Komentowana treść: Od czego zacząć przygodę z A1222+
[#31] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@MUFA-amigaone-pl, post #29

No to jestem pozytywnie zaskoczony. Jakoś 3D pod różnymi wirtualizacjami czy emulacjami często jest ignorowane. Mi nawet bardziej zależałoby na tym żeby to w miarę poprawnie działało niż żeby było jakoś bardzo szybko.
Dzięki za info.
[#32] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+
Przegladalem strone http://eliyahu.org/tabor/ i mam wrazenie ze to cale A1222+ to jest zlom.
Ktos chyba robi sobie jaja z uzytkownikow, jezeli chce im wcisnac sprzet o takiej wydajnosci http://eliyahu.org/tabor/games.html (przy pewnych grach jest opis, ze on jest wolniejszy niz Sam460EX z 2010 roku.
3
[#33] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@powerzx, post #32

Widać liczą, że sprzeda się do samego przesuwania ikonek w wydaniu AmigaOS 4.
4
[#34] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@powerzx, post #32

Ja już o tym pisałem na początku wątku. Jest wolny, drogi, niekompatybilny. Jedynymi sensownymi komputerami pod AmigaOS 4.x są X1000 i X5000. Nic się nie zmieniło od wielu lat.
4
[#35] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@michal_zukowski, post #34

Ale na przykład taka gra Tower 57 (specjalny build pod Tabora) śmiga.
Może nie każdy użytkownik będzie chciał uruchamiać Quake?
1
[#36] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@recedent, post #35

Ale nie każdy che kupić A1222+ dla jednej gry Tower 57
4
[#37] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@Dorian3d, post #36

Owszem. Ale jak dla mnie oznacza to, że jak ktoś się odpowiednio postara to jest w stanie wykorzystać potencjał tego sprzętu.

Pytanie tylko czy da się na tyle "postarać", żeby Quaki (czyli gry wymagające pod względem FPU) były grywalne.
1
[#38] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@recedent, post #35

Kluczem jest "specjalny build pod Tabora".

Ile amigowego softu będzie przebudowane specjalnie pod jedną platformę?
3
[#39] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@hrw, post #38

A ile masz oprogramowania dedykowanego PPC?
1
[#40] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@KM_Ender, post #39

Prawdę mówiąc prawie wszystko co wartościowe jest dla PPC, a te najistotniejsze dla mnie programy są tylko dla PPC. Te starowamigowe klasyczne programy, które były kiedyś niezwykle ważne, tak bardzo się zestarzały, że dzisiaj są właściwie bezużyteczne.
Ostatnio się zastanawiałem czego używam w wersji 68k i miałem spory problem z wymienieniem czegokolwiek. Nie wiem czy zauważyłbym gdyby mi się wyłączyła emulacja 68k. A jeszcze 8 lat temu nie kupiłbym żadnego NG gdyby nie zapewniało emulacji softu z klasycznego AmigaOS/68k.

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 13:26:32 przez MDW
8
[#41] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@KM_Ender, post #39

Używając sprzętu z PPC i systemu operacyjnego napisanego na ten sprzęt PPC zakładałbym że wszystko co przychodzi z systemem jest na PPC.

I że programy amigowe nowsze (nowsze, nie że ktoś zrobił nową wersję czegoś z 90s) niż 20 lat też będą na PPC.
3
[#42] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@MDW, post #40

Nie wiem czego teraz ludzie uzywaja na NG z PPC, wiec mam pytanie.
Czy nadal w uzyciu sa stare programy do zarzadzania plikami takie jak FileMaster czy DOpus czy sa juz jakies ich zamienniki na PPC?
[#43] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@powerzx, post #42

Generalnie pytanie brzmi - po co używać programu do zarządzania plikami? Ambient jest dość wygodny do "przygodnego przerzucania plików" (na pewno wygodniejszy od Workbencha) i można go sobie wygodnie skonfigurować pod siebie.

Natomiast jeśli komuś ewidentnie brakuje "dwupanelowców" to są kompilacje FileMastera/DOpusa na PPC. Albo wynalazek w stylu MCAmiga (tego chyba czasem używa MDW).
3
[#44] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#45] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@recedent, post #43

Wszelkiej maści nałogowi zbieracze e-komiksow, muzyki itp potrzebuja tego typu softu. Non-stop coś tam katalogują, przerzucają, odświeżają o nowe wersje itp. itd. Nieskończona zabawa z tym jest. Na czytanie czy słuchanie zbiorów oczywiście nie maja już czasu
3
[#46] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@MDW, post #44

Ale na Amiga OS 4.1, który też jest NG PPC jest "stary dobry" Workbench bez tych funkcjonalności.
[#47] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@Hexmage960, post #46

I po co to napisałeś?
Teraz nikt nie kupi Amiga OS 4.1
3
[#48] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@Hexmage960, post #46

Inaczej by to nie był już Amiga OS według niektórych. Zawsze można sobie uruchomić menadzera plików.
1
[#49] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@Norbert, post #47

Napisałem, bo właśnie na Amiga OS 4.1 przydatne są zewnętrzne managery plików. Chyba, obok Directory Opusa istnieją takie na PPC.
[#50] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@Hexmage960, post #49

Dziwne nie jest, że są przydatne managery plików jesli
jest "stary dobry" Workbench bez tych funkcjonalności.


Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 12:45:28 przez Norbert
1
[#51] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#52] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@Aniol, post #45

Wszelkiej maści nałogowi zbieracze


W punkt. W sumie dziwne było to stwierdzenie "po co używać programu do zarządzania plikami". Jednemu będzie kompletnie niepotrzebne, u kogoś innego będzie to jedna z kluczowych aplikacji w jego "komputerzeniu".
2
[#53] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@powerzx, post #42

Nie wiem czego teraz ludzie uzywaja na NG z PPC, wiec mam pytanie.
Czy nadal w uzyciu sa stare programy do zarzadzania plikami takie jak FileMaster czy DOpus czy sa juz jakies ich zamienniki na PPC?


Ponieważ wątek jest o A1222, gdzie jak wiadomo MorphOS nie działa ani nigdy nie zadziała, nie wiem po co niebiescy wrzucają tutaj wtręty o jakiś linuksopodobnych rozwiązaniach typu Ambient. Na A1222 będzie tylko AmigaOS 4. Tak jak zauważył Hextreme, jest tam stary dobry Workbench i właśnie dlatego amigowcy to kupują, bo WB to jest sól Amigi i nigdy nie będzie on zastąpiony niczym linuksopodobnym, choćby ze względów ideologicznych. Zarówno developerzy, ale myślę że i zwykli użytkownicy nigdy by czegoś takiego nie zaakceptowali, mówię tu oczywiście o true amigans, nie o ludziach co to już wcześniej szli na różne kompromisy typu "nie obchodzi mnie naklejka", potem "nie obchodzi mnie dedykowany sprzet może być Mac", "nie obchodzi mnie Kickstart, Workbench" itp. itd. Po prostu oni nie mają wyboru, więc co mają pisać... najwyżej jakieś złośliwości naj Norbert. Posiadacze AmigaOS 4, mają wybór, mogli by przecież wypisywać na forach petycje typu "Nie chcemy Workbencha, dajcie nam Ambienta przecież jest na Githubie", no ale rzecz jasna w ciągu ostatnich 20 lat nie słyszałem o choćby jednym przypadku, by ktoś wogóle pomyślał o tak niedorzecznej inicjatywie.

Wracając do wypowiedzi Hextreme nie zgodzę się z dalszą jej częśćią że brak mu tych funkcjonalności, w AmigaOS 4.1 Workbench został dość mocno rozbudowany również w zakresie pracy a’la lister. No ale zgadzam się z kilkoma przedmówcami że nie ma to jak dobry filemanager. Natywnie na AmigaOS 4 działa m.in jeden z najstarszych menadżerów plików, którego rozwój rozpoczął się jeszcze w latach 80-tych, czyli DiskMaster, działa też Directory Opus 4 i 5, z nowszych rzeczy na płytce z systemem znajdziesz program Filer, a ja osobiście używam AmiDisk, który najbardziej przypomina mi Filemestera, ale jest od niego o tyle lepszy że działa na zakładkach. Moją recenzję programu można znaleźć tutaj.
2
[#54] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@MUFA-amigaone-pl, post #53

I o to mi chodzilo, moze nie zwiezle, ale na temat. :)
Nie znalem Filera i AmiDiska, ale chetnie przetestuje.
Dzieki za informacje.
[#55] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@MUFA-amigaone-pl, post #53

Krótko mówiąc - Workbench na NG jest tak wygodny w użytkowaniu, że Rafał na co dzień podpiera się Filerem :)
6
[#56] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@recedent, post #55

Klrótko mówiąc filemanagery są ok. Są ludzie, którzy ich nie używają, są ludzie którzy ich używają, czy to pod Windows, czy to pod Linuksem czy to pod AmigaOS 4. Szkoda że MorphOS nie daje tu aż takiego wyboru, jaki oferują choćby wspomniane trzy systemy operacyjne, zmuszając użytkownika do przyjęcia linii że Ambient powinien wystarczyć każdemu. Kiedyś jeden gość twierdził że 640kb pamięci powinno wystarczyć każdemu.
1
[#57] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@MUFA-amigaone-pl, post #56

Czemu "nie daje wyboru"? Co jest złego w tych filemanagerach które wymieniłem w poście #43 (i które mają swoją natywną wersję na system MorphOS)?
2
[#58] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@MUFA-amigaone-pl, post #53

nie wiem po co niebiescy wrzucają tutaj wtręty o jakiś linuksopodobnych rozwiązaniach typu Ambient. 

Ja też nie wiem np. po co czerwoni mają u siebie jakieś linuksowe rozwiązania.
4
[#59] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@deez, post #58

No bo co wolno wojewodzie to nie tobie….
2
[#60] Re: Od czego zacząć przygodę z A1222+

@MUFA-amigaone-pl, post #53

o jakiś linuksopodobnych rozwiązaniach typu Ambient

Raczej Magellanopodne rozwiązanie. Nie kojarzę żeby tam było coś linuxopodobnego, a te listery otwierane dwuklikiem na desktopie to jak nic Magellan.
Jeżeli chciałbym dopatrywać się podobieństw do innych platform to podałbym zgrupowanie preferencji systemowych w jedno okno jak w macOS (ale takim sprzed dwóch lat, bo dzisiaj ma już inaczej). No i to co się dzieje i może dziać na górnej belce to też bardzo przypomina macOS. Chociaż zarządzanie tymi pluginami jest lepiej zorganizowane w MorphOS. W macOS właściwie wcale nie ma jednego miejsca zarządzania nimi tylko trzeba biegać po programach, a ich kolejności zupełnie się nie ustawia. Poza tym Amigowcy od dawna próbowali zagospodarować górną belkę, bo oryginalnie zupełnie nie była wykorzystana. Było wiele takich rozwiązań, hacków i w MOSie to zrobiono zgodnie z przyjętą sztuką, bez kombinacji.
3
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem