kategorie: Mac mini, PowerMac
[#1] Mam pytanie do MOSistow CD..
cd. , bo nie moge odpowiadac, jeszcze, chyba :)

W skrocie mowiac mam juz PM MDD G4/1.5GB RAM/Radeon 9000 64MB z klawiatura PCetowa... i generalnie sprzecik dziala dobrze, 3D smiga, bylem pozytywnie zaskoczony szybkoscia dziala wszystkiego, tylko musze znalezc chwile czasu zeby rozebrac i porzadnie odkurzyc calosc :). Jestem laikiem w temacie Mac'ow i mam lamerskie pytania.

1. Czy SB Live! z PC zwyczajnie wkladam w portu PCI, nie trzeba nic fleszowac, nic sie nie popsuje jak tak zrobie ?

2. Po zainstalowaniu MorphOS Demo nie mam polskich ogonkow ;)

3. Czy PowerMac ma jakis BIOS, firmware, co mozna naciskac przy starcie komputera ?

4. Instalowac systemy (MacOS X i MorphOS) najlepiej na osobnych dyskach, czy wszystko na jednym, mozna w ogole na jednym ?. Obecnie mam dwa dyski 500GB.

5. Czy jak bede kupowal licencje MOS'a to musze na nowo instalowac MOS'a ?
[#2] Re: Mam pytanie do MOSistow CD..

@1989, post #1

2. Tu znajdziesz artykuł wyczerpujący temat: http://morphos.pl/odpowiedzi.php?item=322
3. ma zdaje się OpenFirmare (jak Pegasos)... któryś klawisz podczas bootowania prowadzi do jego konsoli, pewnie jakiś codzienny macożerca pomoże który to klawisz
4. oba systemy mogą być na jednym dysku, dokładny opis co i jak tutaj: http://dreamolers.binaryriot.org/dualboot.pdf
5. po zapłaceniu dostaniesz plik klucz, umieszczasz go (o ile mnie pamięć nie myli) w devs. To tyle, wszystko będzie działało dokładnie jak wcześniej, tyle po 30 minutach Morphos nie zwolni. Nic nie musisz przeinstalowywać.
Z innej beczki - jak się pojawia nowa wersja Mosa, to można albo po "staroamigowegowemu" czyli przekopiować wszystkie pliki gdzie trzeba i powinno działać, albo po "nowoamigowemu" czyli klik na ikonkę instalacji. Wtedy cały stary katalog sys:morphos zmieni nazwę (czyli nic nie zostanie skasowane), i pojawi się nowy sys:morphos z najnowszą instalacją. Dlatego nie warto nic pchać do sys:morphos - po reinstalacji systemu musiałbyś robić to jeszcze raz, a przecież libs:. C: czy devs: pozostają nienaruszone.
[#3] Re: Mam pytanie do MOSistow CD..

@1989, post #1

Ad 3. Przy starcie trzymaj kombinacje klawiszy Command-Option-O-F (Win-Alt-O-F na klawiaturze PC).
[#4] Re: Mam pytanie do MOSistow CD..

@1989, post #1

3. cmd-opt-O-F wejscie do OF
4. wybor nalezy do ciebie.
MOSa wystartujesz/uruchomisz tez z USB. (HDD/pendrive).
Partycja startowa musi byc w HFS/FAT. Partycja z MOS w SFS lub FAT (wada - brak bitow protekcji)
[#5] Re: Mam pytanie do MOSistow CD..

@1989, post #1

Może i ja się przydam :
AD 1> Mam audigy i chodzi bez problemu. Widzi tak samo jak SB Live czyli EMU 10K. Nic nie musisz flaszować. Jedyny problem to z MAC OSem, nie znalazłem sterów do Live/Audigy i muszę przepinać kabelek do głośników. MOS na wyjściu Audigy, MAC OS na zintegrowanej Crystal.

AD 4> Można nawet instalować całkowicie osobno. Tzn. wypinasz jeden dysk-instalujesz MOS, odpinasz dysk i podpinasz drugi-instalujesz Mac OS. Później podpinasz dyski, z czego u mnie tylko MOS=Master, Mac OS=Slave. Bootujesz przytrzymując klawisz "alt" przy starcie komputera. Jedyna wada nie ma menu bootloadera. Jeżeli cześciej używasz MorphOSa zawsze on się ładuje priorytetowo.

Zainstalowałem MorphOsa nawet na kartę CF na szynie IDE (Master).OK

Jak to możliwe że PM G4 widzi dyski 500 GB ??

Mam pytanie dodatkowo, nie będę zakładał nowego wątku. Czy nagrywając ISO (DMG, Toast) trzeba coś zaznaczać żeby nagrała się botująca płyta ? Nagrałem już ze 15 płytek z OS 8.1.....do....10.5 i tylko jedna mi bootuje, reszta podczas startu i trzymania klawisza "c" miga na przemian znakiem zapytania i logiem maca... ?? muszę załadować system 9.1 żeby podmienić OF (OpenFirmware=bios maca), a tu kłody pod nogi...
[#6] Re: Mam pytanie do MOSistow CD..

@Wojox, post #5

Jak to możliwe że PM G4 widzi dyski 500 GB ??


PM MDD widzi, ale jak i dlaczego to nie wiem, wydaje mi się to normalne :)
[#7] Re: Mam pytanie do MOSistow CD..

@gx, post #6

witam
nie chce zakladac nowego tematu, wiec napisze w tym.
Czy ktoś z Was próbował instalować na MacMini system Morphos i Ubuntu w wersji PPC??
Czy bedzie mozliwosc bootowania dwoch systemow niezaleznie, raz linux , raz morphos??
[#8] Re: Mam pytanie do MOSistow CD..

@Skiba, post #7

Mam Mosa i Debiana. Aby odpalić linucha przytrzymuję lewy alt i wywołuję boot menu. Wybieram linuxa i dalej...
[#9] Re: Mam pytanie do MOSistow CD..

@gx, post #6

PM MDD widzi bo taki ma bootrom

dla starszym powermacow (cube, g3, QS itd) sa programy umozliwiajace odczyt dyskow i partycji wiekszych niz 128GB

takim programikiem jest np http://www.intechusa.com/ATA6.html
[#10] Re: Mam pytanie do MOSistow CD..

@Skiba, post #7

Tylko, uwierz mi, szybko Ci się odechce tego ubuntu. Ja osobiście instalowałem samego linuxa i przy grafice 32 vram na mini, szybko miałem go dosyć.

Jako ciekawostka tu masz najnowszy Ubuntu na PPC: tekst pod linkiem

tu zdecydowanie starsze: tekst pod linkiem

Ale to wiele nie pomaga. Lepiej jest zainstalować to UBUNTU na PC, wtedy jest frajda z korzystania z niego.
[#11] Re: Mam pytanie do MOSistow CD..

@gilban, post #10

Mam system ubuntu na Pc, i jestem zadowolony, zobaczę jak to będzie na Mac'u, chce zainstalować Morphosa ale poczekam do wersji 3.0 z rejestracja.
[#12] Re: Mam pytanie do MOSistow CD..

@Skiba, post #11

Z tego co mi wiadomo upgrade z wersji 2.7 na 3.0 ma być free jeśli wcześniej zarejestrowałeś 2.7 oczywiście.
[#13] Re: Mam pytanie do MOSistow CD..

@Mayolika, post #12

fajnie by bylo, ale i tak wole poczekac:)
[#14] Re: Mam pytanie do MOSistow CD..

@Skiba, post #11

Próbowałem na mini i Kubuntu i Ubuntu - efekt: Debian i święty spokój! Te dwa poprzednie to dla mnie na tym sprzęcie to masakra.
A co chodzi oMosa 3 to ja osobiście myślałem, że dwa tygodnie miną w sylwestra...

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 21:54:17 przez Pero
[#15] Re: Mam pytanie do MOSistow CD..

@Pero, post #14

Walnijcie sobie Xu/Lubutu (bo lźejsze), z netinstala - i spokój. Jak ktoś chce się pobawić, to - as Stallman said - install Gentoo.

BTW, jeśli mowa o ograniczeniach dyskowych, to ja się prawie ocieram, bo mam 80 + 40 :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem