Komentowana treść: AmigaGPT 1.0
[#31] Re: AmigaGPT 1.0

@juen, post #29

@Juen

No rzeczywiście. DziękiOK
2
[#32] Re: AmigaGPT 1.0

@juen, post #29

A ktos juz zadal ChatGPT fundamentalne pytanie, nurtujace tak wielu uzytkownikow portalu PPA?

"Który system operacyjny jest lepszy: AmigaOS 4 FE czy MorphOS 3.18? I dlaczego?"
1
[#33] Re: AmigaGPT 1.0

@Don_Adan, post #32

No, to zadałem to pytanie. Odpowiedź:

AmigaOS 4.1 to oficjalny następca oryginalnego AmigaOS, rozwijany przez firmę Hyperion Entertainment. Jest to zamknięty system operacyjny, który jest zoptymalizowany dla nowoczesnych platform sprzętowych opartych na architekturze PowerPC. AmigaOS 4.1 oferuje zaawansowane funkcje, takie jak wielozadaniowość, obsługę plików multimedialnych, wsparcie dla OpenGL i wiele innych. Jednak ze względu na ograniczoną bazę użytkowników i dostępność oprogramowania, AmigaOS 4.1 jest często używany przez entuzjastów i miłośników retro-komputerów.

MorphOS to inny system operacyjny, który powstał jako otwarta alternatywa dla AmigaOS. Jest rozwijany przez firmę MorphOS Team i jest zoptymalizowany dla platformy PowerPC. MorphOS ma podobny interfejs i wiele funkcji wspólnych z AmigaOS, ale oferuje również pewne dodatkowe możliwości, takie jak wbudowane wsparcie dla niektórych funkcji systemu MacOS i Linux. MorphOS ma również większą bazę użytkowników i dostępność oprogramowania w porównaniu do AmigaOS 4.1.

Ostateczny wybór między AmigaOS 4.1 a MorphOS zależy od preferencji użytkownika i ich potrzeb. Jeśli interesuje Cię bardziej oryginalne doświadczenie Amiga, AmigaOS 4.1 może być odpowiednim wyborem. Jeśli natomiast szukasz otwartej alternatywy, która oferuje większą bazę użytkowników i oprogramowania, to MorphOS może być bardziej odpowiedni dla Ciebie.


Oczywiście widać tutaj błędy, bo Morphos nie ma większej bazy oprogramowania, ani nie jest systemem otwartym (przynajmniej jeśli chodzi o źródła). No ale cóż ChatGPT cały czas się uczy.

Zadałem mu więc pytanie pomocnicze - Na którym serwerze jest więcej plików OS4Depot.net czy Morhos Storage?

Odpowiedź:
Nie mam dostępu do informacji na żywo na temat zawartości i ilości plików na serwerach OS4Depot.net i MorphOS Storage. Moje szkolenie zakończyło się we wrześniu 2021 roku, a oba serwisy mogły ulec zmianom od tego czasu.

OS4Depot.net jest popularnym serwisem, na którym można znaleźć oprogramowanie, narzędzia i zasoby przeznaczone dla systemu operacyjnego AmigaOS 4.1. Zawiera szeroki wybór plików, w tym aplikacje, gry, sterowniki, narzędzia programistyczne i wiele innych.

MorphOS Storage jest natomiast dedykowanym serwisem dla użytkowników systemu operacyjnego MorphOS. Jest to repozytorium zawierające różne kategorie plików, takie jak aplikacje, gry, dema, ikony, dzwonki i inne zasoby dla tej platformy.

Aby uzyskać najbardziej aktualne informacje dotyczące ilości plików dostępnych na obu serwisach, sugeruję odwiedzenie ich stron internetowych i sprawdzenie samodzielnie.


Znowu te dzwonki przy MorphOS Storage... Tak mi się wydaje jak by ChatGPT był nieco mniej doszkolony ze znajomości MOSa jak AmigaOS 4.
1
[#34] Re: AmigaGPT 1.0

@MUFA-amigaone-pl, post #33

wbudowane wsparcie dla niektórych funkcji systemu MacOS i Linux.


Ciekawe co ChatGPT miał na myśli :)
1
[#35] Re: AmigaGPT 1.0

@karolb, post #34

Może ikony Png, no i nie wiem czy sklonowanie układu okna preferencji można nazwać wbudowanym wsparciem, ale jeśli Chat GPT był szkolony również w oparciu o analizę grabów ekranowych, pewnie mogło mu się skojarzyćpomysł
1
[#36] Re: AmigaGPT 1.0

@MUFA-amigaone-pl, post #35

Zadałem mu to samo pytanie, odpowiedział:

Oba systemy operacyjne, AmigaOS 4 FE i MorphOS 3.18, są rozwinięciami klasycznego systemu AmigaOS, które działają na różnych platformach sprzętowych. Wybór "lepszego" systemu zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika.

AmigaOS 4 FE jest przeznaczony głównie dla komputerów AmigaOne i samodzielnych płyt rozwojowych. System ten oferuje zaawansowane funkcje, takie jak wieloprocesorowość, obsługę kart graficznych i dźwiękowych wysokiej jakości oraz wsparcie dla nowoczesnych aplikacji. AmigaOS 4 FE posiada rozbudowane narzędzia programistyczne i jest sukcesorem klasycznego AmigaOS, zachowując ducha i interfejs użytkownika oryginalnego systemu.

MorphOS 3.18 natomiast działa na niektórych modelach komputerów PowerPC, takich jak niektóre modele komputerów Amiga, Apple Power Mac G5 i Pegasos II. MorphOS ma intuicyjny interfejs użytkownika, który nawiązuje do tradycyjnego AmigaOS, oferując stabilność i wydajność. System ten ma dość rozbudowane funkcje multimedialne i obsługuje szeroki zakres aplikacji dostępnych dla platformy.

W przypadku wyboru między tymi systemami warto rozważyć dostępność aplikacji, kompatybilność sprzętową i indywidualne preferencje. Jeśli masz już konkretny sprzęt Amiga lub platformę PowerPC, zalecam wybranie systemu, który jest zoptymalizowany dla twojego sprzętu. Jeśli zaś jesteś nowym użytkownikiem i nie masz specjalnych preferencji sprzętowych, warto zrobić dokładniejsze badania, porównać funkcje i dostępne aplikacje dla obu systemów, aby podjąć świadomą decyzję.

Warto również zwrócić uwagę na społeczność i wsparcie dla tych systemów. Obie społeczności AmigaOS i MorphOS są aktywne, ale warto sprawdzić, jakie zasoby, fora dyskusyjne i źródła wsparcia są dostępne dla wybranego systemu.

Podsumowując, wybór między AmigaOS 4 FE a MorphOS 3.18 zależy od indywidualnych preferencji użytkownika, kompatybilności sprzętowej i dostępności aplikacji oraz społeczności wsparcia.


Czyli już nie ma tego:

wbudowane wsparcie dla niektórych funkcji systemu MacOS i Linux.



edit-----

Zapytałem go wprost:

Czy MorphOS posiada wbudowane wsparcie dla niektórych funkcji systemu MacOS i Linux?


Odpowiedział:

MorphOS nie ma wbudowanego wsparcia dla funkcji systemów MacOS ani Linux. MorphOS jest samodzielnym systemem operacyjnym, który został opracowany niezależnie od tych platform.

MorphOS bazuje na klasycznym systemie AmigaOS i został zaprojektowany specjalnie dla komputerów z procesorami PowerPC, takich jak niektóre modele komputerów Amiga, Apple Power Mac G5 i Pegasos II. MorphOS ma własny zestaw narzędzi, interfejs użytkownika i API, które są niezależne od MacOS i Linux.

Mimo to, istnieją pewne podobieństwa między interfejsem użytkownika MorphOS a starszymi wersjami systemu MacOS i AmigaOS, ze względu na dziedzictwo AmigaOS. Niektóre aplikacje napisane dla AmigaOS mogą działać w MorphOS, ale zależy to od dostępności i kompatybilności tych aplikacji z systemem.

Jeśli potrzebujesz konkretnych funkcji lub aplikacji dostępnych w systemach MacOS lub Linux, mogą istnieć alternatywne rozwiązania lub emulatory, które umożliwią uruchamianie tych systemów lub aplikacji na platformie MorphOS. Warto skonsultować się z dokumentacją, społecznością MorphOS lub specjalistami, aby dowiedzieć się więcej na ten temat i znaleźć odpowiednie rozwiązania.


Ostatnia aktualizacja: 21.06.2023 20:51:47 przez karolb
2
[#37] Re: AmigaGPT 1.0
chat "AI" = Google 2.0 i nic więcej
Drażni mnie ta moda. Czy czytali np. w latach 90 tych ludzie zachwycający się chatem, np. o sieciach neuronowych, a przecież wdrażanie tej koncepcji to jeszcze wcześniejsze czasy niż moje,,, Chciałbym żeby moją pracę sieciową IT zastąpił chociaż trochę, ale nawet tego nie potrafi. A już na pewno nie da się z nim inteligentnie porozmawiać.
1
[#38] Re: AmigaGPT 1.0

@karolb, post #36

Nie wiem jak zasadniczy wpływ na pewne różnice w odpowiedzi AI, miała forma putania ale ja zadawałem pytanie bardziej ogólne, po prostu, który system jest lepszy AmigaOS 4.1 czy MorphOS. Czyli beż uściślenia wersji typu FE czy 3.18.
1
[#39] Re: AmigaGPT 1.0

@rjack, post #37

Również pomyślałem, że ten chat "ai", to wyszukiwarka nowszego typu. Część ludzi się na to nabiera.
2
[#40] Re: AmigaGPT 1.0

@amikoksu, post #39

No przecież wiadomo, że to jest kompilowanie informacji z sieci. Tylko AI potrafi tworzyć zdania i udawać rozmówcę. To tak samo jak tłumacze online, które korzystają z danych z netu - zobacz jak poszły do przodu przez wszystkie lata. Mimo wszystko to rewolucja, bo nowe pokolenia będą kojarzyć obsługę sprzętu z zadawaniem pytań, a nie klikaniem czy przesuwaniem ikon/okienek. Tak samo jak Ty nie kojarzysz programowania z wkładaniem kart perforowanych do mainframe-ów Tylko niestety z tego punktu widzenia ta cała nasza zabawa w retro przestaje mieć sens..


Ostatnia aktualizacja: 22.06.2023 11:42:43 przez TuReX
2
[#41] Re: AmigaGPT 1.0
Ale to całe GPT to jest scam na"Januszy" którzy chcą być dziś trendii:)

Elektryczna Tesla, słoik robaków i sztuczna inteligencja która na mówi gdzie zaparkować. Normanie haj lajfok, racjaok, racja
3
[#42] Re: AmigaGPT 1.0

@_DiskDoctor_, post #30

No i co - do dupy jednak.

ChatGPT wali ściemę jak lesser w liceum. "Nie wiem, to się wypowiem".

Jednak to bezużyteczne jest w sumie:

[#43] Re: AmigaGPT 1.0

@MarX, post #4

Ten AmigaOS 3.2 jest w stosunku do 4.1 ubogi i bardzo drogi, po drugie autorzy dostają figę z makiem za włożoną pracę. Hmm. Niestety trzeba będzie to coś zainstalować, ale na pewno nie dam ani grosza złodziejom.
[#44] Re: AmigaGPT 1.0

@koczis, post #43

Nastepny niedoinformowany. Autorzy AmigaOS 3.2 nie dostaja kasy, bo sie na to ZGODZILI. Stwierdzili, ze lepiej bedzie jak te kase zainwestuja w zakup licencji, ktore beda potem mogli wykorzystac w rozwoj AmigaOS 3.3, to sie nazywa INWESTYCJA.
1
[#45] Re: AmigaGPT 1.0

@Don_Adan, post #44

Jakiej licencji i ile ta licencja kosztuje? Pewnie licencja jest od firmy, która pozwoliła im się okraść co nie?
[#46] Re: AmigaGPT 1.0

@koczis, post #45

To sie ich spytaj, skoro wiesz az tak dobrze, ze jakas firma pozwolila im sie okrasc, i ze oni pracuja bez wynagrodzenia. Naczytasz sie gdzies glupot a potem je powtarzasz. Na pewno chcieli kupic licencje na uzywanie ReAction w AmigaOS 3.3, a komu trzeba kase za to zaplacic i ile, tego to nie wiem. Podejrzewam, ze moze tez chodzic o licencje na dystrybucje RoadShow z AmigaOS 3.3, bo brak jest stosu TCP.
3
[#47] Re: AmigaGPT 1.0

@MUFA-amigaone-pl, post #33

W ogóle porównywanie konkurencji to problem filozoficzny. Minęło prawie 9 lat odkąd AmigaOS4.x dostał ostatnią wersję niepoprawkową. Przez ten czas z grubych rzeczy to pojawił się w nim lepszy stos USB i obsługa X5000. Teraz zastanówmy się że powiedzmy 9 lat temu oba systemy były podobne, MorphOS dostał 5 wersji z ficzerami i 5 poprawkowych. Jeśli MorphOS rozwijał się przez to 9 lat a w AmigaOS4.x była stagnacja to
a) MorphOS stał się lepszym systemem
b) AmigaOS4.x stał się lepszym systemem

Jeśli wybierzemy punkt b to trafiamy na kolejne filozoficzne i socjologiczne pytanie, ile dalszych lat ciągłego rozwoju MorphOSa pozwoli mu prześcignąć nierozwijany AmigaOS4.x? Czy w ogóle ktoś kto wybrał AmigaOS4.x może uznać wyższość ciągle rozwijanego MorphOSa?

ps. MorphOS teraz powoli przechodzi na ikonki SVG, ikonki PNG to był trendy wiele lat temu.
ps2. AmigaOS4.x nie miał dużych wersji przez dłuższy czas niż Commodore w ogóle rozwijało AmigaOS

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2023 23:20:20 przez michal_zukowski
1
[#48] Re: AmigaGPT 1.0

@Don_Adan, post #46

Przepychanki licencyjne odnośnie tego kto może sprzedawać amigowy system są tak nie jasne, że się w tym zupełnie pogubiłem i zaczynam wątpić w to kto ma rację. Dlatego wolałbym zapłacić twórcom systemu, ale widocznie oni sami mają wątpliwości i zabezpieczyli się tym, że nie biorą kasy za pracę. Tak to widzę.

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2023 23:28:05 przez koczis
[#49] Re: AmigaGPT 1.0

@michal_zukowski, post #47

@Rzookol
AmigaOS 4 ma swój standard ikon, więc nie musi niczego od nikogo kopiować. Oczywiście jak ktoś chce to sobie może opcjonalniie pobrać z OS4Depot PNG icon module, właśnie dla jakis szybkich portów z MOSa czy Linuxa, których autor nie pokusił się o opracowanie odpowiedniej natywnej ikonki, tylko poszedł na łatwiznę zostawiając oryginalny obrazek PNG.

Reszta o czym piszesz to jest oczywiście numerkologia. Najlepiej widać to po przeglądarkach, kiedyś taki Firefox przez lata miał wersję 1.x potem 2.x, 3.x i skończyła się ta normalna numeracja na wersji 4.x. Potem producentów przeglądarek ogarnął jakiś szał i nie wiem czy dziś wszystkie te przeglądarki nie mają już numerów 3-cyfrowych. Kiedyś natomiast dobrze wiedziałem któreej wersji browsera używam.

MorhOS poszedł w ten trend i przy byle "popierdółce" podbijają sobie numerek wersji, co sprawia pozorne wrażenie wersji wydarzeń, na jaką próbujesz tutaj nas nabrać. Na przykład flagową nowością w wersji MOSa 3.18 jest obsługa SMB2, czyli coś co w AmigaOS 4 było dostępne już w ubiegłym roku. Tylko że takie rzeczy to nie jest to samo co obsługa multicore by robić z nich powód do podbicia wersji AmigaOS, więc się je puszcza po cichu po AmiUpdate, albo nawet na OS4Depot. Drugą nowością, która mi utkwila jest poprawna (wierzę na słowo bo jeszcze tego osobiście nie weryfikowałem) obsługa klawiatury w X5000 040, która została wprowadzona "już" w zaledwie trzy czy cztery lata od ogłoszenia przez MOSTeam wydania ich systemu ze wsparciem dla X5000. No fajnie że wreszcie będzie można pod MOSem pisać bez obaw że klawisze przestaną nagle działać, ale wiesz ja to w AmigaOS 4.1 miałem w 2018 roku i nikt z tego powodu nie podbił numerka do 4.2.

Tak więc fajnie że gonicie (może za 5 lat i kartę graficzną dla X5000 oprogramujecie), ale nie próbuj wciskać kitu że fakt iż przez ostatnie 9 lat ktoś u Was uznał że dobrym krokiem będzie podbijanie numeru wersji pod byle pretekstem, oznacza jakiąś rzeczysistą ucieczkę w rozwoju. Myślę ze gdyby ChatGPT wiedział to co ja wiem, to jego odpowiedź byłaby bardziej jednoznaczna, no ale na razie wie to co wie, no i pewnie inżynierowie za nim stojący przewidzieli że mogą pojawiać się tego typu pytania o różne konkurencyjne rozwiązania, więc zaimplementowali mu jakieś algorytmy dyplomacji.
2
[#50] Re: AmigaGPT 1.0

@MUFA-amigaone-pl, post #49

Reszta o czym piszesz to jest oczywiście numerkologia. Najlepiej widać to po przeglądarkach, kiedyś taki Firefox przez lata miał wersję 1.x potem 2.x, 3.x i skończyła się ta normalna numeracja na wersji 4.x. Potem producentów przeglądarek ogarnął jakiś szał i nie wiem czy dziś wszystkie te przeglądarki nie mają już numerów 3-cyfrowych. Kiedyś natomiast dobrze wiedziałem któreej wersji browsera używam.

MorhOS poszedł w ten trend i przy byle "popierdółce" podbijają sobie numerek wersji, co sprawia pozorne wrażenie wersji wydarzeń, na jaką próbujesz tutaj nas nabrać.


nie wiem jak MorphOS, ale na pewno Wujfrajera po kilku wersjach 1.x coś kopnęło. Co mi osobiście nie przeszkadza. Bo co to da, że będziesz wiedzieć, czy przeglądarka ma numerek dopiero 3.2.180, czy już 3.3.51, skoro jutro wyjdzie aktualizacja do 3.3.52, a pojutrze dwie kolejne? (Notabene, ten trend zapoczątkował Chrome). Tym bardziej, że każda szanująca się przeglądarka u statystycznego Kowalskiego aktualizuje się sama. I idąc tym tropem, jak przejrzałem sobie kolejne wydania MorphOS-a w porównaniu z AmigaOS na przestrzeni ostatnich lat, to jednak MorphOS ma powody, by podnosić numerek - w przeciwieństwie do AOS4, który stanął 10 lat temu na jakimś 4.1 Update 2. BTW, w historii linugzów miały miejsce co najmniej dwie zmiany schematu wersjonowania kernela, który na przestrzeni ostatnich 12 lat podskoczył od 3.x do 6.x. Zabronisz mu, bo AmigaOS 4 od 20 lat jest 4?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2023 18:23:27 przez snajper
2
[#51] Re: AmigaGPT 1.0

@snajper, post #50

Masz rację, całkowicie mnie przekonałeś. 18 wersji MOSa na przestrzeni ostatnich 9 lat, czyli znacznie więcej niż Windowsa i MacOSa razem wziętych w tym samym czasie, nie pozostawiają złudzeń iż jest to najbardziej dymamicznie rozwijany system na świecie. Niewątpliwie jeszcze za 1000 lat kronikarze będą się rozpisywać o przełomowych zmianach jakie w tym czasie zaliczył system spod znaku niebieskiego motyla.
2
[#52] Re: AmigaGPT 1.0

@MUFA-amigaone-pl, post #51

Masz rację, całkowicie mnie przekonałeś. 18 wersji MOSa na przestrzeni ostatnich 9 lat, czyli znacznie więcej niż Windowsa i MacOSa razem wziętych

To jest nie prawda, bo np obecny Windows 10, na przestrzeni lat pomimo nazywania się dalej Win10 był drastycznie zmieniany przez duże UPDATE po wielokroć razy ok, racja
1
[#53] Re: AmigaGPT 1.0

@BULI, post #52

Na co Rafał odpowie Ci, że OS4 też miał duże UPDATE po wielokroć.
Możemy wrócić do tematu, tzn. do AmigaGPT 1.0?
2
[#54] Re: AmigaGPT 1.0

@recedent, post #53

Ależ AmigaOS classic TEŻ miał ostatnio update’y! 3.1.4, 3.1.4,1, 3.2, 3.2.1 czy 3.2.2.

1
[#55] Re: AmigaGPT 1.0

@karolb, post #36

Ale ten Gado-GuPoTy mi teraz zaimponował. :)
[#56] Re: AmigaGPT 1.0

@MUFA-amigaone-pl, post #51

Właśnie o takim podejściu wspominałem w swoim poście. Należysz do osób, które niezależnie od liczby dużych updatów MorphOSa przy braku dużych updatów AmigaOS4.1, będą nadal uważały że MorphOS jest gorszy :)

Podałeś jeszcze zły przykład z przeglądarkami bo o ile numeracja faktycznie pędzie to rozwój pędzi "niestety" także, o czym się możesz przekonać wchodząc obecnie na większość stron pod Odyssey pod AmigaOS4.x.

btw. Czy AmigaOS4.x jako system (czysty, taki do zainstalowania po zakupie, np. dla Sam460) ma w ogóle wsparcie do 3D ponad Radeony R200?
3
[#57] Re: AmigaGPT 1.0
Dostępna jest wersja 1.1 z poprawkami w zakresie znaków specjalnych występujących w "zachodnich" językach oraz wyeliminowano błąd zawieszania się programu przy "pustych odpowiedziach".

archiwum
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem