Komentowana treść: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają
[#1] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają
"Wydawnictwo Retronics rozważa również wydanie zupełnie nowych numerów Amiga Computer Studio"
Byłby ktoś ze starej ekipy od artykułów?
1
[#2] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@amikoksu, post #1

pare osób ma konta na ppa przecież
[#3] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają
Bardzo sympatyczna i pozytywna wiadomość! Firma Retronics jest rzetelna i działa w segmencie niszowym rynku i czyni to według mnie z wielką klasą. Jej produkty są solidne i charakteryzują się profesjonalnym wykonaniem.

Produkty ich nie są tanie, ale ja to rozumiem ze względu na wspomnianą niszowość.

Lata wydawania ACS oraz początki Internetu to był według mnie najpiękniejszy okres w dziejach Amigi.
2
[#4] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają
42 zł za jeden numer? Ekhm... mówcie co chcecie ale ja podziękuję.
5
[#5] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@Madman, post #4

Moim zdaniem te wszystkie "wydania na kredowym papierze" to jazda na nostalgii i "strzyżenie owieczek" bez względu ile pracy wcześniej włożono w "zremasterowanie" tych publikacji. Przecież to nie są oryginalne wydania gazet tylko imitacje, OCR-y. Osobiście wolę pożółkłe skany pierwszych "Bajtków" czy "Informatyki".
9
[#6] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@niebuszewo, post #5

Też mi się tak wydaje dlatego w wątku na forum zapytałem co uzasadnia tak wysoką cenę. To pismo nie ma dużej objętości.
2
[#7] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@niebuszewo, post #5

Co kto lubi, jest popyt, jest podaż.
Liczba oryginalnych numerów z epoki jest skończona, upolowanie niektórych graniczy z cudem i wiąże się z zupełnie kosmicznymi kwotami.
Poza tym może być ktoś, kto woli świeże wydanie, nowe i pachnące (jak w epoce), a nie w skrajnym przypadku z czyimś 30-letnim kurzem, bakteriami, roztoczami i plamami.
4
[#8] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@Jacques, post #7

Przede wszystkim jest możliwość uzupełnienia kolekcji. I tak trzeba na to patrzeć.
Ja jestem za.
4
[#9] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@Jacques, post #7

należy dodać, że zawarte w takich np. Bajtkach listingi nierzadko zawierają błędy lub w dostępnych skanach są fragmentami nieczytelne/ zawierają brakujące fragmenty, by wspomnieć choćby poniższy program do obsługi stacji dysków Commodore.



pamiętam też, że XTD niedawno pisał na facebooku o błędzie w listingu swojego autorstwa, podając uaktualnioną wersję poprawioną. :) To był już któryś z Bajtków z lat '90. Miało to bodajże przyspieszyć działanie programu.

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2023 10:20:18 przez snajper
[#10] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@Jacques, post #7

upolowanie niektórych graniczy z cudem i wiąże się z zupełnie kosmicznymi kwotami.

Przesadzasz, ludzie często się pozbywają całego stosu takich czasopism a te pojedyncze co są na allegro, kosztują nie raz 3x mniej (pomijam tego gościa omnibusa z allegro który szuka frajerów za 40zł/numer).

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2023 10:36:58 przez Madman
1
[#11] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@Madman, post #10

To sobie poszukaj wydań specjalnych Computer Studio i sprawdź ceny, o ile w ogóle będzie dostępność.
Przesadzasz z moim przesadzaniem


Ostatnia aktualizacja: 15.11.2023 10:59:30 przez Jacques
[#12] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@niebuszewo, post #5

Moim zdaniem te wszystkie "wydania na kredowym papierze" to jazda na nostalgii i "strzyżenie owieczek"


No dokładnie. Dlatego ja osobiście straciłem serce do całego retro w momencie kiedy zaczęło się to kręcić wokół monetyzowania nostalgii grupy dziadów nie mogących się pogodzić z tym, że młodość się skończyła ;) . Fajnie to było jak była to zupełna nisza, DIY, a Amigi ratowało się ze śmietników. W każdym razie dla mnie.

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2023 13:54:33 przez twardy
7
[#13] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@Jacques, post #11

Ale te oferowane tutaj to nie wydania specjalne
Popatrz sobie jakie bywają ceny
https://archiwum.allegro.pl/listing?string=computer%20studio
1
[#14] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@Madman, post #13

No i świetnie, ktoś woli używane z epoki (sam mam wybrane Bajtki i C&A) - szuka takich, ktoś chce nowe - kupuje nowe. Jest wybór, jest dobrze.

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2023 13:58:05 przez Jacques
1
[#15] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@Madman, post #4

42 zł za jeden numer?

55 zł
[#16] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@koczis, post #15

55 to ACS, CS 42zł
[#17] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają
Wznowienia książek czy powtórne wydania filmów są powszechne. Ale zastanawiam się czy jakiekolwiek środowisko poza fanami retro-komputerów wydaje powtórnie stare gazety i czyta w nich np. nowinki czy ogłoszenia sprzed 25-40 lat. Czy na przykład byłby sens wydawania tygodnika "Motor" czy "Sportowiec". No przecież czytelników tych tygodników było nieporównywalnie więcej niż czytelników prasy komputerowej więc jest większe prawdopodobieństwo tego, że ktoś jeszcze raz chce przeczytać opis jak wymienić uszczelkę pod głowicą we Fiacie 125 albo wywiad z nową gwiazdą futbolu - Zbigniewem Bońkiem. Czy są ludzie, którzy kupiliby powtórne wydanie "Kobiety i życie" z lat 80? A czy wędkarze, działkowcy, kulturyści, turyści też są zainteresowani takim powrotem do przeszłości?
Nie krytykuję, zastanawiam się.
6
[#18] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@MDW, post #17

Jacyś maniacy i w innych branżach się znajdą hihi.
[#19] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@michal_zukowski, post #2

Tych głównych chyba nie ma.
1
[#20] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają
Wydajcie wszystkie numery gazety, które macie na CD/DVD w tej cenie co za numer papierowy, też powinien być zbyt. Legalną płytkę, z dobrej jakości pdf chętnie bym kupił.
3
[#21] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@MDW, post #17

Tak, jeżeli w owych periodykach jest coś co się 'nie przedawnia' lub ma wartość z ponadczasowej perspektywy dla nabywającego. Dla kulturysty 1kg na sztandze waży tyle samo dziś co 40 lat temu, a ćwiczenie raczej się nie zmieniły ot 'ciśniesz na klatę', ryby nadal się łapie na wędkę, a dla ludzi którzy lubią papier pewnie czytanie kursu asemblera, C czy solucji do ulubionej gra ma wartość nie tylko sentymentalna ale zapewne jest miłą odskocznia od ekranów: telefonu, tabletu, komputera, konsoli czy telewizora VOD.

Zastanawiam się czemu, co po niektórzy maja trzepotanie odwłoka - nie chcesz to nie kupuj, zagłosuj portfelem jeżeli masz rację "zdechnie zanim złoży jaja" i zostanie wywalone na śmietnik retro historii. Ale nie neguj i podaruj sobie zdrowy rozsadę w kwestii hobby. Bo gdy każdy z nas przez 1s się zastanowił po co nam to 'amigowanie' jutro można by spokojnie ppa.pl zamykać by nie zwiększać śladu węglowego.
3
[#22] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@RadziN, post #21

Witam.
Jak ktoś wydrukuje Magazyn Amiga 9/99 to jestem chętny.
Pozdrawiam.
1
[#23] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@Jacques, post #7

upolowanie niektórych graniczy z cudem i wiąże się z zupełnie kosmicznymi kwotami

Niedawno sprzedałem za 210 PLN prawie komplet ACS bez 3 pierwszych numerów, praktycznie w idealnym stanie, ze wszystkimi 33 CD-coverami. To nie jest kosmiczna cena.

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 01:30:19 przez Pinto
4
[#24] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#25] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#26] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają
Ta cena za ACS to jest robienie sobie jakichs jaj z Amigowcow. Zastanawialbym sie dosc mocno za 1/4 tej ceny, a tutaj to co widze to po prostu rozbawilo mnie do lez.
4
[#27] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@RadziN, post #21


Zastanawiam się czemu, co po niektórzy maja trzepotanie odwłoka - nie chcesz to nie kupuj, zagłosuj portfelem


Jojczą bo być może liczą na to, że jojczenie wymusi obniżenie ceny.
[#28] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają
Przy tak małym nakładzie i kosztach związanych z licencją, odtworzeniem i odnowieniem całości to ta cena nie jest wcale taka duża. Porównywanie tego do cen wysokonakładowych i nowych wydawnictw mija się z celem.
4
[#29] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają
Chętnie bym obejrzał zdjęcia, ciekawi mnie, jak to wygląda w realu.
[#30] Re: Czasopisma Computer Studio i Amiga Computer Studio powracają

@snajper, post #9

należy dodać, że zawarte w takich np. Bajtkach listingi nierzadko zawierają błędy


Doprecyzuję - nie uważam robienia "remasterów" czy "reduxów" (lubię to drugie określenie) za coś niewłaściwego. To dobrze że komuś się chce. Przy okazji można też poprawić błędy. Szanuję włożoną w to pracę. Jednak nakręcanie emocji i hajpu wokół monetyzacji tego - już niekoniecznie. Mniej bym się czepiał, gdyby poprawione reedycje w wersji cyfrowej były udostępnione bezpłatnie. Kiedyś tak było w przypadku niektórych gazet - "64 Plus 4 & Amiga" i chyba czegoś jeszcze.

Co zaś do samego remasterowania - to mając do wyboru posiadanie numeru zeskanowanego z dużą kompresją oraz remake'u który z oryginałem ma wspólną jedynie treść - zdecydowanie wolę to pierwsze. Oczywiście dobrze posiadać skan w dużej rozdzielczości, ale niektóre rzeczy zostały zeskanowane tylko raz w dość zamierzchłych czasach i wpuszczone do Sieci w słabej "dyskietkowej" jakości (na przykład te z pieczątką "scan by Gozdek") i później już nikomu się nie chciało wracać do tematu.

Osobiście dla mnie to właśnie skany oryginalnych wydań są "wehikułem czasu" pomagającym poczuć nostalgię. Nie przeszkadza mi też gdy są pożółkłe, jak na przykład dostępne w Sieci wydania "Informatyki".
3
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem