chociaż myślę że po wprowadzeniu nakazu przechowywania faktur w bazie US to taka wersja pracy odpada, więc może i dobrze że Golem tak robi. Ta zmiana - faktury do bazy US od przyszłego roku - zmusza mnie do przejścia na inne oprogramowanie, więc czekam z niecierpliwością na druk w pdfach i tą funkcję żeby przejść na Golema na 100%.

Sprzętowo rozwiązałem to tak: linux + FS-UAE + AmigaOS3.1 oraz MorphOS 3.17 na G5, mam ale nie korzystam z kasy fiskalnej, wystawiam tylko faktury VAT, wprowadzam towary z faktur zakupowych (i tutaj narzędzie do automatycznego wczytywania w formacie csv mi chodzi po głowie).
1
[#26] Re: Golem 1.4

@Skotos, post #25

czekam z niecierpliwością na druk w pdfach
Skoro faktury będą przekazywane klientom poprzez bazę w US, to po co Ci wydruk do PDF. A nawet jeśli musisz, to w KSeF jest opcja eksportu faktury do PDF-a.
[#27] Re: Golem 1.4

@Krashan, post #26

Skoro faktury będą przekazywane klientom poprzez bazę w US, to po co Ci wydruk do PDF.


Teraz potrzebowałbym, żeby już pracować z Golemem jako jedynym programem.
[#28] Re: Golem 1.4

@Skotos, post #27

Wersja produkcyjna KSeF już działa i można na nią dobrowolnie przejść już teraz. I póki co eksportować PDF-y i wysyłać klientom. Pewnie też tak zrobię, ale najpierw muszę zbadać jak w KSeF wystawić fakturę po angielsku (nie tylko obca waluta, czy nazwy towarów, ale żeby było "invoice", "bank account" i tak dalej). A może faktury dla odbiorców zagranicznych będzie się wystawiało poza systemem (już jak wejdzie obowiązkowo)? Muszę doczytać.
[#29] Re: Golem 1.4

@Skotos, post #27

a to nie ma "drukarki pdf" w systemie ?
[#30] Re: Golem 1.4

@MaaG^dA, post #29

Byłem przekonany że jest, zwłaszcza pod MOS, ale nie udało mi się skonfigurować. Mam jeszcze nieprzeczytane wątki z forum, ale jak dotychczas poległem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem