Komentowana treść: WinUAE 5.2.0
[#1] Re: WinUAE 5.2.0
Szacun dla gościa za pracę nad tym emu naorawdę jest mega używalne i kompatybilne na wysokim poziomie ze sprzętem natywnym.
5
[#2] Re: WinUAE 5.2.0
Fajnie byłoby gdyby kiedyś pojawiła się emulacja V-Lab Motion. To byłoby ciekawe ze względów poznawczych. A może kiedyś dożyjemy emulacji legendarnego Video Toastera i wreszcie byłaby okazja zobaczyć co to tak naprawdę było, jak działało, jak się go używało. Przez całe życie się o tym cudzie słyszy, a zobaczyć nie ma jak i gdzie, bo retro-maniackie strony czy kanały raczej pokazują po raz milionowy kultowe gry dla A500/600 i metody wybielania ich obudów.

Na przełomie wieków marzyłem o V-Lab Motion (koniecznie z "Motion"). Niestety kupno tego sprzętu było równie nierealne do lot na Marsa. Już na samym starcie trzeba byłoby zmienić A1200 na A4000. A to ze względów finansowych był strzał w kolano, bo wtedy wszystkie dodatki do A3000/4000 były znacznie droższe niż do A1200.

Kilka miesięcy temu szukałem na YouTube jakiegoś filmu (niereklamowego), który od strony praktycznej pokazywałby jak na takim Video Toasterze się coś robiło, jak to wyglądało. I prawdę mówiąc nic sensownego nie znalazłem. Do tej pory jakoś nie czuję czym ten sprzęt właściwie był. Czy to było też jakby kartą graficzną i dawało jakieś nowe tryby graficzne? Czy LightWave liczył na nim szybciej, czy jakoś wspomagał rysowanie podglądu (sądząc po prędkosci "druciaków" to raczej nie). Całe te moje poszukiwania zakończyły się tak, że obejrzałem (pierwszy raz w życiu) wszystkie 5 sezonów serialu "Babylon 5" (którego pierwszy i częściowo drugi sezon były robione na 24 Amigach z Video Toasterami). Od tej pory na pytanie "Start Trek czy Star Wars?" odpowiadam "Babylon 5", bo bardzo mi się spodobał. szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2024 21:25:31 przez MDW
7
[#3] Re: WinUAE 5.2.0

@MDW, post #2

Co ty masz do wybielania obudów? A gry na Amigę mogliby recenzować już jakieś bardziej nieznane czy ukryte perełki, a nie mielić to samo z wadą zgryzu i do tego sepleniąc. LUB robić to, co NRGeek (którego kiedyś nie lubiłem), czyli bardzo głęboki risercz.

Co do Twojego postu - czy oni nie dodali tutaj czasami emulacji Draco (klona Amigi do montażu), czyli tego, czego szukasz?
[#4] Re: WinUAE 5.2.0

@freak_outXP, post #3

Co ty masz do wybielania obudów?

Jakoś zawsze ten temat wydawał mi się symbolem czegoś skrajnie nieinteresującego. Ale to pewnie tylko dla mnie, bo ja do wyglądu czy obudowy nigdy nie przywiązywałem wagi i miała ona po prostu tylko mieścić to co powinna (więc standardowa z definicji się nie nadaje).
czy oni nie dodali tutaj czasami emulacji Draco (klona Amigi do montażu)

W tekście newsa widzę "pełną emulację DraCo (oprócz karty V-Lab Motion)", a z to właśnie dzięki karcie V-Lab Motion ten montaż nieliniowy był możliwy (przy pomocy softu MovieShop, którego widziałem raz w życiu - na Amiga Show w Łodzi). Karta V-Lab była w miarę dostępna cenowo ale podobno nie nadawała się do montażu nieliniowego, bo nie wyrabiała. Dopiero V-Lab Motion się nadawała. Chociaż ja to wszystko znam tylko z opowiadań.
4
[#5] Re: WinUAE 5.2.0

@MDW, post #4

Mam zarówno VLab-Motion i Video Tostera (całą A2000 NTSC), chyba jednak bliżej naszych czasów jest VLab-Motion.
MovieShop to naprawdę kawał zacnego softu - trochę zbugowany, ale robił robotę. Brakuje mi w nim tylko jakiejś opcji eksportu pliku (poskładanego projektu) do pliku video - można niestety tylko nagrać na VHS :/ na AmiParty jakieś 2-3 lata temu składaliśmy film nagrany na imprezie.
4
[#6] Re: WinUAE 5.2.0

@MariuszK, post #5

Mam zarówno VLab-Motion i Video Tostera (całą A2000 NTSC)

Coooo? VLab-Motion to jeszcze jestem w stanie uwierzyć ale Toaster to absolutny hit i unikat w polskich warunkach. Nigdy w życiu nie słyszałem żeby ktoś w Polsce tego dotykał, a Ty masz i jeszcze na chodzie! Takie właśnie miałem wrażenie (czy raczej wyobrażenie), że Video Toaster w swojej filozofii to jest jednak znacznie wcześniejsza epoka. Z tego co się orientowałem to później było jeszcze coś takiego jak Video Toaster 4000 i dedukuję, że to było bardziej z myślą o Amidze 4000. Ale filozofia pracy raczej się nie zmieniła i raczej w nową epokę ten sprzęt też nie wkroczył. Ciekawe czy przynajmniej obsługiwał PAL, a nie tylko NTSC.

MovieShop to naprawdę kawał zacnego softu - trochę zbugowany, ale robił robotę. Brakuje mi w nim tylko jakiejś opcji eksportu pliku (poskładanego projektu) do pliku video - można niestety tylko nagrać na VHS

Faktycznie brak takiej opcji to nawet w retro zabawie jest problematyczne. Gdyby ta platforma rozwijała się jeszcze kilka lat to pewnie taka możliwość by doszła. Niestety to takie były czasy, że gotowych filmów nie przechowywało się w plikach cyfrowych.

na AmiParty jakieś 2-3 lata temu składaliśmy film nagrany na imprezie.

Seeeerio? I to jest dla mnie najlepsza reklama AmiParty! szeroki uśmiech

MovieShop to naprawdę kawał zacnego softu - trochę zbugowany, ale robił robotę.

Ja przez lata marzyłem o amigowym programie do składu video właśnie w takiej formie jak MovieShop. Chodzi o takie typowe ścieżki video/audio na listwie czasowej (dzisiaj standard w składzie video). Chyba tylko MovieShop na Amidze tak wyglądał ale ze względu na wymagania sprzętowe na 100 Amigowców ponad 99 o nim nawet nie słyszało, a 100 go nie dotykało.
Jeżeli kiedyś będziesz chciał robić karierę YouTubera to proponuję zacząć od filmu z prezentacją tego unikalnego sprzętu. Obejrzy to 10 osób ale wyświetleń będzie 1000, bo 990 będzie ode mnie.

Dopiero odkryłem zdjęcia swojego sprzętu, które wrzuciłeś. Niezwykły sprzęt! Właściwie to powinienem się przenieść z komentowaniem Video Toastera do komentarzy pod tamtym zdjęciem, bo tutaj już zrobiłem niezłe zboczenie z tematu newsa.

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 13:12:14 przez MDW
1
[#7] Re: WinUAE 5.2.0

@MDW, post #6

:) no jakoś tak się zdarzyło tanio kupić VT. A jak przejrzysz sobie jeszcze zdjęcia z tego posta to pewnie jeszcze znajdziesz Vlab-motion i Movieshopa.
1
[#8] Re: WinUAE 5.2.0

@MariuszK, post #7

Jest MovieShop OK
Mam też u siebie i parę ładnych lat temu nawet trochę się pobawiłem.
Pamiętam, że walczyłem, żeby uzyskać maxymalną jakość zgrywanego obrazu (bo przy parametrach na MAXa się nie wyrabiało, więc trzeba było trochę zdegradować).
W między czasie dostałem też VT z USA, ale jeszcze go nie przetestowałem- ciągle budują "stację roboczą" na bazie A4000 pod to wszystko
Mam w końcu godną obudowę: TOWER MICRONIKA od Biaxa, więc może w końcu ruszę temat ok, racja
2
[#9] Re: WinUAE 5.2.0

@kajko2, post #1

Tak, bo Toni ulepszajac UAE zrobil wiecej dla Amigi niz wszystkie firmy Amigowe razem wziete od czasu upadku firmy Commodore.
2
[#10] Re: WinUAE 5.2.0

@powerzx, post #9

Ja bym powiedział że zrobił nawet więcej niż C=, bo nie doprowadził do upadku Amigi
2
[#11] Re: WinUAE 5.2.0

@powerzx, post #9

Z takim zastrzeżeniem, że UAE bez Amigi by nie powstało, a Amiga bez UAE powstała i się rozwijała. No i samo UAE ma niewiele wspólnego z rozwojem, bo z definicji jest to tylko emulacja czegoś istniejącego.
1
[#12] Re: WinUAE 5.2.0

@powerzx, post #9

Brednie, to że Amiga i UAE jest tym czym jest to zasługa tylko i wyłącznie Phase5 (pierwsze 3d, pierwszy system RTG, pierwsze PPC, pierwsze 060) i Elboxu (pierwsze PCI).
A odnosnie WinUAE to głównie Bernd Schmidt bo to on zrobił Jita.


Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 15:06:40 przez michal_zukowski
3
[#13] Re: WinUAE 5.2.0

@MDW, post #11

W pewnym momencie Amiga juz byla pochowana (ludzie szukali kupca na A500 za 50zl i mieli problem ja sprzedac) i wlasnie dzieki emulacji Amiga ozyla. Ludzie zaczeli tesknic za sprzetem, zaczeli skupowac wszystko co mialo cokolwiek wspolnego z Amiga. Pojawily sie takze rozne ciekawe gotowce takie jak: Amikit, AGS, Coffin OS, pojawil sie Vampire i Vampire OS ruszyl tez rozwoj Workbencha/Amiga OS.
Dzieki emulacji duzo "szarakow" przypomnialo sobie o Amidze lub odkryli ja po raz pierwszy w zyciu.
1
[#14] Re: WinUAE 5.2.0

@michal_zukowski, post #12

Nie zgadzam sie z tym. To o czym piszesz to jest wazne dla bardzo malutkiej grupy ludzi.
Wiekszosc Amigowcow nie potrzebuje RTG, PCI, 060, 3D, PPC, bo to nie ma nic wspolnego z ich nostalgia.

Jezeli mialbym wymienic to co mialo duzy wplyw na ozywienie sytuacji z Amiga to bym wymienil:
-WinUAE ("normalne" bez JIT, bo ono prawie do niczego nie jest potrzebne sentymentalnym graczom)
-ADF, ktore dalo mozliwosc latwego przenoszenia amigowych dyskietek i sciaganie ich z internetu
-WHDLoad. ktore pozwolilo grac z dysku w wiele gier, uproscilo granie na roznych konfigruracjach i dodalo patche.



Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 18:43:22 przez powerzx
1
[#15] Re: WinUAE 5.2.0

@powerzx, post #14

Większość ludzi gra w gry z a500 albo jakies pierwsze z a1200. Po co komu nowe Winue jak wiekszosc tych gier działała wczesniej niż Toni Wilen się zajął UAE. To po pierwsze. Po drugie mówisz o jakieś pracy/wkładzie dla Amigi. Amiga nie ma nic z tego, że ktoś uruchomi starą grę na Winuae. Po trzecie, jakby RTG nie miało znaczenia to by pod WinUAE czy pistormie każdy miał szary ekran w niskiej emulowanej rozdzielczości Pal, a jak wiadomo tak nie jest. Jedyny wkład rozwój Amigi w WinUAE to developka i testowanie rzeczy pod 68k, bo łatwiej to robić niż na prawdziwym sprzecie. Cała reszta to zjadanie własnego ogona.

Co do whdload się zgadzam, to i wczesniej jst przeniosło klasyczną amigę na poziom wyżej.
Co do ADFów to się srednio zgadzam, całe 90lata ludzie jechali na DMSie (czyli spakowanym ADF), nic tu twórczego nie było.

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 19:14:44 przez michal_zukowski
3
[#16] Re: WinUAE 5.2.0

@powerzx, post #13

Moim zdaniem pomiędzy tymi dwoma epokami (epoką oddawania za bezcen A500, a modą na retro) była jeszcze jedna wielka epoka, która zupełnie ominęła ludzi, którzy przeskoczyli wtedy z dyskietkowych Amig na pecety. Ja tak bardzo na to zwracam uwagę, bo to jest ta „moja” epoka. Najfajniej ją wspominam, z mojego punktu widzenia w świecie Amigi działo się bardzo dużo, Amiga była normalnie używana, każdy miał w niej internet, używał IRCa, CD-RW, komunikatorów, powstawały jeszcze ciekawe programy, a Amiga była komputerem, a nie „uruchamiaczką romów”.

Ale oczywiście każdy ma prawo widzieć historię Amigi po swojemu. Ja na przykład zupełnie nie znam czasów „dyskietkowych Amig”, bo Amigę kupiłem dopiero w 1994, gdy większość społeczności już mydliła sobie oczy „profesjonalizmem” MS-DOSa.
5
[#17] Re: WinUAE 5.2.0

@powerzx, post #13

Raczej cześć naiwnie uwierzyła, że to inwestycja. Podobnie jak Maluch. Tylko poza entuzjastami w pierwszym przypadku i Polaków w drugim to nikt tego nie kupi, więc to nie do końca inwestycja, bo w tę prawdziwą wejdzie finansowo więcej osób.
1
[#18] Re: WinUAE 5.2.0

@michal_zukowski, post #15

Z ADF chodzilo pewnie nie o technologie tylko w pewnym sensie zjawisko - wpisujac w google dowolny tytul gry na Amige zapamietany z dziecinstwa bez problemu mozna znalezc obraz ADF, ktory kilkoma kliknieciami montuje sie w emulatorze i mozna grac. Dzis kroluje Whdload ale jeszcze z 10 lat temu nie byl tak popularny.
1
[#19] Re: WinUAE 5.2.0

@Bucz, post #18

Dzis kroluje Whdload ale jeszcze z 10 lat temu nie byl tak popularny

Był, był.
Nawet były robione zbiórki na klucz, który 2015 przestał być potrzebny.
2
[#20] Re: WinUAE 5.2.0

@Norbert, post #19

Dokładnie. Zbiórki były robione prawie 20 lat temu, gdzie był szczyt jego popularności.
1
[#21] Re: WinUAE 5.2.0

@Bucz, post #18

Pod ktorym kamieniem sie uchowales?

Ponad 20 lat temu bylo to:
https://web.archive.org/web/20020226014247/http://www.back2roots.org/Games/ADF-Games
whdload, a wczesniej jst byl od dobrego 97 roku.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem