[#1] 1GB pamięci i długie oczekiwanie na prompt OF
Odkąd wymieniłem 256MB pamięci na 1GB, czas oczekiwania na prompt OF po pierwszym włączeniu Pegasosa (II) znacznie się wydłużył. Wygląda na to, że w tym czasie wykonywane są jakieś testy pamięci. Czy jest jakiś sposób aby to opóźnienie wyeliminować/zmniejszyć? Z góry piszę, że modułu pamięci 256MB już nie mam. ;)
[#2] Re: 1GB pamięci i długie oczekiwanie na prompt OF

@Kamul, post #1

Zrobiłem podobny przeskok swego czasu ;) Pierwsze oczekiwanie (dokładnie pierwsze po zmianie kości pamięci na inną) jest faktycznie dłuższe, ale następne tylko trochę. OF pewnie testuje pamięć, choć sam jestem ciekaw czy da się to jakoś bezpiecznie skrócić (chociaż zakładam, że jeśli to niewykonalne to nawet byłoby słuczne;).

[#3] Re: 1GB pamięci i długie oczekiwanie na prompt OF

@grxmrx, post #2

Po cichu liczę na to, że istnieje jakaś zmienna która pozwala np. na sztywne zadeklarowanie rozmiaru dostępnej pamięci czy czegoś w tym stylu tak, aby jej testowanie nie było konieczne.

[#4] Re: 1GB pamięci i długie oczekiwanie na prompt OF

@Kamul, post #3

Właśnie włożyłem 2 x 512 i mam to samo. Dość to irytujące jak ktoś się przyzwyczaił do szybkiego wstawania kompa.
[#5] Re: 1GB pamięci i długie oczekiwanie na prompt OF

@R-Tea, post #4

Różnica w czasie jest aż tak duża? Mniej wiecej jaka jest to różnica?

[#6] Re: 1GB pamięci i długie oczekiwanie na prompt OF

@MDW, post #5

U mnie przy 1GB mam ok 7-8sek

[#7] Re: 1GB pamięci i długie oczekiwanie na prompt OF

@Kamul, post #1

1 GB... ciekawe, czy jakikolwiek amigowy program jest w stanie to realnie wykorzystać. ;)
[#8] Re: 1GB pamięci i długie oczekiwanie na prompt OF

@Daclaw, post #7

RAM Disk ;)
[#9] Re: 1GB pamięci i długie oczekiwanie na prompt OF

@wali7, post #8

Dobre! :D

U mnie najbardziej pamięci brakowało Sputnikowi. Kto używa, ten wie o co chodzi. :)
[#10] Re: 1GB pamięci i długie oczekiwanie na prompt OF

@Kamul, post #9

Kto używa na Efice ten doskonale wie o co chodzi :)
[#11] Re: 1GB pamięci i długie oczekiwanie na prompt OF

@Daclaw, post #7

Ja dołożyłem RAMu z wyślą o Linuksie bo mi się muli na 256MB. MorphOS jest na 256MB tak samo szybki jak na 1GB.



Ostatnia modyfikacja: 07.01.2009 22:31:56
[#12] Re: 1GB pamięci i długie oczekiwanie na prompt OF

@Daclaw, post #7

Zawsze można zrobić w Blenderze taką scenę, która pięknie wciągnie 1 GB RAM. W PageStreamie też można zrobić bardzo duży dokument z dużą ilością grafiki pokazywanej w pełnej jakości w rozdzielczości do drugu (a nie tylko podglądy). ImageFX na dużych obrazkach (wiele warstw) dla potrzeb DTP też pięknie wykorzysta każdy bajt. Nie będzie się musiał ratować swoją wewnętrzną pamięcią wirtualną, która mocno spowalnia wszelkie operacje. Jak się człowiek postarał to Sputniku czy IBrowse bardzo szybko potrafiło braknąc 256MB RAM. Myślę, że jakiś program do obróbki dźwięku typu SoundProbe, ProStationAudio czy SoundFX też przy dużych projektach umarłby na 256 MB RAM. Pamiętam jak się męczyłem na Amidze z 060+PPC+BVision, która miała 64 MB RAM gdy chciałem obrabiać pewną ścieżkę dźwiękową na SoundProbe. Musiałem ograniczać bufor "undo", włączać jego pamięć wirtualną, która sprawiała, że trzeba było mieć bardzo dużo wyrozumiałości żeby coś na tym robić. Pamiętam jak kiedyś (jeszcze w czasach amigowych) Noe nie mógł czegoś skompilować w GCC z pełna optymalizacją, bo wymagało to ponad 512 MB RAM, a classici na to nie pozwalały. Teraz byłoby to możliwe.

Amiga to nie komputer 8-bitowy, który musi mieć specjalny soft, który wykorzysta dodatkową pamięć. Tutaj pamięc jest dostępna i czy ją wykorzystasz zależy tylko od użytkownika. Po prostu zależy co się robi. Jak ktoś komputera używa tylko do poczty, mp3, filmów i gadu gadu to faktycznie nie potrzeba więcej pamięci. Ale jak ktoś cokolwiek robi to każdy bajt jest cenny.

[#13] Re: 1GB pamięci i długie oczekiwanie na prompt OF

@R-Tea, post #11

Pamięc przecież nie przyspiesza komputera. :) Przez Windowsa pokutuje taki pogląd. W systemach typu Windows niby przyspiesza dołożenie pamięci, bo po prostu system rzadziej korzysta w pliku wymiany na dysku. Wiadomo, że pamięć fizyczna zawsze będzie szybsza od pamięci na dysku i stąd to niby przyspieszenie. Jak sie nie używa pamięci wirtualnej pod Windows to też dokładanie RAMu nic nie zrobi. No bo jakim cudem większa ilość pamięci miałaby cokolwiek przyspieszyć? :) Windows na 2GB RAM też nie będzie wolniejszy od Windowsa na 4GB RAM jak nie robi się czegoś co wymaga większej ilości pamięci. To procesor, karta graficzna albo szybsza pamięc może przyspieszyć, a nie więcej pamięci. :)

[#14] Re: 1GB pamięci i długie oczekiwanie na prompt OF

@MDW, post #13

W systemach typu Windows niby przyspiesza dołożenie pamięci, bo po prostu system rzadziej korzysta w pliku wymiany na dysku.

Podobnie jest chyba na Linuksie, bo na tych 1GB teraz szybciej mi się uruchamia, a później w czasie pracy o wiele mniej mieli dyskiem.
A co do Windowsa, to nawet jak mu się wyłaczy pamięć wirtualną to on i tak chyba to ignoruje, bo nieraz orze ten dysk nie wiadomo po co.
[#15] Re: 1GB pamięci i długie oczekiwanie na prompt OF

@R-Tea, post #14

To fakt. Winda zawsze coś tam rzeźbi na dysku. :)

Mi chodziło o to, że niezależnie od tego ile pamięci ma maszyna to na przykład wykonanie miliona mnożeń będzie trwało dokładnie tak samo długo. :) Maszyna nie przyspieszy.

[#16] Re: 1GB pamięci i długie oczekiwanie na prompt OF

@R-Tea, post #14

w windzie jest taki glupi trick: zrob ram disk, i wrzuc tam wirtualke :) inaczej nie da rady :)
[#17] Re: 1GB pamięci i długie oczekiwanie na prompt OF

@Valwit, post #16

Czym zrobić ram dysk pod windą?

[#18] Re: 1GB pamięci i długie oczekiwanie na prompt OF

@Kamul, post #1

Sprawdź, czy masz najnowszy OF. Warto też przeprowadzić poniższy trick:

Wyjmij RAM i odpal Pegaza bez RAMu. Niech sobie pochodzi z 10s. Wyłącz i włóż ponownie nowy RAM. Powinno pomóc.

ZTCP OF jest dość głupi i nie wykrywa poprawnie, że ktoś zmienił kości dopóki nie odpalisz go bez RAMu. Po czymś takim odpala się rekonfiguracja pamięci z OF, więc dodatkowo będziesz miał optymalne ustawienia (szybkość odczytu/zapisu może nieźle wzrosnąć).
[#19] Re: 1GB pamięci i długie oczekiwanie na prompt OF

@Jacek Piszczek, post #18

Ciekawa informacja. Mi też się to niedługo przyda, bo jak znajdę trochę czasu to poszukam większej ilości pamięci do Pegasosa. Kto by pomyślał, że taki trick trzeba stosować. Ważne, że działa. Fajnie. :)

Dzięki za cenną informację.

[#20] Re: 1GB pamięci i długie oczekiwanie na prompt OF

@Jacek Piszczek, post #18

Jeszcze mała uwaga: po włożeniu RAMu testy trochę trwają - afair może to być nawet pod minutę. Ale tylko za pierwszym razem. P2 będzie się zachowywał, jakby nie działał - mogą nie rozkręcić się dyski do czasu zakończenia testu.
[#21] Re: 1GB pamięci i długie oczekiwanie na prompt OF

@Jacek Piszczek, post #20

Firmware ma w zwyczaju wypluwać wtedy cokolwiek na ekran lub na seriala?
[#22] Re: 1GB pamięci i długie oczekiwanie na prompt OF

@Jacek Piszczek, post #20

O ciekawe. To już wiem czemu czasami Peg2 udawał martwego i tajemniczo wstawał po dłuższym czasie...

[#23] Re: 1GB pamięci i długie oczekiwanie na prompt OF

@Jacek Piszczek, post #18

1. W czasie gdy Peg2 chodzi na 256MB wyłaczyć go i wyjąć ram
2. Odpalić bez ramu na 10s
3. Wyłączyć i włożyć 1GB

I teraz powinien odpalać tak szybko jak przy 256MB ?
W ten sposób?

[#24] Re: 1GB pamięci i długie oczekiwanie na prompt OF

@R-Tea, post #23

Ja bym dodał jeszcze punkty:

4. Włączyć z 1GB RAM, poczekać aż pamięć się skonfiguruje (nawet minutę).
5. Wyłączyć i włączyć Pegasosa.

I teraz powinien się uruchamiać szybko. Tyle zrozumiałem z opisów.

Jak zrobisz to daj znać czy pomogło, bo zamierzam kupić niedługo RAM i jestem ciekawy.

[#25] Re: 1GB pamięci i długie oczekiwanie na prompt OF

@Kamul, post #21

Podłącz z PieCem przez kabel serial-serial, ustaw Hyperterminal i sam zobaczysz!

[#26] Re: 1GB pamięci i długie oczekiwanie na prompt OF

@Kamul, post #21

Afair OF wypluwa na serial info. Na ekran nie może, bo do zaincjalizowania karty musi mieć RAM.
[#27] Re: 1GB pamięci i długie oczekiwanie na prompt OF

@MDW, post #24

Ja u siebie przetestowałem i jak na razie zadziałało. Miałem takie objawy po włożeniu 1 GB RAMu, że nie wstawał od razu (nieraz mu się udawało) i dopiero po resecie się uruchamiał. Teraz po kilku próbach jak na razie szybko się od razu uruchamia.
I jeszcze jedno. Wyjąłem pamięć, uruchomiłem bez niej na jakieś 30 sekund. Włożyłem pamięć oczekałem ze 2 minuty i wyłączyłem, bo i tak nie wstał. Po ponownym uruchomieniu nadal nie chciał wstać (nawet po resecie), więc wyjąłem pamięć i włożyłem (bez uruchamiania), podociskałem wszystko na nowo i wstaje teraz bez problemu. Tak więc nie obawiać się jak nie wstanie, że coś się popsuło :)

[#28] Re: 1GB pamięci i długie oczekiwanie na prompt OF

@MDW, post #24

@ MDW
Jak zrobisz to daj znać czy pomogło, bo zamierzam kupić niedługo RAM i jestem ciekawy.

Zastosowałem się do instrukcji. Wątpię czy pomogło. Ponad 31s od naciśnięcia "Power" na obudowie do pojawienia się pierwszych znaków z OF na ekranie.
Jakie wy macie wyniki przy 1GB? Zmierzcie.



Ostatnia modyfikacja: 12.01.2009 21:14:46
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem