kategoria: PowerMac
[#1] Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..
Po kolei, bo nie wiem od czego zacząć ?? Acha. Poczytałem że MOS 3.0 raczej nie bedzie supportował PowerMaca G5 .Na którego mnie korciło. Rejestracja MOSa na moja 400 MHz jednostkę wydała mi się trochę nie "teges", więc "złowiłem" na ebayu za 35 ft, PM G4 1000MHz, 1,5 GB Ram, ATI 9000Pro/64MB, karta Belkin USB 2.0-4port, jakieś kable DVI, 80 GB HDD, mysz, biała klawiatura i coś tam jeszcze.
Teraz pytanie, czy jak przełożę 40GB dysk do nowego maca, system da się uruchomić ?? Jak zobotować z HDD1 ?? Przytrzymać "C" przy starcie styknie ?
A może lepiej od nowa zainstalować na cały drugi dysk ? Będzie wtedy boot- menu, ? Tigera 10.4 bym zostawił...Co radzicie ?ok, racja

P.S czekam na dostawę towaru : "excellent condition":P


Ostatnia aktualizacja: 20.10.2011 18:12:39 przez Wojox
[#2] Re: Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..

@Wojox, post #1

Nie raczej, tylko na pewnie nie będzie supportu w wersji 3.0 a i zapewne w dalszych też nie.

Wracając do Twojego pytania, które zadałeś trochę chaotycznie ;) - tak, jeżeli przełożysz dysk nie powinno być problemu z odpaleniem systemu. Przy starcie wciśnij ALT i wtedy powinieneś mieć do wyboru system do uruchomienia. Przytrzymanie C na klawiaturze spowoduje boot z płyty CD.
[#3] Re: Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..

@pampers, post #2

Mam juz szybszego Maca. Bylo troche kombinacji, ale udalo sie. MorphOS musial byc dyskiem master, mac OSowy Slave. Podczas odwrotnej kombinacji szary ekran i klapa...podobnie jak przy dwoch kartach grafiki.
Przy okazji mam pytanie ? Czy mozna w Mosie ustawic klawiature Polska-programisty ? jakis Dworak mi tam sie pcha a to nie to...
Mam w tym macu karte 5x USB na NECu, widza go oba systemy. OK
[#4] Re: Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..

@Wojox, post #3

W Mosie czyli w macosie? Nie wiem. W MorphOSie, polska mapa klawiatury to właśnie "programisty".
[#5] Re: Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..

@Korni, post #4

Nie będę zakładał nowego tematu. Czy MorphOS ma jakiś pasek narzędziowy, ala menu start ? Będę wdzięczny, bo zaśmiecam już pulpit skrótami...ok, racja
[#6] Re: Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..

@Wojox, post #5

Prawy przycisk -> górne menu -> Obiekty -> Panele -> Nowy
[#7] Re: Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..

@recedent, post #6

i nowy obiekt dodajesz do tego co powstanie (po wybraniu opcji podanej przez recedenta) po prostu przenosząc ikonę programu (albo np. katalogu) na niego.
Możesz też zmienić zachowanie, albo wygląd (np. gradient na pasku) wybierając właściwości menu obiektowego danego tool bara.
[#8] Re: Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..

@Wojox, post #5

Oprócz panelu, można dodać zakładki w ustawieniach Ambienta. Jest też konfigurowalne menu belki Ambienta (wymaga rexxsyslib.library z AmigaOS 3.x).

Mój menus -> http://korni.ovh.org/files/menus.rexx
Aby odpalał się automatycznie mam go w WBStartup, typ projekt, domyślne narzędzie RX. Do edycji można użyć edytora tekstowego lub programu Crabum.

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 23:48:27 przez Korni
[#9] Re: Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..

@Korni, post #8

Dzięki za pomoc, bedę korzystał sukcesywnie Z INSTRUKCJI. No taka MorphOSowa Amiga mi się bardzo podoba. Wczoraj odpaliłem Quake 2 na 1920x1080 i gra płynie wręcz. To samo Quake 3 Arena, podobnie Hexen 2 tylko tu nam urwane 25 % ekranu z prawej strony. Dziś bedę męczył Wolfensteina RTC..
Jak zawsze pytanko na koniec, lub 2 pytanka.
1. Czy MorphOS ma sterowniki do kontrolera SATA na PCI ? Muszę jakiś dokupić, mam 250 GB Sata, a wszystkie 4 porty zajęte.
2. Czy ktoś wie czy OS X Macowe 10.4 ma sterowniki do Audigy SB0230 ? Szukałem wczoraj, były jakieś kx..... ale tylko na ""x86-intel" MAC"...
[#10] Re: Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..

@Wojox, post #9

Jakieś SATA obsługuje: http://www.morphos.de/hardware.html
[#11] Re: Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..

@Wojox, post #9

Ad 1. Obecnie dla maków nie zabangla żaden kontroler SATA, ponoć ma się to zmienić z następną wersją systemu

Ad 2. Słyszałem że są problemy z osx i audigy ale solucji niestety nie znam.
[#12] Re: Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..

@Wojox, post #9

1. Pozostaje Ci narazie przejscowka SATA-USB
[#13] Re: Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..

@pampers, post #11

Ten kontroler SATA ze strony MOSa tylko pod Pega?
[#14] Re: Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..

@wali7, post #13

SATA Adapter :
SiI3x1x two-port cards .... Tak podaje strona MorphOS, ale nie wyszczególnia do czego to.
I tak muszę kupić jakiś kontroler, w razie co będzie do Athlona,, tylko szkoda że 2 porty. Ciekawe czy gdyby był 4-portowy, obsługiwałby tylko 2 ??
Skoro Audigy działa mi pod Mosem, może i te sata pójdzie. Sprawdzę i dam znać.

Co myślicie o tym :

http://www.ebay.co.uk/itm/4-Port-SATA-PCI-Raid-Expansion-Card-2-SATA-Cables-/260876763459?pt=UK_Computing_ComputerComponents_InterfaceCards&hash=item3cbd778143

Będzie grało, tylko specyfikacja portu PCI jest 2.3 compilant ? mac g4 ma zapewne 2.0 lub 2.1 ?


Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 18:46:01 przez Wojox
[#15] Re: Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..

@Norbert, post #12

Potrzebowałem takiej odpowiedzi :

[url=]http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16816122003[/url]

Tylko nie w tej cenie...

Więc są kontrolery SATA na MACA, tylko gdzie to wyrwać do 10 ft..ok, racja
[#16] Re: Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..

@wali7, post #13

Ponoć tak.
[#17] Re: Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..

@pampers, post #16

sata juz powinno dzialac z morphosem 3.0 na pmakach
[#18] Re: Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..

@rzookol, post #17

Odgrzebalem stary post. Niemogac znalezc i przeflaszowac kontrolera sata, postanowilem zainstalowac na dysku 320 gb linuxa opensuse 11.1 Dysk zostal podpiety przez adapter usb-sata. Wszystko bez problemu. Liczylem ze opensuse zapoda menu GRUB, ale nic z tego. Przytrzymujac ALT na starcie widze tylko dysk MOS, MAC a dysku USB nie ma. W zasadzie Pytanie do Waliego, jak wymusic utworzenie boot menu przez opensuse 11.1 PPC ?? ;)
[#19] Re: Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..

@Wojox, post #18

Maki z PPC na pokładzie, nie mają możliwości bootowania z USB, więc na pewno przytrzymując ALT nic nie zobaczysz. Słyszałem, że z wiersza poleceń Open Firmware da się wystartować przez USB, ale sam tego nie testowałem. Dopiero Maki intelowskie pozwalają z USB w sposób przyjazny wystartować z napędu USB. A przez kartę PCI - USB wpiętą w płytę, tym bardziej nic nie zabootujesz, się obawiam. Raczej rozejrzyj się za dyskiem twardym IDE i na nim zainstaluj Linuxa, Jeszcze możesz pomyśleć o przejściówce IDE do SATA, choć te działają z prędkością podobno MAX ATA 33.

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2013 00:17:24 przez gilban
[#20] Re: Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..

@gilban, post #19

Zawsze można jeszcze, jeśli ktoś ma, zabutować z FireWire.
[#21] Re: Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..

@altcomputing, post #20

Tak i tu się zgadzam. Ale z Firewire zabootujesz tylko MacOSa, nic więcej. Testowałem to na swoim Mini maku to i też wiem.
[#22] Re: Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..

@gilban, post #19

Potwierdzam. Mozna zabootowac z USB OSX, linux i MorphOS na makach PPC.
Musi byc to USB2.0 wiec do PM potrzebna jest karta PCI USB.
Jako nosnik moze byc pendrive lub dysk.
Predkosc nie jest rewelacyjna, ale wszystko zalezy od transferu napedu.
[#23] Re: Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..

@Norbert, post #22

Nie wiem jak to zrobiłeś, mam kartę NEC PCI która jest widziana przez oba systemy (OS X i MorphOS 3.1) ale dopiero po wczytaniu systemu. Dysk 320 GB także jest widziany. Jednak zabotować z dysku USB nie potrafię. Linux też nie poradził
[#24] Re: Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..

@Wojox, post #23

Wejdz do OF.
wpisz
dev pci ls
teraz wystarczy wyszukac sciezki do urzadzen podpietych pod usb pci

Ja mam karte pci ALi USB, ktora dziala poprawnie pod osx, ale pod mosem stos poseidon nie radzi sobie. Rzuca bledami w logu. Na pegasosie dzialala dobrze tylko jako usb1.1, ale to bylo dosyc dawno (mos2.0), dopoki sie komputer nie popsul. :(
[#25] Re: Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..

@Norbert, post #24

Norbi, jestem userem, proszę jak dla dziecka. Gdzie jest OF i gdzie szukać i jak pozmieniać...
[#26] Re: Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..

@Wojox, post #25

Zaraz po starcie lub resecie musisz wcisnąć i przytrzymać magiczną kombinację klawiszy, i tak:

klawiatura apple - command+option+o+f
klawiatura pc - lalt+lwin+o+f

:)
[#27] Re: Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..

@Wojox, post #25

Jesli bedziesz mial problemy ze znalezieniem dysku/pendrive USB pod OF, to podeslij zdjecie (tak bedzie najprosciej) co pokazalo sie na monitorze po wypisaniu
dev pci ls

Pamietaj aby urzadzenia/e bylo podpiete do karty USB
[#28] Re: Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..

@Norbert, post #27

Norbert jak sądzisz czy ta karta zaskoczy z Makiem z poziomu "biosu"-OF" ??

link

Już ją zakupiłem za 12 ft...
[#29] Re: Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..

@Voyox, post #28

Z treści aukcji wynika że tak:

Coexist with on-board IDE controller
Open Firmware interface.
[#30] Re: Instalacja MORPH OS 2.7 obok MAC OSa..

@KJB, post #29

Ciekawe czy Morphos zobaczy tą karte ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem