kategoria: PowerMac
[#1] Kupno PowerMaca dla MorphOSa
Witam serdecznie

Przymierzam się do kupna wyżej wspomnianego komputera i wejścia w height-end amigowego świata ;)

Czy dobrym rozwiązaniem byłby taki komp:
http://allegro.pl/powermac-g4-800mhz-512mb-80gb-radeon-7500-morphos-i1310829229.html

Oraz co muszę zrobić aby kupić pełną wersję MorphOSa i czy instalacja będzie w miarę prosta dla początkującego ;)

Ewentualnie - jaki inny komputer byście polecili dla tego systemu?

[#2] Re: Kupno PowerMaca dla MorphOSa

@Ziolo, post #1

Bardzo dobrym! Bo to moja aukcja :)
Instalacja - tutaj odpada, jest zainstalowany, ale w razie czego - banał, płytę z nagranym MOSem wkładasz do czytnika i postępujesz wedle instrukcji na ekranie.
Rejestracja jest prosta, łączysz się z internetem (zwykle wystarczy włożyć kabel w port ethernet), odpalasz program RegTool i się rejestrujesz (szczegółów nie znam).
[#3] Re: Kupno PowerMaca dla MorphOSa

@madman15, post #2

Potwierdzam instalacja banalna. Na moim eMacu 1,25 Ghz działa błyskawicznie. Rejestrować jeszcze nie rejestrowałem. Na razie nie mam jak podłączyć do netu eMaca.

[#4] Re: Kupno PowerMaca dla MorphOSa

@madman15, post #2

Bardzo dobrym! Bo to moja aukcja

To byś włożył jakiegoś normalnego Radeona, a nie 7500... Tu wyjaśniam założycielowi wątku, Radek 7500 pod MorphOS-em oczywiście działa, ale jego wadami są takie sobie osiągi i mała ilość pamięci graficznej na karcie. Jeżeli chcesz używać MorphOS-a na dużym monitorze (1680 x 1050 i wyżej) i z "wypasami" graficznymi, oraz pograć przyjemnie w dostępne gry używające jednostki 3D karty, to R7500 jest złym wyborem. Zdecydowanie lepiej jest mieć R9200, R9250, R9000, R9100 (w kolejności od słabszych do lepszych) z co najmniej 64 MB video RAM.

Oczywiście kartę można sobie zawsze wymienić samemu, ale zwykłe "pecetowe" karty, jakich tony na Allegro, wymagają przeflaszowania ROM-u, co nie z każdą wersją każdej karty może się udać.

[#5] Re: Kupno PowerMaca dla MorphOSa

@G. Kraszewski, post #4

No niestety jest to prawda. A co do przeflashowania to dodatkowo trzeba się bawić w lutowanie, na każdej albo prawie każdej karcie. Bez tego jest kaszanka w OpenFirmware i bootmenu OFowym, ale sam MorphOS działa.
[#6] Re: Kupno PowerMaca dla MorphOSa

@G. Kraszewski, post #4

(1680 x 1050 i wyżej)

Raczej aż taka rozdzielczość mi niepotrzebna ;) Chcę do tego dokupić jakieś LCD 17". Czyli rozdzielczość coś 1280x800
Przy takich parametrach będzie mowa o wygodnej pracy tak jak piszesz (z "wypasami" graficznymi, oraz pograć przyjemnie w dostępne gry używające jednostki 3D)?

[#7] Re: Kupno PowerMaca dla MorphOSa

@Ziolo, post #6

To jeszcze sprzedaja LCD 17" ? ;)
Jak masz mozliwosc to celuj w wyzsze rozdzielczosci bo szkoda forsy wydawac na tak maly monitor. No i nie polecam panoramy dla desktopa, lepiej w "kwadrat" bo wygodniej sie tego uzywa w desktopie.



Ostatnia modyfikacja: 11.11.2010 18:40:36
[#8] Re: Kupno PowerMaca dla MorphOSa

@AmiChris, post #7

Co to za herezje głosisz z tą panoramą? Ja sobie nie wyobrażam innego monitora niż widescreen ani do desktopa ani do lapka..

[#9] Re: Kupno PowerMaca dla MorphOSa

@pampers, post #8

Wiesz, laptop to laptop. Sila rzeczy przewaznie masz panorame. No ale jak dla mnie 1280x800 jest niewygodne (wiem bo mam). Dla mnie desktop to 4:3 jest dopiero uzywalny. Coz, ja uzywam programow ktore sa bardziej przejrzyste/uzyteczne gdy maja rozdzielczosci w pionie dosyc duze.

[#10] Re: Kupno PowerMaca dla MorphOSa

@Ziolo, post #6

Przy takich parametrach będzie mowa o wygodnej pracy tak jak piszesz (z "wypasami" graficznymi, oraz pograć przyjemnie w dostępne gry używające jednostki 3D)?

Ekran z wypasami (cienie pod oknami, przezroczystości) tak, bo to zależy od ilości video RAM i wielkości ekranu. Gry 3D - nie, bo to zależy przede wszystkim od wydajności GPU karty, a ta w R7500 jest taka sobie.

[#11] Re: Kupno PowerMaca dla MorphOSa

@G. Kraszewski, post #10

To jeszcze sprzedaja LCD 17" ?
Używkę można jeszcze kupić w bardzo dobrej cenie ;)

Korzystając z AmigaOS XL bardzo przypadł mi do gustu program fxPaint - właśnie coś jak Paint.NET - prosty i w miarę rozbudowany. Można go jeszcze gdzieś dostać?

To jak uważacie - opłaca się tego PowerMac'a kupować za te pieniądze pod MorphOS'a czy też nie?

[#12] Re: Kupno PowerMaca dla MorphOSa

@Ziolo, post #11

Moim zdaniem się opłaca, z zastrzeżeniami co do grafiki jak wyżej.

[#13] Re: Kupno PowerMaca dla MorphOSa

@G. Kraszewski, post #10

7500 to R200, więc wypasy powinny całkiem OK działać.



Ostatnia modyfikacja: 11.11.2010 20:03:22
[#14] Re: Kupno PowerMaca dla MorphOSa

@Jacek Piszczek, post #13

To jeszcze jedno pytanie

Da się zainstalować MOSa i MacOS X obok siebie na jednym dysku?

[#15] Re: Kupno PowerMaca dla MorphOSa

@Ziolo, post #11

Nie wiem jak to wyglada ale mysle, ze moglbys poprosic ladnie madmana aby w cenie ci jeszcze podkrecil cpu, chyba ze sam sobie dasz rade :]

[#16] Re: Kupno PowerMaca dla MorphOSa

@Ziolo, post #14

http://library.morphzone.org/Dual-boot_MorphOS_and_MacOS_X_on_a_Mac_Mini_G4
[#17] Re: Kupno PowerMaca dla MorphOSa

@Jacek Piszczek, post #13

7500 to R100, R200 to 8500

http://pl.wikipedia.org/wiki/Radeon
[#18] Re: Kupno PowerMaca dla MorphOSa

@zyga64, post #17

Polska Wikipedia kłamie :) http://en.wikipedia.org/wiki/Radeon , http://www.gpureview.com/Radeon-7500-LE-card-256.html , itd...
[#19] Re: Kupno PowerMaca dla MorphOSa

@Jacek Piszczek, post #18

Zatem RV200. To V ma znaczenie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem