kategoria: Debian
[#1] Debian i pegaz 1
Witam! Miałem zainstalowany i działający Debian sarge na Pegazie 1. Kupiłem monitor LCD i zarazem zmieniłem kartę graficzną z Radeona 7000 na 9200. Po tej zmianie w żaden sposób nie mogę linucha uruchomić za każdym razem w OF wyświetla kilka linii tekstu gdzie 3 ostatnie to:
copying OF device tree...done
calling quiesce...
returning 0x00000000 from prom_init

Ito jest wszystko. Gdzie szukać bubla? Skasowałem partycję linucha i próbowałem go na nowo zainstalować z płyty. Efekt jest ciągle ten sam... Co może być przyczyną?

[#2] Re: Debian i pegaz 1

@Pero, post #1

Witam ponownie! Wróciłem do starej karty i problemu nie ma... :D
Natomiast może ktoś wytłumaczy mi to: wymieniłem dysk z 3,5" na 2,5". Przy uruchomieniu Linuxa instalator nie widzi podziału na partycje tylko cały dysk. Podłączenie starego 3,5" i problemu nie ma - są widziane wszystkie partycje. Co może być powodem i czy da się to obejść?
I jeszcze jedno - czy komuś udało się zrobić update linuxa na Pegazie 1 do najnowszej wersji? Swego czasu kupiłem pismo z płytami DVD (4 sztuki) gdzie również są pliki dla PPC. Ale instalator Linuxa twierdzi, że nie doda ich do repozytorium gdyż nie są to płyty Debiana. czy to również można obejść?

[#3] Re: Debian i pegaz 1

@Pero, post #2

Powiem Ci szczerze Pero, że strasiłem nadzieję na to, że da się na pegu I zainstalować coś nowszego, jeśli chodzi o linucha...

Z resztą, teraz wogóle przestałem się w to bawić, bo odkąd zmieniłem pamięć z 256 na 512, to linux zaczął mieć problemy z bootowaniem. A do starego modułu nie mam zamiaru wracać...
[#4] Re: Debian i pegaz 1

@Adam_K, post #3

No tak - linux na Peg 1 nie lubi więcej niż 256 MB... Jednym słowem szlag mi trafił konkretnego Open Office`a...

[#5] Re: Debian i pegaz 1

@Pero, post #2

Wróciłem do starej karty i problemu nie ma...

Hym, opisywany problem wskazywałby na brak sterownika w kernelu do R(V)2x0. Jeśli tak, to rekompilacja jądra powinna pomóc.

Przy uruchomieniu Linuksa instalator nie widzi podziału na partycje tylko cały dysk.
W sensie? Jak cały dysk, jako jedną partycję? Stawiałbym na problem z MBR, spróbuj użyć HDWrite.

czy komuś udało się zrobić update Linuksa na Pegazie 1 do najnowszej wersji?
Jeśli mnie pamięć nie myli, to ktoś z teamu CruxPPC dostał Pega I i pisał na powerdeveloper.org, że mu się udało... Jeśli dobrze pamiętam, to najtrudniejsze to zpatchowanie kernela do działania z Articią i skompilowanie - potem to już zdaje się po prostu normalny update Debiana i tyle. Jakby co, to poszukaj na pd.org.



Ostatnia modyfikacja: 23.10.2008 20:42:52
[#6] Re: Debian i pegaz 1

@Torn, post #5

1. Rekompilacja jądra to dla mnie może się okazać za trudne :D
2. MBR czysty, ale potrktowałem go jeszcze profilaktycznie HDWrite`m - bez efektu
3. tak jak punkt 1 - niestety nie siedzę wcale w linuxie, a potrzebny mi do Open Office`a. Niestety lepszego niż wersja 1......
Chyba wypadłem z gry :D
Dzięki za podpowiedź!

[#7] Re: Debian i pegaz 1

@Pero, post #6

Witam

Ja na Pegu 1 miałem już zainstalowanego Debiana 4 Etch , i nawet OpenOfisa miałem 2 , problem pojawiał się podczas zamykania systemu , gdzie system zapisywał logi i ustawienia zupełnie w innym miejscu i o innych nazwach . Startując z kernela 2.4.27 wychodziły szopki , zaczeły się pokazywać komunikaty o błedach ( były nadpisywane niekture configi ) .

To co opisałem powyżej tyczyło się Debiana Sarge i updatowaniu RECZNIE ( na piechote, plik po pliku ) poprzez SYNAPTIKA .

Obecnie jestem w stanie zainstalować Debiana Etcha na Pegu I na kernelu 2.4.27 stosując pewne obejście , " NIESTETY " zainstalowanego Etcha można używać tylko do momentu wyjścia z systemu , powtórne uruchomienie kończy się błędem i system " zawisa w powietrzu " .

wygląda na to że coś trzeba bybyło z pathować , tylko co ? ?

[#8] Re: Debian i pegaz 1

@Piotr Myszkowski, post #7

Czyli Piotrze - "bulba" :D
Nie wiem czy pamiętasz, ale od Ciebie dostałem właśnie płyty z Debianem. Fajne, działa tylko że stare. Nie mogłem zainstalować ani nowszego "Ofica" ani też FreeCiva (nad czym dalej ubolewam :( ). Może jednak jest ktoś w kraju co po ludzku pomoże w tym temacie zacofanym "pierwszopegowcom" ? blushing

[#9] Re: Debian i pegaz 1

@Pero, post #8

Ja mam Pega 2, więc nie mogę przetestować. Ale powiedzcie mi, jak się zachowuje instalacja Debiana 4 na Pegu 1. Spróbujcie pobrać najnowszą płytę minimalną, która uruchamia tylko instalator i kartę sieciową. Wtedy pobiera z internetu najnowsze poprawki i instaluje. Ciekaw jestem, czy tak się uda. Ponadto popatrzcie jeszcze na Gentoo, gdyż je się kompiluje bierząco, a pełny opis co i jak zrobić (po Polsku też) jest na stronie. Rozmawiałem kiedyś z jednym człowiekiem, który zainstalował Gentoo na Pegu 1 i działało mu poprawnie (sprzedał niestety tego Pega). Jest to najbardziej uniwersalna dystrybucja, tylko kompilacja jądra na Pegu 1 może trwać z dobę.

[#10] Re: Debian i pegaz 1

@AS, post #9

aktualnie na Pegu 1 , mozemy uruchomic az 3 kernele
1. Instalacyjny dla Sarge " pegasos1 " wer. 2.4.27
2. " zImage-Pegasos " wer. 2.6.8 z Crux-a 1.3 ( chyba ta wersja , ale moge sie mylic , Crux 2.2 nie ma kernela dla Pega 1 ) .
2 " Cube " wer. 2.6.10 z Gentoo-gamecd ( liveCD )

jak juz wiadomo, to Debian Etch wymaga juz kernela 2.6 , znowuz Cruxa jest trudno zainstalowac , oczywiscie !! ze sie da zainstalowac , ale trzeba znac angielski i wydrukowac sobie instrukcje i przetlumaczyc , no i miec troche szczescia podczas instalacji i potem apdejtnac do wersji 2.2 lub 2.3 .

aby uzywac " CUBE " nalezy zainstalowac na Pegu 2 " squash" file system i rozpakowac zawartosc plytki i wyciagnac " moduly " i skopiowac je do katalogu /libs/modules np: w Debianie i jeszcze w kturyms pliku w /etc/init.d/ " cos tam " wpisac scieszke do modulow tak zeby kernel mogl odczytac te moduly i mozemy sie cieszyc z kernela 2.6 , a potem apdejtnac Debiana Sarge do nowej wersji " etch " i gotowe .

Wystarczy kogos kto zna angielski ( niekoniecznie ) lub moze poswiecic troche czasu i checi pokombinowania troche z kernelami ktore mozna pobrac z pliku The PegasosBook v.1.4 ( chyba ) .

Mozna tez zorganizowac jakies Bounty na zrobienie jakiegos kernela w nowszej wersji np: 2.6.19 lub 2.6.23 lub innego wraz z instalerem jakiegos systemu .

Przytoczylem ze 2 pomysly , ale gozej juz z realizacja , chodzi mi po glowie jeszcze jeden pomysl ale to dotyczy juz kompilacji kernela ( samodzielnie ) ale z tym roznie bywa , nie kazdy czuje sie na silach .

Wiec chlopaki !! wybor nalezy do nas Pegasowcow 1 co zrobic , zebysmy tez mogli uzywac nowszych kerneli i systemow .

Pozdro

[#11] Re: Debian i pegaz 1

@AS, post #9

Jezeli chodzi o Debiana 4 na PPC , to nie ma zadnego kernela instalacyjnego ( ani NETinstall , ani ZWYKLEGO ) , ma natomiast skompilowane dla Pega 2
i tutaj rowniez moznaby bylo po eksperymentowac i skompilowac odpowiednio kernel dla Pega I , tylko wlasnie musialby sie ktos znalesc chetny .

pozdro

[#12] Re: Debian i pegaz 1

@Piotr Myszkowski, post #11

Chodzi Ci, że nie ma kernela NETinstall dla Pegasosa 1? Bo na pewno jest w wersji PPC, ja tak instalowałem na swoim Pegu 2. Co do jedynki to nie wiem jak się zachowuje, gdyż nie miałem okazji instalować.
Natomiast Gentoo powinno się zainstalować, ale potrzeba trochę czasu na kompilację kernela. Testowałem Gentoo jakiś czas temu na Maku PPC i poszło wszystko bardzo dobrze, ale fakt, że wydrukowałem sobie instrukcję - grubo ponad 100 stron. W Gentoo przecież nie masz gotowego installera, podczas instalacji kompiluje się kernel ustawiony pod sprzęt, więc myślę, że to może być rozwiązanie. I jest to opisane krok po kroku i to po Polsku.

[#13] Re: Debian i pegaz 1

@AS, post #12

Tak ! chodzi mi wlasnie o ten kernel . Ogulnie to mozemy zainstalowac 2 systemy Linux ( Crux - najpierw starego a potem upgradowac do najnowszego , Gentoo - a tu trzebaby bylo najpierw wydrukowac sobie instrukcje po polsku i zaczac eksperymentowac i przy okazji apdejtnac do najnowszych pakietow. ). Ja jeszcze dodam nieoficjalnie tak jak juz pisalem wczesniej , ze mozna zainstalowac Debiana ETCH-a ale tez trzeba niestety kombinowac .

Jak widzisz to nie jest lekko nam Pegasowcom 1-nek , tak jak wam z Pegiem 2 , gdzie sa kompilowane specjalne kernele .

pozdro

[#14] Re: Debian i pegaz 1

@Piotr Myszkowski, post #13

To prawda, że na Pegu 2 można postawić większość dystrybucji linuksa bez większych problemów. Ale piszę o Gentoo, gdyż rozmawiałem z jednym posiadaczem Pegasosa 1, który właśnie postawił tę dystrybucję na Pegu 1 bez większych problemów. Instrukcję sobie wydrukuj, pobierz najnowszą wersję i nie kombinuj, gdyż w Gentoo kernel kompiluje się w czasie instalacji (wybierasz sobie, co chcesz mieć w kernelu i to przy pomocy installera). Jak opowiadał wspomniany kolega trwa to co prawda około doby (ta kompilacja), ale Linux chodzi później bardzo dobrze.
A jeśli potrzebujesz instrukcję instalacji Gentoo, to ja mam wydrukowaną po Polsku. Zapraszam do siebie, to pożyczę - to tylko 107 stron + dodatki :D

[#15] Re: Debian i pegaz 1

@AS, post #14

Tak troche z innej beczki , mam pytanie .

Podobno w Mosie 2 mozna zmienic MAC karty sieciowej , ale gdy juz to zrobilem , to i tak efika nie ma wyjscia na swiat , w opcjach zaznaczylem " eth " i " przez dhcp " i " loopbeck " . Nie moge zainstalowac zadnego linuxa na efice bo kernel Debiana zada polaczenia z internetem , a kernel opensuse zada jakichs 4-rech plytek z repozytoriami , ktorych nie mam i nie wiem z kad je wziasc , dlatego najprosciej byloby zmienic MAC-a sieciowki i jak by bylo wyjscie na swiat to bym sobie cos mogl zainstalowac a tak lipa .

czy ktos zmienial juz w efice MAC sieciowki , czy sa jakies inne problemy ?

pozdro

ps. obecnie z internetu kozystam na Pegu 1 . A jakim programem pod Debianem moge sprawdzic MAC-a sieciowki z Pega 1 ( mam zapisane na kartce MAC-a z Pega 1 , jak kiedys przylaczalem sie do sieci to musialem podac mojemu dystrybutorowi , ale teraz chcialem jeszcze raz sobie sprawdzic dla pewnosci z pod Gnome ) .

[#16] Re: Debian i pegaz 1

@Piotr Myszkowski, post #15

MAC czyli MEDIA ACCESS CONTROL - to 48-mio bitowy adres sprzętowy przypisany karcie sieciowej na stałe.
Na Linuxie możesz sprawdzić adres MAC (i nie tylko) za pomocą komendy:
* ifconfig - komenda ta zadziała tylko kiedy jesteś jako root.

Można zmienić adres kart sieciowych, ale zmiana ta nie będzie stała. Będzie "emulowana" na poziomie systemu operacyjnego. W Linuksie robi się to przez:

* ifconfig eth0 down (wyłączamy interfejs eth0, chyba że masz ustawioną sieć na eth1 - to odpowiednio wyłącz ją)
* ifconfig eth0 hw ether AC.SD.1A.2A.S3 (zmiana nr MAC - AC.SD.1A.2A.S3 to nowy "udawany" adres MAC)

Następnie, jeżeli mamy nr IP przydzielany na routerze przez DHCP wykonujemy zlecenie:

* ifconfig eth0 up (włączenie interfejsu eth0)


Jeżeli masz Efikę bez systemu, to pozostaje Ci router i w nim sklonuj adres MAC do niego, a w routerze ustaw dynamiczny DHPC i Efika powinna zadziałać.



Ostatnia modyfikacja: 01.11.2008 19:00:10
[#17] Re: Debian i pegaz 1

@AS, post #16

dzieki za info

[#18] Re: Debian i pegaz 1

@Pero, post #8

Witaj Pero

piszę tego posta żeby cię pocieszyć . Otuż znalazłem skompilowany kernel 2.6.8 dla Pega 1 w raz z modułami dla Debiana , nie jest to installer ale zwykły kernel .

Jest on na płycie instalacyjnej , na tej co jest kernel " pegasos1" ,

1. uruchom Debiana Sarge włóż płytke i na tej płycie wejdź do katalogu " pegasos "
2. tam jest paczka o nazwie " kernel_image-2.6.8-pegasos_2_powerpc.deb "
3. przegraj ją sobie gdziekolwiek , może być też na pulpicie
4. otwóż Terminal z rootem i wpisz
kod: dpkg -i /home/" twój katalog "/ Desktop/kernel_image-2.6.8........ .deb [ enter ]

powinno się po chwili samo zainstalowac

5. podmontuj sobie partycje Mosową z której botujesz Mosa i skopjuj sobie tam kernel z /boot, który tam będzie ( vmlinuz-2.6.8-pegasos )
6. zrestartuj system i uruchom z tego kernela
7. i teraz ! w zależności jak chcesz apgrejtnąc system do nowszej wersji ( Etch ) , musisz mieć : kilka płyt z Dystrybucją Etch lub dostęp do neta
8. jeżeli z płyt to :
dodajesz do Synaptika w menu kontekstowym " Dodaj CDROM " i ladujesz kolejne płyty
9. jeżeli z neta to dodajesz nowe repozytoria do /etc/apt/sources.list
10. kod: apt-get updates
11. i już możesz się cieszyć nowym oprogramowaniem
12. teraz możesz uruchomić Synaptika i zaznaczyć kilka lub więcej pakietów i czekać , czekać, czekać, czekać, czekać cierpliwie aż się wszystko poinstaluje .
13. ----------- UWAGA: POŚPIECH NIE JEST WSKAZANY ---------------------
14. gdy już skończysz instalowanie -- TO -- powychodź ze wszystkich okien i pozamykaj tak żeby był czysty pulpit ( bez żadnych otwartych okien i innych programów , nawet tych które działaja w tle ( może grozić zwiechą -- ale nie musi --

gdyż w tym momencie jest aktualizowany cały system , gdy skończy to zacznie przemieniać stary pulpit na nowy .
15. wyloguj się teraz i spróbuj ponownie się zalogować ( jak się uda to jest wszystko ok. )
16. wyłącz całkiem i po chwili włącz z powrotem startując już z nowego kernela .

wow --- niech żyje nowsza wersja Oo.----

powodzenia Pero !!!

pozdro OK

jakby co to pomoge

[#19] Re: Debian i pegaz 1

@Piotr Myszkowski, post #18

Serdeczne dzięki! Będziemy jechały :D
Ale potrzebuję jeszcze pomocy - Kupiłem sobie monitor LCD. jakie należy wpisać wartości aby mieć blat 1280x1024?
Czy można na zainstalowanym już linuksie zmienić wartości monitora aby mieć właśnie taki rozmiar ekranów?
Oczywiście 24 bity...



Ostatnia modyfikacja: 16.11.2008 18:55:21
[#20] Re: Debian i pegaz 1

@Pero, post #19

Witaj
zrób tak:

ad 1 i 2 uruchom kompa do momentu " logowania gdm lub innego którego używasz "
- naciśnij klawisze " Ctrl " + " Alt " + " F4 " , pokaże ci się czarny ekran z promptem " debian login "
- wpisz " root " i w " password " wpisz hasło rota [ enter ]

jak już będziesz zalogowany jako root to:

-wpisz " /etc/init.d/gdm ( lub ten którym się logujes ) stop

przykład: /etc/init.d/xfce stop

zostanie zatrzymany proces loadera

- wpisz " dpkg-reconfigure xserver-xfree86 ( chyba że już upgrejdnołeś system do Etcha to powinieneś mieć zainstalowany " xorg " . Jeżeli tak to zamień z " xserver-xfree86 " na " xserver-xorg "

jeżeli byłyby jakieś problemy to zobacz co masz zainstalowane

Jak będziesz konfigurował x11-( to nazwa umowna ) to tam będzie taka opcja czy

masz monitor OCR czy LCD i wybierasz odpowiednio , potem podajesz wartości H i V i potem rozdzielczość ( zaznaczasz " spacją " ) te rozdziałki które cię interesują , a potem masz do wyboru " głębie : 8, 15, 16, 24bit i zaznaczasz którą chcesz i [ enter]

Ja mam ustawione na 15bit Peg 1 jest trochę szybszy i oczywiście jak najmniej bajerów .

po zakończeniu x11 wyjdzie do znaku zachęty i potem

- wpisz " /etc/init.d/gdm lub ten który używasz i start "

przykład: /etc/init.d/gdm start

powinien pokazać się okno logowania w nowej już rozdziałce

jeżeli obraz zniknie na monitorze OCR to jest bardzo prawdopodobne że będzie na LCD , wtedy pozostaje tylko zamienić kable ( możesz to zrobić też przy włączonym kompie ale wyłącz chociaż monitor przyciskiem " power " ) za te rade to ja niegwarantuje że coś się stanie nie tak ! wybór należy do ciebie .

powodzenia :)

[#21] Re: Debian i pegaz 1

@Piotr Myszkowski, post #20

Dzięki Ci jeszcze raz! Jesteś Wielki!

[#22] Re: Debian i pegaz 1

@Piotr Myszkowski, post #18

O kurcze, przegapiłem tego posta! Czyli da się coś nowszego w prosty sposób na pegu I zainstalować!
Super, też kiedyś spróbuję. Dziękuję również. :)
[#23] Re: Debian i pegaz 1

@Adam_K, post #22

ależ oczywiście!!!
Możesz nawet uaktualnić do wersji " Lenny " , muśisz tylko w /etc/apt/sources.list dodać odpowiednie repozytoria . Lenny też chodzi na kernelu z rodziny 2.6

pozdro
OK

[#24] Re: Debian i pegaz 1

@Piotr Myszkowski, post #23

Masz rację! Przynajmniej co do ETch`a. Właśnie piszę z Debiana 4.0 na Pegasosie 1 z kartą graficzną Radeon 9100 i 256 MB RAM. Kernel 2.6.8. Z bólami ale poszło. Wiem gdzie zrobiłem błędy więc aktualizacja do Lenny`ego nie będzie chyba problemem. W każdym bądź razie - O.O. 2.04 pracuje.
Dzięki Piotrze za pomoc !!!

pokłony

[#25] Re: Debian i pegaz 1

@Pero, post #24

Witaj Pero

Próbowałem zainstalować Debiana "Lenny" , z płyty DVD ale mi się nie udaje .
Podczas instalacji pokazuje się okno z prośbą o włączenie opcji " SWSUSP"
( SOFTDWARE_SUSPEND ) w kernelu i po wyjściu z okna przerywa instalacje.

Obecnie mam zainstalowanego << Etcha 4.0-r6 >> i na kernelu " 2.6.15" .

Udało mi się skompilować kernele , które uruchamiają się na Pegu I :

2.6.8 - ale moja wersja
2.6.12
2.6.15

obecnie próbuje kompilować 2.6.18 i w zwyż ale brakuje czasu żeby przy tym siedzieć ,
więc kompiluje jak mam czas .

zamierzam spróbować włączyć tę opcję w którymć z w/w kerneli , ale chyba 2.6.8 jej nie ma.

Jeżeli komuś się udało zainstalować "Lennego" lub ma skompilowany kernel nowszy
od podanych wyżej , to proszę o info w tym wątku lub na mojego meila : papamysz@tlen.pl

pozdrawiam

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem