[#1] Efika - brak obrazu
Witam!
1. Mam problem w końcu znalazłem chwilę żeby usiąść i pobawić się Efiką no i mam problem, a może pecha. Kupiłem Efcie z Morphos-em 2.2. podłączyłem pod monitor VGA i nic . Dysk się kręci czasem "chrupnie" a obrazu nie ma. Dokupiłem klawiaturę A4tech X-slim Multmedia KL - 7MU do tego gryzonia A4tech MOP 70D (2x office 7K) żeby był komplet z tej samej firmy, a poza tym pomyślałem, że może jak mam nie podłaczoną klawiaturę i mysz to przez to może coś się dzieje (pewnie fanaberia). Wydawało mi się, że ktoś miał podobny problem na forum, ale nie mogę tego znaleźć. Co mam zrobić, czy może jak poprzedni własciciel miał podłaczony monitor LCD, to ma jakiś związek?

Przy okazji:
2. Czy mozna do Efiki podłaczyc żeby działał przycisk reset i włącznik (z przodu obudowy), czy wymaga to jakiegoś lutowania? (jeżeli tak to raczej odpada)
3. Jak zgrać klucz do systemu na pendrive'a żeby go tam mieć w razie formatowania dysku? (Może bym na to wpadł gdybym uruchomił system, ale wolę na zapas zapytać).

Proszę pomóżcie, bo chciałem kumplowi pokazać system (bo on to jest tzw. "poszukujacy", czyli nie jest kapłanem Intela i Windowsa), a tu wtopa taka, że wstyd.

[#2] Re: Efika - brak obrazu

@ender, post #1

1. Jeśli nie pojawia się nawet ekran firmware to sprawdź czy karta gfx wraz z kątówką dobrze siedzi, styka itp, możesz nawet ciut poluzować, ew. sprawdzić z inną kartą.
2. Pewnie można.
3. Wkładasz pendrive, pokazuje się ikonka nowego dysku, reszty można się domyślić. klucz znajdziesz w DEVS:.

[#3] Re: Efika - brak obrazu

@ender, post #1

Co do 1 to może być sporo przyczyn, ale ekran Open Firmware przy boocie powinien być widoczny. Chyba że ktoś bardzo krótki czas oczekiwania przed auto-bootem ustawił, albo monitor się długo nagrzewa. Spróbuj po włączeniu Efiki naciskać regularnie spację, to powinno zatrzymać bootowanie i ekran OF powinieneś zobaczyć.

Co do 2 - wystarczą zwykłe kabelki takie jak w obudowie od peceta (takie same końcówki), Efika ma na płycie odpowiednie piny do przycisków power i reset jak również diod LED power i HDD.

3 - Po prostu wetknąć pendrive i skopiować, klucz jest zwyczajnym plikiem i nazywa się, niespodzianka, "morphos.key".

[#4] Re: Efika - brak obrazu

@Grzegorz Kraszewski, post #3

Efika działa. Karta się wysuneła w czasie transportu. Mycha działa, klawiatura nie. Szkoda, bo naprawdę fajna jest. (Co dziwne nawet się nie świeci żadna kontrolka na niej).



Ostatnia modyfikacja: 28.01.2009 18:13:52
[#5] Re: Efika - brak obrazu

@ender, post #4

Klawiatura nie działa nawet z PC, więc to chyba jej wina, żadna kontrolka nie świeci.

[#6] Re: Efika - brak obrazu

@ender, post #1

A jak długo czekasz na obraz? Bo w Efi ekran OF pojawia się dosyć długo (w każdym razie znacznie dłużej niż w Pegu).
... w międzyczasie napisałeś, że już działa :)
co do niedziałającej klawiatury, to nie wiem jak w Efice, ale w Pegu brak podpiętej klawiatury powoduje dłuższe niż zwykle bootowanie, oraz brak części komunikatów na ekranie (być może trafiają wtedy do seriala).



Ostatnia modyfikacja: 28.01.2009 18:43:03
[#7] Re: Efika - brak obrazu

@wali7, post #6

Jutro idę ją zareklamować, bo skoro nie działa na PC, to musi być zepsuta. Niby ma działać ze wszystkimi windowsami, a tu szok. Liczyłem się z tym, że z Efcią może nie zadziałać, ale żeby z PC, to nie. (A4tech, to dobra firma, a tu rozczarowanie).

[#8] Re: Efika - brak obrazu

@ender, post #7

Czy ta klawiatura nie jest przypadkiem pod PS2? Jak ja podlaczasz do efiki?

Ta wtyczka usb przy niej to tylko hub.



Ostatnia modyfikacja: 28.01.2009 20:29:06
[#9] Re: Efika - brak obrazu

@il_capitano, post #8

Do klawiatury było dołaczone przejście z usb na ps2, a z boku było dodatkowe gniazdo usb 2.0. Z instrukcji wynika, że klawiatura powinna działać i pod usb i pod ps2. Brałem prawdopodobnmie ostatnią, więc kto wie, czy nie jest uszkodzona. Może nie działa z PC, bo mam usb 1.1, ale to nie powinno przeszkadzać (chyba , że nie jest kompatybilne z usb 1.1), z drugiej strony ma zadziałać z W98, a mam inne urządzenia, które są pod usb 2.0 i tylko wyskakuje info, że pod tym koncentratorem będzie chodzić wolniej ( muszę w końcu kupić taki na usb 2.0).
Mam kompa "budżetowego" do Internetu i dokumentów, nie chciałem do gier, stąd usb 1.1 był i nie przeszkadza mi to aż tak, a Efcia ma chyba też usb 1.1 z tego co pamiętam. W sumie to chciałem sprawdzić i ewentualnie wpisać na listę kompatybilności z Efiką. Myszka działa ładnie, czasem jak nic nie robię to trochę drga kursor, nie wiem czy to normalne, ale przyciski działają dobrze i w sumie mi to nie przeszkadza ( na razie). Dodatkowych funkcji tej myszy raczej nie wykorzystam (jest płyta z OfficeJump Switch, ale tylko dla Windowsa od 2000 do Visty. W sumie co to jest i po co?).

[#10] Re: Efika - brak obrazu

@il_capitano, post #8

Miałeś rację, byłem w sklepie i faktycznie jest pod ps2, sprzedawca źle mnie zrozumiał. Oglądałem klawiatury i zwróciłem na nią uwagę, bo miała dodatkowe usb z boku. Ja chciałem klawaiturę na usb, a on zrozumiał, że z dodatkowym usb. Kupiłem w końcu Mode Coma 5002.

[#11] Re: Efika - brak obrazu

@ender, post #9

Co do kursora, na Classic'u kursor myszki często się tak zachowywał jak kulka myszy ustawiła "trybik"
w nieustalony stan :)
[#12] Re: Efika - brak obrazu

@ender, post #9

Drżenie kursora jest spowodowane złym podłożem, sensor myszy potrafi wtedy zwariować. Z dodatkowych funkcji pod MorphOSem nieobsługiwana jest tylko zmiana DPI. Przyciski od mouse5 i inne mniej standardowe bajery są obsługiane tylko przez Poseidona. Aby podpiąc taki klawisz np. w IControl trzeba trochę pomapować w ustawieniach HID Poseidona :).Bigfoot swego czasu napisał kiedyś mały programik do zmiany DPI, jednak nigdy nie dokończył i stracił źródła.



Ostatnia modyfikacja: 29.01.2009 17:23:44
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem