• Ankieta

Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?

  • Commodore 64/128
    62 głosów 62
  • Atari 8-bit
    34 głosów 34
  • ZX-80/ZX-81/ZX Spectrum
    9 głosów 9
  • Inny (napiszę w komentarzu)
    7 głosów 7
  • Atari ST/STE
    3 głosów 3
  • Amstrad
    1 głosów 1
  • PC
    1 głosów 1
  • Commodore Plus 4/16/116 0

Ankieta skończyła się 28.04.2024

[#1] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?
Mysle ze zabraklo najbardziej oczywistej opcji do wyboru - "zaden".
12
[#2] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?
uprasza sie o kazdorazowe pisanie newsa dot. ankiety :D poprzednia widzialem, ale im krotsza tym przebieglejsza i znika z oczu
3
[#3] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?

@Axi0maT, post #1

Zgadza się, Amiga 500 była moim pierwszym komputerem.
2
[#4] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?
ZX Spectrum + -> C+4 -> C64 -> Nieskończony projekt PC XT -> Amiga 500 -> Amiga 1200 -> Dwie Amigi 1200 -> Amiga 2000 = Dwie Amigi A1200 (jedna w Tower z BlizzPPC, druga Stock z HDD) i A2000 z HDD SCSI 105MB..... A potem to wszystko sprzedałem.

I pomyśleć że sprzedając C64 i projekt PC XT chciałem kupic Atari ST (Na tyle miałem kasy)
2
[#5] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?
CDTV - pierwszy komputer jaki miałem.
2
[#6] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?

@Axi0maT, post #1

No mogłaby być taka opcja.
1
[#7] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?

@Axi0maT, post #1

Witam.
W moim przypadku pierwszym komputerem miało być Atari 65XE - bo koledzy ze szkoły taki mieli.
Jednak pierwszym był C64 z magnetofonem Datasette.
Więcej gier, lepszy dźwięk i turbo do magnetofonu. Kolory były gorsze ale praktycznie cały czas
korzystałem z monitora czarno-białego tylko "od święta" mogłem podłączyć do kolorowego telewizora.
Miałem nawet program "emulator" ZX Spectrum i była niezła zabawa jak jeden znajomy spectrumowiec
przyszedł go sprawdzić. Komendy Basi-ca podpisane pod klawisze i nawet Load"" działało.
Gry się "wczytywały" ale na tym się emulacja kończyła.
Gość się trochę podłamał i za niedługo kupił C64.
Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2024 18:57:56 przez ted
3
[#8] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?
Żaden, Amiga była pierwsza.
2
[#9] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?
W moim przypadku też Amiga była pierwsza.
2
[#10] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?
Mój Tata kupił nam najpierw Commodore 64. Nie to, że już wtedy wiedziałem, że lubię wspierać słabszych, ale w logo firmy Commodore zakochałem się od razu. I te styropiany, kabelki i jednostka centralna. A potem magiczne dostrajanie telewizora. Atari 65XE widziałem u kolegi i ta sama magia.

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 10:51:20 przez Hexmage960
3
[#11] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?

@Hexmage960, post #10

To u mnie od razu wleciał komputer z wyższej półki, czyli Amiga. Żadne atari, żadne pc.
[#12] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?
Atari 130XE ze stacją California Access CA-2001 super
(awatar nie wziął się znikąd )

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 15:38:35 przez Jacques
3
[#13] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?

@Jacques, post #12

Witam.
Chyba większość użytkowników 8-bitowych Atari przesiadła się na Amigi jak na ST.
Pozdrawiam.
2
[#14] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?

@ted, post #13

Tak, bo A500 zawojowała rynek aspektem audiowizualnym.
W sumie Amiga to poniekąd ewolucja i rozwinięcie koncepcji Atari 8-bit
3
[#15] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?

@Jacques, post #14

No przy tak sformułowanym pytaniu ja odpowiedziałem że Atari 65XE.

A jak by Autorzy Quizu uwzględnili konsole, to bym napisał NES/Pegasus (miałem między Atari a Amigą).
1
[#16] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?

@ted, post #13

W '89 aż 60% posiadaczy kompa w PL miało małe Atari.
W '93 tylko 6% posiadaczy kompa w PL miało duże Atari.
Niby 10 razy mniej ale, w '89 tylko 4% polskich rodzin miało kompa, a w '93 już 10%, czyli min 1/4 posiadaczy XE przesiadła sie na ST, choć dziś raczej zaglądają na inne forum niż Amigowe. A w '94 posiadaczy ST było w ankietach tylko o połowę mniej niż XE.
Ale z powyższej ankiety wynika że ten ST to był jakiś super komputer skoro nikt kto go posiadał nie skusił sie później na Amigę.
3
[#17] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?
C 64 prowadzi.
1
[#18] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?

@Axi0maT, post #1

dokładnie. Amiga to pierwszy komputer jaki miałem. Najzwyczajniej nie było w domu kasy na kompa. Pierwszy z jakim miałem styczność? Atari.
2
[#19] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?

@Brodek, post #18

Ja miałem Pegasusa IQ502 rev3... Ale chciałem robić coś więcej niż gry... Dlatego molestowałem rodziców o komputer... Chciałem PC, a dostałem A500Plus z 1084-D2... Po latach cieszę się, że dostałem właśnie Amigę, a nie jakieś 486 :)
1
[#20] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?
No cóż wyniki ostatnich dwóch ankiet prowadzą do optymistycznego wniosku że prawdopodobnie społeczność amigową w Polsce tworzą nie tylko stare ramole oscylujące w granicach pięćdziesiątki ale mamy też jeszcze trochę 40 letniej młodzieży

Ja zagłosowałem oczywiście na Atari 8-bit a wcześniej na rok 1992, który wygrał. Warto jednak zauważyć że drugie miejsce mające tylko o 3 głosy mniej to była odpowiedź po 1996 roku. Myślę że moje roczniki zazwyczaj szły podobną ścieżką jaką przebyłem sam, czyli gdzieś tam na styku lat 80-tych i 90-tych pierwszy komputer, którym był Atari, bo wtedy jeszcze te maszyny w Polsce dzieliły i rządziły, po czym gdzieś tam pod koniec szkoły średniej na początku lat 90-tych, poważny komputer czyli Amiga, bo przecież "stary koń nie będzie się bawił zabawką". Co innego dzieciaki o 8 - 10 lat młodsze ode mnie. Z tego co pamiętam co się wokół wtedy działo, to oni w czasach gdy ja kupowałem Ami, zaczynali od C64, bo rodzice wychodzili z założenia "a po co dzieciakom taki drogi komputer do gierek komcio im starczy" i oni przechodzili na "Przyjaciółkę" dopiero w połowie lat 90-tych, najczęściej na krótko bo za rogiem czaił się PC.

Oczywiście teraz mocno upraszczam i generalizuję, niemniej myślę że wyniki ostatnich dwóch ankiet uprawdopodobniają tezę którą napisałem na początku.
2
[#21] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?

@MUFA-amigaone-pl, post #20

Oczywiście teraz mocno upraszczam i generalizuję, niemniej myślę że wyniki ostatnich dwóch ankiet uprawdopodobniają tezę którą napisałem na początku.


Możecie to bardzo fajnie rozwinąć na Amiga Bez Ściemy!!
[#22] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?

@MUFA-amigaone-pl, post #20

W ankiecie warto było dać możliwość, jak to zrobić - nie wiem, wypowiedzenia się kiedy miało się ten pierwszy komputer przed Amigą oraz kiedy sama Amiga.

Twoje założenia w moim przypadku są strzelone kulą w płot:
- C64 - za kuroniówki po technikum w 91
- potem pierwszy PC na studiach(3-4 rok studiów) o kolejnych nie piszę
- sama Amiga jako "spełnienie marzenia"- 2008-2009

Z tej ankiety nie należy tak dalece idących wniosków wyciągać, moim skromnym zdaniem. To są tylko suche fakty.

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 09:21:06 przez Tomski
[#23] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?

@Tomski, post #22

Wybierz" Inny".

za kuroniówki

Z perspektywy czasu to śmiać się chce z tego określenia hihi.
[#24] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?
Ja zauważyłem jeszcze jeden wniosek z ankiety. Nikt nie zadeklarował, że przesiadł się z PC na Amigę.
Czyli nikt, kto zaczynał od PC nie siedzi teraz na tym forum.
[#25] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?

@zyga64, post #24

O PC nawet nie pomyślałem. Wziąłem jaki pierwszy komputer miałem i wychodzi, że jest to błędnie do zapytania. Gdyż przed Amigą miałem jakiegoś PC nawet nie wiem jakiego(składaka).
[#26] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?

@Tomski, post #25

Przejście z C64 bylo czymś naturalnym A500 byla kontynuacja rozwojowa (krokiem milowym) marki Commodore
Nie znam nikogo kto miał C64 z wypasionym SIDem aby kupił z wyboru Atari ST z AY rodem z ZX

Ankieta jednak jest na tyle nie rzetelna bo mogłeś miec i dwa komputery wczesniej

Ciekawe kto z was ma swoj wysłużony pierwszy komputer ..moj chlebak jest ze mna 35 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2024 09:39:04 przez HOŁDYS
1
[#27] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?

@zyga64, post #24

Witam.
Z PC miałem styczność wcześniej jak z Amigą.
Były to komputery XT i AT w szkole.
Jednak po C64 została kupiona Amiga 600.
I nie żałuję.
Pozdrawiam.
[#28] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?

@MUFA-amigaone-pl, post #20

...nie tylko stare ramole oscylujące w granicach pięćdziesiątki ale mamy też jeszcze trochę 40 letniej młodzieży

Bardzo słuszny wniosek. Jestem zaskoczony, że C64 jest 2x więcej niż Atari XL/XE. To znaczy, że amigowa społeczność w Polsce jest stara, a nie bardzo stara. Czyli statystycznie zaczynaliśmy nieco później niż pod koniec lat 80.

W pewnym momencie ośmiobitowe Atari w Polsce, jako komputer domowy, liczebnością było nie do pobicia. W którejś ankiecie Bajtka i w pierwszej ankiecie Top Secret widać, że Atari XL/XE jest więcej niż WSZYSTKICH innych typów komputerów razem wziętych. To się bardzo szybko zmieniło na początku lat 90, ale wcześniej sytuacja była tak niezwykła, że dopiero pecet dał radę ją powtórzyć. szeroki uśmiech Pewnie dlatego w latach 1989-93 oryginały tworzyło się i wydawało się głównie na Atari, wychodziło tak wiele pism tylko o Atari (Tajemnice Atari, Moje Atari, Świat Atari, Atari Magazyn, AVAX) i było tylu lokalnych wydawców skupionych na Atari (Avalon, Mirage, ASF, Domain Software, Spektra i kilku mniejszych).
[#29] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?

@HOŁDYS, post #26

Przejście z C64 bylo czymś naturalnym A500 byla kontynuacja rozwojowa (krokiem milowym) marki Commodore

Naturalne było to, że się ludzie przesiadali z ośmiobitowców na szesnastobitowce. Niezależnie od tego co się miało (Atari, C64, Spectrum, Amstrad) przesiadało się na coś fajnego, a Amiga wtedy była fajna. Atari ST/STe raczej takiej frajdy nie dawało i wydawało nam się tym gorszym wyborem. O PC nawet nie wspominam, bo dla mnie tamte pecety z DOSem to takie przerośnięte ośmiobitowce.

Prawdę mówiąc C64 nie ma nic wspólnego z Amigą tak samo jak Atari XL/XE nie ma nic wspólnego z Atari ST. Taki paradoks historii. Poza tym, że obudowa z jednej wersji C128 jest podobna do A500 to części wspólnych brak. Amiga nawet nie powstała w Commodore i równie dobrze mogła trafić pod skrzydła Atari jak i Commodore.
Za to da się wymienić przynajmniej kilka istotnych części wspólnych Amigi z Atari XL/XE. Gdy się tak zastanowić to Atari XL/XE jest taką ośmiobitową Amigą.
Dla mnie Commodore to bardzo istotny ale tylko epizod w życiu Amigi. Tak jak Escom. Comodore zaczęło z Amigą świetnie, ale od 1990 było właściwie jej największym wrogiem. Mimo to chyba lepiej, że Amiga trafiła pod skrzydła Commodore, a nie Atari. Skompiradło Tramiel nie pozwoliłby z niej zrobić niczego fajnego. Wykastrowałby ją jeszcze bardziej niż księgowi z Commodore. Tramiel to nie pasjonat/wizjoner jak np.: Miner, Wozniak, Jobs, Sinclair, Gates. Jak kilka lat temu powiedzieli w wywiadzie synowie Tramiela - "to może być szok dla niektórych z was, ale nasz tato nawet nie lubił komputerów".

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 11:42:31 przez MDW
2
[#30] Re: Zanim stałeś się posiadaczem Amigi, jaki komputer posiadałeś?
Najpierw Spektrumna - 1983 rok. Potem dłuuuuuuugo nic, a potem w 1993 A1200 jako własna (wcześniej wkurzałem dwóch ludków przez jakieś półtora roku: od jednego pożyczałem A500+ //jak ten symbol źle obecnie wygląda!// a od drugiego - modulator :D )

Pierwszy pecet to jakiś P2 ze śmietnika w roku 1996(!) i na studiach (od 1997) używałem jako maszyny do pisania Compaq Portable PC na 286 - takiego ważącego z 25Kg "laptopa" z plazmowym ekranem :D

1200 i CDTV mam do dzisiaj.
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem