kategoria: Mac mini
[#1] Mos, Mac Mini, Wifi
Witam !Właśnie noszę się z zamiarem zakupu maca mini i zainstalowania Moas równolegle z OSX. Mam w domu sieć wifi, więc chciałbym zakupić stosowne urządzenie do Maca.

Mam pytanie : czy Mac Mini współpracuje z dowolnymi urządzeniami wi-fi USB pod osx, a także jak to wygląda ze strony Mosa.

[#2] Re: Mos, Mac Mini, Wifi

@twardy, post #1

od strony mosa to tak, wyglada że nie ma (na razie) sterowników

[#3] Re: Mos, Mac Mini, Wifi

@rzookol, post #2

AAAAAha , czyli pozostaje mi ciągnięcie kabli ... a ze strony OSx ? jak podłącze taką antenkę wifi USB a'la pendrive to wykryje, czy muszą być jakieś specjalne modele ?

[#4] Re: Mos, Mac Mini, Wifi

@twardy, post #1

Od strony OSX wygląda tak, że działa jak będą sterowniki. Polecam szukać miniacza z modułem AirPort.

EDIT: może w przyszłych wersjach MorphOS na PowerBook pojawi się sterownik WiFi dlatego polecam AirPort.



Ostatnia modyfikacja: 26.11.2010 11:27:18
[#5] Re: Mos, Mac Mini, Wifi

@twardy, post #3

Pewnym obejściem problemu ciągnięcia kabli jest podłączenie do miniacza sprzętu WiFi pracującego jako client station. Na przykład Edimax 7206APg. Co prawda to kolejne pudełeczko i kabelek do prądu... Ale działa pod każdym systemem.

[#6] Re: Mos, Mac Mini, Wifi

@G. Kraszewski, post #5

Kupiłem właśnie tego: http://aukcje.gazeta.pl/mac-mini-apple-g4-1-25ghz-1gb-ram-combo-80gb-i1330617781.html

Nie wiem dokładnie co ma w środku ... ale cena imho dobra za taki zestaw więc kliknąłem kup teraz zanim ktoś zwinie :)

[#7] Re: Mos, Mac Mini, Wifi

@twardy, post #6

Szczerze to wg mnie za dużo jak za maka 1.25 no ale to Twoja kasa :)

[#8] Re: Mos, Mac Mini, Wifi

@pampers, post #7

Ale jest 1 gb ram, 80 gb hdd i ładny monitor. Akurat monitora pod ręką nie mam poza starym crt, więc jak znalazł.

[#9] Re: Mos, Mac Mini, Wifi

@twardy, post #8

Pamiętaj, że to 1.25GHz z 32MBVRam. Jakbyś upolował 1.5GHz to masz wtedy 64MBVRam. Jak już kupować to coś lepszego i nowszego.
Zresztą wszystko zależy do czego chcesz używać...

[#10] Re: Mos, Mac Mini, Wifi

@twardy, post #8

RAM do miniaka - wejdzie każdy pecetowy DDR, HDD podobnie, więc 1 GB RAM i 80 GB HDD to żadna gratka. Zwłaszcza za cenę którą zapłaciłeś. Monitor niewiele zmienia w ogólnym bilansie.
Ale MOSik na tym ładnie pójdzie. Te 32 MB VRAM to trochę mało, jednak da się wytrzymać. Przez jakiś rok używałem miniaka z 32 MB VRAM i było OK. Jednak ustawiłem Ambienta z 32 bpp na 16 bpp przy 1280x1024, przy włączonym "zaawansowanym wyświetlaniu". Do tego OWB na osobny ekran (bo na ekranie Ambienta zdarzało się że duża strona pożerała cały VRAM) bez zaawansowanego wyświetlania (bo po co na ekranie przeglądarki?) i już nie zdarzało się aby zabrakło VRAM.



Ostatnia modyfikacja: 26.11.2010 20:06:26
[#11] Re: Mos, Mac Mini, Wifi

@twardy, post #8

Patrząc na fotki to monitor (nie ma info o przekątnej ekranu) z tej aukcji jest w sam raz do takiego miniaka - natywna rozdzielczość to pewnie będzie 1280x1024 więc przy 32 mb vramu będzie można używać "zaawansowanego wyświetlania" bez problemu. Co do ceny to ja pierwszego miniaka (1.33 ghz, 512 ram 40 gb hd i 32 mb vram wlasnie) kupiłem za 390 zl więc ta aukcja to raczej żadna okazja - no ale nie wiem co to za monitor a ten pare stówek może kosztowac, więc może się mylę. Był podłączony do monitora 20 cali (rozdzielczość 1600 x 900) i tu przy 24 bitach musiałem z "zaawansowanego wyświetlania" zrezygnować. Po za tym jak dla mnie wszystko i tak chodziło niesamowicie szybko i ładnie, ale dla świętego spokoju kupiłem wersje mini z 64 mb vram bo jak już rejestrować to lepiej na lepszego miniaka;) Ale podsumowaując - zależy co kto chce robić i na jakim monitorze;) Miłego używania morphosa :)

[#12] Re: Mos, Mac Mini, Wifi

@twardy, post #8

Nie bardzo widać jaki to był model owego monitora (po podstawce wnioskuje, że jakis samsung) ale jesli jego natywna rozdzielczosc to (tak jak powyżej napisal Luk) 1280x1024 to bedzie Ci sie na MOSie bardzo fajnie spisywal, zwlaszcza ze kupienie dzis takiego to nie lada sztuka bo poprostu ich juz nie ma - przynajmniej ja mialem problem ze znalezieniem 19" z DVI. Jednym słowem opłacało się. Co do grafiki na mini tez mam 32MB i smiga to zadowalajaco w 24bitach z zaawansowanym wyświetlaniem w rozdzialca o jakiej uprzednio wspomnialem. OK

Pozdrawiam,
RadziN



Ostatnia modyfikacja: 27.11.2010 09:56:38
[#13] Re: Mos, Mac Mini, Wifi

@RadziN, post #12

Przecież na zdjęciu widać, że to jest ekran "panoramiczny", czyli 16:10 a nie 3:2 jak starsze monitory. Więc jeżeli to 19 cali, to zapewne ma rozdzielczość natywną 1440x900 - używałem takiego monitora pod MOSem z Pegiem (ale GFX miała 64 MB) - zupełnie OK.
[#14] Re: Mos, Mac Mini, Wifi

@wali7, post #13

@wali7 Masz racje to jest panorama. Nie przyjrzalem sie dokładnie. Pokusiłm bym się o stwierdzenie, że 32MB też będzie ok w panoramie. W blenderze nie poszaleje, ale też nie ma co robić z tego dramatu MOSa można bardzo ładnie ustawić względem sprzętu.

Pozdrawiam,
RadziN

[#15] Re: Mos, Mac Mini, Wifi

@twardy, post #6

Od paru tygodni jestem świeżo upieczonym MOSowcem i mam identyczny sprzęcik.

Monitor mam 1280x1024 i muszę powiedzieć że wszystko działa cacy. Pamiętam czasy WB w 640x256 w AGA więc to tutaj to jest dla mnie skok o generację do przodu. Do hobbystycznego działania jako dodatkowy komputer taki Mac Mini w zupełności wystarcza.

Było sporo głosów, że przepłaciłeś, więc dla pocieszenia powiem, że ja bez monitora i bez klawiatury kupiłem za 690 choć w stanie niemal idealnym. Porównywalna cen wg mnie.
Z drugiej strony jednak powiem, że drugiego takiego samego kupiłem na ebayu za połowę tego :)
[#16] Re: Mos, Mac Mini, Wifi

@twardy, post #1

Dopisze, że ja własnie zaopatrzyłem swojego MacaMini w WiFi Bridge Vonests VAP11G.
Trzeba jedynie skonfigurować pod Windowsem. Łapie sygnały B i G. Zasilanie ciagnie się z USB.



Ostatnia modyfikacja: 10.12.2010 18:14:57
[#17] Re: Mos, Mac Mini, Wifi

@wali7, post #10

RAM do miniaka - wejdzie każdy pecetowy DDR


Bajki opowiadasz.

Wejdzie każda, ale nie każda będzie działać poprawnie.

[#18] Re: Mos, Mac Mini, Wifi

@twardy, post #1

Co do sieci pod osx to walczylem i wywalczylem . Sadzac po moich szukaniach niewielu jest co w ten sposob kozysta .
szukaj steru :
http://download.modem-help.co.uk/mfcs-R/Ralink/Reference-Designs/RT2800UD/Drivers/Mac-OSX-10-4/v1-0-1-0/RTUSB-D2870-1.0.1.0b-D71w-1.1.7.0c-D2500-1.1.3.0-UI-1.4.8.0-2007-11-26.dmg.php

Dla 10.5 jest to ster .

oraz : rt usb wirelesutilty osx w googlach

Jak ktos by nie znalazl to chetnie wysle na maila. ( jak dojde do siebie :) ).

Dziala z edimaxami na usb i z pentagramami wszelakiej masci sam testuje wlasnie z jednym . staigerPL@gmail.com

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem