• Ankieta

Moja pierwsza Amiga to:

  • Amiga 500
    86 głosów 86
  • Amiga 600
    39 głosów 39
  • Amiga 1200
    23 głosów 23
  • Amiga CDTV
    14 głosów 14
  • Amiga 500+
    11 głosów 11
  • Amiga CD32
    3 głosów 3
  • Amiga 4000
    2 głosów 2
  • Amiga NG
    1 głosów 1
  • Amiga 1000 0
  • Amiga 1500 0
  • Amiga 2000 0
  • Amiga 2500 0
  • Amiga 3000 0
  • Inny model (napiszę w komentarzu) 0

Ankieta kończy się 19.05.2024

[#1] Re: Moja pierwsza Amiga to:
U nas to bieda była na przełomie lat 80/90. Kto mógł sobie pozwolić na profesjonalną Amigę.
To było do przewidzenia że Amiga 500 była najpopularniejsza bo i najtańsza.
1
[#2] Re: Moja pierwsza Amiga to:
Owszem, dlatego bardziej mnie interesuje czy więcej będzie A600 czy A1200. :)
3
[#3] Re: Moja pierwsza Amiga to:

@ZorrO, post #2

Można się domyślić, że wygra ECS.
[#4] Re: Moja pierwsza Amiga to:

@amikoksu, post #1

I jako jedyna w sprzedarzy na rynku w tamtym okresie, przez co najpopularniejsza.
Wnioski mozna wyciagnac takie ze nawet jesli ktos mial inna Amige np: A1200, to mogl zaczac od A500.
Nie bedzie w tej ankiecie tak ze wygra np: CD32.

Gdyby na rynku A1200 byla przed A500, to wygrala by ta pierwsza.
1
[#5] Re: Moja pierwsza Amiga to:

@Phibrizzo, post #4

Gdyby na rynku A1200 byla przed A500, to wygrala by ta pierwsza.

A1200 w 1987r, a A500 w 1992r? To prawdopodobnie by tak było.
1
[#6] Re: Moja pierwsza Amiga to:
Też fajna ankieta. Chociaż pierwsze miejsce nie jest trudne do przewidzenia.

Ja najpierw miałem używaną A500 1MB z monitorem C-1084S (kupiona na wrocławskiej giełdzie). Niestety z niemiecką klawiaturą - byłem tak podjarany zakupem, że nie zwróciłem na to uwagi. Od razu miała przełącznik pozwalający ustawić pamięć: 1MB chip, 0,5MB chip + 0,5MB slow, 0,5MB chip. Ten ostatni tryb był dla mnie zupełnie dla mnie bez sensu i nigdy z niego nie skorzystałem.
A500 po około 5 miesiącach została zastąpiona używaną (niestety trochę uszkodzoną) A1200, bo do grzebania większych programów w AMOSie brakowało RAMu. Środowisko AMOSa trochę pamięci zajmuje i nie zostaje już cały megabajt do dyspozycji. A to były czasy w których pięćsetek się jeszcze nie rozbudowywało. Słyszałem wtedy, że są jakieś rozszerzenia o 2MB do A500, ale nie było sensu tego szukać skoro nawet wtedy wiedziałem, że celem jest A1200, dodatkowy RAM i dysk twardy. A1200 z Commodore szybko została zastąpiona A1200 z Escomu, bo właśnie wtedy pojawiły się na rynku, a ja nie mogłem patrzeć na wadę tej pierwszej.
[#7] Re: Moja pierwsza Amiga to:

@MDW, post #6

Wybrałem świadomie CDTV. Bardzo chciałem mieć Amigę i CD-ROM. Przed kupnem miałem styczność z A500 i CDTV, wiedziałem wszystko o A1200 (i kupiłbym ją, ale CD ), na półce stały obok siebie CDTV i tylko trochę droższa A1200.

Pierwszy zakup do niej to był FastRAM Elboxu, 2MB. Następnie KS3.0, a potem przejściówka na standardowe joye i myszki, sterownik SCSI Tomsu, oraz dysk. Tak złożyłem mój zestaw marzeń
4
[#8] Re: Moja pierwsza Amiga to:

@ZorrO, post #2

@ ZorrO
Owszem, dlatego bardziej mnie interesuje czy więcej będzie A600 czy A1200


A600 i A1200 idą niemal łab w łeb.
Moją pierwszą była Amiga 1200.
[#9] Re: Moja pierwsza Amiga to:

@R-Tea, post #8

Nie idą.
[#10] Re: Moja pierwsza Amiga to:
Moją pierwszą Amigą była CD32. Jako "tańsza Amiga 1200 z CDromem". Trochę potem żałowałem, bo mój kolega z CDTV miał wygodniej. CDTV łatwiej i taniej było rozszerzyć o stację FDD czy niewielki dysk. Dodatkowo kolega na swojej CDTV zgrywał sporo oprogramowania na kasety Video. No i ten joy pilot
1
[#11] Re: Moja pierwsza Amiga to:

@_DiskDoctor_, post #3

Witam.
Można się domyślić, że wygra ECS.

Raczej OCS, gdyż te układy były większości w A500, która była najpopularniejsza.

Typowa Amiga tamtych czasów to A500 z 1MB RAM (0,5MB Chip i 0,5MB Slow).
Modulator lub zdecydowanie rzadziej dedykowany monitor kolorowy 14".
I oczywiście kilka pudeł dyskietek 3,5".

Moja pierwsza Amiga to A600 kupiona na przełomie 92/93 roku.

Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2024 17:47:04 przez ted
[#12] Re: Moja pierwsza Amiga to:

@ted, post #11

Niepytany podzielę się informacjami o tych amigowcach z mojego regionu - tj. Dolny Śląsk, okolice Wałbrzycha (nie sam Wałbrzych, tam proporcje były inne), żeby było łatwiej znaleźć, których poznałem w latach 91-93 (CD32 to początek 94) i ich pierwszych Amigach. Nie można tego zaliczyć do głosowania, ale może jest jakimś wskaźnikiem.

1x CD32, 3x CDTV, 3x A500+, 5x A500, 4x A600, 2x A1200, 1x A3000
[#13] Re: Moja pierwsza Amiga to:
Moją pierwszą Amigą było WINUAE ...
[#14] Re: Moja pierwsza Amiga to:
U mnie tak naprawdę pierwszym komputerem osobistym, który kupiłem za własne zarobione pieniądze był Commodore 64 w obudowie przypominającej A1200. Później dopiero była Amiga 500, którą ciocia z Ameryki mi przysłała. Wtedy to sprzedałem Commodore 64 wraz z dodatkami, żeby móc rozbudować A500. Miałem już wtedy drukarkę Commodore MPS 1230. Ponieważ była na licencji firmy Olivetti, to i taśmy od tejże do niej pasowały, które w Polsce bez problemu można było kupić.
Oczywiście w A500 musiałem na samym początku wymienić kilka układów, gdyż ona pracowała w systemie NTSC przy 60Hz. Za to zostawiłem zasilacz, gdyż był dużo wydajniejszy od tych dodawanych w Polsce do Amigi. To był zasilacz impulsowy. Do niego dokupiłem zasilacz transformatorowy zamieniający napięcie 220V na 110V.
[#15] Re: Moja pierwsza Amiga to:
Miałem Amigę 500 z kartą ram A501 ,potem dodałem do niej Action Replay mk4 na expansion slot .Po kilku latach dołaczył do niej sampler i klka joystików min. Top Star SV 127.Maiłem też VBS.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem