Komentowana treść: AmiWigilia - AmiOpłatek 2
[#1] Re: AmiWigilia - AmiOpłatek 2
Poproszę uprzejmie o mp3
[#2] Re: AmiWigilia - AmiOpłatek 2

@niebuszewo, post #1

3
[#3] Re: AmiWigilia - AmiOpłatek 2
Skoro książki poruszające tematykę prawdziwej Amigi są chętnie kupowane ale nie są czytane to może warto dostosować się do oczekiwań rynku. Wydawać przepiękne, twarde, grube pudełka imitujące książki o różnej retro-ami-tematyce. W środku byłoby tylko powietrze więc nie trzeba byłoby niczego pisać (skoro i tak nikt tego nie czyta). Ludzie zapełnią kolekcjami takich pudełek półki swoich retro-świątyń. Seria przepięknych grzbietów takich niby-książek będzie cieszyła oczy nostalgików aż do śmierci. A później łatwiej będzie spadkobiercom to wywalić do kontenera z napisem "papier i tektura".

Pomysł nie ma słabego punktu.
Zresztą nie ja to wymyśliłem. Takie rzeczy już się robi i to się sprawdza. Nowe pudełka do trzymania retro-maszyn (no bo przecież nie do używania) są robione od pewnego czasu i jest sporo chętnych. Schemat postępowania jest zawsze taki sam: kupić złom, wybielić obudowę (nie dotyczy ZX Spectrum), wsadzić w nowe pudełko, a potem do szafy. Później znów szukać kolejnego złoma i cykl się zamyka. Czasem mam wrażenie, że celem jest posiadanie jak największej liczby, możliwe najmniej rozbudowanych Amig 600. Z każdą kolejną sześćsetką duma się podwaja.

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2024 19:31:27 przez MDW
6
[#4] Re: AmiWigilia - AmiOpłatek 2

@MDW, post #3

Nie rozumiem czemu kolega pisze takie rzeczy. Ja przykładowo używam Amigi 1200 na co dzień. Co więcej nawet teraz mam pod ręką odpalony "Amiga Explorer" i mogę przeglądać katalogi mojej Amigi ze szczegółami (są nawet bity protekcji i komentarze do plików) i mogę przenosić pliki w obie strony bez żadnych problemów. Tak, jakby moja Amiga znajdywała się w otoczeniu sieciowym (a używam zwykłego kabla null-modem).

Co do książek i czasopism, to przyznam bez bicia że nie przeczytałem jeszcze wszystkich książek zakupionych jeszcze kilka lat temu w wydawnictwie A2. Wspominam o tym, bo to było bardzo płodne wydawnictwo i wydało świetne książki, w tym opis Amiga OS 3.1, Directory Opus, a nawet Deluxe Paint.
1
[#5] Re: AmiWigilia - AmiOpłatek 2

@Hexmage960, post #4

używam Amigi 1200 na co dzień

Wobec tego nie pisałem o Tobie.
Nie rozumiem czemu kolega pisze takie rzeczy.

Ja tylko odpowiadam na stwierdzenie z odcinka podcastu, że nikt nie czyta tych książek. Mnie to zupełnie nie dotyczy, bo ja tych książek nie kupuję i nie zamierzam. Interesowałyby mnie w latach 1994-2000. Teraz oczekiwałbym innych materiałów i najlepiej w postaci plików w formacie pozwalającym przeszukiwać, kopiować tekst, robić nieinwazyjne notatki. Ale na takie materiały nie ma co liczyć więc moje plany zakupowe jeżeli chodzi o książki są tak puste jak amigowa dyskietka po sformatowaniu.
5
[#6] Re: AmiWigilia - AmiOpłatek 2
Małe uzupełnienie odcinka ode mnie.

W podsumowaniu brakuje na przykład świetnego polskiego GitDesktop, który znacznie cywilizuje i uprzyjemnia użytkowanie Gita (który na MOSa jest już standardem, a też nigdy o tym nie wspomniano). Żaden port, webowa kombinacja czy multiplatform z tysiącem warstw pośrednich tylko natywny program napisany specjalnie dla MOSa pod MUI.

Wraz z nowym Iris weszła też dodatkowa (ale uruchamialna także osobno) rewelacyjna aplikacja Contacts. Wreszcie po raz pierwszy w historii na amigowej maszynie mam tę samą listę kontaktów co na wszystkich innych maszynach. Świetnie synchronizuje się z książką adresową w iCloud i ma wszystkie dodatkowe pola, opcje sortowania, wyszukiwania. Fajnie jest też zintegrowana z Iris. Utrzymywanie dwóch list kontaktów przez ćwierć wieku strasznie mnie irytowało. Zawsze gdzieś jakiegoś kontaktu nie miałem, bo był w tej drugiej liście.

Skoro wymienia się pchełki z kategorii "Most Useless Tool" tegorocznego AmigaToolJam to wręcz zbrodnią jest pominięcie tych dwóch pozycji.

Dołożenie obsługi SMB v2/3 w nowym MorphOSie wraz z bardzo przyjemnym, zintegrowanym i dosłownie bezobsługowym "otoczeniem sieciowym" dla mnie też było kamieniem milowym. SMBv1 to była straszna kula u nogi dla mojego domowego NASa Synology. Dosłownie liczyłem dni aż przestanie pozwalać na korzystanie z SMBv1. Odkąd mam SMBv2/3 to dosłownie zmienił się sposób użytkowania mojego MOSa. Wreszcie zacząłem normalnie korzystać z dysków w sieci lokalnej. Wcześniej to była taka aminetowa prowizora.

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2024 20:39:36 przez MDW
5
[#7] Re: AmiWigilia - AmiOpłatek 2
I jeszcze jedno uzupełnienie.
Nie słyszałem w podsumowaniu o programie PageStream 5. Przecież to jest news roku. Oprócz Hollywood, FlowStudio, Iris i Wayfarer chyba nie ma większego i poważniejszego programu dla MorphOS, który nie jest jakąś protezą czy szybkim portem. W 2023 roku wypuszono natywną wersję demo dla MorphOS i wreszcie pod PowerPC.
Po krótkiej zabawie demem widzę, że faktycznie jest tak jak obiecano - w programie w ostatnich 3-4 latach zmieniło się więcej niż przez wcześniejsze 20 lat. Są drobne błędy (np. w towarzyszącym narzędziu BME do grafik w CMYK) ale pewnie już zostały poprawione, bo demo wyszło kilka miesięcy temu.
Nawiązując do rozmowy w odcinku - teraz Adam Zalepa mógłby spokojnie generować PDFy w skończonym czasie. Gdybyśmy w każdej dziedzinie mieli taki soft jak w dziedzinie składu DTP to nie byłoby źle. Bardzo zgrabnie i całkiem szybko (w porównaniu do PGS4 na emulacji 68k) to działa. Niestety to jest chlubny wyjątek. No ale tym bardziej powinno się o nim mówić.
5
[#8] Re: AmiWigilia - AmiOpłatek 2

@MDW, post #7

Dziękuję towarzyszu za obszerne inspiracje do napisania morfosowego podsumowania w innym miejscu :)
[#9] Re: AmiWigilia - AmiOpłatek 2

@adam_mierzwa, post #8

Innym niż morphos.pl ?
[#10] Re: AmiWigilia - AmiOpłatek 2

@adam_mierzwa, post #8

Na pewno działo się więcej. Ja nie wszystko wyłapuję, bo prawdę mówiąc trochę się zamknąłem w swoim mikro-świecie i nie wychodzę z niego jeżeli RSS nie zwróci mi na coś uwagi. Może za wyjątkiem: PPA, eXec, MorphZone, morphos.pl, atarionline.pl na które czasem zerkam ot tak, bez wyraźnego powodu.
[#11] Re: AmiWigilia - AmiOpłatek 2

@MDW, post #3

Ja byłbym raczej za fototapetami które wyglądają jak półki pełne gier i książek.
Idealne tło dla retro jutuberów. :)
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem