Komentowana treść: Wayfarer 4.9
[#1] Re: Wayfarer 4.9
5.0 zbliża się...

4
[#2] Re: Wayfarer 4.9

@waldiamiga, post #1

Będą jakieś grubsze zmiany skoro numerek przed kropką się zmieni?
[#3] Re: Wayfarer 4.9

@MDW, post #2

webkit z lutego 2023
[#4] Re: Wayfarer 4.9

@michal_zukowski, post #3

Ja w mieszkaniu odkurzam rzadziej niż Jaca aktualizuje WebKit w Wayfarer. szeroki uśmiech
4
[#5] Re: Wayfarer 4.9

@MDW, post #4

to najbardziej zaawansowany program na systemy amigowe, jak juz przejdziemy na szybsze procesory to da nam mosowcom mocnego kopa
4
[#6] Re: Wayfarer 4.9

@michal_zukowski, post #5

No właśnie tak się kiedyś zastanawiałem co by było gdyby tak zoptymalizowaną przeglądarkę odpalić na czymś normalnym. szeroki uśmiech Chociaż to pewnie tylko na początku, bo po przejściu na bardziej dzisiejsze monstra nie będzie już konieczności aż takiego "ściskania się".
[#7] Re: Wayfarer 4.9

@MDW, post #6

Spodziewam się, że już sama większa ilość RAM da kopa Wayfarerowi (pewnie po kilku nowych wersjach).
[#8] Re: Wayfarer 4.9

@Skotos, post #7

nie, pamiec nie ma znaczenia
[#9] Re: Wayfarer 4.9

@michal_zukowski, post #5

Kiedy?
[#10] Re: Wayfarer 4.9

@Skotos, post #7

Kopa to może nie ale po prostu umożliwi otwarcie większej liczby zakładek czy bardziej pamięciożerne serwisy.

Tak samo jak zwiększenie zbiornika paliwa nie przyspiesza go tylko zwiększa jego zasięg.

Generalnie to przyspieszanie komputera przez dodanie pamięci to taki trochę mit, który powstał w windowsowym świecie. Może mit to niezbyt dobre określenie, bo taki pecet faktycznie często działał odczuwalnie szybciej po dołożeniu RAMu. Ale nie było to żadne przyspieszenie, bo komputer np. liczył milion pierwiastków tak samo szybko gdy miał 16MB RAM jak gdy miał 16GB RAM. szeroki uśmiech

Windows mogę opluwać godzinami i od dziesięcioleci sprawia mi to wielką przyjemność. szeroki uśmiech Jednak pomimo to uczciwie przyznać muszę, że Windows zawsze bardzo zgrabnie radził sobie z pamięcią wirtualną. Gdy tylko miał wystarczająco dużo miejsca na dysku to potrafił się nieźle wspomagać pamięcią wirtualną gdy brakło RAMu (a nawet gdy nie brakło, hehe). Wszystko działało koszmarnie wolno (zwłaszcza na dyskach talerzowych) ale działało. Winda zamiast zrobić coś w sekundę, robiła to w 2 minuty ale ZROBIŁA. Komputer bez pamięci wirutalnej po prostu by tego nie zrobił. Pamiętam, że w latach dziewięćdziesiątych na Blizzardze 030/50 próbowałem jednego z dostępnych rozwiązań pamięci wirtualnej na Amidze (chyba VMEM) i to było wręcz nieużywalne. Już nie pamiętam co mi tam nie pasowało ale w głowie zostało mi tylko to, że to nie ma sensu.

Zawsze gdy miałem okazję obserwować takie low-endowe konfiguracje pecetów to byłem pełen podziwu i szacunku. No i teraz gdy ktoś sobie do takiego zamulającego PC-kloca dorzucił RAMu i Windows nie musiał mielić talerzami żeby zrzucać sobie część pamięci na dysk to faktycznie maszyna potrafiła działać dziesiątki czy setki razy szybciej. No ale to nie było przyspieszenie tylko zlikwidowanie przyczyny zwalniania i używania dysku jako pamięci podczas wystąpienia sytuacji awaryjnej (czyli braku pamięci fizycznej).

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2023 22:16:38 przez MDW
[#11] Re: Wayfarer 4.9

@MDW, post #10

Kopa to może nie ale po prostu umożliwi otwarcie większej liczby zakładek czy bardziej pamięciożerne serwisy.

Tak samo jak zwiększenie zbiornika paliwa nie przyspiesza go tylko zwiększa jego zasięg.


Tak, chodziło mi o otwieranie wielu zakładek.
Ale i nie, nie tylko tylko "zasięg" można zwiększyć - można użyć większej ilości RAMu zamiast odczytu i zapisu cachu na dysku, i wyjdzie szybciej. Zwłaszcza przy wielu zakładkach
1
[#12] Re: Wayfarer 4.9

@Skotos, post #11

No tak… jakieś takie przyspieszenia z praktycznego punktu widzenia użytkownika pewnie mogą się pojawić.

Gdy się tak zastanowić to właściwie większy zbiornik paliwa przyspiesza samochód. W dłuższej trasie kierowca może rzadziej zatrzymywać się żeby zatankować więc samochód na miejsce dojedzie wcześniej. Czyli z punktu widzenia użytkownika samochód będzie szybszy.

Ufff… znów wchodzę w polemikę z samym sobą.

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2023 20:51:38 przez MDW
[#13] Re: Wayfarer 4.9

@MDW, post #12

Ufff… znów wchodzę w polemikę z samym sobą.

Az mi sie przypomnial tekst ktory powidziala jedna znana w naszym srodowisku osoba:

"Ale ja sie zgadzam sam ze soba ze nie mam racji."
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem