Komentowana treść: AmigaGPT 1.3.0
[#1] Re: AmigaGPT 1.3.0
Milo że to narzędzie głównie dla humanistów jest adoptowane dla AmigOS wg ostatniej mody na ułomną sztuczna inteligencję :)
1
[#2] Re: AmigaGPT 1.3.0

@rjack, post #1

Dlaczego głównie dla humanistów i ułomną?
[#3] Re: AmigaGPT 1.3.0

@rjack, post #1

"inteligencję"
Że niby autorytet, nieomylne, sama prawda? Niektórzy tak uważają odnośnie tego typu czatów, a jeszcze niektórzy że jeszcze nie do końca, ale tak będzie, bo się musi jeszcze uczyć hihi. A z kolei inni, że w przyszłości to będzie świetne, kolejne narzędzie do min. manipulowania internetowych mas.
Moim zdaniem przypisywanie określenia "inteligencja" w tego typu narzędziach nie jest od parady. A może określenie "inteligencja" kiedyś się zdewaluuje?
Słowo "sztuczna" w tym kontekście nie ma znaczenia.
1
[#4] Re: AmigaGPT 1.3.0

@amikoksu, post #3

bo się musi jeszcze uczyć

A teraz bidula nie ma nawet szans, bo 2 lata temu odcięli ja od źródeł. Musi jej wystarczyć to czego się nałykała w swoim krótkim czasie. Ale podobno to się wkrótce zmieni, bo konkurencja swoje bobasy karmi.

Nie jestem fanem takich rozwiązań, nie podoba mi się to, że tak często AI używa się bezkrytycznie, że właściwie nastały świetne czasy dla luzaków, ściemniaczy, czasy w których coraz mniejsze (wkrótce prawie zerowe) znaczenie będzie miał talent, upór, pasja. Chociaż faktycznie przyznać muszę, że często wynik wypluwany przez AI robi wrażenie. Tylko oczywiście nie można tego traktować jako zastępstwo wyszukiwarki internetowej, bo to zupełnie nie na tym polega. Sam robiłem ten błąd i wyśmiewałem AI gdy podawało mi absurdalną listę aktorów grających w serialu "Czterej pancerni i pies" i uparcie twierdziło, że Atari ST ma blitter. Tu zupełnie nie o to chodzi i ktoś mi naprostował światopogląd.

Myślę, że nie powinniśmy z tym walczyć tylko nauczyć się wykorzystywać, żyć z tym. Przede wszystkim system szkolnictwa powinien wreszcie wyjść ze średniowiecza. Ocenianie jakiejkolwiek pracy domowej nie ma sensu. Oceniana powinna być tylko praca na lekcji. Dzieciaki już dzisiaj ciągną z tego ChataGPT ile wlezie (nawet wręcz żywcem), a nauczyciele jak zwykle będą potrzebowali ze 20 lat żeby się skapnąć, że w pracach domowych nie oceniają pracy uczniów. A system szkolnictwa to pewnie z 50-70 lat będzie się ogarniał...

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 15:23:23 przez MDW
[#5] Re: AmigaGPT 1.3.0

@MDW, post #4

Pracę dyplomową/magisterską/doktorską też trzeba będzie pisać na ajnfach?
[#6] Re: AmigaGPT 1.3.0

@recedent, post #5

Pisac? Zapodasz temat glosowo i jakies slowa klucze zeby o czyms wspomnial i GPT ci to napisze. Oczywiscie to sie tyczy prac humanistycznych, czyli jak wiadomo odtworczych. Prace w stylu porownanie tez czy przeglad literatury przestana miec racje bytu.
1
[#7] Re: AmigaGPT 1.3.0

@MDW, post #4

Jasne, że nie ma co z tym walczyć. No chyba, że za kilkadziesiąt lat to się tak rozwinie, że będzie chciało ci decydować (można snuć hipotezy w jaki sposób) np. kiedy możesz wyjść z domu, w jakie miejsca i co możesz jeść. Ale to już zmartwienie przyszłych pokoleń hihi. Czy aby na pewno...
1
[#8] Re: AmigaGPT 1.3.0

@michal_zukowski, post #6

No właśnie o to mi chodzi. Takich prac nie da się napisać ot tak "na zajęciach", a przygotowanie ich w domu przy pomocy AI to żaden problem. Czyli technologia stworzyła problem, który nie bardzo możemy załatać (chyba że - jak sugerujesz - przestaniemy wymagać prac magisterskich od humanistów).
1
[#9] Re: AmigaGPT 1.3.0

@recedent, post #8

Przestanmy wymagac w wiekszosci odtworczych prac od humanistow. Prace tworcze sa zawsze dobra cecha. Te niech zostana. Na czyms sie musi AI uczyc :)
1
[#10] Re: AmigaGPT 1.3.0

@recedent, post #5

Pracę dyplomową/magisterską/doktorską też trzeba będzie pisać na ajnfach?

Faktycznie. Takie rzeczy to będzie pisało AI. Po 20 latach wszystkie te prace będą identyczne.
1
[#11] Re: AmigaGPT 1.3.0

@MDW, post #4

tak często AI używa się bezkrytycznie


Mógłbyś przybliżyć jakieś badania albo dane potwierdzające tę tezę? Intuicja podpowiada mi podobnie, ale nie znalazłem żadnych rzetelnych źródeł na potwierdzenie tego.

nauczyciele jak zwykle będą potrzebowali ze 20 lat żeby się skapnąć, że w pracach domowych nie oceniają pracy uczniów


Nawiązując do "jak zwykle" - czy mógłbyś podać jakiś przykład gdzie nauczyciele potrzebowali aż 20 lat na skapnięcie się na jakiś temat?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 08:43:06 przez Lorak
[#12] Re: AmigaGPT 1.3.0

@Lorak, post #11

Żadnych badań nie mam i jeżeli są potrzebne żeby coś napisać to spokojnie możesz uznać mój komentarz za nieistniejący. Nie mam ciśnienia do przekonywania kogokolwiek do czegokolwiek.

Kilka razy w swoim otoczeniu spotkałem się z tym „no przecież ChatGPT tak podpowiedział”. Głównie od dzieci. A od dorosłych też słyszałem o tym, że ktoś gdzieś musiał wygłosić długie przemówienie i mówi, że całe żywcem przeczytał, bez modyfikacji. Tak samo inny znajomy poprawiał jakiś skrypt czy formuły arkusza kalkulacyjnego do robienia jakichś raportów, którego nikt nie kumał, a gdzieś się tam coś wywalało. AI poprawiło, nadal nikt nic nie kuma ale działa.

Od czasów początku internetu do jeszcze kilka lat temu mało ambitne dzieciaki ciągnęły bez modyfikacji wypracowania z sieci. 3-4 lata temu słyszałem, że nauczycielka się „wycwaniła” i teraz szuka w Google fragmentów. No i ze 3 razy odrzuciła takie „wypracowanie”, bo dokładnie takie samo znajdowała w sieci. Ostatnio mi syn mówił, że teraz każdy z tych leserów „pisze” z użyciem AI i są z siebie niezwykle dumni, że nauczycielka tego już nie podważa swoimi metodami weryfikacji.

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 14:09:52 przez MDW
[#13] Re: AmigaGPT 1.3.0

@MDW, post #12

Proponuję zapytać Barda czym różnią się CaffeineOS i Coffin/OS

ktoś gdzieś musiał wygłosić długie przemówienie i mówi, że całe żywcem przeczytał, bez modyfikacji.


Pamiętam że jakiś czas temu zadałem ChatGPT by napisał orędzie w stylu prezydenta Reagana jakie ten wygłosiłby po zakończonym katastrofą locie STS-1. Wyszło całkiem dobrze.
2
[#14] Re: AmigaGPT 1.3.0

@niebuszewo, post #13

Taaak. W tym cały problem, że te wyniki są bardzo zgrabne. Tylko trzeba zadać jakieś kreatywne pytanie, a nie traktować go jak Google czy źródło informacji.
Najbardziej powala mnie poprawna polszczyzna jaką charakteryzują się odpowiedzi AI. Ze świecą szukać tak poprawnej pisowni w dzisiejszym internecie tworzonym przez ludzi.
2
[#15] Re: AmigaGPT 1.3.0

@MDW, post #14

BTW... jak uzyskac ten darmowy limit do API key? Wygenerowalem klucz ale pokazuje mi ze zuzylem wszystko
[#16] Re: AmigaGPT 1.3.0

@MDW, post #12

A może do tego czata dać zapytanie czy ten fragment tekstu został wygenerowany przez czata hihi.
1
[#17] Re: AmigaGPT 1.3.0

@MDW, post #12

@MDW
1. Napisz coś z czapy zupełnie.
2. "To podaj przykład".
3. "Nie mam ciśnienia na przekonywanie kogokolwiek".
Klasyka forumowego eksperta. Trzeba było Chata GPT zapytać przed przystąpieniem do punktu 1.
4
[#18] Re: AmigaGPT 1.3.0

@Lorak, post #11

tak często AI używa się bezkrytycznie



Mógłbyś przybliżyć jakieś badania albo dane potwierdzające tę tezę? Intuicja podpowiada mi podobnie, ale nie znalazłem żadnych rzetelnych źródeł na potwierdzenie tego.


Ja słyszałem (autokorekta: czytałem) o adwokacie, co spytał AI o przykładowe podobne sprawy sądowe, do tej którą prowadził, i przedstawił je w sądzie, po czym się okazało że AI je zmyśliło.

Pewnie łatwo to wygooglujesz, tylko kwestią jest, co dla Ciebie oznacza "rzetelne źródła"?

----edit

link: https://tech.wp.pl/chatgpt-w-pracy-na-poczatek-oszukal-prawnika,6903326736636608a


----edit

I jeszcze cytat z internetu:

Celem chatbota jest znalezienie odpowiedzi na dane pytanie. Jeśli akurat jej nie zna, to po prostu będzie próbował ją zmyślić. Zachowa się dokładnie tak, jak uczeń odpytywany przed tablicą. Zrobi to jednak w sposób nieco odmienny niż człowiek – odpowiedzi będzie szukał w sposób statystyczny. Po prostu, poruszając się bardzo odległymi ścieżkami, będzie próbował ustalić, co będzie najbliższe semantycznie.


Czyli - ludzie używający go bezkrytycznie na bank istnieją, tak samo jak ci którzy np. po obejrzeniu video na yt, wsadzali komórki do mikrofali żeby je szybko naładować, czy też kulki z folii aluminiowej aby uzyskać idealne kule.




Ostatnia aktualizacja: 18.11.2023 09:58:53 przez karolb
1
[#19] Re: AmigaGPT 1.3.0

@Lorak, post #11

Prac domowych nie ma, bo nie wolno zabierać czasu uczniom (znak czasów - czy dobry?), a wypracowanie w klasie lub egzamin weryfikuje "złotoustnego kaznodzieję" i zdziwi się jaką krzywdę sobie sam zgotował. Na to mamy rozum i wolną wolę, żeby decydować co robimy i później ponosić konsekwencje.
[#20] Re: AmigaGPT 1.3.0

@Krashan, post #17

Ale jedno przeszkadza drugiemu. Można chcieć coś napisać ale nie mieć zamiaru kogokolwiek do swojego zdania przekonywać.
To co napisałem nie było z czapy. Obserwuję to w swoim otoczeniu i tym się podzieliłem.
1
[#21] Re: AmigaGPT 1.3.0

@arturB, post #15

BTW... jak uzyskac ten darmowy limit do API key? Wygenerowalem klucz ale pokazuje mi ze zuzylem wszystko

Ja niestety nie wiem. Korzystam z tego niewiele. Właściwie tylko trochę podpytałam z ciekawości.
Jakoś w tej chwili nie widzę jeszcze jakiegoś zastosowania AI w moim życiu. Generalnie nie lubię gdy coś się dzieje samo, bez pełnej kontroli, nie lubię sztuki tworzonej w sposób „wylejmy farbę na nierówną powierzchnię i zobaczmy jaki obraz wyjdzie”. Po prostu mnie to nie bawi. Wolę zrobić coś słabszego ale samemu, tak jak to sobie wymyśliłem, jak potrafiłem, a nie jak wyszło w wyniku jakiegoś dziwnego, częściowo losowego procesu.
1
[#22] Re: AmigaGPT 1.3.0

@KM_Ender, post #19

Parę razy było tak, że dostawałem 4 a osoby który miały to samo co ja (bo ode mnie ściągały) dostawały 5 bo miały ładniejszy charakter pisma

Szkoła jest niesprawiedliwa i to nawet dobrze, pokazuje wtedy próbkę dorosłego życia.
2
[#23] Re: AmigaGPT 1.3.0

@michal_zukowski, post #22

I tak się ciesz, że miałeś 4.
Ja miałem prawie zawsze 2 lub 3.

Natomiast co do ChatGPT to wkleję coś extra:

ChatGPT ma lewicowe poglądy

Zatem dochodzą wątki m.in.:

1) intencji Twórców
2) wpływu na osoby np. młode
[#24] Re: AmigaGPT 1.3.0
Już kiedyś pisałem. TV zanika, a młode i przyszłe pokolenia będą siedzieć (już siedzą) w internecie. No będzie trzeba jakoś zaganiać stado w jedynie słusznym kierunku najlepiej z jednego miejsca zwanym sztuczną "inteligencją" hihi. Pozostaje kwestią czasu jak tego typu "inteligencje" będą zintegrowane w smartfony i os komputerowe, a przynajmniej te najpopularniejsze.

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2023 14:31:29 przez amikoksu
1
[#25] Re: AmigaGPT 1.3.0

@Krashan, post #17

Chciałem to wyjaśnić bardziej dyplomatycznie Próbowałem ustalić czy są to opinie na podstawie przykładów anegdotycznych i wybiórczych własnych doświadczeń, czy może sformowana jako rezultat znajomości jakichś badań które kolega MDW mógł przeczytać. Jest to bardzo ciekawy i temat więc miałem nadzieję, że coś się już na jego temat pojawiło.

Jeśli dobrze zrozumiałem to wygląda na to, że są to prywatne opinie (notabene nie ma nic złego w posiadaniu prywatnych opinii, ale warto je formować na podstawie faktów).
1
[#26] Re: AmigaGPT 1.3.0

@karolb, post #18

Dzięki za link. Faktycznie ciekawe, ale jest to dowód anegdotyczny. Ja jestem ciekaw czy pojawiły się np recenzowane artykuły w prasie naukowej. To są wg mnie rzetelne źródła.

Czyli - ludzie używający go bezkrytycznie na bank istnieją


Nie do końca rozumiem jak na podstawie przytoczonego cytatu doszliśmy do powyższego wniosku. Moja intuicja również podpowiada mi, że tacy ludzie istnieją, ale jestem ciekawy jaka jest tego skala. Czy np. nieprawdziwe informacje podawane przez ChatGPT mają większą skuteczność niż np. fake newsy w social media, z jaką skutecznością ludzie są w stanie określić czy tekst jest napisany przez ChataGPT czy człowieka, a grafika wygenerowana przez Dalee.

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2023 19:13:57 przez Lorak
1
[#27] Re: AmigaGPT 1.3.0

@MDW, post #4

nauczyciele jak zwykle będą potrzebowali ze 20 lat żeby się skapnąć, że w pracach domowych nie oceniają pracy uczniów


Czytałeś może "Gimnazjum im. Boobalka I" Baczyńskiego? Nie 20, a 100 lat temu wszyscy się skapnęli o co chodzi - nauczyciele udają, że uczą i wymagają, uczniowie udają, że ich cokolwiek, jakkolwiek zajmuje...

To jest tak: zadajesz wypracowanie, esej i wiesz co tam będzie, bo znasz stosowne rozdziały Wikipedii na pamięć. Więc gdy przychodzi do sprawdzania, stajesz tylko przed dylematem: udawać głupiego i udawać, że oceniasz pracę własną, czy wpisać w google pierwszą linijkę każdego "wypracowania", po czym oblać wszystkich? Nie możesz konsekwentnie oblewać całej klasy lub grupy dziekańskiej, bo nie będziesz za chwilę mieć pracy. Pojedynczych leserów można pognębić, ale gdy leserują wszyscy, jesteś bezradny. I tak, postępuje inflacja systemu edukacji, i to na wszystkich poziomach.

Więc, tak - nauczyciele w większości nie są aż tak głupi i doskonale znają zasady tej "gry". Niestety, nec Hercules contra plures.

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2023 09:03:38 przez Daclaw
1
[#28] Re: AmigaGPT 1.3.0

@Daclaw, post #27

ok, racjaok, racjaok, racja
[#29] Re: AmigaGPT 1.3.0

@MDW, post #4

Ja już w tym napisałem kilka prac zaliczeniowych na studia Oczywiście praca wymagała opracowania, doszlifowania zadania kilku dodatkowych pytań aby rozwinęła myśl ale się udało szeroki uśmiech
[#30] Re: AmigaGPT 1.3.0

@michal_zukowski, post #22

Ja miałem nawet lepiej szeroki uśmiech Kiedyś na wypracowaniu z polskiego naszła mnie niemoc twórcza więc cały początek zerżnąłem od kolegi, potem rozwinąłem już po swojemu zaglądając jednak co on tam pisze. Oczywiście dostałem lepszą ocenę a tamten kolega jako że słabszy z Polskiego został oskarżony że zrzynał ode mnie
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem