Małymi krokami zbliża się nowa wersja NetBSD, oznaczona numerem 6.0. Także dla użytkowników Amigi będzie to wydanie bardzo interesujące.
W wersji 6.0 znajdą się nowe, specyficzne dla Amigi funkcje, o których były już informacje na łamach PPA:
- Sterownik
bppcsc , obsługujący kontroler SCSI na kartach BlizzardPPC 603e+.
- Obsługa szyny PCI.
- Sterownik
p5pb, obsługujący mostki PCI firmy Phase5.
- Obsługa kontrolerów Bluetooth w slocie PCMCIA Amigi 1200 oraz 600.
Czy obsługa innych mostków PCI pojawi się w NetBSD 6.0 nie jest jeszcze pewne. Trwają obecnie prace nad ulepszeniem sterownika dla mostków firmy Phase5 (co być może zaowocuje wsparciem G-Rexa w jakiejś podstawowej formie), oraz nad sterownikiem dla mostka Prometeusz. Czy powstanie sterownik dla Mediatora także nie jest jeszcze jasne.
Wersja 6.0 będzie pierwszą, w której port amigappc, przeznaczony dla Amig klasycznych z kartami BlizzardPPC i CyberStormPPC, będzie się uruchamiał i działał w trybie multiuser

. Wersja rozwojowa już działa, lecz są jeszcze odczuwalne dokuczliwe problemy związane z obsługą DMA.
Port
ofppc, obsługujący Pegasosa II, będzie posiadał już pełną obsługę wszystkich jego komponentów, w tym Gigabit Ethernet. Ponadto obsługiwane będą partycje RDB (co umożliwia współistnienie NetBSD na tym samym dysku z MorphOSem / AmigaOSem).
Wszystkie obsługiwane architektury z procesorami PowerPC będą korzystać z kompilatora GCC 4.5.3. Czy zmiana taka będzie miała miejsce dla portów m68k, tego jeszcze nie wiadomo, z uwagi na błędy w backendzie m68k kompilatora GCC.
Ponadto, pojawi się szereg nowych funkcjonalności niezależnych od platformy sprzętowej: LVM, system plików
ZFS, język skryptowy Lua na poziomie
jądra i użytkownika, stabilna obsługa snapshotów
fss, nowy firewall NPF, oraz
wiele innych nowości.
Użytkownicy żądni wrażeń już dziś* mogą testować rozwojową wersję NetBSD, zawierającą opisane wyżej nowości. Pobrać ją można ze strony
releng.NetBSD.org.
* - Tak właściwie to za kilka dni, bo obecnie błędy w kodzie uniemożliwiają zbudowanie portu amiga oraz amigappc.