Komentowana treść: ScummVM 2.0.1.01 dla AmigaOS 3.x
[#1] Re: ScummVM 2.0.1.01 dla AmigaOS 3.x
Brawo - niezłe tytuły dla fanów przygodówek obowiązkowe OK
[#2] Re: ScummVM 2.0.1.01 dla AmigaOS 3.x

@BULI, post #1

ciekawe czy na 060LC zadziala?
[#3] Re: ScummVM 2.0.1.01 dla AmigaOS 3.x

@fibi, post #2

jesli nie zadziala to zawsze warto pomęczyć autora żeby skompilowal na 020 albo 030. Bo tak naprawdę to 060LC działa jak 030 czyli procek bez mmu czyli tak naprawdę odpadają programy do 3d i dema. Reszta powinna śmigać.
2
[#4] Re: ScummVM 2.0.1.01 dla AmigaOS 3.x

@michal_zukowski, post #3

A to nie jest tak, że EC oznacza bez MMU, a LC bez koprocesora matematycznego?
Niewiele dem na Amigę Classic używa FPU.
Pamiętam, że będąc na AmigaShow 97 (to w ramach Gambleriady) trochę mnie poniosło, koniecznie chciałem wrócić z czymś i dokupiłem do mojego Blizzarda IV 030 50MHz koprocesor matematyczny. No i właściwie za bardzo z tego nie skorzystałem. Odpaliłem demo Papadeo w wersji dla FPU, kilka filtrów w ImageFX mi działało szybciej w wersji FPU. Programów do raytracingu nie używałem więc tutaj FPU nic mi nie dało. I prawdę mówiąc trochę żałowałem zakupu, bo wiedziałem, że i tak czeka mnie wkrótce zakup Apollo 040 40MHz, które ma FPU wbudowane.
Dzisiaj na pewno FPU jest lepiej wykorzystane ale żeby coś tak obowiązkowo wymagało FPU to nie kojarzę. Często są dwie wersje.
1
[#5] Re: ScummVM 2.0.1.01 dla AmigaOS 3.x

@MDW, post #4

tak, chodzilo mi o FPU, w każdym razie dużo kart 030 nie miało ani mmu (wersje ec 030) ani fpu tu juz ficzny i dużo softu działało
W 060 EC też czesto jest MMU z tym że nie musi wszystko idealnie w nim działać. FPU nie ma.

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2023 00:21:15 przez michal_zukowski
2
[#6] Re: ScummVM 2.0.1.01 dla AmigaOS 3.x

@michal_zukowski, post #5

nie odpala mi sie na 060LC
[#7] Re: ScummVM 2.0.1.01 dla AmigaOS 3.x

@michal_zukowski, post #3

jesli nie zadziala to zawsze warto pomęczyć autora żeby skompilowal na 020 albo 030. Bo tak naprawdę to 060LC działa jak 030 czyli procek bez mmu czyli tak naprawdę odpadają programy do 3d i dema. Reszta powinna śmigać.


Skomentowałem na EAB w dedykowanym wątku, zobaczymy czy się do tego przychyli
[#8] Re: ScummVM 2.0.1.01 dla AmigaOS 3.x
Tak źle opisanej aplikacji chyba jeszcze nie widziałem…

Z JAKIEJ/JAKICH platform pochodzà te gry??
[#9] Re: ScummVM 2.0.1.01 dla AmigaOS 3.x

@_DiskDoctor_, post #8

ScummVM is a program which allows you to run certain classic graphical adventure and role-playing games, provided you already have their data files. The clever part about this: ScummVM just replaces the executables shipped with the games, allowing you to play them on systems for which they were never designed! ScummVM is a complete rewrite of these games' executables and is not an emulator.

ScummVM supports a huge library of adventures with over 325 games in total. It supports many classics published by legendary studios like LucasArts, Sierra On-Line, Revolution Software, Cyan, Inc. and Westwood Studios. Next to ground-breaking titles like the Monkey Island series, Broken Sword, Myst, Blade Runner and countless other games you will find some really obscure adventures and truly hidden gems to explore.

You can find a full list with details on which games are supported and how well on the compatibility page. ScummVM is continually improving, so check back often. Among the systems on which you can play those games are Windows, Linux, macOS, iOS, Android, PS Vita, Switch, Dreamcast, AmigaOS, Atari/FreeMiNT, RISC OS, Haiku, PSP, PS3, Maemo, GCW Zero and many more...
[#10] Re: ScummVM 2.0.1.01 dla AmigaOS 3.x

@mailman, post #9

A ok. Dziwne.

Więc to trochę inaczej działa.

Gra oryginalna > przepisane exe > ScummVM.

Czyli coś jak emulator skrzyżowany z maszynà wirtualnà.

Ciekawe…
[#11] Re: ScummVM 2.0.1.01 dla AmigaOS 3.x

@_DiskDoctor_, post #10

Ty tak poważnie piszesz, że nie wiedziałeś czym jest ScummVM, czy sobie żarty robisz? szeroki uśmiech
[#12] Re: ScummVM 2.0.1.01 dla AmigaOS 3.x

@_DiskDoctor_, post #10

Od czegoś ten skrót VM w nazwie się wziął.szeroki uśmiech
[#13] Re: ScummVM 2.0.1.01 dla AmigaOS 3.x
Przyznam się, że ja trochę nie rozumiem jak ten ScrummVM się rozwija. Początki są jak najbardziej zrozumiałe - przygodówki LucasArts były pisane w jakimś ich języku skryptowym i ten ScummVM rozumie ten język, potrafi go tak zinterpretować, że gra w ten sposób napisana działa poprawnie.
Później zaimplementowano interpretery języków innych firm tworzących typowe przygodówki na jakimś wspólnym silniku.
No ale później to już przestało być dla mnie zrozumiałe, bo zaczęło to uruchamiać takie gry, które z żadnego standardu nie korzystały. No jakim cudem działa na tym np. polski "Sołtys" albo "Teenagent"? Przecież czytający uważnie forum PPA wiedzą z pierwszej ręki, że pecetowy "Teenagent" to był cudak "wyrzeźbiony" prehistorycznymi metodami, a nie jakiś sensownie udokumentowany silnik czy język skryptowy (amigowa wersja to zupełnie nowa implementacja). Jak dla czegoś takiego można napisać wirtualną maszynę czy interpreter? Może po prostu jest tam kawałek odpowiednio skonfigurowanego DOSBoxa?
[#14] Re: ScummVM 2.0.1.01 dla AmigaOS 3.x

@mailman, post #11

Nie wiedziałem bo nie używałem.

Interesuję się bo rozważam korzystanie.

Podobnie jak wcześniej z WarpDT.
[#15] Re: ScummVM 2.0.1.01 dla AmigaOS 3.x

@_DiskDoctor_, post #14

No właśnie ja też nigdy nie korzystałem ze ScummVM. Ale gdy patrzę na listę tytułów to muszę powiedzieć, że mam coraz większą ochotę spróbować, bo lista jest imponująca. Taaaakie hiciory, iktórych w dawnych czasach nie dotykałem głównie ze względu na język angielski.
Tylko... nie wiem czy mam ochotę rozpracowywać te wszystkie przygodówki. Wiem jak to się u mnie skończy. Po kilkunastu minutach utknę w jakimś miejscu, rzucę okiem na YouTube jak ten problematyczny moment przejść, przejdę, znów utknę, znów popatrzę na YouTube i stwierdzę, że to granie nie ma sensu. Dooglądam sobie z przyjemnością i bez problemów przejście gry do końca na YouTube. Wygodnie, na TV, popijając herbatkę i jedząc coś dobrego. szeroki uśmiech Tak wygląda to moje "granie". szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 13:56:34 przez MDW
2
[#16] Re: ScummVM 2.0.1.01 dla AmigaOS 3.x
I to jest super news dla amigowcow z 060 ..po urlopie sciagne nowa wersje i przetestuje
[#17] Re: ScummVM 2.0.1.01 dla AmigaOS 3.x

@HOŁDYS, post #16

Tutaj jest też port Arcziego (https://artishq.wordpress.com/2022/02/15/scummvm-2-1-neverhood/#comments)
wersja 2.1.
Natomiast mi na żadnej nie udało sie uruchomić Gabriel Knighta.
[#18] Re: ScummVM 2.0.1.01 dla AmigaOS 3.x
Na przestrzeni 4 miesięcy autor wydał kilka wersji poprawkowych. Najnowsza (2.0.1.07) zawiera między innymi poprawki w silnikach XEEN i KYRA.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem