Komentowana treść: Wayfarer 7.0
[#1] Re: Wayfarer 7.0
Dzięki św. Mikołaju!
1
[#2] Re: Wayfarer 7.0
Co tu dużo pisać... ciekawe jak działa :).
[#3] Re: Wayfarer 7.0

@jimiche, post #2

Jak to Wayfarer: dobrze i wolno. Webkit jest z listopada 2023, MorphOS ma aktualną przeglądarke. Jedyne problemy, którę mogą wyniknąć to te związane olewaniem endianów przy rozwóju przez główny Team od Webkita.

btw. Ostatnia wersja Odyssey na OS4/MorphOSa opiera się o Webkita sprzed 10 lat.
[#4] Re: Wayfarer 7.0

@michal_zukowski, post #3

problemy, którę mogą wyniknąć to te związane olewaniem endianów przy rozwóju przez główny Team od Webkita.

To bardzo źle świadczy o ludziach rozwijających silnik. Albo niedbałość albo zupełny brak świadomości istnienia różnych architektur. I nie ma znaczenia jaki endian jest w tej chwili dominujący. Chodzi podstawowe zasady tworzenia czegoś co z założenia jest multiplatformowe. Żyjemy w czasach w których zmiana architektury to nie jest już nic wielkiego i nie wiemy czego będziemy używać za 3-4 lata. Wystarczy popatrzeć na applowy świat jak bezproblemowo i wręcz niewidocznie przeskoczył na swoje ARMy. Przejście z 68k na PPC było całkiem przyjemne, z PPC na x86 i później x64 było bezproblemowe. No ale teraz to już zupełnie było nieodczuwalne i nikt kto dotknął M1/M2 dzisiaj intelowych Maków już używać nie chce.
Zakładanie przez programistę w dzisiejszych czasach jakiegokolwiek endiana to po prostu szkolny błąd, który jest powodem do wstydu dla twórców. Zwłaszcza takiego kalibru. Aż ciśnie się na usta okrzyk „laaaama”.
3
[#5] Re: Wayfarer 7.0
Nie uważacie, że działa jakby trochę szybciej? Oczywiście nie ma co oczekiwać cudów od tegorocznego silnika odpalonego na 20-letniej maszynie ale nie jest źle. Na serio tym razem ja mam wrażenie, że jest zauważalnie szybciej.
[#6] Re: Wayfarer 7.0

@MDW, post #5

A jeszcze nie używa TinyGl 😁
[#7] Re: Wayfarer 7.0

@Drako_Crowley, post #6

Nie sądzę żeby użycie akceleratora 3D do rysowania jakoś strasznie przyspieszyło. Raczej nie rysowanie po okienku jest powodem takiej prędkości, bo to jest jednak porządna karta graficzna. Pewnie najwięcej czasu zajmuje to co się dzieje zanim strona zostanie "nabazgrana" na okienku.
[#8] Re: Wayfarer 7.0

@MDW, post #7

Wszystkie dynamiczne strony mocno by przyspieszyly przy akceleracji grafiki. Natomiast glownym problemem byly czcionki - teraz jest duzo szybciej no i javascript. Jaca coś pisał, że jakies strony krypygrafie robiły w czystym javascripcie. Bez JIT i użycia drugiego procka w maszynachz drugim prockiem Wayfarer pozostanie nieużywalny na bardziej skomplikowanych stronach. Kolo 2011 roku, Odyssey na szybkich makach było szybsze niż Core2Duo z Windowsem i antywirusem. Chcialbym żeby te czasy wróciły ;)

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 15:19:29 przez michal_zukowski
[#9] Re: Wayfarer 7.0

@MDW, post #4

Świat zapomina o BigEndian bo nie ma tych procków w popularnych sprzętach. Masz albo retro (m68k, ppc32/64 chociażby) albo mainframe z/Arch (s390x). Przy czym te ostatnie mają ludzi którzy zajmują się poprawianiem ale nikt tam desktopa raczej nie uruchamia.
[#10] Re: Wayfarer 7.0

@hrw, post #9

Tacy zawodowcy powinni mieć to tak ogarnięte żeby o tym nie pamiętać. Na etapie projektowania postaw architektury jakiegoś projektu jest to dziecinny problem. Tylko później trzeba być konsekwentnym.
Powinni mieć tego świadomość ale zupełnie się tym nie zajmować na tym etapie rozwoju oprogramowania.

Do momentu gdy świat komputerów ogłosi, że kolejność bajtów big-endian jest traktowana jako błąd, jakaś norma ISO tego wyraźnie nie zdefiniuje to wykrzaczanie się softu MULTIPLATFORMOWEGO w takich przypadkach jest absolutnie niedopuszczalne.
Samochody jeżdżą bez kierowców, obrazki same się rysują, zadania fizyczne same się rozwiązują, przesiadamy się na różne architektury w sposób niezauważalny, a światowa czołówka zawodowych programistów nadal nie ogarnęła problemu sprzed kilkudziesięciu lat. Ktoś to pisze, ktoś robi review, ktoś testuje. Ludzie robią doktoraty z różnych modeli programowania, prowadzą wielomiesięczne dyskusje na skrajnie niszowe dev-tematy, a to ich nie razi. Lamer nie jest lamerem jeżeli to się biznesowo spina.

Czy na serio programista urodzony po 2000 roku musi zaczynać od assemblera żeby sobie uświadomić tak podstawowe zagadnienie? Myślałem, że w XXI wieku da się edukować bez przerabiania całej historii informatyki. szeroki uśmiech No ale chyba się nie da bez lamerskich rezultatów.
2
[#11] Re: Wayfarer 7.0

@MDW, post #5

Działa zauważalnie szybciej, scrolling też się (znowu) poprawił na A1133. Ogólnie po tej aktualizacji na A1133 działa to na tyle dobrze, że w końcu będę mógł przestać używać OWB
Szacun OK
[#12] Re: Wayfarer 7.0

@Ittaj, post #11

Ja muszę się przyznać, że przez całe życie Wayfarera odpaliłem OWB dosłownie 2 razy. Pierwszy raz pomyliłem ikonkę, a drugi (całkiem niedawno) żeby zobaczyć czy jeszcze działa. szeroki uśmiech Ale ja akurat nie wchodzę na strony, które za względu na prędkość są zupełnie nieużywalne na G4/1,67GHz (a są takie). Na pewno większość użytkowników MorphOSa ma większe oczekiwania od przeglądarki niż ja. Mi wiele nie trzeba.

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 13:32:38 przez MDW
[#13] Re: Wayfarer 7.0

@MDW, post #10

Ktoś to pisze, ktoś robi review, ktoś testuje.


No właśnie, "ktoś testuje" jest kluczowe. Jak projekt nie występuje (poza niszami) na sprzęcie BigEndian to i się na nim nie testuje.

Chyba że przyjdzie ktoś, zgłosi "a bo u mnie na BE to nie działa ale tu mam poprawki".
1
[#14] Re: Wayfarer 7.0

@hrw, post #13

EBpomysł
[#15] Re: Wayfarer 7.0

@hrw, post #13

Tak, rzeczywiście można tutaj zrozumieć brak testów manualnych na tak niepopularnej (żeby nie powiedzieć wręcz nieistniejącej) architekturze. Ale tak sobie myślę, że w takim świecie do jakichkolwiek operacji na danych binarnych od 20-30 lat istnieją pewnie jakieś wypracowane metody, jakiś zestaw makr, które robią odpowiednie operacje i w razie potrzeby zmieniają kolejność bajtów. Gdy w jakimś pull requeście widać, że są jakieś "ręcznie" robione operacje binarne to wręcz bez analizowania tego od razu powinien pojawić się komentarz typu:
"Operacja niebezpieczna. Użyj do tego dedykowanych metod przyjętych w projekcie, zapewniających bezpieczeństwo i pozwających utrzymać multiplatformowość."

Oczywiście to jest świat idealny i rozumiem, że czasem review robi się w piątek po godz. 16:00. Ostatnio brałem udział w review w którym 4 osoby (ze mną włącznie) nie zauważyły braku przecinka w pliku JSON. Więc tak trochę cwaniakuję i udaję, że nie wiem jak to jest... A wygląda na to, że tam w wielkim świecie wcale nie jest inaczej niż tutaj w nieco mniejszym.

Ale ale... taką odporność na różne kolejności bajtów całkiem nieźle powinny sprawdzić unit-testy. Oczywiście zakładając, że są i są dobre. A z tym też przecież jest różnie niezależnie od tego co tam pokazują magiczne narzędzia oceniające pokrycie kodu testami.

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 16:52:40 przez MDW
[#16] Re: Wayfarer 7.0

@MDW, post #15

istnieje tylko jedna operacja cyfrowo I po rosyjsku onepomysł
[#17] Re: Wayfarer 7.0

@michal_zukowski, post #8

Chcialbym żeby te czasy wróciły ;)


Tez bym tego chcial. Ale rozczaruje cie. Z tego co wiem przymierzaja sie w przyszlosci do tego aby strumienie
audio/video bylyu dekodowane przez javascrypt ktorego wielkosc bedzie wazyla ok 1GB. Uniezaleni to
wszystko od kodekow i kazdy webmaster bedzie mogl uzyc wlasnego.
Jesli go nie zaciagniesz i nie bedziesz mial odpowiednio szybkiego kompa to zapomnij o jutubach.

Chcecie postepu to go macie.
[#18] Re: Wayfarer 7.0
Ziben und ainc, avaiblem haben
1
[#19] Re: Wayfarer 7.0

@Phibrizzo, post #18

Już nieaktualne. Teraz jest Ziben und Cwaj!
5
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem