Komentowana treść: Porównanie "wampirów"
[#1] Re: Porównanie "wampirów"
Fajne zestawienie, ja nawet nie wiedzialem ze az tyle ich jest. :)
1
[#2] Re: Porównanie "wampirów"

@powerzx, post #1

Ile? Dwa raptem.

V2 i V4.
[#3] Re: Porównanie "wampirów"

@_DiskDoctor_, post #2

i oba gorsze niż pistorm
1
[#4] Re: Porównanie "wampirów"

@michal_zukowski, post #3

Nie gorsze. Inne.

Mają sporo ficzerów których Pistorm nie ma.
2
[#5] Re: Porównanie "wampirów"

@_DiskDoctor_, post #4

A możesz podać kilka ?
[#6] Re: Porównanie "wampirów"

@Norbert, post #5

Podam ile znam.

- 080
- SAGA
- nowy tryb RTG (3D)

Chyba tyle. Wszystko jest na stronie, jeśli chcesz się dokładnie dowiedzieć.
2
[#7] Re: Porównanie "wampirów"

@_DiskDoctor_, post #6

I OCS/ECS oraz AGA po HDMI.
3
[#8] Re: Porównanie "wampirów"

@pong777, post #7

A jakie konkretne możliwości ma ta Super-AGA w Vampirze? Bo tak czytam i w sumie nie wiem.. Np. max rozdzielczość, szybkość trybu RTG w porównaniu np. do Zorro, itd? Można to jakoś porównać?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 23:11:18 przez TuReX
[#9] Re: Porównanie "wampirów"

@TuReX, post #8

SAGA dodaje dodatkowe możliwości rozszerzające to co miała AGA. Poza szybkimi trybami chunky, dodaje do normalnych trybów planarnych:
a) 11 MB chipramu
b) nowe 16 kolorowe sprajty z oddzielną paletą per sprajt i łatwo zmienialnym obrazem sprajta, szerokość to o ile pamietam 32 pixele. Ilość się w stosunku do AGA nie zmieniła ale stare sztuczki z multiplikacją jak najbardziej działają
c) 32 bitowy rozkaz move Coppera
d) Copper w trybie 8 bit chunky szeroki uśmiech

Szybkość dostępu do danych graficznych RTG jest taka sama jak do pamięci fastram, czyli jest szybka. Nie ma problemu wąskiego gardła tutaj z przepychaniem danych przez szynę Zorro. No i ma się te 500+ MB pamięci VRAM na V4 szeroki uśmiech
Jeśli chodzi o dźwięk to ten też ma dodatkowe kanały (o ile pamiętam to jest ich 8) 8 lub 16 bit z próbkowaniem max bodajże 56kHz. Sample mogą być dowolnej długości i w pamięci fastram.

PiStorm wzbudzający zachwyt u niektórych (podobnie jak u innych Vampir) też ma swoje zalety. Przede wszystkim szybkość, bo emulacja JIT na tych ARMach jest chyba jakieś 5 razy szybsza niż 080 z Vampa poganianego "zegareczkiem" aż 85 MHz (ograniczenia układu FPGA).
Ma oczywiście w związku z tym bardzo szybkie RTG (i chyba też dźwięk po AHI, nie znam za bardzo specyfikacji). No i jego najwieksza zaleta - jest tani i dostępny!
Expertem nie jestem ale być może uruchomienie "normalnego 3D"
(OpenGL sprzętowy wytęskniony) też będzie w PiStormie łatwiejsze (nie wiem jak tam się sprawy ze sterownikami mają ale zerkając do źródeł Linuxa to pewnie da się nawet dogadać z "binary blob" wersją sterowników).
Fajna rzecz jeśli komuś ARM nie przeszkadza albo uważa że nie lubi FPGA bo to też emulacja tylko "gorsza" (moim zdaniem błędnie )

PS lista rozdzielczości i formatów pixela jest dostępna tutaj. Znowu wychodzą ograniczenia FPGA w stosunku do PiStorma czy chociażby ZZ9K. FPGA (zwłaszcza starsza) ma swoje plusy i minusy. Mimo wszystko nie ma chyba powodów do aż tak wielkiego narzekania.
3
[#10] Re: Porównanie "wampirów"

@pisklak, post #9

No i jego najwieksza zaleta - jest tani i dostępny!


To zaleta jedynie wtedy, kiedy zakładamy, że retro ma być tanie (lub najlepiej, żeby było tanie).

Moim zdaniem retro jest dość drogie, ale jest to fakt a nie ocena, tak więc można z tym zrobić co się chcę. Przyjąć na klatę lub pewne rzeczy starać się ograniczać.

Np.: PiStorm jest tani (to fakt), ale już A1200 średnio (kupowałem 18 m-cy temu). Tak więc zestaw PiStorm + A1200 jest średnio tani, cena PiStorm tego jakoś szczególnie nie zmienia.
1
[#11] Re: Porównanie "wampirów"

@_DiskDoctor_, post #10

Tak więc zestaw PiStorm + A1200 jest średnio tani


A (nie zaczynaj zdania od A) A1200 + Vampire?

Pytam z ciekawości, co wychodzi taniej, bo nie jestem w temacie.
[#12] Re: Porównanie "wampirów"

@karolb, post #11

Pistorm z rpi 3a kosztuje 600zl.
Jeśli posiadasz RPI to jeszcze taniej.
1
[#13] Re: Porównanie "wampirów"

@karolb, post #11

Tak samo.

Zestaw = średnio tani.

A jest literą, od której nie powinno się zaczynać zdania.

Tak że ten.
[#14] Re: Porównanie "wampirów"

@_DiskDoctor_, post #13

A (nie zaczynaj zdania od A) A1200 + Vampire?

A jest literą, od której nie powinno się zaczynać zdania.


znaczy, że zdanie "Amiga jest dobrym komputerem" jest błędne.

a na poważnie - lolwut?
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Rozpoczynanie-zdan;17659.html
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Nie-zaczyna-sie-zdania-od;14589.html
[#15] Re: Porównanie "wampirów"

@_DiskDoctor_, post #13

Tak więc zestaw PiStorm + A1200 jest średnio tani


Tak samo.

Zestaw = średnio tani.


Czyli niezależnie od tego, czy PiStorm, czy Vampire, zestaw jest średnio tani, ze względu na potrzebę zakupu A1200 do kompletu? To miałeś na myśli?

@snajper:
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Nie-zaczyna-sie-zdania-od;14589.html


a dokładnie cytat z podlinkowanego artykułu:

Nauki typu: „Nie zaczyna się zdania od a więc” przekazywane są z pokolenia na pokolenie, nie bez udziału nauczycieli, którzy – ufam, że w dobrej wierze – wprowadzają uczniów w błąd. W języku mówionym a więc jest popularnym sposobem rozpoczęcia wypowiedzi w sytuacji, gdy mówiący nie wie, jak zacząć. Nauczyciele prawdopodobnie woleliby, aby uczniowie swoje wypowiedzi na lekcji zaczynali od czegoś językowo dojrzalszego, świadczącego dobrze o ich kompetencji. Otóż jest dobrym sygnałem fatycznym (nie mylić ze słowem faktyczny), sygnalizującym początek wypowiedzi. Wiele kwestii w dialogu nie wymaga jednak żadnego sygnału na początku.


Czyli wychodzi na to, że zostałem wprowadzony w błąd w szkole podstawowej? Może tak być :)
1
[#16] Re: Porównanie "wampirów"

@karolb, post #15

Czyli niezależnie od tego, czy PiStorm, czy Vampire, zestaw jest średnio tani, ze względu na potrzebę zakupu A1200 do kompletu? To miałeś na myśli?


Dokładnie tak.

Ani PiStorm nie obniży ceny A1200, ani Vampire jej specjalnie nie podniesie.
[#17] Re: Porównanie "wampirów"

@_DiskDoctor_, post #16

Ani PiStorm nie obniży ceny A1200, ani Vampire jej specjalnie nie podniesie.


Cena Vampire (kurs euro to dzisiaj 4,53) https://amigastore.eu/856-vampire-1200-v2.html

Wychodzi jakieś około 2490zł za Vampire, używana sprawna A1200 na OLX kosztuje około 2000:
https://www.olx.pl/d/oferta/amiga-1200-retro-komputer-CID99-IDUH0Yj.html

Czyli Vampire podniesie cenę, i to bardziej niż x2.
1
[#18] Re: Porównanie "wampirów"

@_DiskDoctor_, post #16

Vampir podniesie cenę a1200 ponad dwukrotnie
1
[#19] Re: Porównanie "wampirów"

@karolb, post #17

V2 nowe do A1200 nie będą dostępne już. Tylko V4. A wtedy cena pod 3k.
1
[#20] Re: Porównanie "wampirów"

@pong777, post #19

Nie byłbym tego taki pewny
[#21] Re: Porównanie "wampirów"

@pong777, post #19

Czyli taka oferta nie do nieodrzucenia
[#22] Re: Porównanie "wampirów"

@pong777, post #19

A cena V4SA?
[#23] Re: Porównanie "wampirów"

@_DiskDoctor_, post #22

A cena V4SA?

Najtańsza opcja 679 euro (3069 zł według dzisiejszego kursu)
Game bundle 709 euro (3200zł)

link
1
[#24] Re: Porównanie "wampirów"

@Ittaj, post #23

Ta obudowa taka brzydka. A klawiatura mechaniczna czy inna?
[#25] Re: Porównanie "wampirów"

@KM_Ender, post #24

Jeszcze przed premierą V4 te klawiatury miały logo Manhattan, więc to chyba ta:
https://www.ebay.at/itm/Gaming-Keyboard-manhattan-RGB/402679888050
ale jaki to dokładnie model i czy jest mechaniczna - nie wiem, nie miałem z nią styczności;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem